Şimdi Ara

Ustalar yardım: 5+1 kule tipi ses sistemi tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Salona projeksiyon setupı kurdum, perdeye yansıtıyorum. Projeksiyon bilgisayar kasasına bağlı. Bluetooth klavye kullanarak perdede Netflix, Youtube ve Twitch izliyorum ve kolla Nba,Fifa,NFS vb oynuyorum.

Ses sistemleri konusuna hakim değilim.

Ustalardan yardım bekliyorum. Teşekkür ederim destekleriniz için.

İhtiyaçlarım, kriterlerim ve bütçem şöyle.

5+1 cepten spotifya bağlayabilmek için tercihen bluetooth ama kesinlikle kule tipi (kasaya jaktan bağlayacağım)

Sıfır veya performans kaybı olmuyorsa 2.el fark etmez

İstedigim atmosferi saglamayacagını düşündügüm için soundbar fikrine uzağım

Bütçe max 2K₺

Ustalar yardım: 5+1 kule tipi ses sistemi tavsiyesi

• 5.1 filmlerin çoğunluğu dolby digital ve dts oluyor oyunlar ise pcm doğrudan kanal oluyor. Sony lg samsung gibi marka ürünler pcm sesleri 5.1 olarak iletmiyor. Logitech z5500 veya z906 tercih edebilirsiniz. Z506 da filmlerde 5.1 alamayabilirsiniz.
  • usta sagolasın da başlığa da kriterlere de yazmışım bak kule tip arıyorum diye

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rollersis

5.1 filmlerin çoğunluğu dolby digital ve dts oluyor oyunlar ise pcm doğrudan kanal oluyor. Sony lg samsung gibi marka ürünler pcm sesleri 5.1 olarak iletmiyor. Logitech z5500 veya z906 tercih edebilirsiniz. Z506 da filmlerde 5.1 alamayabilirsiniz.

10-15 k ya bir tavsiyeniz var mıdır yine aynı şekilde 5.1 müzik dinleme amaçlı bir sistem arıyorum.

• ege* kullanıcısına yanıt
    2000₺ bütceyle aktif sub alabilirsin sadece. Onun yerine işini görebilecek ürünleri yazmışım.
  • krstarica kullanıcısına yanıt
    Daha sonradan 7.1 veya atmos ses için yükseltme yapmayacaksanız sony str-dh590 amfi sony sa cs9 aktif sub ve magnat hoparlör tavsiye edebilirim. Sadece müzik dinleyecekseniz 5.1 çok tatmin edici olmuyor. Stereo sistemler daha çok tercih ediliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rollersis

Daha sonradan 7.1 veya atmos ses için yükseltme yapmayacaksanız sony str-dh590 amfi sony sa cs9 aktif sub ve magnat hoparlör tavsiye edebilirim. Sadece müzik dinleyecekseniz 5.1 çok tatmin edici olmuyor. Stereo sistemler daha çok tercih ediliyor.

Anladigim tl nin bir ederi yok. 15 liraya muzikten tatmin olmayacaksam vay halime. Amacım sadece muzik dinlemek hocam. Trance muzik oldugu icin vokal ve basslar önplanda oluyor. Yuksek seste cizirti yapmamalı kesinlikle.

Merak ettigim 20 bine daha alternatif daha iyi bir sistem var mi? Bluetooth ve Usb olmalı bir de bahsettigim sekilde bass ve ses yüksekligi kalitesi önemli benim icin. Film falan izleyen biri degilim zaten

• krstarica kullanıcısına yanıt
    Amaç sadece müzik dinlemek ise sizin 5.1 çevresel ses ile işiniz olmayacak demektir.

Bluetooth yada AirPlay ve de ağ üzerinden oynatma vs gibi özellikleri olduğu için sizin Network Receiver diye geçen stereo amfilere bakmanız gerekiyor.

Misal adı bir dönem fiyat performans olarak geçen Yamaha rn-602 modeli işinizi görür diye düşünüyorum.

https://tr.yamaha.com/tr/products/audio_visual/hifi_components/r-n602/index.html

Bu amfinin yanına da odanız 25-30 m2 kadar varsa kule tipi hoparlör alınabilir. Ama oda daha ufaksa basları kuvvetli bir raf tipi hoparlör alınabilir.
    Hoparlörü ikinci el bakabilirsiniz.

Ayrıca bu Yamaha’da Sub Pre Out çıkışı da mevcut. İlerleyen dönemde sisteme ayrıca aktif bir Sub Woofer ekleyip derin bas seslerde daha iyi bir performans alınabilir
  • ege* kullanıcısına yanıt
    Sizin konunuz ile alakalı da maalesef 2 bin TL ye kule hoparlörlü bir set almanız mümkün değil.
    Ayrıca odanız küçük olduğu için kule hoparlörler orada boğulur, doğru bir ses alamayabilirsiniz.

Bütçe de göz önünde bulundurulduğunda 2.el bir Avr ve harman kardon hkts 5 gibi küçük uydulu tipteki 5.1 setler daha mantıklı olur diye düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Amaç sadece müzik dinlemek ise sizin 5.1 çevresel ses ile işiniz olmayacak demektir.

Bluetooth yada AirPlay ve de ağ üzerinden oynatma vs gibi özellikleri olduğu için sizin Network Receiver diye geçen stereo amfilere bakmanız gerekiyor.

Misal adı bir dönem fiyat performans olarak geçen Yamaha rn-602 modeli işinizi görür diye düşünüyorum.

https://tr.yamaha.com/tr/products/audio_visual/hifi_components/r-n602/index.html

Bu amfinin yanına da odanız 25-30 m2 kadar varsa kule tipi hoparlör alınabilir. Ama oda daha ufaksa basları kuvvetli bir raf tipi hoparlör alınabilir.
    Hoparlörü ikinci el bakabilirsiniz.

Ayrıca bu Yamaha’da Sub Pre Out çıkışı da mevcut. İlerleyen dönemde sisteme ayrıca aktif bir Sub Woofer ekleyip derin bas seslerde daha iyi bir performans alınabilir

Mekan ve gürültüde sınır yok hocam, evim müstakil koyacağım salonda 120 m2 civarı zaten. Kesinlikle kuvvetli bi sub istiyorum çünkü canlılık katıyor. O olmazsa olmaz gibi.

Haricinde dediklerinize bakacağım. Amfi olarak bu beni tatmin edecekse bunu edinirim. Kule tipi hoparlör olarak öneriniz var mıdır? ya da Sub açıkçası ben bir fiyat aralığı söyledim ama kafama yatarsa almışken 25 k ya kadar çıkarım. Yeter ki beni 10-15 sene sorunsuz götürsün pişman etmesin.

Her ikinize de yorumlarınız için ayrıayrı teşekkür ederim.

• Yaklaşık 37 m2 salonda 4m uzaklıktan şimdilik Pioneer VSX921 ile jazz, blues ağırlıklı, bazen rock 24/192 müzikler dinliyorum. Sansui sht-92 sinema sistemi hoparlörleri stereoda yeterli değilmiş gibi geliyor. 2 yollu, 3 yollu floorstanding, vintage, hifi, derken neden monitör olmasın dedim. Tannoy Reveal 802 Studio Monitörü çıktı karşıma. Hifi de amaç müziğin orijinalliğine sadakatse ve monitörler orijinale en yakın şekilde çalıyorsa tercih etmeli miyim?? Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Stereo amfiye geçiş daha sonra :(

• Hifi konusunda herkesin genel fikri bir streo amfi 2 hoparlör olarak öne çıkar. Ben bu fikre katılmıyorum. Tam karşısındayım. Gerek elinizde ki pio 921 gerek denon marantz (buna aşık oldum) streo da gayet iyiler 5.1 çevresel stereo ses verebiliyorlar ve çokta güzel oluyor. Bu iş keyif işi olduğu için keyif aldığınız sistem başarılı sistemdir. İster streo olsun ister av receiver sistem olsun. Streo sistem bana eksik gibi geliyor. Şu anda marantz sr 6004 av receiver, B&W M1 5

0 ve B&W pv1d subwoofer ile sinema müzik dinliyorum. Müzik 5.1 seste tat veriyor. Streo iki kanala inince tat vermiyor kulağıma. Tannoy kullananların genel fikrine göre sizi sinema ve müzik te üzmezler. Bende üzeceğini düşünmüyorum. Kendi önerim ise bulabilirsiniz energy (klıpsch firmasına ait başka bir firma) cf 30-50-70 kule tipi bookshelf olarak cb 20 araştırmanız.

Bunun dışında dinlediğiniz müziğe cuk oturacak olan wharfedale crystal 30-5 kule tipi hoparlörleri öneririm.

Yine başarılı bulduğum Quadral quintas 500 r bookshelf hoparlörler müzikte ve sinema da gayet güzel ses veriyorlar. Derin basslar ön planda, surround da ise sanki kılık değiştiriyorlar ve surround efektleri başarılı aktarıyorlar.

Bunun dışında elinizde ki amfi değerlerinin (ohm, watt, Codec vb) çok çok üstüne çıkarak yüksek kaliteli bir setup kurabilirsiniz ama bu seste aynı kaliteyi oluşturmak demek değildir.

Örneğin elimde bulunan pioneer vsx 520 k ile yine pioneer satalite 5.1 hoparlör seti gayet uyumlu idi amfiye B&W M1, Am1 hoparlörleri ve Pv1d subwoofer ı bağladım. Ses çok ama çok değişti, kalite yükseldi. Aynı hoparlörleri Marantz sr 6004 av receiver a bağladığım da kalite katmanı sınıf atladı. Bambaşka bir ses oluştu. 520 k nın en yüksek noktası geride kaldı. 921 k da ise deneme fırsatım olmadı, 921 i ise polk Audio Tsi 200, 110b, c20 energy xl s8 subwoofer ile kullandım. Sinema etkisi çok güçlü müzikte türe göre değişiyordu performansı. Bence yeterli gelmişti.

Eğer denon x 2000 veya pioneer 921 için kule önerin derseniz infinity beta 50 derim bir arkaşın önerisi üzerine.

İyi günler.

• Arkadaşlar selamlar daha önce de avryi alırken ederken ve ayarlamaları yaparken burada fikir danışmıştım sizlere. Ben bir süredir kaşıntıdayım biraz. Sistemim : Denon x2400h avr, tüm hoparlörler Klipsch marka. Frontlar rb35, center r25c, surroundlar r15m, sub ise r-100sw. İleride atmos için tavana da hoparlör ekleyeceğim ama şimdilik 5.1 kullanıyorum. Evde bebek olduğu için bu sıralar pek film, dizi izleyemiyoruz. Daha çok müzik dinliyoruz. Müzikte de kendi algılayışıma göre şu şekilde hissediyorum: Sakin sakin dinlerken belli bir ses seviyesine kadar gayet her şey iyi ve tatmin edici. Sesi yükseltince ise bas ve basa yakın tonlamalar cok etkileyici ve hayranlık uyandırıcı. Lakin bazı frekanslar biraz yavan geliyor bana. Ben daha kristal berraklığında, daha etkileyici bir performans bekliyorum. (Belki de avrlerden bunu beklemek anlamsızdır.) Yine de bazı şarkılarda atıyorum bir saksofon sesi geliyor ve sanki önümde çalıyormuşçasına canlı ve doygun geliyor, akustik ve vokal ağırlıklı şarkıların hakkından geliyor sistem ama sonra başka bir şarkı açıyorum bir sürü karışık ses içeren pop tarzı şarkılarda bana sesler birbirine giriyor ve net ayrımı yapamıyorum gibi geliyor. Biraz kafa ağrıtıcı ve bir tık fazla tiz, parlak geliyor. Tabi ki bir sürü ayar var ama millet pure modda dinle müziği diyor örnek. Pure açınca aşırı boğuk ve detaysız geliyor ses. Stereo modda birkaç ayar çekince o bana en iyi şekil geliyor. Onda da özellikle yüksek sesle dediğim tarz karışık sesli, hızlı şarkılarda açıkçası beni derinden etkileyemiyor her şarkıda.

Sonuç olarak ben ne yapayım? Audiophile falan da değilim sonuçta. 5-6 bin lira da stereo amfiye versem aynı hoparlörler ile çok bambaşka bir ses alacak mıyım bilemiyorum. Rb35'lerin arka bağlantısında iki ayrı bağlantı yeri var (bi-wire). Stereo amfi alsam frontlara hem avrden hem stereo amfiden bağlantı sağlayabilir miyim? Ya da gerekirse avrye ufak bir upgrade yapıp pre out olan bir model de alabilirim. Bir ara Sony str-dn1080 ile takas mı yapsam dedim ama sırf müzikte biraz daha iyi olur mu acaba diye böyle gereksiz bir takasa girmekten de şimdilik vazgeçtim.

Aklımdaki bir diğer proje de rb35'leri satıp (fakat onlar da 8 inçlik conelara sahip kule hoparlör gibi sağlam büyük raf tipi hoparlörler) onların yerine hem daha zarif olur r51pm falan alsam da müziği kendinden güç alan front hoparlörlerden mi alsam? Böyle yaparsam müzikte ne kadar fark hissederim? Yani müzik için avr + rb35'ler mi yoksa kendi kendine çalışan r51pm'ler mi daha iyi performans verir? Öyle bir atraskyona girersem subwoofer bağlantısını nasıl sağlarım onu da bilmiyorum gerçi. Hem avrye bağlı kalması gerekir hem de frontlara bağlı kalması gerekir bir yandan. Valla kafam karışık kısacası. Hiçbir haltı ellemeyip böyle kullanmaya devam etsem de çok bir sorun yok aslında. Sonuçta canavar gibi sistem var her halükarda. Attığım taş ürküttüğüm kuşa değmezse boşuna masraf da olacak.

Edit: Zaten r51pm alsam dediğim şekilde kullanamazmışım. Pasif olan hoparlörüne normal bakır ses kablosu bağlanıyor ama aktif olan hoparlöre dışarıdan ses kablosu baglantısı yok. Ancak avrde pre out varsa, hatta üstüne ekstra bir dönüştürücü aparat vasıtasıyla (right ve left front pre outtan çıkış alıp aracı aparata bağlayıp sonra onu tek çıkış ile aktif hoparlöre vererek aktif hoparlör right / left ayrımını kendi dağıtacak...) bir çıkış sağlanır yazmışlar o iş yaş...Sanırım benim için en mantıklısı makul bir fiyata gelirse pre oit sağlayan daha gelişmiş bir avrye geçerek onu deneyimlemek. Eğer onu da geliştirmek istersem ileride stereo amfi seçeneğini mümkün kılmak.

Edit 2: Henüz atmos kuruluma geçmediğim için amfideki iki adet hoparlör çıkışı boşta duruyor. Amfi bi wire desteği sağladığı için ve front hoparlörlerim de buna uygun olduğu için ekstra kablo alıp amfideki boşta duran height çıkışlarını bi wire olarak frontlara takacağım. Böylece stereo modunda müzik dinlediğim front hoparlörlerde tweeter ve woofer için ayrı ayrı kablolama yapılmış olacak ve sesler daha net, ayrımı ve çözünürlüğü düzgün olacak teoride. İncelemelerde bi wire kurulum yapanlar arada fark oluyor demiş. Tam da benim derdim hareketli şarkılarda seslerin karışmasıydı. Bir deneyeyim bakalım nasıl olacak sonuç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maclarens90 -- 2 Nisan 2021; 22:42:38 >
  • Arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Pioneer marka 1100 watt xv-bd422b modeli 5+1 ses sistemim var.

Uydularından sağ arka hoparlör yandı. Tamir için aynı model çıplak hoparlör bulamadım. 4 ohm 10 watt hoparlör çıktı içinden. Bunun yerine kendim kutu yaparak başka bir 4 ohm hoparlör yapmayı düşündüm. Normalde sistem 1100 watt. Sağ arka uydu için kitapçığında 170 watt yazıyor. Fakat uydudan 10 watt hoparlör çıktı. Ben bu yeni yapacağım uyduya 170 watt a kadar herhangi bir 4 ohm hoparlör bağlayabilir miyim. Zarar verir mi amfisine.

Birde neden 170 watt yazan uydudan 10 watt hoparlör çıktı onu da anlamış değilim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.