Şimdi Ara

Bilgisayar mühendisi özele mi girmeli devlette mi çalışmalı ? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
187
Cevap
15
Favori
63.917
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben şuan devlette calişiyorum, bir ay oldu atanali teiaş'tayim genel mudurlukte, en buyuk korkum mesleki tatminsizlik olmasiydi cok şukur oda olmadi,, kuruma 11 kişi atandik kimisi oracle+java linux sistemlerde calişmayi tercih etti ben vb.net + mssql i sectim, kimisi network istedi,, kimisi sadece evrak işini istedi her telden var,,, ve cok mutluyum şuan kuruma isteyerek gidiyorum,zamanın nasil gectiğini anlamiyorum, arkadaşlar cok samimi universitedeki arkadaşlik gibi, kimse cakkalik peşinde değil,,, bizim yazilim departmani biraz yoğun ama gene cok rahat izini olsun, giriş çikiş kilik kiyafet olsun,,, bide herkes sana saygiyla yaklaşiyor yani insan gibi hissediyorsun kendini ozelde ki gibi değil, valla cok şukur şimdilik 10 numara 5 yıldız gidiyor,,herkesin kendi tercihi ama kamu bence dusunulur
  • quote:

Orijinalden alıntı: malchik

ben şuan devlette calişiyorum, bir ay oldu atanali teiaş'tayim genel mudurlukte, en buyuk korkum mesleki tatminsizlik olmasiydi cok şukur oda olmadi,, kuruma 11 kişi atandik kimisi oracle+java linux sistemlerde calişmayi tercih etti ben vb.net + mssql i sectim, kimisi network istedi,, kimisi sadece evrak işini istedi her telden var,,, ve cok mutluyum şuan kuruma isteyerek gidiyorum,zamanın nasil gectiğini anlamiyorum, arkadaşlar cok samimi universitedeki arkadaşlik gibi, kimse cakkalik peşinde değil,,, bizim yazilim departmani biraz yoğun ama gene cok rahat izini olsun, giriş çikiş kilik kiyafet olsun,,, bide herkes sana saygiyla yaklaşiyor yani insan gibi hissediyorsun kendini ozelde ki gibi değil, valla cok şukur şimdilik 10 numara 5 yıldız gidiyor,,herkesin kendi tercihi ama kamu bence dusunulur

eğer hala sizin sorumluluğunuzdaysa allahını seven şu pmum servislerine bir el atsın.

hadi onu geçtim şu yük dağıtım raporlarını ( bildiğin düz excel ) hazırlayan her kimse formatları zırt pırt değiştirmesin, servis olmadığı için tarih öncesi yöntemlerle uğraşmak zorunda kalıyoruz bari orada zorlaşmasın işimiz. :)

• quote:

ben şuan devlette calişiyorum, bir ay oldu atanali teiaş'tayim genel mudurlukte, en buyuk korkum mesleki tatminsizlik olmasiydi cok şukur oda olmadi,, kuruma 11 kişi atandik kimisi oracle+java linux sistemlerde calişmayi tercih etti ben vb.net + mssql i sectim, kimisi network istedi,, kimisi sadece evrak işini istedi her telden var,,, ve cok mutluyum şuan kuruma isteyerek gidiyorum,zamanın nasil gectiğini anlamiyorum, arkadaşlar cok samimi universitedeki arkadaşlik gibi, kimse cakkalik peşinde değil,,, bizim yazilim departmani biraz yoğun ama gene cok rahat izini olsun, giriş çikiş kilik kiyafet olsun,,, bide herkes sana saygiyla yaklaşiyor yani insan gibi hissediyorsun kendini ozelde ki gibi değil, valla cok şukur şimdilik 10 numara 5 yıldız gidiyor,,herkesin kendi tercihi ama kamu bence dusunulur

teiaş güzel bir kurum. benim de hayalimde.

• quote:

bende ilerde devlet düşünüyorum(1.sınıfım) gerçekten rahat mı devlet,kod falan yazmak istemiyorum zaten o yüzden devlet düşünüyorum,bilgilerin yararlı olabilir.birde suraya bakarsan benı daha ıyı anlayabılırsın
    http://forum.donanimhaber.com/m_67016210/f_//tm.htm#83487307

kod yazmak ıstemeyen bır bıl.muh.ogrencısıyım yani

• quote:

Orijinalden alıntı: Hayalbaz93

quote:

bende ilerde devlet düşünüyorum(1.sınıfım) gerçekten rahat mı devlet,kod falan yazmak istemiyorum zaten o yüzden devlet düşünüyorum,bilgilerin yararlı olabilir.birde suraya bakarsan benı daha ıyı anlayabılırsın
    http://forum.donanimhaber.com/m_67016210/f_//tm.htm#83487307

kod yazmak ıstemeyen bır bıl.muh.ogrencısıyım yani

çoğu kurum yazmiyor zaten genel mudurlukler, merkezler hariç gerçi ordada kod yazmak istemiyorum dersen kimse zorla yazdiramaz atacak halleride yok rahat eersin herturlu

• quote:

Orijinalden alıntı: Mvc

Arkadaşım 1 ay önce devlette işe başladı. 3000 e yakın maaş alıyor.

Kod yazıyor musunuz dedim. Visual studio bile yüklü değil, bi web sitesi var 2-3 günde bi duyuru geliyor onu kopyalıyorum siteye o kadar dedi :)

Akşama kadar yatış anlayacağın. Gİriş çıkıs saatleri belli. Kafa yorma birşey yok.

Özelde ise devamlı kod falan yazarsın daha çok çalışırsın. Çok yorulursun.

Devlette kod falan yazmadığın için körelirsin bi süre sonra. GÜndemi takip edemezsin. Özele geçmek istesen çoğu şeyi bilmiyor olursun. Ama devlette yatıştan sonra özele geçmekde biraz manyaklık :)

Özelde ise çalıştıkça yeni şeyler öğrenirsin, zaman geçtikçe bilgin artar, aranan eleman olursun. Maaşında buna paralel olarak zamanla artar.

Özelde ilk işe giriş maaşları devletin yanında az kalır. 1500 la başlayanıda görürsün 2500 la başlayanıda. Ama devlette çıplak maaş 2600 sanırsam başlangıç

Aslınad gün içerisinde dediğiniz gibi rahat ve bol vakit oluyorsa kişi kendi freelance işleri veya projeleriyle rahat rahat uğraşabilir

• Ozel. Mesleki tatmin onemlidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben bilgisayar mühendisliğini okuyup, yüksek lisans yapıp, üni. bitirdikten sonra Devlette 2500-3000 Tl maaşla işe girip çalışmak istiyorum. Nedeni ise boş zamanlarımda Abim ile (Aynı Üni okuyacağız) C/C++,DirectX ve Yabancı dil öğrenip oyun yapımı,oyun motoru yapımı üzerine uğraşmak. Devlette sadece pazar günleri mi tatil yoksa cumartesi pazar mı tatil? Birde üni. bittikten sonra devlet memurluğuna nasıl giriyoruz? Ne gibi rahatlıkları var? Boş zamanlarımda dil çalışsam karışırlar mı?
  • devlet memurlarına da zam üstüne zam gelyior bu aralar 3300 fln alıyorlardır herhalde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keftar -- 15 Ekim 2014; 22:13:15 >
  • bu arada devletin sözleşmeli olarak "nitelikli" bilg. müh. iş ilanlarını nereden takip edebilirz? devlet bazen işini özelde yaptırabiliyor, yüksek maaşlara muhtemelen sözleşmeli olarak bilg. müh. çalıştırabiliyor. arkadşımdan duyduğum kendisi avukat, bulunduğu birimde 15000 tl ye çalışan bilg. müh. varmış
  • Arkadaşım bak sana şöyle söyleyim benim tanıdığım baya yazılımcı hatta adam artık pro hacker öyle diyim gözümün önünde ne büyük siteler hackledi ne veriler çaldı ne bilgisayarlara sızdı ama adam aynı zamanda memur şöyleki işinde uzmansın diyelim bu abimde öyle işinde pro adam ve memur adama sabah 8-17 arası memur gece 21 den sonra yazılımcı program yazıyor satıyor parayı çuvalla sırtlıyor yani ikisinide rahat götürün ailenede vakit kalır bi düşün memurluğu yasla sırtı devlete bak keyfine
  • 1907vlkn1907 kullanıcısına yanıt
    artık özele girdim daha da devlete giremem herhalde. kpss puanım hazılranamadığım için 70 küsürlerde. ben öyle bir şey yapmak isterdim. yani devlette çalışırken üstüne kendim yazılım üretmek isterdim ama artık çok zor

özeldeyken devlete nasıl geçiş yapabilir ki?
  • devletteydeken adam anlaşıyo şirketle kendi evinde yazıyor adam ya işe falan gitmiyor kardeşim
  • 1907vlkn1907 kullanıcısına yanıt
    orasını anladım, iyi yapıyormuş ama. ben de öyle bir şey yapmak isterdim
  • valla bilmiyorum onun kadar şanslımısn umarım böyle bir fırsat eline geçer :) :)
  • Mesleki tatminsizlik kısmını bi kenara koyarak kıyaslayalım arkadaşlar. Devleti savunmuyorum , sadece gördüğüm avantaj ve dezavantajları yazıyorum.

Özel sektör: Haftada muhtemelen 6 gün çalışacaksın , çalışma saatlerin 8-18 olur genelde , zaman zaman mesailer. 3 yıl deneyimden sonra kamudaki maaşı yakalayacaksın en kötü ama kazandıgın para arttıkca sorumlulugun da artacak , işin daha zor olacak , haftada 6 gün yorucu tempoda çalışmaya devam... Peki Pazar günü ne yapacaksın ? Bütün hafta yoruldugun için Pazar günü evde dinleneyim diyeceksin muhtemelen. Hayat bu şekilde geçecek yıllarca uzun mesai sürelerinde yorucu tempoda çalış çalış , bütün hafta çalış Pazar günü yat. Yıllık iznin muhtemelen 1 hafta olur.Tek artısı 3-5 yıl sonra kamudan daha iyi kazanmaya başlarsın ama sorun şu ki yine hep yorucu bi hayatın olur , belki para bile seni mutlu etmez.

Devlet: Haftada 5 gün çalışacaksın , 8.30-17.00. Dakikası geldiğinde işinden çık daha saat 17.00 , istersen gece 2ye kadar takıl nasılsa işin yorucu değil ve yarın yine 17.00'de işten çıkacaksın.Cuma günü işten çıktıgında daha bi mutlu olacaksın çünkü haftasonun boş , eve iş getirme şansın da yok , telefonla rahatsız edilip ya şöyle şöyle oldu şu problemi çözelim diye dinleme ihtimalin yok. Maaşın 3500 olur artmaz ama zaten eşin de çalışıyorsa rahat konforlu bi hayatın olur , paran yeter. Yıllık 1 ay iznin vardır. Hastalıkta sıkıntıda vs. işin çıktıgında problem olmaz o gün işe gitmezsin veya gidip erken çıkarsın , bu tip konular sıkıntı olmaz. Üzerinde baskı , stres olmaz.

Şimdi bir tarafta çok çalışıp stresli ve yorucu bir iş hayatı yaşayıp iyi para kazanmak ama parayı harcamaya bile doğru düzgün zaman bulamayacağınız bir yaşam var.
    Diğer tarafta sıfır stres , rahat , çok daha az çalışma süresi ve bol tatiliyle , sosyal hayatınızın daha geniş olacagı bir hayat var. Tek sıkıntı maaş 3500 , neredeyse 10 sene sonra da aynı.

Sinir stres olmayan rahat iş, az çalışma süresi , tatiller , bunlar da aslında +1000 TLye değer heralde. Diğer tarafta daha çok kazanıyorsunuz ama daha çok kazanmak için çok daha fazla fedakarlık yapmanız gerekiyor. Eşinizi , kız arkadaşınızı , ailenizi , arkadaşlarınızı , sosyal hayatınıza ne kadar süre kalacagını da düşünün. Herşey para değil. Üniversitedeyken 'ya mühendis memur mu olur acıyorum bu adamlara' diyen insanlar özel sektörde memurlardan daha az mutlu oluyor genelde. Çok çalışkanım yorulmam ,çok çalışırım diyen varsa özel sektör iyidir tabi.

• quote:

Orijinalden alıntı: trybskts

Mesleki tatminsizlik kısmını bi kenara koyarak kıyaslayalım arkadaşlar. Devleti savunmuyorum , sadece gördüğüm avantaj ve dezavantajları yazıyorum.

Özel sektör: Haftada muhtemelen 6 gün çalışacaksın , çalışma saatlerin 8-18 olur genelde , zaman zaman mesailer. 3 yıl deneyimden sonra kamudaki maaşı yakalayacaksın en kötü ama kazandıgın para arttıkca sorumlulugun da artacak , işin daha zor olacak , haftada 6 gün yorucu tempoda çalışmaya devam... Peki Pazar günü ne yapacaksın ? Bütün hafta yoruldugun için Pazar günü evde dinleneyim diyeceksin muhtemelen. Hayat bu şekilde geçecek yıllarca uzun mesai sürelerinde yorucu tempoda çalış çalış , bütün hafta çalış Pazar günü yat. Yıllık iznin muhtemelen 1 hafta olur.Tek artısı 3-5 yıl sonra kamudan daha iyi kazanmaya başlarsın ama sorun şu ki yine hep yorucu bi hayatın olur , belki para bile seni mutlu etmez.

Devlet: Haftada 5 gün çalışacaksın , 8.30-17.00. Dakikası geldiğinde işinden çık daha saat 17.00 , istersen gece 2ye kadar takıl nasılsa işin yorucu değil ve yarın yine 17.00'de işten çıkacaksın.Cuma günü işten çıktıgında daha bi mutlu olacaksın çünkü haftasonun boş , eve iş getirme şansın da yok , telefonla rahatsız edilip ya şöyle şöyle oldu şu problemi çözelim diye dinleme ihtimalin yok. Maaşın 3500 olur artmaz ama zaten eşin de çalışıyorsa rahat konforlu bi hayatın olur , paran yeter. Yıllık 1 ay iznin vardır. Hastalıkta sıkıntıda vs. işin çıktıgında problem olmaz o gün işe gitmezsin veya gidip erken çıkarsın , bu tip konular sıkıntı olmaz. Üzerinde baskı , stres olmaz.

Şimdi bir tarafta çok çalışıp stresli ve yorucu bir iş hayatı yaşayıp iyi para kazanmak ama parayı harcamaya bile doğru düzgün zaman bulamayacağınız bir yaşam var.
    Diğer tarafta sıfır stres , rahat , çok daha az çalışma süresi ve bol tatiliyle , sosyal hayatınızın daha geniş olacagı bir hayat var. Tek sıkıntı maaş 3500 , neredeyse 10 sene sonra da aynı.

Sinir stres olmayan rahat iş, az çalışma süresi , tatiller , bunlar da aslında +1000 TLye değer heralde. Diğer tarafta daha çok kazanıyorsunuz ama daha çok kazanmak için çok daha fazla fedakarlık yapmanız gerekiyor. Eşinizi , kız arkadaşınızı , ailenizi , arkadaşlarınızı , sosyal hayatınıza ne kadar süre kalacagını da düşünün. Herşey para değil. Üniversitedeyken 'ya mühendis memur mu olur acıyorum bu adamlara' diyen insanlar özel sektörde memurlardan daha az mutlu oluyor genelde. Çok çalışkanım yorulmam ,çok çalışırım diyen varsa özel sektör iyidir tabi.

Kardeş sen bilgili gibisin bir şey soracağım.

Şimdi bu 3000-3500 liralık memurluğa girmek için KPSS kaç almak gerekiyor ki kesin girebilelim? Ve birde şöyle bir durum var mesela hangi şehirde yaşıyorsam orada yapabiliyor muyum? Bir de bazıları üniversite 4 yıllık mühendislik okurken KPSS kazanıp hem üni okuyup hemde memurluk yapıyorlar bu kişiler yine 3000-3500 mü alıyor?

• thenemne1 kullanıcısına yanıt
    onlar lise kpss'sinden atanıyor, 3500 tl'den daha az alıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: keftar

onlar lise kpss'sinden atanıyor, 3500 tl'den daha az alıyorlar.

Peki ünideyken Lise KPSS ile atanıp üni bittikten sonra tekrar KPSS girip 3500 Tl maaşlı işe girilir mi?
  • thenemne1 kullanıcısına yanıt
    evet girilir, cünkü üni den sonra muhendis olarak atanacak ve muhendis maaşı alacaksın
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.