Şimdi Ara

Biceps hareketleriyle ilgili soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çalıştığım salonun hocası göğüs çalıştırdığım güne iki biceps hareketi koymuş. Biri ayakta diğeride oturarak yapılan 5x10'luk setlerden oluşan bildiğimiz dumbbell curl hareketi.

7.5 kiloluk dambıllarla ayakta hareketi yaptıktan sonra oturup aynı hareketi 5 setten tekrar yapmaya çalışmak iflahımı kesiyor tamamen ve hareketi yapamaz hale geliyorum.

haliyle ayakta yapılan dumbell curl'dan sonra tamamlayıcı olarak başka bir hareketi arıyorum. barbell curl geliyor ilk olarak aklıma, ne dersiniz?

(vücut geliştirmede 1. ayım)

• Barbell curl olabilir, hammer curl olabilir. ez barl curl da olur. Aynı hareketi hem ayakta hem oturarak yapmak saçma olmuş biraz.
  • Senin oturarak dediğin Scott curl olmasın?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ayakta dumbell hammercurl + preacher ez-bar curl

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vücut geliştirmede 1. ayınız ve 5x10 2 hareketten biceps çalışıyorsunuz olucak iş değil..
    '' 5 setten tekrar yapmaya çalışmak iflahımı kesiyor tamamen ve hareketi yapamaz hale geliyorum. ''
    Tabiki gelirsiniz eminim yüksek kilolu dumbell ilede yapamıyorsunuzdur,formunuda doğru yapamıyorsunuzdur çünkü laktik asit sizi mahvediyor,birde bunun üstüne tamamlayıcı hareket istiyorsunuz,iyide daha ilk hareketi tamamlıyamadığınızı kendiniz belirtiyorken,neden ekstra bi hareket istiyorsunuz ki :/

Ayrıca kolunuzu kalınlaştıran hareketler temel hareketlerdir,bu tür biceps için Curl hareketleri ve Triceps için Pushdown hareketleri sadece temel hareketlerinizle oluşturduğunuz kası traşlamaya benzer,şekil verir gibi düşünün..
    Ama siz Weighted veya Bench Dips,Closegrip Bench,Overhead Press,Bench Press tripces / Barbell Row,Deadlift,Weighted Pullup/Chinup biceps için yaparsanız emin olun kolunuz zaten gelişicek.. Bu hareketlerde ağırlık koymaya ve güçlenmeye bakın..

1.ayınızda hocanızın size verdiği böylesine bir program sizi sadece spordan soğutur,gelişimide göremezseniz.. Eminim bu bölgeleride haftada sadece 1 kez çalışıp 6 gün sonra tekrardan çalışcak bi programınız vardır,Jay Cutlerla beraber Mr Olympia ya katılmıyorsanız halen daha şu Spor salonlarındaki herkeze verilen aynı tür split tarzı programları yapmayı bırakın ..
    Anlık Pump etkisi ve yeni başlamanın getirdiği Newbie gains sizi eminim ayna karşısında etkiliyodur ''oo kolum şişti cidden,gelişme oluyor gerçekten '' gibi ama bu bi süre sonra olmucak ve olduğunuz yerde kalıcaksınız ve buraya gelip tekrar konu açıcaksınız ''arkadaşlar hacim için program tavsiyesi verirmisiniz'' gibi =) Kendimden biliyorum çünkü,bu yüzden sizinde aynı hatayı yapmamanız için böyle diyorum,yanlışta anlamayın,sadece yardımcı olmaya çalışıyorum ...

• quote:

Orijinalden alıntı: Frank08

Vücut geliştirmede 1. ayınız ve 5x10 2 hareketten biceps çalışıyorsunuz olucak iş değil..
    '' 5 setten tekrar yapmaya çalışmak iflahımı kesiyor tamamen ve hareketi yapamaz hale geliyorum. ''
    Tabiki gelirsiniz eminim yüksek kilolu dumbell ilede yapamıyorsunuzdur,formunuda doğru yapamıyorsunuzdur çünkü laktik asit sizi mahvediyor,birde bunun üstüne tamamlayıcı hareket istiyorsunuz,iyide daha ilk hareketi tamamlıyamadığınızı kendiniz belirtiyorken,neden ekstra bi hareket istiyorsunuz ki :/

Ayrıca kolunuzu kalınlaştıran hareketler temel hareketlerdir,bu tür biceps için Curl hareketleri ve Triceps için Pushdown hareketleri sadece temel hareketlerinizle oluşturduğunuz kası traşlamaya benzer,şekil verir gibi düşünün..
    Ama siz Weighted veya Bench Dips,Closegrip Bench,Overhead Press,Bench Press tripces / Barbell Row,Deadlift,Weighted Pullup/Chinup biceps için yaparsanız emin olun kolunuz zaten gelişicek.. Bu hareketlerde ağırlık koymaya ve güçlenmeye bakın..

1.ayınızda hocanızın size verdiği böylesine bir program sizi sadece spordan soğutur,gelişimide göremezseniz.. Eminim bu bölgeleride haftada sadece 1 kez çalışıp 6 gün sonra tekrardan çalışcak bi programınız vardır,Jay Cutlerla beraber Mr Olympia ya katılmıyorsanız halen daha şu Spor salonlarındaki herkeze verilen aynı tür split tarzı programları yapmayı bırakın ..
    Anlık Pump etkisi ve yeni başlamanın getirdiği Newbie gains sizi eminim ayna karşısında etkiliyodur ''oo kolum şişti cidden,gelişme oluyor gerçekten '' gibi ama bu bi süre sonra olmucak ve olduğunuz yerde kalıcaksınız ve buraya gelip tekrar konu açıcaksınız ''arkadaşlar hacim için program tavsiyesi verirmisiniz'' gibi =) Kendimden biliyorum çünkü,bu yüzden sizinde aynı hatayı yapmamanız için böyle diyorum,yanlışta anlamayın,sadece yardımcı olmaya çalışıyorum ...

Cevaplar için herkese çok teşekkür ederim.

Sevgili Frank08 teşekkür ederim mesajınız için. Çok yeni olduğum için neyin nasıl olması gerektiğini haliyle yeni öğreniyorum. Eğer bugün burada okuduklarım olmasaydı ve tabi bununla ilgili araştırma yapmasaydım 5x10'un çok normal olduğunu düşünmeye devam edecektim. İyi ki konuyu açtım diyebilirim bundan dolayı.

ilk 2 hafta karma yaptım. Daha sonra ise bölgesele geçtim. 1.73 boyunda, 68 kiloda olmama rağmen ağırlık kaldırmayla ilgili gelişimim tahmin ettiğimden çok daha iyi gidiyor. Bench press'te ilk hafta boş barı zor kaldırırken şuan 40 kilo kaldırabilir duruma geldim. 5 kg'lik dambıllar ile zorlanırken şimdi rahat rahat 7.5'ukluklarla çalışabiliyorum.

İhtiyacım olan tek şey doğru yolu gösteren biri. Ki bu kişinin spor salonundaki hoca olmadığı gün itibariyla oldukça aşikar :) Sanırım dediğiniz gibi internette var olan standart programları uygulamak en mantıklısı olacaktır benim için.

• 1955 öncesi Bodybuildingin güzel ve kirli olmadığı dönemde,bu sporla uğraşan kişiler öncelikle bu spora başlarken ''Foundation'' yani temel oluştururlar,temeli oluşturduktan sonra eksik olan kısımlarını yavaş yavaş şekillendirmeye,geliştirmeye çalışırlardı..
    Güzel bir örnek veriyim,popüler olarak;
    Arnold Schwarzenegger buna çok güzel örnektir,Arnold bu spora başlarken Mr Olympia döneminde çalışma stilini uygulamıyordu.. İdolü olan Reg Parkla beraber temel hareketlerde güçlenmeye çalışıyordu (FullBody programı uygulayarak) ve bu temel hareketlerdeki bu güç ona hacim olarakta yansıyordu bu Temeli oluşturduktan sonra ve Steroid kullanmaya başladıktan sonra Mr Olympia ya hazırlandığı programları uyguladı (Split) Şimdi bakın Spor salonlarında herkez elbetki Yüksek ağırlıklar kaldırmak istiyor,bu içgüdüsel birşey fakat siz bu amaca yönelik çalışmazsanız bunu başarmanız çok uzun sürer.

Bu temeli oluşturma döneminin mantığı şudur,ilerideki yüksek Volume programlarını kaldırabilmektir..
    Şöyle düşünün 3x8 50 kilo bench yaptınız ve gücünüz azaldı,diğer hareketlerde de ağırlığı düşürmenize sebep olucak, fakat sizin Temeliniz sağlam olsa 3x8 50kg ile ısınıp 80-95 kilo Bench Pressi yapıcak durumda olucaksınız.. Sizce hangisi daha verimli?
    İşte bu yüzden ilk başlarda Egoyu bırakmak gerek,bunu hep söylüyorum bizim Salonda yeni başlıyan arkadaşlarımız oluyor izliyorum 4 adet farklı farklı biceps hareketi yapıyorlar boyunlarında damar çıkıyor kendilerini sıkmaktan hemde 5kilo dumbell ellerindeyken,kolları şişiyor ve aynaya bakıp duruyorlar,e güzel bir his tabiki Pump olayı,kanın oraya toplanması ama bu onu geliştirmicek bu dönemde,farkında değil ve 1-2 ay sonra bırakıcak ''kanka ben yaptım kolu ya istediğim gibi oldu,yeterli bu'' sonra 3 gün sonra arkadaşlarına dicek Kanka sporu bıraktım 3 gündür yapmıyom söndüm yaaa ... Sönmedin güzel dostum,sen birşey oluşturmadın ki,kasların sıkılaştı,gerildi ve 3 günde beslenmen sayesinde iyileşti fakat kolun hala aynı incelikte başladığındaki gibi..

Demek istediğim kısacası şu sana sevgili Alfren,önce temelini sağlam oluşturcak bir program bul kendine (yazımın sonunda linkler vericem birini seç ve uygulamaya başla),Hareketleri iyice tanı,vücudunu buna alıştır ve sistemin,hareketlerin nasıl çalıştığını anla.Bu biraz zaman alıcak fakat zaten olması gerekende bu zaten,kısa süreli birşey istesek zaten bu sporu Doğal bir şekilde yapmazdın ve ona göre bir program/beslenme oluştururdun ama bu işi Doğal yapıyorsan keyif almaya bak ve bunu Sağlığın ve güzel görünümün için yap ve Sabret.. Acelen olmasın hiçbir zaman ve kendini asla stresse sokma,sana kimsenin karışmasınada izin verme ve kimseyede birşey kanıtlıcakmışın gibi çalışma ..

Bu programlardan birini seç ve kafana takılan sorular olursa programların işleyişi ile ilgili gelip bana sorabilirsin,yardımcı olurum her musait olduğum zamanda..

Mark Rippetoe Starting Strength =http://www.gucsporlari.com/mark-rippetoe-ve-starting-strength-ss.html

Stronglifts 5x5 =http://stronglifts.com/5x5/

Babylover Starting Strength =http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=135564721

Reg Park beginner =http://www.muscleandstrength.com/workouts/reg-park-beginner-workout.html

ICF 5X5 =http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=148036063

• Edit yapılmıyor sanırım Arnold'ın Reg Parkla olan bir fotoğrafı Arnold daha çok genç =) ,idolu ile beraberken.. ilk tavsiyelerini,ilk çalışma prensibini ondan öğrendi ve beraber çalıştılar,o dönemki fiziği bile gayet harika ..

• Bu resimdeki fizige steroidsiz ulasti yani? Bir de bu "foundation" hareketleri nelerdir, mesela benchpress bunlardan biri degil anladigim kadariyla?

Ikinci veya besinci biseps hareketi, formu bozmadan yapacagin bir agirlik secmen yeterli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frank08

1955 öncesi Bodybuildingin güzel ve kirli olmadığı dönemde,bu sporla uğraşan kişiler öncelikle bu spora başlarken ''Foundation'' yani temel oluştururlar,temeli oluşturduktan sonra eksik olan kısımlarını yavaş yavaş şekillendirmeye,geliştirmeye çalışırlardı..
    Güzel bir örnek veriyim,popüler olarak;
    Arnold Schwarzenegger buna çok güzel örnektir,Arnold bu spora başlarken Mr Olympia döneminde çalışma stilini uygulamıyordu.. İdolü olan Reg Parkla beraber temel hareketlerde güçlenmeye çalışıyordu (FullBody programı uygulayarak) ve bu temel hareketlerdeki bu güç ona hacim olarakta yansıyordu bu Temeli oluşturduktan sonra ve Steroid kullanmaya başladıktan sonra Mr Olympia ya hazırlandığı programları uyguladı (Split) Şimdi bakın Spor salonlarında herkez elbetki Yüksek ağırlıklar kaldırmak istiyor,bu içgüdüsel birşey fakat siz bu amaca yönelik çalışmazsanız bunu başarmanız çok uzun sürer.

Bu temeli oluşturma döneminin mantığı şudur,ilerideki yüksek Volume programlarını kaldırabilmektir..
    Şöyle düşünün 3x8 50 kilo bench yaptınız ve gücünüz azaldı,diğer hareketlerde de ağırlığı düşürmenize sebep olucak, fakat sizin Temeliniz sağlam olsa 3x8 50kg ile ısınıp 80-95 kilo Bench Pressi yapıcak durumda olucaksınız.. Sizce hangisi daha verimli?
    İşte bu yüzden ilk başlarda Egoyu bırakmak gerek,bunu hep söylüyorum bizim Salonda yeni başlıyan arkadaşlarımız oluyor izliyorum 4 adet farklı farklı biceps hareketi yapıyorlar boyunlarında damar çıkıyor kendilerini sıkmaktan hemde 5kilo dumbell ellerindeyken,kolları şişiyor ve aynaya bakıp duruyorlar,e güzel bir his tabiki Pump olayı,kanın oraya toplanması ama bu onu geliştirmicek bu dönemde,farkında değil ve 1-2 ay sonra bırakıcak ''kanka ben yaptım kolu ya istediğim gibi oldu,yeterli bu'' sonra 3 gün sonra arkadaşlarına dicek Kanka sporu bıraktım 3 gündür yapmıyom söndüm yaaa ... Sönmedin güzel dostum,sen birşey oluşturmadın ki,kasların sıkılaştı,gerildi ve 3 günde beslenmen sayesinde iyileşti fakat kolun hala aynı incelikte başladığındaki gibi..

Demek istediğim kısacası şu sana sevgili Alfren,önce temelini sağlam oluşturcak bir program bul kendine (yazımın sonunda linkler vericem birini seç ve uygulamaya başla),Hareketleri iyice tanı,vücudunu buna alıştır ve sistemin,hareketlerin nasıl çalıştığını anla.Bu biraz zaman alıcak fakat zaten olması gerekende bu zaten,kısa süreli birşey istesek zaten bu sporu Doğal bir şekilde yapmazdın ve ona göre bir program/beslenme oluştururdun ama bu işi Doğal yapıyorsan keyif almaya bak ve bunu Sağlığın ve güzel görünümün için yap ve Sabret.. Acelen olmasın hiçbir zaman ve kendini asla stresse sokma,sana kimsenin karışmasınada izin verme ve kimseyede birşey kanıtlıcakmışın gibi çalışma ..

Bu programlardan birini seç ve kafana takılan sorular olursa programların işleyişi ile ilgili gelip bana sorabilirsin,yardımcı olurum her musait olduğum zamanda..

Mark Rippetoe Starting Strength =http://www.gucsporlari.com/mark-rippetoe-ve-starting-strength-ss.html

Stronglifts 5x5 =http://stronglifts.com/5x5/

Babylover Starting Strength =http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=135564721

Reg Park beginner =http://www.muscleandstrength.com/workouts/reg-park-beginner-workout.html

ICF 5X5 =http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=148036063

Bir kez daha çok teşekkür derim. Harcadığınız vakit ve açıklamalar için.

Gönderdiğiniz programları incelemeye başlayacağım şimdi. Müsadenizle takıldığım yerler olursa ileride başınızı ağırtabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ceyarar

Bu resimdeki fizige steroidsiz ulasti yani? Bir de bu "foundation" hareketleri nelerdir, mesela benchpress bunlardan biri degil anladigim kadariyla?

Ikinci veya besinci biseps hareketi, formu bozmadan yapacagin bir agirlik secmen yeterli.

Evet Steroidsiz ulaştı,garip geliyor değilmi imkansız gözüküyor ? Açıp bi bakın Youtubetaki Lifterlara neden hepsi deliler gibi Squat,Bench,Deadlift,OHP yapıyorlar sürekli? Bunlarda ağırlık arttırmaya çalışıyorlar ? Foundation hareketleri bunlardır çünkü..
    Squat(Front,Overhead),Deadlift(Conventional,Straight Leg,Sumo),Bench Press(Flat),Overhead Press,Power Clean,Clean and Jerk,Behind Neck Press,Push Press, Bentover Barbell Row,Pullup/Chinup ve Dips

Bu hareketlerin hiçbiri sadece tek bir bölgeyi çalıştırmaz arkadaşlar.. Ve bu haraketlerde ağır girildiğinde sonuç kaçınılmazdır, Doğal bir sporcunun önem vermesi gereken ve güçlü olması gereken hareketler bunlardır.. Biceps Curl,Tricpe Pushdown,Cable Crossover falan değil ..

Size şöyle bir fotoğraf daha gösteriyim

Bu kişi Eugen Sandow dur.. Bodybuildingin atası kabul ediliyor, 1867 doğumlu 1925de ölümü gerçekleşti.. Bu dönemlerde Steroid mi var? Magazin mi var ? Yol gösteren trainer mı var ?

Arnoldın steroid kullandığı hali budur ..

• Alfren kullanıcısına yanıt
    Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin,dediğim gibi müsait olduğum her anımda yardımcı olurum.
  • Öncelikle nazik cevabın için teşekkür ederim. Şimdi okuyunca kinayeli yazdığımı farkettim, kusura bakma.

Merak eden varsa, tüm press ve liftlerim üç haneli rakamlardaki kilolarladır, internet bilgisi değil tecrübelerime dayanarak yazmaktayım.

Arnold Amerika'ya steorid kültürünü getiren insan olarak tanınır. Avusturya'da powerlifter olarak başladığı döneminde hapları sekizer sekizer yuttuğu o dönemdeki arkadaşları tarafından söylenir. Reg Park ve Eugine Sandow gibi vücutlar için steroide gerek yok ama 17 yaşında 52 cm kol ölçüsü için var. Arnold Weider tarafından Amerika'ya ilk getirildiğinde kol kalınlığı olympia'yı kazandığı zamandan fazladır ancak define değildir.

İnternetten araştırman ve bunları emek harcayarak paylaşman güzel ama broscience bir yere kadar işler zira herkesin beklentiis ve vücudunun işleyişi farklıdır. Powerlifting, strongman ve bodybuilding üç ayrı branştır. Birisi tek tekrar maksimumu hedefler, bir diğeri sadece hipertrofi peşindedir. Antremanları ve beslenmeleri çok farklıdır. Kas kütlesi üzerindeki etkilerini hipertrofi ve sarkoplazmik hipertrofi arasındaki farkı araştırarak bulabilirsin. Haltercilerin kaldırdığı kiloları ve vücutlarını kıyaslayarak örnekleyebilirim.

Çok eklemli hareketler ve olimpik kaldırışlar kuvvet kazanımı için elbette iyidir ama bunlar sıfırdan başlayan birisini yanlış form ve zayıf kaslar nedeniyle kısa zamanda sakatlanmaya götürebilir. Yeni başlayan birisi ağırlıksız squat ile bile dizini ve belini geri dönülmez şekilde sakatlayabilir, öneride bulunurken dikkatli olmak gerekir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.