Şimdi Ara

'bi-amp' veya 'bi-wiring' nedir? Ne işe yarar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
5
Favori
15.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu işlerin yenisi olarak bişey sormak istiyorum. Elimde Denon 1911 ve Monitor Audio BR6, BR1 ve BRC var. Şimdi bu aletlerle "bi-amp" veya "bi-wiring" yapılır mı? nasıl yapılır? ne işe yarar? gözle görülür (daha doğrusu kulakla duyulur) bi fark olur mu?

• Bi amp için hoparlörde 2 çift bağlantı olması gerekiyor. BR serisinde var mı bilmiyorum. Bi amp denen şey hoparlör içindeki tweeter ve woofer driverları ayrı amfilere bağlamaktır. Basları tek amfi yüklenirken, tiz ve mid'leri diğer amfi halleder. Ama bas amfisinin bu metodda zorlandığı da söyleniyor. Bi wiring ise tek amfiden hoparlöre çift bağlantı yaparak oluyor. Buna izin veren amfin varsa ve hoparlör girişlerin de çiftliyse crossover bağlantı yapıyorsun. Çok da bilgim yok bu konuda ama ses kalitesi iyileşiyor diyen de var, yok öyle birşey diyen de.
  • bu durumda benim "bi-amp" yapma gibi bir durumum yok ama tüm kolon ve hoparlörlerde 2 çift, yani 4 giriş var. Ama amfide her bir hoparlör için sadece 1 çift giriş var, şöyle bi resim buldum google'da. Benim anfimin bi-wiring'e izin verip vermediği nasıl anlaşılır?

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.oregondv.com/Brassandgraniteaudiobi-wiringdiagram.JPG&imgrefurl=http://www.oregondv.com/Audio_FAQ_Bi-Wire_Bi-amp%2520.htm&h=404&w=401&sz=30&tbnid=rCs8TZyll2yarM:&tbnh=124&tbnw=123&prev=/images%3Fq%3Dbi-amp&zoom=1&q=bi-amp&hl=tr&usg=__p_r9C-k0EBu5dl8CeP3uFCJ6c2s=&sa=X&ei=jvn9TLqxFMWl8QOYpOmMCw&ved=0CDgQ9QEwBA

quote:

Orijinalden alıntı: joddy

Bi amp için hoparlörde 2 çift bağlantı olması gerekiyor. BR serisinde var mı bilmiyorum. Bi amp denen şey hoparlör içindeki tweeter ve woofer driverları ayrı amfilere bağlamaktır. Basları tek amfi yüklenirken, tiz ve mid'leri diğer amfi halleder. Ama bas amfisinin bu metodda zorlandığı da söyleniyor. Bi wiring ise tek amfiden hoparlöre çift bağlantı yaparak oluyor. Buna izin veren amfin varsa ve hoparlör girişlerin de çiftliyse crossover bağlantı yapıyorsun. Çok da bilgim yok bu konuda ama ses kalitesi iyileşiyor diyen de var, yok öyle birşey diyen de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saitemre -- 7 Aralık 2010; 11:09:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: saitemre

bu durumda benim "bi-amp" yapma gibi bir durumum yok ama tüm kolon ve hoparlörlerde 2 çift, yani 4 giriş var. Ama amfide her bir hoparlör için sadece 1 çift giriş var, şöyle bi resim buldum google'da. Benim anfimin bi-wiring'e izin verip vermediği nasıl anlaşılır?

http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.oregondv.com/Brassandgraniteaudiobi-wiringdiagram.JPG&imgrefurl=http://www.oregondv.com/Audio_FAQ_Bi-Wire_Bi-amp%2520.htm&h=404&w=401&sz=30&tbnid=rCs8TZyll2yarM:&tbnh=124&tbnw=123&prev=/images%3Fq%3Dbi-amp&zoom=1&q=bi-amp&hl=tr&usg=__p_r9C-k0EBu5dl8CeP3uFCJ6c2s=&sa=X&ei=jvn9TLqxFMWl8QOYpOmMCw&ved=0CDgQ9QEwBA

quote:

Bi amp için hoparlörde 2 çift bağlantı olması gerekiyor. BR serisinde var mı bilmiyorum. Bi amp denen şey hoparlör içindeki tweeter ve woofer driverları ayrı amfilere bağlamaktır. Basları tek amfi yüklenirken, tiz ve mid'leri diğer amfi halleder. Ama bas amfisinin bu metodda zorlandığı da söyleniyor. Bi wiring ise tek amfiden hoparlöre çift bağlantı yaparak oluyor. Buna izin veren amfin varsa ve hoparlör girişlerin de çiftliyse crossover bağlantı yapıyorsun. Çok da bilgim yok bu konuda ama ses kalitesi iyileşiyor diyen de var, yok öyle birşey diyen de.

Alıntıları Göster
    Denon AVR-1911 ile Front hoparlörlerini bi-amp bağlayabilirsin, ben bağladığımda üst frekansların daha detaylı olduğunu hissediyorum ses daha çok hoşuma gidiyor. Öncelikle front hoparlörlerin arkasındaki köprüyü sökmelisin, (kırmızı ve siyah uçlar arasındaki kısa devre yapan parçayı) sonra 1911'in front çıkışlarını hoparlörün bir girişine SurBack çıkışlarınıda diğer girişine bağlayıp menüden surback ayarını normalden Bi-Amp'a getirmelisin. Hoparlörün arkasındaki girişlerden biri HF (yüksek frekanslar için) diğeri de LF (düşük frekanslar için) olarak belirtilmiştir fakat anfiden çıkan uçları hangisine bağlaman gerektiğini tam hatırlamıyorum kullanma kılavuzunda yazıyordu.

• quote:

bu durumda benim "bi-amp" yapma gibi bir durumum yok ama tüm kolon ve hoparlörlerde 2 çift, yani 4 giriş var. Ama amfide her bir hoparlör için sadece 1 çift giriş var, şöyle bi resim buldum google'da. Benim anfimin bi-wiring'e izin verip vermediği nasıl anlaşılır?

quote:

Alıntıları Göster
    Sizin amfinizle Bi-Wire bağlantı size bir şey kazandırmayacağı gibi hoparlörleriniz amfiyi daha fazla sıkıştıracaktır.

Ancak Bi-AMP yapabilme olanağınız var. Sizin amfinin SURROUND BACK çıkışları (siz giriş diyorsunuz ama onlar çıkıştır) BI-AMP için ASSIGN edilebiliyor ancak bunu yaparken kullanım kılavuzunu iyi okuyun derim.

Setup kısmında SURROUND BACK çıkışlarını FRONT BIAMP yapmanız gerekiyor.

Bu size ne kazandırır derseniz . Teknik olarak amfinize büyük gelen BR6 hoparlörlerinizi biraz daha rahatlatabilir ve Stereo performansını iyileştirebilir.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Bi-Wiring

Hoparlörde yer alan alt ve üst frekans bağlantı terminallerine; amfiden ayrı ayrı çıkış alınarak beslenmesi. Bass ve tizlerin verimini arttırmayı amaçlayan bir yöntem.

Amfide çift hoparlör çıkışı mevcutsa (A, B) bu kanallardan ayrı ayrı çıkış alınabileceği gibi; tek bağlantı terminalli bir amfi içinde aynı kanaldan çift kabloyla çıkış alarak; aşağıdaki gibi uygulanabilmekte.

BI-AMP

Temelde yine üst ve alt frekans uçlarının, dolayısıyla dinamik aralığın geliştirilmesini ve distorsiyonun düşürülmesini amaçlayan bir methot olup iki şekilde yapılabiliyor.

Standart Bi-Amp

Burada elimizdeki iki amfiden; birini üst frekanslar; diğerini ise alt frekanslar için kullanıyoruz. . Aynı zamanda normal beslemedeki yüksek watt ihtiyacını da bir miktar frenleniyor bu yöntemde. Daha güçlü tek bir amfi yerine; toplamı diğerinden daha düşük olan iki amfiyle aynı verim alınabiliyor.

Vertical (Dikey) Bi-Amp

Bu yöntemde ise alt ve üst frekans ayırmadan; her hoparlörü tek bir amfiyle besliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: by@li

Bi-Wiring

Hoparlörde yer alan alt ve üst frekans bağlantı terminallerine; amfiden ayrı ayrı çıkış alınarak beslenmesi. Bass ve tizlerin verimini arttırmayı amaçlayan bir yöntem.

Amfide çift hoparlör çıkışı mevcutsa (A, B) bu kanallardan ayrı ayrı çıkış alınabileceği gibi; tek bağlantı terminalli bir amfi içinde aynı kanaldan çift kabloyla çıkış alarak; aşağıdaki gibi uygulanabilmekte.

BI-AMP

Temelde yine üst ve alt frekans uçlarının, dolayısıyla dinamik aralığın geliştirilmesini ve distorsiyonun düşürülmesini amaçlayan bir methot olup iki şekilde yapılabiliyor.

Standart Bi-Amp

Burada elimizdeki iki amfiden; birini üst frekanslar; diğerini ise alt frekanslar için kullanıyoruz. . Aynı zamanda normal beslemedeki yüksek watt ihtiyacını da bir miktar frenleniyor bu yöntemde. Daha güçlü tek bir amfi yerine; toplamı diğerinden daha düşük olan iki amfiyle aynı verim alınabiliyor.

Vertical (Dikey) Bi-Amp

Bu yöntemde ise alt ve üst frekans ayırmadan; her hoparlörü tek bir amfiyle besliyoruz.

Alıntıları Göster
    Amfi ve kolonlar bu bağlantıya uydunsa (bi-amp)
    mutlaka yapın. farkı göreceksiniz.

• quote:

Amfi ve kolonlar bu bağlantıya uydunsa (bi-amp)
    mutlaka yapın. farkı göreceksiniz.

Alıntıları Göster
    o zaman ben tam ters anlamışım, benim sistemde bi-amp ugulanabilirken bi-wiring uygulanamaz değil mi?
  • quote:

o zaman ben tam ters anlamışım, benim sistemde bi-amp ugulanabilirken bi-wiring uygulanamaz değil mi?

Alıntıları Göster

çünkü bi-wiring yapabilmek için mesela sadece sol-ön kolon için anfide de aynı kolonda olduğu gibi 4 çıkış olması gerekiyor anladığım kadarıyla. Bu bi-amp işini tam anlayıp, uygulamak istiyorum. Ben ön kolonlar için kaliteli kablo almıştım, şimdi bu ekstra kabloları acaba normal kablo ile yapsam olur mu?

• quote:

çünkü bi-wiring yapabilmek için mesela sadece sol-ön kolon için anfide de aynı kolonda olduğu gibi 4 çıkış olması gerekiyor anladığım kadarıyla. Bu bi-amp işini tam anlayıp, uygulamak istiyorum. Ben ön kolonlar için kaliteli kablo almıştım, şimdi bu ekstra kabloları acaba normal kablo ile yapsam olur mu?

Alıntıları Göster
    amfinizin kullanma klavuzuna göre hareket edin bence.

kaliteli iki kablo yada 4 damarlı tek kabloda işinizi görür. ama bi-amping yapınca aradaki köprüyü çıkarmayı unutmayın sakın.

• quote:

Alıntıları Göster
    bağlantı şu şekilde mi olacak?

sadece sol ön kolon için:

şu anda zaten Front Left çıkışlar, kolonun girişlerinin bir çiftine bağlı. Ben kolondaki köprüyü çıkarıp, amfideki surBack left çıkışlarını kolonun diğer çıkışlarına bağlıyorum daha sonra anfideki dediğiniz ayarları yapıyorum, değil mi? bu mudur

• quote:

bağlantı şu şekilde mi olacak?

sadece sol ön kolon için:

şu anda zaten Front Left çıkışlar, kolonun girişlerinin bir çiftine bağlı. Ben kolondaki köprüyü çıkarıp, amfideki surBack left çıkışlarını kolonun diğer çıkışlarına bağlıyorum daha sonra anfideki dediğiniz ayarları yapıyorum, değil mi? bu mudur

Alıntıları Göster
    kablonun birer ucunu amfinizin arkasındaki front L R girişine

giğer ucunu ise kolonun arkasındaki altta kalan L R girişlerine takın

kullanacağınız ikinci kablonun uçlarını amfinin arkasındaki surrback L R girişine

diğer uçları ise kolonun arkasında üstte olan iki girişin L R girişlerine bağlayın (köprüyü çıkarmayı unutmayın)

sonra amfinin menüsünde bi-amp seçeneğini seçip menüden çıkın.

bu kadar.

sonra eskiye göre farkı duyun, beğenirseniz bu şekilde beğenmezseniz eskiye dönün.

• quote:

kablonun birer ucunu amfinizin arkasındaki front L R girişine

giğer ucunu ise kolonun arkasındaki altta kalan L R girişlerine takın

kullanacağınız ikinci kablonun uçlarını amfinin arkasındaki surrback L R girişine

diğer uçları ise kolonun arkasında üstte olan iki girişin L R girişlerine bağlayın (köprüyü çıkarmayı unutmayın)

sonra amfinin menüsünde bi-amp seçeneğini seçip menüden çıkın.

bu kadar.

sonra eskiye göre farkı duyun, beğenirseniz bu şekilde beğenmezseniz eskiye dönün.

Alıntıları Göster
    anfinin sur back'inden çıkan kolonda üstteki çifte girecek değil mi? frontdan çıkan ise alta girecek???

• quote:

anfinin sur back'inden çıkan kolonda üstteki çifte girecek değil mi? frontdan çıkan ise alta girecek???

Alıntıları Göster
    yukarıda yazdım anlaşılmadı sanırım

aynen öyle
  • quote:

yukarıda yazdım anlaşılmadı sanırım

aynen öyle

Alıntıları Göster
    saitemre denon 1911 bende de var. klavuzunda nasıl yapman gerektiği yazıyor. orayı da iyi oku.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi joddy -- 7 Aralık 2010; 15:57:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Sizin amfinizle Bi-Wire bağlantı size bir şey kazandırmayacağı gibi hoparlörleriniz amfiyi daha fazla sıkıştıracaktır.

Ancak Bi-AMP yapabilme olanağınız var. Sizin amfinin SURROUND BACK çıkışları (siz giriş diyorsunuz ama onlar çıkıştır) BI-AMP için ASSIGN edilebiliyor ancak bunu yaparken kullanım kılavuzunu iyi okuyun derim.

Bu size ne kazandırır derseniz . Teknik olarak amfinize büyük gelen BR6 hoparlörlerinizi biraz daha rahatlatabilir ve Stereo performansını iyileştirebilir.

Hi-Def-man, amfinin daha fazla sıkışma nedeni nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: SertaçS

quote:

Alıntıları Göster
    bi amp baglantiyi yaptim, sanki biraz farketti ama cok da emin degilim, simdilik boyle kalsin sorun yok yani. fakat soyle bi sorum olacak:

Denon 1911'de auddseyy ile mikrofon kullanarak otomatik calibrasyon yaptigim zaman, arka hoparlorleri LARGE olarak set ediyor, center'da ayni sekilde, bu normal mi?

Bir de bende eskiden kalma CD/DVD player var, ben bunu anfiye coax'dan baglayip audio cd'leri dinliyorum, acaba cd'lerden en kaliteli sesi almak icin hangi baglantiyi yapmak lazim?

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Bu çok tartışılan bir konu benim kanım ;
    Monitor Audio BR6 bildiğim kadarıyla nominal 6 OHM bir hoparlör. Hoparlörün Crossover kesim noktası ise 2.6khz ile 2buçuk yollu diyebileceğimiz bir tasarım. Sürücüler farklı omaja sahip olabilirler ancak Crossover devresi bunu nominalde 6 Ohm olarak dengeliyor denilebilir.Bi-Wire bağlantıda Omajın sabit kalması gerekir ancak bu tasarımı iyice incelemek gerek nedeni ise bu hoparlörde 4 sürücü var Bass sürücüler ile Tiz sürücüler farklı frekanslarda çok farklı omaj tepkileri verirler ben Omaj anormaliklerine dikkat çekmek için söylemiştim.

• quote:

Bu çok tartışılan bir konu benim kanım ;
    Monitor Audio BR6 bildiğim kadarıyla nominal 6 OHM bir hoparlör. Hoparlörün Crossover kesim noktası ise 2.6khz ile 2buçuk yollu diyebileceğimiz bir tasarım. Sürücüler farklı omaja sahip olabilirler ancak Crossover devresi bunu nominalde 6 Ohm olarak dengeliyor denilebilir.Bi-Wire bağlantıda Omajın sabit kalması gerekir ancak bu tasarımı iyice incelemek gerek nedeni ise bu hoparlörde 4 sürücü var Bass sürücüler ile Tiz sürücüler farklı frekanslarda çok farklı omaj tepkileri verirler ben Omaj anormaliklerine dikkat çekmek için söylemiştim.

Alıntıları Göster
    Rx8 ler içinde aynı şey geçerli mi? Klavuzunda bi-wire tavsiye ederiz diye yazmışlar ama henüz denemedim.

• quote:

Rx8 ler içinde aynı şey geçerli mi? Klavuzunda bi-wire tavsiye ederiz diye yazmışlar ama henüz denemedim.

Alıntıları Göster
    Monitor Audio klasik ingiliz dizaynıyla ekstra bass sürücüleri de kullansa 2 yollu tasarımdan vazgeçmiyor. Tavsiyelerinden nasıl bir sonuç çıkacak bilmiyorum ama çok büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum ben. belki üst frekanslarda biraz rahatlama....
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.