Şimdi Ara

Bilim insanları: The Last of Us’taki gibi mantar salgını mümkün

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilim insanları: The Last of Us’taki gibi mantar salgını mümkün
    HBO'nun yeni dizisi The Last of Us çoğu yönden klasik bir zombi kıyametini tasvir ediyor olsa da bu sefer insanları zombiye çeviren şey ise biyolojik veya kimyasal bir silahtan ziyade mantarlar. Dizinin yayınlanmaya başlamasıyla birlikte izleyiciler gerçek hayatta bir mantar salgını olup olamayacağını merak etmeye başlamıştı. Bunun cevabı ise bilim insanların geldi.

Manchester Üniversitesi'nde mantar enfeksiyonlarını araştıran bir mikolog olan Norman Van Rhijn, Business Insider’a "Bir mantar salgını kesinlikle mümkündür" dedi.

Şu anda bilim camiası tarafından bilinen hiçbir mantar türü, insanlar için acil bir salgın tehdidi oluşturmuyor, özellikle de dizinin tasvir ettiği şekilde. Yine de mantar enfeksiyonları dünya çapında artıyor ve araştırmacılar giderek daha fazla insanın risk altında olduğundan endişe ediyor. Hatta bazıları, mantarlar aracılığıyla yeni süper-patojenlerin ortaya çıkabileceğinden endişe ediyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin mantar hastalıkları bölümünün başındaki Tom Chiller, Insider'a "Ortaya çıkabilecek ve bir patojen haline gelebilecek şey için potansiyel oldukça büyük. Daha fazla mantarın insan patojeni olarak ortaya çıkması, tedavi edilmesi daha zor ve daha bulaşıcı hale gelmesi beni şaşırtmayacak." dedi.

Mantarlar gerçekten de zombiye dönüştürüyor

The Last of Us’taki zombiler Cordyceps adı verilen bir mantarın dallarıyla filizleniyor. Bu dallar enfekte olanların kafalarından ve ağızlarından filizlenerek yeni kurbanlara uzanıyor. Cordyceps bilimsel olarak gerçek ancak yalnızca böcekleri - en ünlüsü karıncaların - ele geçiriyor. Ele geçirilen karınca yükseğe doğru tırmanır ve mantar sporlarını yüksekte salarak kendisini daha uzaklara yayar.

Öte yandan Cordyceps, insan vücut sıcaklığında gelişemediği için bize bulaşamaz. Bununla birlikte, bazı mantar türleri psikoaktif kimyasallar üretir ve insan davranışını etkileyebilir. Sihirli mantarlar olarak bilinen türler insanlara halüsinasyonlar gördürebilir.

Mantar hastalıkları hayvanlardan insanlara geçebilir. Ancak Cordyceps gibi bir mantarın, böceklerden insanlara dev bir sıçrama yapacak kadar mutasyona uğrayabilmesi ve davranışı etkili bir şekilde manipüle etmesi şimdilik uzak bir fikir. Öte yandan Tom Chiller, bulaşıcı hastalık dünyasında imkansızın olmadığının altını çiziyor. Chiller, “Karınca ve insan dramatik bir şekilde birbirinden farklıdır. Bağışıklık sistemlerimiz var, farklı sıcaklıklarda yaşıyoruz, vücut ısımız çok daha yüksek. Dolayısıyla, o mantarın üstesinden gelmesi gereken bazı temel zorluklar var”

Öldürücü mantarlar için aşı yok

Tıpkı The Last of Us’ta olduğu gibi dünyamızda da öldürücü mantarlar için bir aşı veya ilaç yok. Ölümcül mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için yalnızca birkaç ilaç sınıfı bulunuyor ve bunlar her zaman güvenli bir tedavi olarak görülmüyor. Esasında mantarlar hücresel düzeyde insanlara çok benzer olduklarından, onlarla savaşan ilaçların çoğu aynı zamanda insan vücudu için de toksiktir. Mantar Enfeksiyonları için Küresel Eylem Fonu'na göre, mantarlar sıtma hastalığından daha fazla insanı öldürüyor.

Ayrıca Bkz.Türk bilim insanları nefesten kalp krizini tespit eden yapay zeka geliştirdi 

2009'da ortaya çıkan Candida auris gibi bazı ölümcül mantarlar, sahip olduğumuz mantar önleyici ilaçlara karşı güçlü bir direnç geliştirdi. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Candida auris, kurbanlarının yüz 29 ila yüzde 53'ünü öldürdü.

HBO dizisinde zombiler, hastalığı yaymak için kurbanlarını ısırmalı veya onlara mantar filizlerini aktarmalı. Gerçek hayatta bu bulaşma büyük ölçüde temas yoluyla gerçekleşiyor. Bu nedenle Hughes, mantarların bir salgın tehdidi oluşturduğunu düşünmüyor.

Yükselen sıcaklıklar mantar patojenlerinin tehdidini artırabilir

Gizemli bir şekilde, Candida auris salgınları 2010'larda aynı anda üç farklı kıtada bağımsız olarak ortaya çıktı. Salgınlar arasında net bir bağlantı veya temas bulunamadı. Bazı bilim insanları bunun nedeni olarak iklim değişikliğini ve artan sıcaklıkları gösteriyor. Sıcaklıklara uyum gösteren mantarlar insan vücudunda da yaşayabilir hale gelmiş olabilir.

Kaynak:https://www.businessinsider.com/how-real-is-the-last-of-us-science-behind-fungus-pandemic-2023-1

• cordyceps benzeri bir parazitin insana adapte olmasi, kompleks kimyasallarla beyninin kontrolunu ele gecirebilmesi ihtimal disi degil. toxoplasma gibi insan davranislarina etki edebilen parazitler hali hazirda var, toxoplasma farelerin beynini kontrol ederek son konaklari olan kedilerin pesinden gitmelerini, kedilerden korkmadan gun isiginda disari cikmalarini sagliyor. parazitin amaci fareyi kediye yedirerek uredigi son konagina ulasmak. insanada bulasabiliyor, insan beyninede faredeki gibi etki ederek kedilere yonelmelerini kedileri sevmelerini sagliyabiliyor. sukur insan icin olumcul bilinen tehlikeli bir etkisi yok. lakin bu tip bir kompleks kontrolun ve adaptasyonun olusmasi cok uzun kusaklar boyu surecek parazit konak iliskisini gerektirir. mantarla insan arasinda boyle bir iliski yok ve insan boceklerden cok farkli bir canli. ancak yagmur ormanlarinin derinliklerinde mantar insana yakin bir primat turu ile etkiliseme girip evrildiyse insan icin bu tip potansiyel tehlike tasiyabilir. su an icin bu tip bilinen hic bir ornek yok.
  • cordyceps benzeri bir parazitin insana adapte olmasi, kompleks kimyasallarla beyninin kontrolunu ele gecirebilmesi ihtimal disi degil. toxoplasma gibi insan davranislarina etki edebilen parazitler hali hazirda var, toxoplasma farelerin beynini kontrol ederek son konaklari olan kedilerin pesinden gitmelerini, kedilerden korkmadan gun isiginda disari cikmalarini sagliyor. parazitin amaci fareyi kediye yedirerek uredigi son konagina ulasmak. insanada bulasabiliyor, insan beyninede faredeki gibi etki ederek kedilere yonelmelerini kedileri sevmelerini sagliyabiliyor. sukur insan icin olumcul bilinen tehlikeli bir etkisi yok. lakin bu tip bir kompleks kontrolun ve adaptasyonun olusmasi cok uzun kusaklar boyu surecek parazit konak iliskisini gerektirir. mantarla insan arasinda boyle bir iliski yok ve insan boceklerden cok farkli bir canli. ancak yagmur ormanlarinin derinliklerinde mantar insana yakin bir primat turu ile etkiliseme girip evrildiyse insan icin bu tip potansiyel tehlike tasiyabilir. su an icin bu tip bilinen hic bir ornek yok.

• soğuk zincirde sırasını bekliyordur.

• Vay be! 2013 yılında TLOU oyunu çıktığında bu forumda yine aynı konu aynı örnek konuşuluyordu. 10 yıl sonra dizisi çıktı, yine aynı konu ve örnek konuşuluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3. bölümden sonra The Last of Us benim için bitmiştir. Midem kalktı resmen arkadaş.

• Şaka gibi ya. Bilim denilen şey iyice popülizme kurban oldu.

Zaten mantar insanda olan bir hastalık bkz: mantar hastalıkları.

Aynen kanka zombi olcaz aynn barış özcan son videoda bla bla bla

• zombi aramak istiyorlarsa tlou fanlarını inceleyebilirler, şu markanın popülaritesinin düşmemesi adına her tuşa basıyorlar

• faniseyler kullanıcısına yanıt
    aynen ya 2 gayin hayatından bizene :S

• lextor L kullanıcısına yanıt
    birilerini popülizm ile suçlayacaksın diye kendin popülist söylemlerle yenik düşmüşsün. 3 gr biyoloji bilginle dalga mı geçiyorsun? hadi onu geçtim yazıyı baştan sonra okusan anlardın neler denmek istendiğini.

• O parazitlerin öyle bir bilgisi yok akılda yok. Onlar harika makineler ,programlar,sebepler.Parazit ne bilsin fareyi kediyi kimyayı, vücud yapısını,farenin beynini. Onları yapan yaratanın elinde her şey.

• Flakka denilen uyuşturucuyu kullananlar zombi gibi oluyor gerçekten giden arabaya koşarak ön camına kafa atan sonra kalkıp giden sağa sola saldıran insanların görüntüleri var youtube da birisi bunu üretip içme suyuna koysa ülkecek zombiyiz Bilim insanları: The Last of Us’taki gibi mantar salgını mümkün 

• Hemen koşarak gidip 6 doz biontech olayım bilime güveniyorum!

• Mutasyon geçirip evrimleşirse bulaşıcı olur işte sorun bu

• Biraz komplo teorisi gibi olacak ama ( bu arada diziyi izlemedim oyununu hiç oynamadım ) insanlara film ve diziler ile böyle şeylerin olabileceği algısını empoze edip sonra ortaya bir sahte pandemi sürüyorsunuz sonra kitleleri istediğin gibi yönlendiriyoruz. Bakınız cavid 19 gibi. Şimdide çıkıp normal grip virüsündan daha hafif diyen proflar varmış.

Bir de acayip detaylandırmışlar.Gereksiz uzun bir bölümdü.

• ilk bölüm ne güzeldi Mantarlarların yayılışı Temizlemek için şehirlere atılan atom bombaları mantarlaşan insanların birbirleriyle nasıl iletişim kurdukları post apokaliptik bir evrende

İnsanları köleleştirmek isteyen ve buna karşı çıkan Direnişçiler resmen aha dedim Mükemmel - detaylı yetişkin bir dizi geliyor.

Normalde ilk sezonu saglam olurdu bunun ilk 2 bölümü çok saglam 3.bölümünden itibaren boka sarıo..

1 ve 2. Bölümü ne kadar sevdiysem 3.bölümden okadar nefret ettim. Umarım yaptıkları yanlıştan bir an önce dönerler. Yoksa Witcher V2.0 incoming

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GenqhisKhaan89 -- 3 Şubat 2023; 15:6:1 >

Katılıyorum ama bitti demeyelim. Sardık geçtik işte.

Ben anlamıyorum ulan 10/10 zaten konu, izleyici kitlesi, efektler vs vs. NEYİN BOKUNA karıştırıp duruyonuz şu uyduruk şeyleri. 25 30dk onu koyma 30dk yap gene izlenir. illa bi bokluk yapacaklar uçtumun kekoları. Ailelerine de sabır gerçekten.

ne oldu ki? diziyi izlemedim bilmiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Harbiden yaa bu Neil niye ille bi eşcinsellik katacak olaya anlamıyorum. Bill'i nasıl düşündük ne oldu. Oyunla senkronize gitsin istemiyorum tabiki de, ama insan oyunda da demek böyle olmuş galiba diye düşündürüyor. Şu topladığımız notlarda yada mektuplarda diyim bu yazıyordu belki gözden kaçırdık.

insanlığı bu hastalık değil bunların yaptıgı yok eder gökkuşağına hayır

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.