Şimdi Ara

Benzinli araçlarda partikül filtre var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
35.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bildiğim kadarıyla dizel araçlarda euro5 motordan sonra dizel partikül filtresi geldi(DPF). Peki bunun herhangi bir muadili benzinli araçlarda var mı? Yani kurum bağlama olayı benzinli araçlarda var mı? Dizelde kurum bağlayacak diye yüksek devir kullanıyoruz halbuki yakıttan tasarruf etmek için almıştık.

Teşekkürler herkese.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tam olarak değil.

DPF - dizel partikül filtresi, adı üstünde, dizelin yanması sonucu oluşan partikülleri (kurum) tutar. Genelde rejenerasyon yöntemi (bu filtreye yüksek sıcaklık vererek kurumları yakmak) ile otomatik temizliği yapılır.

Benzinlide ise, partikül sorunu yoktur. Katalitik konvertör; CO, NO ve bazı hidrokarbonların tam yanmasını sağlayan bir ekipmandır. Zehirli CO (karbonmonoksit) oksitlenerek daha az zararlı CO2 (karbondioksit) haline oksitlenir. Benzer şekilde NOx'ler de oksitlenerek daha az zararlı hale getirilir.

Dizel motorla benzinli motorun emisyonlarının algı açısından farkı ise; dizelde DPF olmayan araçlarda atılan kurum gözle götülebilirken (özellikle gazlamalarda çıkabilen kara duman), benzinlide CO, NOx ve HC'lar çıksa da gözle görülmediği için zararı yokmuş gibi algılanır.
    Katalitik konvertör var, benzinli araçlarda mevcut, amaç hemen hemen aynı, zararlı artıkları dönüştürmek.

Ekleme: Dizelde kurum bağlamasın diye sürekli yüksek devirde kullanmak zorunda değilsiniz, ara ara yüksek devirde motora biraz yüklenerek oluşan ekstra ısı yardımıyla partikül filtresindeki artıkları yakabilirsiniz. Yeni araçların bazıları bunu otomatik olarak yapıyor veya çeşitli arıza ışıkları ile sürücüye bildiriyor. Ben 60bin km boyunca partikül temizliği falan yaptırmadım serviste, herhangi bir arıza ışığı da görmedim. Zaten günde en az birkaç kez pedalın tozunu alırım. Belki daha yüksek kmlerde gerekebilir dışardan filtre temizliği. Bir de kullanılan yakıtın da önemli olduğunu duymuştum.
  • Katalitik konvertör var, benzinli araçlarda mevcut, amaç hemen hemen aynı, zararlı artıkları dönüştürmek.

Ekleme: Dizelde kurum bağlamasın diye sürekli yüksek devirde kullanmak zorunda değilsiniz, ara ara yüksek devirde motora biraz yüklenerek oluşan ekstra ısı yardımıyla partikül filtresindeki artıkları yakabilirsiniz. Yeni araçların bazıları bunu otomatik olarak yapıyor veya çeşitli arıza ışıkları ile sürücüye bildiriyor. Ben 60bin km boyunca partikül temizliği falan yaptırmadım serviste, herhangi bir arıza ışığı da görmedim. Zaten günde en az birkaç kez pedalın tozunu alırım. Belki daha yüksek kmlerde gerekebilir dışardan filtre temizliği. Bir de kullanılan yakıtın da önemli olduğunu duymuştum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 11 Ağustos 2016; 14:51:37 >
  • Katalitik Konvertör(Katalizör).Benzer işlevde ama temizlenmesi için yüksek devirde kullanmak yetmiyor.Temizletilmesi gerekiyor.Aslında temizletilmesi de çok işe yaramıyor.

Ayrıca dpf tıkanacak diye sürekli yüksek devirde gezmenize gerek yok.Tıkanınca yüksek devirde kullanın yeterli.
  • Önümüzdeki senelerde Volkswagen TSI motorlarda DPF kullanılacakmış.
  • Tam olarak değil.

DPF - dizel partikül filtresi, adı üstünde, dizelin yanması sonucu oluşan partikülleri (kurum) tutar. Genelde rejenerasyon yöntemi (bu filtreye yüksek sıcaklık vererek kurumları yakmak) ile otomatik temizliği yapılır.

Benzinlide ise, partikül sorunu yoktur. Katalitik konvertör; CO, NO ve bazı hidrokarbonların tam yanmasını sağlayan bir ekipmandır. Zehirli CO (karbonmonoksit) oksitlenerek daha az zararlı CO2 (karbondioksit) haline oksitlenir. Benzer şekilde NOx'ler de oksitlenerek daha az zararlı hale getirilir.

Dizel motorla benzinli motorun emisyonlarının algı açısından farkı ise; dizelde DPF olmayan araçlarda atılan kurum gözle götülebilirken (özellikle gazlamalarda çıkabilen kara duman), benzinlide CO, NOx ve HC'lar çıksa da gözle görülmediği için zararı yokmuş gibi algılanır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkür ediyorum cevaplar için. Şuan kullandığım araçta dpf mevcut ve dpf dolduğunun işaretleri var. Yüksek devir kullanıp dediğiniz gibi yüksek ısı üretmeye çalışıyoorum. Ancak araç şehir içi kullanıldığından 3-4 gün sonra tekrar aynısı oluyor. Şehir içi kullanımda benzinli araç daha mantıklı eğer bu katalitik çok sıkıntılı bir şey değilse.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nygaard

Teşekkür ediyorum cevaplar için. Şuan kullandığım araçta dpf mevcut ve dpf dolduğunun işaretleri var. Yüksek devir kullanıp dediğiniz gibi yüksek ısı üretmeye çalışıyoorum. Ancak araç şehir içi kullanıldığından 3-4 gün sonra tekrar aynısı oluyor. Şehir içi kullanımda benzinli araç daha mantıklı eğer bu katalitik çok sıkıntılı bir şey değilse.

Araç kaç km'de hocam, aldığınız yakıtı değiştirin belki de. Ben istanbul şehiriçi illet trafiklerde kullanmama rağmen hiç sıkıntı yaşamadım. Eğer aracın km'si yüksekse belirli bir noktadan sonra artık filtre pek düzen tutmuyor diye duymuştum.
  • Diablo kullanıcısına yanıt
    Araç 136bin de focus 2010. Mazotu sürekli shell nitro alırım, bu aralar yapmamaya başladı bakalım hayırlısı olsun.
  • Akademik detay olarak aşağıdaki linke bakılabilir

Benzinli Partikül Filtresi Nedir ? | OPF PPF GPF | Rejenerasyon | Dizelden Farkı ve Ortak Yanları - YouTube

veya esnafta yolunu bulsun evine ekmek götürsün dersen temizlemeyenler var...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.