Şimdi Ara

(Bilgilendirme)Cat 7/8 ve Flat/Yassı Ethernet Kabloları hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
2
Favori
2.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sıklıkla forumda ve diğer mecralarda kullanıcıların internet performanslarını ve ping, upload, download değerlerini iyileştirme amaçlı cat7 ve cat8 kabloları aldıklarını görüyorum. Aynı zamanda flat yani yassı kablolara da epey ilgi duyuluyor tasarım ve ergonomisi sebebiyle.

Ancak bu kablolar hakkında kullanıcıların yanıldığı birkaç nokta var.

Cat7, endüstrinin standartını belirleyen TIA/EIA ve IEEE gibi kuruluşlardan herhangi bir onay almamış ve regülasyonu olmayan bir kablo tipidir. Kağıt üstünde Cat6a kablolara ek sunduğu bir özellik de yoktur. Ancak herhangi bir standarta tabii olmadığı için Cat7 kablolarda bir kalite sabiti de yoktur. Piyasadaki cat7 kabloların çok büyük bir bölümü, kaliteli bir Cat5e kablodan daha düşük performansa sahiptir ve 10 gigabit veri de taşıyamaz.

Satın aldığınız cat7 kablolar çok büyük ihtimalle aslında cat5e seviyesinde bile değil.

Kısaca cat7 denilen kablo denetim olmayan bir piyasanın sunulan ürünüdür. Tercih edilmemesi gerekir. Cat6a gibi endüstri standartı olan kablolar tercih edilmelidir.

Cat8 kablolar ise çok yüksek bant genişliği sunan ev kullanıcısının kullanımı için fazlasıyla gereksiz olan kablolardır. Eğer ki 10gbps ve üstü hızlar kullanıyorsanız, datacenter işletiyorsanız, internet servis sağlayıcısı iseniz Cat8 kablolar size göre demektir.

Çok komik bazı yorumlar okuyorum Cat8 kablo satın alan kullanıcıların yorumları.

"Eski kablom ile Cs'de 65 ping alıyordum, bu cat8 kabloyu aldıktan sonra pingim 50'ye düştü."

"35 mbps internet kullanıyorum cat6 kablomla 25 mbps alıyordum, cat8 ile 34 mbps oldu"

Ev kullanıcısı iseniz en iyisi olsun diyorsanız alacağınız maksimum kablo cat6a'dır. Hatta bu kablo bile epey lükstür aslında. Standart bir kullanıcı için cat5e bile çok çok yeterlidir.

Ethernet kablolarında en önemli ve kullanıcıların pek dikkat etmediği konu, kablonun içeriği.

2 çeşit ethernet kablo var stranded(çok telli) ve solid(tek damar), sinyal kalitesi, uzun ömürlülük vb. birçok konuda tek damar sert olan kablolar üstündür.

Mümkün oldugunca çok telli kablolardan uzak durulmalı. Aynı zamanda kablonun bakır olduğundan da emin olunmalı. Çin ve piyasa malı kablolar genellikle cca denilen alaşım metal kullanırlar.

Son olarak flat kablolara değinmek isterim. Flat kablolar ergonomi ve tasarım açısından çok beğeniliyor ve popüler halde. Ancak bu kablolar da IEEE ve diğer kurumlar tarafından onay almış değil. Standarta uygun kablolar değil anlayacağınız. Performans ve stabilite konularında sorunlar yaşatabilir. Flat kablolar yerine, standart kabloları tercih etmenizi öneririm.

Hazır paketli ürünlerde genellikle çok telli ince kablolar kullanılır, bu yüzden size tavsiyem reçber, nexans vb. kaliteli markaların saf bakır kablolarından metreyle ihtiyacınız kadar satın almanız yönünde olur.

CAT5E ✓

CAT6 ✓

CAT6A ✓

❌CAT7 ❌ (Tercih etmeyin.)

CAT8(EĞER DATACENTER YADA İSS İŞLETİYORSANIZ ALIN)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben ugreen slim cat 6a aldım. Henüz kullanmadım ama 32AWG kablo. Hangi standarda ne kadar uyuyor bilmiyorum. Gerçi 10 metre 20 metre gibi kısa mesafelerde çoğu kablo sorun yaratmayacaktır.

• The Anonymous T kullanıcısına yanıt

Slim olduğu için dış muhafazası ince ve 32 awg bir kablo olduğu için tel kalınlığı da ince. Ve çok telli bir kablo muhtemelen.

Çok tavsiye edilebilecek bir kablo değil, ancak yinede Cat6a olduğundan belirli bir standartta olduğunu düşünüyorum. Dikkatli kullanıldığı taktirde sorun yaratmayacaktır.

• Ülkemizde 100 Mbit üzeri internet oranı %1 civarında, 1000 Mbit üzeri zaten yok. Bu yüzden adam gibi bir Cat6 kablo herkesin işini görür.

• Michael Giacchino kullanıcısına yanıt

Ev içi kullanım için Ugreen in 15-20metre lik kablosundan hangisini tavsiye edersin hocam?

Bildiğim kadarıyla Ugreen de ince (Slim), flat düz ve kalın tiplisi mevcut . Her halükarda kalın tip olanlarını mı?

• thelordof kullanıcısına yanıt
    Yassı cat6 veya 7 ugreen marka kabloların yorumlarında birkaç olumsuz yorum gördüğüm için
    Eski tip kalın olan kablodan 15 metre almıştım
    Tabii mesafeyi yanlış ölçmüşüm O yüzden yetersiz geldi mecbur iade ettim Orası ayrı

Onun haricinde evde iki tane daha 3 metrelik aynı şekil cat6 kablo var aktif olarak kullanıyorum ama daha 2 hafta anca oldu Şu an için bir sorun yok gibi

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • receep 32 R kullanıcısına yanıt
    Aslında olumsuzluk olmazda yine kararsızım.

• Ben genelde Belden CAT6A kullanıyorum ama ucuz gördüğüm için yine Belden CAT7 kablo almıştım. Bunlar hep F/FTP 23 AWG kablolar. burada kritik olan kablo kalınlığı ve koruması. Kaliteyi bunlar etkiliyor.

Evde bir tane de CAT5E kablo var, FTP ve 24 AWG. Açıkçası CAT6A ve CAT7 kablolar kadar iş yapacaktır.

Genelde şu kablodan alıyorum -->

www.proteldepo.com
    BELDEN 10GXE01 Cat.6A F/FTP, Halojensiz (istediğiniz uzunlukta sipariş edebilirsiniz)
    https://www.proteldepo.com/network-lan-kablolama/cat6-cat6a-RJ45-ethernet-kablo/BELDEN-10GXE01-br-Cat-6A-F-FTP-Halojensiz

Bence kesinlikle slim/flat kablolardan uzak durulmalı. en iyisi 28AWG, çoğu da 30-32 AWG. bu değerler çok ince bir ethernet kablosu için. hele ki CAT6-6A-7 standartları için aşırı saçma.

Burada yanlış bilinen ek konu da altın kaplama mevzusu. Altın bakırdan daha kötü bir iletken olmasına rağmen bakır paslandığı için koruma gerekiyor temas noktalarında. Altın ve gümüş kaplamaya uygun özellikler gösterirken korozyon koruması da yüksek malzemeler. Altın kaplama çok ince yapılabildiğinden altın tercih ediliyor.

• Evde 30 yıldan önce koyulmuş telefon kablosunun 2 kablosuna ve ses kablosunun da 2 kablosuna toplamda 4 kabloyu rj45 keystoneye takıp evin bir ucundan diğer ucuna 100 mbit interneti ping çıkmadan kullanabiliyorum. 0 masraf 0 görüntü kirliliği ile prize direk ethernet kablosunu bağlayarak internete girebiliyorum sonuçta bu kablolardan çok düşük voltajda elektrik geçiyor daha yüksek hız gerekmedikçe kablonun kalitesi önemsiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eski bir konuyu hortlatıyorum ancak şunu sormak isterim;

Bugünün teknolojisiyle 10 Metrelik modemden Ps5'e hangi kabloyu tavsiye edersiniz arkadaşlar.

İyi çalışmalar dileirem...

• James_Sunderland kullanıcısına yanıt

Cat6 kablo alın geçin hocam cat 7 8 arkadaşın dediği gibi bir farkı olmuyor.

• imate kullanıcısına yanıt

Cevap için Teşekkürler hocam. İyi çalışmalar dilerim...

Hocam bende bu konuları tam da araştırıyordum.

cat7 ve cat8 gereksiz demişiz ama şöyle bir şey olabilir mi? 2000 hz diyor ya mesela, bu kabloların sinyal gürültülerine dayanma kapasitesi daha yüksek oluduğu için kopma sorunu az olmaz mı? bağlantı kalitesi daha iyi olmaz mı?

Bilmediğimden soruyorum tablolara bakınca cat 6a gayet yeterli gibi görünüyor ilk etapta.

• MetronoM M kullanıcısına yanıt

Kopmayla alakası yok, cat6 herkese yeterli, cat6'lar sadece gigabit'i değil, 50 metreye kadar da 10gbit'i destekliyor.

• zortak Z kullanıcısına yanıt
    Cat 6a sanırım her cat 6 degil.

Cat7 8 kabloyu ileri dönük alsanız dahi kullandığınız cihazlar gigabit üstü olmadığı sürece gereksiz anlamında söylemiştim. Yüksek veri felan taşıyorsanız Örneğin 10Gbps gibi o zaman cat 7 8 tercih edebilirsiniz.

Frenkans muhabbeti ise daha yüksek hızlarda ve daha düşük sinyal bozulmasıyla daha uzun mesafelere veri iletmek için tasarlanmıştır. Bant genişliği, kablo üzerinden iletilen sinyallerin taşıyabileceği frekans aralığını belirtir. Daha yüksek bir bant genişliği, genellikle daha yüksek veri iletim hızlarına olanak tanır. Yani siz bu hızlara erişemediğiniz için Cat7 8 gereksiz olacaktır.

Kopma sorunu genelde yer altı ve hane içerisindeki kullanılan kötü kablonun kötü ek yapılması malzemesi bakır olmayan kablo tercih durumu oksitlenmesinin yanı sıra kabin mesafeniz arttığı zamanda kopma sorunu oluşur kapasiteye yakın bir hat değeri var ise.

Kaliteli bir bakır kablo ve güzel bir ek yaparsanız kopma sorununu sıfıra indirebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi imate -- 27 Şubat 2024; 18:20:45 >

Dün bina içi bakır kabloyu değiştim.bu gunde gelen yeni modemi takıcam. Sanırım sorun çözülecek. Sorun hala devam ediyorsa iss de sorun var demektir artık. 15 yıl onceki bina içi kablolamaydı yenileme vakti gelmişti.

Ama dün bile kablo değişiminden sonra kopma problemi yaşamadım.

hayır dediğim cat6, üstüne gerek yok, 50 metreden yakın mesafelerde 10gbit destekleyen bir kablo neye yetmeyebilir?

Bence tamamen gereksiz ama hadi cat6e alınabilir de, cat7, cat8 tamamen saçmalık.

• zortak Z kullanıcısına yanıt
    Tabi hocam anladim ama 10 gbuti cat 6a destekliyor. Duz cat6 1 gbit. Tabiki 10 gbit ustune daha 30 yıl var.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.