Şimdi Ara

Bilgim dışında Konut sigortası ve Dask yapılmış ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
9.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir bankadan geçen yıl konut kredisi çekmiştim.
    Şimdi hesabıma baktım.Bir takım ücretler kesilmiş.Dask ve konut sigortası primi çekilmeye çalışılmış galiba.Dask sigortası zorunlu onu her türlü yaptıracağız fakat konut sigortası zorunlu değil diye biliyorum.Ama nedense banka bilgim dışında otomatik tahsilat yapıyor.Halbuki her iki sigortada 25 Mart'ta bitiyor.Ama konut sigortası priminde "gecikmiş sigorta prim tahsilatı" yazıyor.Sanki konut sigortasının tarihi geçmiş gibi bir ibare heralde.

Konut sigortası yapıldıysa bunu iptal ettirebilirmiyim?Bilgim dışında yapılan bu işlemler için nereye şikayet etmeliyim ?

• banka şubesiyle falan uğraşma ık mık ederler direk; Sigorta'nın Genel Müdürlüğü'ne danış. Yada yaşadığın yerde varsa bölge müdürlüğü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TNTB

Bir bankadan geçen yıl konut kredisi çekmiştim.
    Şimdi hesabıma baktım.Bir takım ücretler kesilmiş.Dask ve konut sigortası primi çekilmeye çalışılmış galiba.Dask sigortası zorunlu onu her türlü yaptıracağız fakat konut sigortası zorunlu değil diye biliyorum.Ama nedense banka bilgim dışında otomatik tahsilat yapıyor.Halbuki her iki sigortada 25 Mart'ta bitiyor.Ama konut sigortası priminde "gecikmiş sigorta prim tahsilatı" yazıyor.Sanki konut sigortasının tarihi geçmiş gibi bir ibare heralde.

Konut sigortası yapıldıysa bunu iptal ettirebilirmiyim?Bilgim dışında yapılan bu işlemler için nereye şikayet etmeliyim ?

önce banka ile görüş
    sonra sözleşmede bunların alınacağı ile ilgili ibare varmı yokmu bunu araştır
    tüketici hakları hakem heyetine de danışabilirsin.

• sigortayı bilmiyorum ama dask'ın yapılması zorunlu
  • Sadece dask yapılmış.Zaten mecburi olduğu için bende sorun etmedim :)
  • selam bende geçen yıl konut kredisi kullandım bankadan 2 sms geldi biri dask diğeri konut sigortası yenileme ile ilgili dask zorunlu onu yenileyecegiz ama konut sigortsını yenilemek istemiyorum sizi banka bununla ilgili zorunluluk dile getirdi mi teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emir2011

selam bende geçen yıl konut kredisi kullandım bankadan 2 sms geldi biri dask diğeri konut sigortası yenileme ile ilgili dask zorunlu onu yenileyecegiz ama konut sigortsını yenilemek istemiyorum sizi banka bununla ilgili zorunluluk dile getirdi mi teşekkürler

Herhangi bir zorunlu olduğunu dile getirmedi.Ama otomatikman yenilemişler.40-50 Lira bişey olduğundan sorun yapmadım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • dask zorunlu zaten hayat sigortanızı kontrol ettirin günü bittiyse yaptırın Allah göstermesin size bişey olursa arkanızdan borç bırakmayın zorunluluk kalktı ama yaptırın.
  • daha önceki mesajlarımı okuyanlar hatırlayacaktır
    bankaların bu iş için geliştirdiği taktik hayat sigortası yerine ferdi kaza sigortası yapmaktır

bu durumda banka 2 türlü kazançlı çıkıyor ;
    1- kişinin başına bir iş gelirse sigortadan daha fazla para alıyor
    2- sigorta kişiye özel yapıxldığı için kişinin ardında kalan aile bireylerine ödeme yapılmıyor

bu durumdan kurtulmak için ferdi kaza sigortasını yaptırmayıp hayat sigortasını yaptırın ve mutlaka poliçenizi de isteyin
    aksi durumda başınıza bir iş gelince poliçe olmayınca yamuk yaparlar

van depreminde bunun örnekleri var.
    işyerlerine her sene otomatik sigorta yapıyoruz diye para kesen bankalar deprem olunca para vermediler.
    işyeri sahiplerine poliçe verilmemiş. poliçe olmazsa işyeri sahibi sigorta apıldığını ispatlayamaz bu durumda ödeme yapılmaz
    ayrıca bu tarz poliçeleri kaybolma-yanma .. ihtimaline karşı güvenli yerlerde saklayınız.

• sizinki çok uygunmuş benim eve geçen sene sadece konut sigortası 240 tl idi bu sene 16 haziranda poliçe günü doluyor ne kadar tutar bilmiyorum. 30 40 olsa bende sorgusuz sualsiz yaptırırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Emir2011

sizinki çok uygunmuş benim eve geçen sene sadece konut sigortası 240 tl idi bu sene 16 haziranda poliçe günü doluyor ne kadar tutar bilmiyorum. 30 40 olsa bende sorgusuz sualsiz yaptırırdım.

Ev küçük,banka ile sigorta şirketi aynı bünyede.Belki o yüzden ucuzdur :)

Yeni tüketici kanununda daha uygun fiyat veren yere sigorta ettirebileceğiz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KISKANIYORLAR -- 28 Mayıs 2014; 17:42:54 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • konut sigortası yaptırılmasının gerektiği kredi sözleşmesinde yer alıyor. buna rağmen tüketici hakem heyetine başvursam bir sonuç alabilir miyim acaba?
  • çayçorba kullanıcısına yanıt
    Konut sigortasını banka tarafı verdiği krediyi korumaya almaya yönelik yapıp üzerine d/m şerhi koyar. Fakat bankadan yapılan bu poliçeler genelde yetersiz, teminat açısından zengin olmayan ve pahalı poliçelerdir. Bunun nedeni sigorta firmasının gücü değil, poliçeyi kesenin bankacı olmasından kaynaklanıyor. Yapabileceğiniz çok basit, gidip kendinize daha uygun konut poliçesi kestirir, daha sonra gidip bankadakini iptal ettirir ve oraya ödediğiniz primi geri alırsınız. Fakat DASK poliçesi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim zaten hem 1 ay sonra iptal edilemiyor hemde zaten Türkiyenin heryerinde fiyat aynı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.East

Konut sigortasını banka tarafı verdiği krediyi korumaya almaya yönelik yapıp üzerine d/m şerhi koyar. Fakat bankadan yapılan bu poliçeler genelde yetersiz, teminat açısından zengin olmayan ve pahalı poliçelerdir. Bunun nedeni sigorta firmasının gücü değil, poliçeyi kesenin bankacı olmasından kaynaklanıyor. Yapabileceğiniz çok basit, gidip kendinize daha uygun konut poliçesi kestirir, daha sonra gidip bankadakini iptal ettirir ve oraya ödediğiniz primi geri alırsınız. Fakat DASK poliçesi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim zaten hem 1 ay sonra iptal edilemiyor hemde zaten Türkiyenin heryerinde fiyat aynı

cevap için çok teşekkürler. aslında ben başka bir yerden konut sigortası yaptırmaktan ziyade hiç yaptırmamanın yolu var mıdır onun peşindeyim. bu yasal bir zorunluluk değil ama sözleşmede var.

• Anlıyorum, fakat şöyle bir sorun var. Herhangi bir tam ziya (deprem, yangın, infilak) durumunda siz zor duruma düşeceksiniz ve belki kaybettiğiniz mala ait krediyi öderken zorlanacaksınız (o malı yerine koyma maliyetleri sizin üzerinizde olacak) bundan banka doğrudan ekleneceği için kendilerini bu şekilde korumaya alıyorlar. Bankalar bu hakka sahiptir (TTK'ya göre) fakat zorla kendilerinden sigorta yaptırmaya hakları yok.

Bir konut poliçesi en fazla 350-450 TL çıkar (içerinde yüksek teminat bedelleri varsa) bu konut sigortası'da konutta yaşanacak bütün sıkıntıları karşılar. Bir sigortacı olarak kendi söküğümü geçen ay malesef dikemedim. Anneannemin evi nasıl olsa 6 ay boş kalıyor diye sigortalamamıştık ve malesef dairenin ana girişinde boru sebebini bilmediğimiz şekilde patladı. Baya bir masraf etmiştim -.-
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmetmetingülcan

daha önceki mesajlarımı okuyanlar hatırlayacaktır
    bankaların bu iş için geliştirdiği taktik hayat sigortası yerine ferdi kaza sigortası yapmaktır

bu durumda banka 2 türlü kazançlı çıkıyor ;
    1- kişinin başına bir iş gelirse sigortadan daha fazla para alıyor
    2- sigorta kişiye özel yapıxldığı için kişinin ardında kalan aile bireylerine ödeme yapılmıyor

bu durumdan kurtulmak için ferdi kaza sigortasını yaptırmayıp hayat sigortasını yaptırın ve mutlaka poliçenizi de isteyin
    aksi durumda başınıza bir iş gelince poliçe olmayınca yamuk yaparlar

van depreminde bunun örnekleri var.
    işyerlerine her sene otomatik sigorta yapıyoruz diye para kesen bankalar deprem olunca para vermediler.
    işyeri sahiplerine poliçe verilmemiş. poliçe olmazsa işyeri sahibi sigorta apıldığını ispatlayamaz bu durumda ödeme yapılmaz
    ayrıca bu tarz poliçeleri kaybolma-yanma .. ihtimaline karşı güvenli yerlerde saklayınız.

Ferdi kaza sigortalarında ölüm/sakatlılık/tedavi teminatları vardır. Ölüm olduğu zaman (kaza ile olması şartıyla) tazminat lehtarlara verilir. Yani mirasçılara.

• Duzeltme geldi Demekki eksik yazmışım bu durumda Yazdiklarim yanlis anlaşılmış olabilir eklemeleri yapayim
    Ferdi kaza sigortasinda aile bireylerine hayat sigortasinda oldugu kadar genis kapsamda odemeler yapilmiyor
    cunku kapsam daha dar adi üstünde kaza sigortasi sadece kaza olmasi durumunda bir işe yarayacaktir
    ama hayat sigortasi daha kapsamli oldugundan geride kalanlar icin daha avantajli olacaktir
    yoksa insahnlara sigorta yapmayın demiyoruz sadece hayat sigortası tavsiye ediyorum.
  • mehmetmetingülcan kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle katılıyorum size Mehmet bey sadece FKS konusundaki eksiği tamamlamak istemiştim. Ayrıca zamanında bankasürans satışında bulunduğum için kimseye asla ve asla bankadan poliçe yaptırmasını tavsiye etmiyorum. 7 sene boyunca konutunun sigortasını ekspertiz bedeli yerine kredi tutarından sigortalayan bankacıyıda gördüm 150 metrekare evin sigorta bedeli (yeniden inşa maliyeti) 1.500.000 TL'idi, sigortalı her sene yaklaşık 1.500 TL fazladan prim ödemişti. Geri iade için yaklaşık 2 ay kendi şirketimle kavga etmiştim :)
  • vakıfbank konut kredisi kullandım 120ay vadeli

154 tl dask
    1050 tl hayat sigortası
    304 tl sarı panjur sigorta poliçesi
    600 tl sarı panjur ferdi kaza sigortası
    1719 tl masraf tahsilatı
    35 tl ek hesap sigorta poliçesi tahsilatı
    24 tl hesap sigorta poliçesi tahsilatı
    2700 tl konut kredisi sigortası kredi taksitlerine eklenmiş
    950 tl ekspertiz ücreti

konu ile ilgili tecrübe ve benzeri durum yaşayıp bu kesintileri geri alabilir miyim bilgisi olan var mı

• dask ve dosya masrafı yasal.Dosya masrafı tutarıda çektiğiniz kredinin en fazla %0.5 ini alabilirler.

Ekspertiz ücreti iade olurmu bilmiyorum.

Ev/hayat sigortaları yasal olarak mecburi olmadığı için iptal edilebilir.Ama iş tüketici hakem heyetine uzayabilir.Sigortaya verdiğiniz 1050 tl 10 senelik sigorta ise bence uygun.

Hesap sigorta poliçesi/ek hesap sigorta poliçesi;Bunlarda sanki sorma ver parası gibi olmuş.

Ziraat katılımdan 90000 tl konut kredisi çekmiştim.Şu an hayat sigortasına yıllık 100 lira,konut sigortasına da yıllık 120-130 lira veriyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.