Şimdi Ara

Bilgisayar mühendisi özele mi girmeli devlette mi çalışmalı ? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
186
Cevap
15
Favori
63.928
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaslar tecrubelı kısılerden fıkır almak ıstıyorum IT okuyorum, bıtınce uzerıne bılgısayar yuksek yapmayı dusunuyorum,daha cok ozelde calısmayı dusundugum ıcın yuksek lısansın ne gıbı artıları olur benım ıcın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • lisans mezunu isen 1000 tl ye başlarsın örnek olarak yüksek lisans mezunu iken 1025 tl ye. fark bukadar. ha ama yükseklisans işyerinde yükselmeni hızlandırır mı ? bence evet.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

lisans mezunu isen 1000 tl ye başlarsın örnek olarak yüksek lisans mezunu iken 1025 tl ye. fark bukadar. ha ama yükseklisans işyerinde yükselmeni hızlandırır mı ? bence evet.

açıkcası hep bu ikilemde kalıyorum yapıp yapmamakla sağol yorum için
  • yüksek lisansı mühendislik yapmak için yapın arkadaşlar oturup da e-ticaret sitesi veritabanı programları gibi şeyler yapacaksanız yapmayın zaman kaybı.
  • Neden çoğu kişi sadece Türkiye olarak düşünüyor iş olanağını ? Yurt dışında firmalarda başlangıç fiyatlarından haberleriniz var mı ? Yurt dışına gidip özel sektörde çalışmak varken neden kendime böyle bir kötülük yapıp Türkiye de çalışayım ?
  • Kücük sehirlerde özel sektör var mı bilgisayar mühendisligi icin?Ve her ilde devlette alım oluyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hayalbaz93

Kücük sehirlerde özel sektör var mı bilgisayar mühendisligi icin?Ve her ilde devlette alım oluyor mu?

küçük şehirlerde ozel sektor illaki vardir ama cok azdir o yuzden bircok tanidiğin yaptiği gibi buyuk şehirlere gidip iş ariyorlar ozellikle istanbul

devlete gelince devlet evet her ile bilgisayar muh.si alir ama atamalarda bir il alirken başka bir il almayabilir ama toplam olarak bakarsan butun iller için alim var,,, ama birde şoyle bir şey var koskocaman izmir şehri için bir atama doneminde 1 veya 2 kadro gibi komik bir alim olabilir.
  • Özal sektörde kurumsal bir firma da çalışmazsan çok zorlanırsın. Yazılım işi hiç bir zaman bitmediği, sürekli geliştirebildiği için akşamları, haftasonları falan sürekli çalışırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tief

Neden çoğu kişi sadece Türkiye olarak düşünüyor iş olanağını ? Yurt dışında firmalarda başlangıç fiyatlarından haberleriniz var mı ? Yurt dışına gidip özel sektörde çalışmak varken neden kendime böyle bir kötülük yapıp Türkiye de çalışayım ?

herkes öyle diyor zaten sordum ben, aman türkler okullarını bitirseler de ülkelerinde o fiyatlara çalışacağına koşa koşa buraya gelseler bizim kapımız açık dediler, selam söyledim tşk ettim

neyin gazıyla yaşıyorsunuz bir anlasam
  • devlet mühendisi köreltir. bazı kurumlarda yazılım yapılıyor ama oraya girmesi dert

ben elektrik elektronik mühendisiyim, kpss ile bir kurumu kazandım. hayal kuruyorum sistem network falan yaparım diye. Adamlar demez mi format atacaksın printer sorunlarına bakacaksın falan diye. Deli oldum, gururuma yediremedim, ama bir süre katlandım.

şimdi başka bir kurumu kazandım oraya gidicem çok şükür. Kurumda sistem network database ve yazılım departmanları var. Ama belki de evrak işi yapıcaz belli değil. Ama olsun bilgisayar tamiri yapmaktan iyidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

devlet mühendisi köreltir. bazı kurumlarda yazılım yapılıyor ama oraya girmesi dert

ben elektrik elektronik mühendisiyim, kpss ile bir kurumu kazandım. hayal kuruyorum sistem network falan yaparım diye. Adamlar demez mi format atacaksın printer sorunlarına bakacaksın falan diye. Deli oldum, gururuma yediremedim, ama bir süre katlandım.

şimdi başka bir kurumu kazandım oraya gidicem çok şükür. Kurumda sistem network database ve yazılım departmanları var. Ama belki de evrak işi yapıcaz belli değil. Ama olsun bilgisayar tamiri yapmaktan iyidir.

en çok uyuz olduğum konu arkadaş, it leri alakasiz bolumlerle doldurmalari, bilgisayar muh. ne vermesi gereken kadroyu elek. muh disine veriyor, onune gelen yazilimci oluyor,network cu oluyor, zaten bize 3 5 kadro açiliyor birde bunlara verilirse biz bu bolumu hiç okumayalim, neyseki bmo açildi inş hakkimizi ararlar

• Konudaki nerdeyse bütün yorumları okudum, gerçekten çok bilgilendirici yorumlar var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

devlet mühendisi köreltir. bazı kurumlarda yazılım yapılıyor ama oraya girmesi dert

+1.

İçişleri bakanlığında çalışan arkadaşım var.

Hangi dili kullanıyorsunuz, napıyosunuz falan dediğimde

-Ne programlaması. Pc lerde visual studio bile yok. Gün boyu klavye bozuk değiştir, format at vb. teknik servis işleriyle uğraşıyorum diyor.

E şimdi bu çocuk 5 sene sonra böyle devam edecek. Kodlama bilgisi hiç gelişmeyecek. Ancak bireysel uğraşırsa oda nereye kadar.

Ben özelde hergün sabah 9 akşam 6 kod yazıyorum, proje geliştiriyorum, yapamadığım yer olursa araştırıyorum yeni şeyler öğreniyorum.

En basitinden Pc başı yaklaşık 3000 TL vererek Telerik diye bi ürün aldık. Visual studio eklentisi gibi birşey(hazır skin ve ni kaç faydalı özellik diyelim). Ve fazladan bi teknoloji daha öğrenmiş olduk. Artık projelerimizde onu kullanıyoruz. Belki yarın yeni birşey alacağız. Veya işi bırakıp başka yere gidersem orda daha farklı bi dil vb. öğreneceğim. Özelde öğrenmenin sınırı yok. Ve hep gelişmeye odaklısın. Çünkü hep kod, yazılm falan çalışıyorsun.

• Devlet dairesinde çalışan arkadaşa bilgisayar mühendisi denmiyor diye biliyorum genelde ağustos böceği derler bizim burada devlet dairesinde çalışmak sadece çalışıyorum diyebilmektir.
    Ama özel sektörde çalışmak ben Billgisayar Mühendisiyim diyebilmektir ve eğer bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan ilk önce sabır etmen ve sadece çalışman gerekir.
    Özel sektörde ya işten atılırsam korkusu sadece kendini geliştiremeyen ve birşey başaramayan kişilerde olur şirket en çok verim aldığını değil (Masa diğerlerinden çok yüksek olmamak şartıyla) en az verim aldığını önce kovar.
    Ve en önemlisi programcılık devlet dairesinde saat 5 kadarken özel sektörde 7/24 saattir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi codem -- 17 Ağustos 2012; 14:28:44 >
  • quote:

kafan çalışıyorsa özel sektör çalışmıyorsa devlet.

Aynen...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dracos

quote:

Orijinalden alıntı: tief

Neden çoğu kişi sadece Türkiye olarak düşünüyor iş olanağını ? Yurt dışında firmalarda başlangıç fiyatlarından haberleriniz var mı ? Yurt dışına gidip özel sektörde çalışmak varken neden kendime böyle bir kötülük yapıp Türkiye de çalışayım ?

herkes öyle diyor zaten sordum ben, aman türkler okullarını bitirseler de ülkelerinde o fiyatlara çalışacağına koşa koşa buraya gelseler bizim kapımız açık dediler, selam söyledim tşk ettim

neyin gazıyla yaşıyorsunuz bir anlasam

Tanıdığım bir abim odtüden mezun olup yurt dışına Hp ye gitti.

• quote:

çok saçma bir yorum olmuş, eğer bir muhendissen veya adayiysan hiç unvanina yakişmayan bir yorum olmuş.
    Şayet bir muhendis bu kadar duz duşunmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malchik

quote:

çok saçma bir yorum olmuş, eğer bir muhendissen veya adayiysan hiç unvanina yakişmayan bir yorum olmuş.
    Şayet bir muhendis bu kadar duz duşunmez.

Bu yorumdan ne anladigina bagli. Ben ozel sektorde calisanlarin zeki devlette calisanlarin kafasi calismiyor manasinda bisey yazmadim lakin konunun tamamini okumadan dogrudan bu mesaji okuyan birisinde bu dusunce olusabiliyor.

Asil anlatmak istedigim ozel sektorde cakallar, insanin ayagini kaydiracak tipler, yaptigin isi kendi yapmis gibi ustune konacak tiplerle dolu. Bunlarla bas edebilmek icin yaptigin is disinda surekli kafa calistirmak zorundasin. devlette boyle degil. Cunku bu tarz seylerin kimseye bi yarari yok. Kafan rahat mesaini doldurursun cikarsin. Yani ozel sektorde işi yapmakla bitmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: seyfi84

odtü'den mezun olup yurtdışı HP'ye gidenin mutlaka bir torpili/referansı olmuştur, mümkün değil başka türlü. ABD, Kanada, Avustralya vs'de Odtü, Boğaziçi, Bilkent diyorsun hiçkimse bilmiyor. Hintli ve Çinliler tüm piyasayı ele geçirmiş.

buralarda bir konu vardı bir arkadaş odtüden mezun olur olmaz microsoft a girmiş olmayacak iş değil kendini geliştirme meselesi
  • Ben bilgisayar mühendisliginin özelde yürütülmesinin daha avantaj olacagını düşünüyorum devlete atanması zordur tabi ama devlet özelden daha rahat olacaktır tatili olsun mesai esnekligi olsun fakat bu işte ciddi şekilde gelişmek ve yüksek mevlalar kazanmak veya iyi projelere imza atmak istiyorsan özelde daha çok şans vardır tabi bu devlette yapılmazmı gayet tabi yapılır yapan tanıdıgımda var ama devlet işleri biraz daha maaşı almak babında görüldügü için kişinin maaştan daha çok isteği olmalı diye düşünüyorum tabi bu tür şeyler degilde daha çok işim neyse onu yapayım maaşımda yeterince olsun yeter dersen devleti öneririm ve bir abim odtü bilgisayar mühendisligi mezunu ve Boğaziçi ünide yüksek lisans yapıp özelde çalışmayı tercih etmişti
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.