Şimdi Ara

Ben böyle aptal bir işletim sistemi kurmadım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
1.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet, windows 10'dan bahsediyorum. 2015 ve 2017 yıllarında kendisine şans vermiştim. Görünüşü, bugları yüzünden downgrade edip Windows 8.1 kullandım. 2 sene sonra, tekrar bi bakayım, belki düzeltmişlerdir diye denemek amaçlı, kurdum.

Evet, olumlu gelişmeler var, mesela driver konusunda kendisi arayıp buluyor (buldukları bazı driverlar bozuk olsa da )
    ama arayüzü çok kötü olmuş ya. cidden. Hadi arayüzü çok takmayayım biraz daha kullanayım dedim, baktım laptop'un pilini şarj almaz hale getirmiş.
    kablosunu çıkarttığım anda laptop kapandı.
    çıldırdım ya. Neyse ki windows 10'u hdd ye kurmuştum. Laptop'ta bir de SSD var. (windows 8.1 yüklü)
    Sistemi Windows 8.1'den başlattım. Windows 8.1 windows 10'un partition'unu açılışta onardı. Sonra pilin şarj olmaması olayını da windows 8.1'den çözdüm.

Şimdi bu windows 10'u ne yapayım ben ? Çıkalı 4 sene olmuş, hala adam olmamış bir işletim sistemi.
    SSD değil ondan yavaş demeyin. yavaş olmasından bahsetmiyorum çünkü. sistem stabil değil. kafasına göre iş çeviriyor. sistem arayüzü çok çirkin.

Neyse, içim dolmuştu dökeyim dedim. Şimdi windows 10'un akıbetine karar verip gerekirse kendisini bir linux distrosuyla değiştireceğim.

EDIT: Ben böyle aptal bir işletim sistemi kurmadım.

Bu yazarın yazdığı mesaja %100 katılıyorum.

EDIT 2: Windows 10'un tek katlanılabilecek versiyonu LTSC.
    Önceki windows sürümleri gibi 10 yıllık bir destek süresi var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuasudba -- 23 Haziran 2020; 14:57:4 >

• Windows 10 şimdiye kadarki en iyi Windows diyenler böyle konuları görmüyorlar. Kendileri bir problemle karşılaşmayınca herkesi öyle sanıyorlar veya hemen donanıma suç atıyorlar. Senin bilgisayarın eski, donanımı yetersiz, bu devirde hdd kullanılmaz cart curt...

"Windows 7'de gayet güzel çalışan bilgisayar Windows 10'da neden böyle oluyor? Hani daha iyiydi?" diye soruyorsun cevap yok. "Madem Windows 10 daha iyi donanım istiyor. Peki öyle olsun, bu kadar donanım istiyor da Windows 7'den daha fazla ne sunuyor?" diyorsun cevap yok.

Windows 10, kaç sene geçti hala adam olamadı. Bekliyoruz bakalım belki ilerde adam olur.
    Henüz başlığa girmeden tahmin ettim.Evet win10 adam olmaz bozuk çıktı bozuk devam ediyor, aldığı büyük güncellemelerde bile insider olmadığın halde sistem göçüyor belgelerin siliniyor bir sürü skandal.Yaptırım var mı?

Yok

Neden?

Tekel çünkü.

2013 sürümü windows 7 kuracağım bu ay, evet destek kesilmesine rağmen eski win7 kuracağım.Sebebi ise haysiyetsiz mikrozort'un 7 ve 8.1'e belli bir sürümden sonra xbox one s gamepad'ının drivarını direct input olarak görmesi bluetooth bağlantıda.Bak adamların kolunu alıyorum orjinal adamların eski işletim sistemi olan 8.1 ve 7 de xinput olarak gözükmüyor

Windows 10 bir veri sızdırma projesidir.Destroy windows 10 spying isimli bir program çıkmıştı github'da, microsoft github'ı satın aldıktan sonra programın sayfası gitmiş .Program, win10'daki bloatware ve telemetry'leri kapatmanın yanı sıra update'i kapatmaya yarıyor.

Xp dönemleri ne güzeldi, ah oyunlar ve driverlar desteklense xp kurmazsam ne olayım.Win 10 çıktı uygulamaların tepkiselliği yavaş arka planda veri sızdırma olayı gırla, tasarım desen iğrenç.Yahu beleş linuxlarda bile farklı masaüstü ortamlarında sayısız kişiselleştirme seçenekleri var milyar dolarlık firma geliştirdiği işletim sistemine doğru düzgün bir arayüz yapmaktan aciz.
  • Windows 10 şimdiye kadarki en iyi Windows diyenler böyle konuları görmüyorlar. Kendileri bir problemle karşılaşmayınca herkesi öyle sanıyorlar veya hemen donanıma suç atıyorlar. Senin bilgisayarın eski, donanımı yetersiz, bu devirde hdd kullanılmaz cart curt...

"Windows 7'de gayet güzel çalışan bilgisayar Windows 10'da neden böyle oluyor? Hani daha iyiydi?" diye soruyorsun cevap yok. "Madem Windows 10 daha iyi donanım istiyor. Peki öyle olsun, bu kadar donanım istiyor da Windows 7'den daha fazla ne sunuyor?" diyorsun cevap yok.

Windows 10, kaç sene geçti hala adam olamadı. Bekliyoruz bakalım belki ilerde adam olur.
  • DoubleDragon D kullanıcısına yanıt
    Hem SSD hem HDD kullanıyorum. Ben de farkındayım hdd kullandığın bilgisayarın açılışı, uygulamalar falan kısmen yavaş olur, windows 10 bu konuda sorunlu değil zaten. Hatta beklediğimden iyi hdd ile çalışma konusunda.
    Sıkıntı sistem stabil değil, kullanıcı dostu değil. Konuya yanlış yazmışım, çıkalı 5 sene oldu cidden çöp gibi hala.
    zamanında yazılan vistanın ekmeğini yiyorlar hala.

bana birisi açıklasın. Windows 10'da neden eski fotoğraf görüntüleyicisini açmak zorundayım ben ? Açmazsam bir fotoğrafı açmak için yarım saat beklemek zorunda kalıyorum.
    Neden arayüzü çöp gibi ? Paint ile çizilmiş, bazı ikonlar bulanık gibi.

Neden istediğim driver'ı kuramıyorum ? mesela windows 10'un yüklediği touchpad driveri ile scroll çalışmıyor benim laptobumda.

Bana öyle geliyor ki baştan savma yazmışlar bu işletim sistemini. Denetim masasını parçalamışlar vs.

Dediğim gibi bazı sorunlara insan yapımıdır deyip göz yumacaktım ama bu pil olayı cidden kabul edilemez bir şey.
    7 senedir windows 8 ve 8.1 kullanıyorum bir kere bile böyle bir şey olmadı.

• Hocam ben çıktığı günden beri Orijinal Windows10 kullanıyorum. Bir kere sorun yaşamadım.

Bu yeni parçalı sistem zaten 8 ile birlikte geldi ayrıca, 10'a özel bir durum değil ki...
  • Windows 10 ltsb kullan o windows 10 pro gibi bloatware yüklü değil ve sorunları da zırt pırt update almadığı için fazla değil. Benim sistemimde oyun oynama amaçlı yüklü diğer her türlü şey için arch tabanlı manjaro Linux kullanıyorum neden arch değil de manjaro dersen, arch paketleri daha fazla bleeding edge manjaro da ise paketler test ediliyor ve stabilite daha yüksek arch windows 10 model daha zırt pırt güncelleme alıyor ve daha kararsız ama artıları da yok değil sistemi istediğin gibi konfigüre edebilme ve sadece lüzumlu şeyleri yükleme gibi avantajları var ben stabiliteyi tercih ediyorum o yüzden manjaro kullanıyorum. oyun oynamak istersem dual boot dan windows 10 ltsb ye geçip oynuyorum sonra tekrar linux u çalıştırıyorum sende aynısını yap

Not: Tüm Linux dağıtımlarında firefox ve chrome un arada bir kafasına göre sekme çökmesi ile uyuz ettiğini söylemeliyim. Debian Manjaro Mint Arch hangisi olursa olsun o sekme çöküyor. Chromeda da chrome masaüstüne atıyor. Linux'un tüm dağıtımlarında nedense browserlar stabil çalışmıyor. Bilgisayarımdaki ekran kartı nvidia bundan olabileceğini düşünüp donanım hızlandırmayı iptal ettiğim halde yine de nadiren de olsa sekmelerde çökme yaşıyorum. Sorun sistemdeki ramlardan mı kaynaklanıyor yoksa Linux çekirdeğinden mi yoksa KDE den mi tam emin değilim çünkü KDE den başka desktopları Linux üzerinde uzun süre denemedim. Bir ihtimal KDE den de kaynaklanabilir. Windows da ve FreeBSD de böyle bir sorunum yok. Bu da aklıma olayın donanımsal olmayabileceğini getiriyor. Linux'un da problemleri yok değil yani Linux dan daha sağlamı BSD ama herkes kuramaz ve donanımı da desteklenmez tabii Windows ile kıyaslamak Linux a büyük haksızlık olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Draken 24 -- 13 Ocak 2020; 22:14:6 >

• V1CT0RY kullanıcısına yanıt
    Windows 8.1 de neredeyse her şeyi denetim masasında bulabiliyorsun. Windows 10 iyice çorba olmuş. Ayarlar uygulamasına taşımışlar ama o uygulama da düzgün yazılmamış ki. Sistemde buglar var. Bir şeye tıklayınca görüntü bozuluyor falan.
  • Henüz başlığa girmeden tahmin ettim.Evet win10 adam olmaz bozuk çıktı bozuk devam ediyor, aldığı büyük güncellemelerde bile insider olmadığın halde sistem göçüyor belgelerin siliniyor bir sürü skandal.Yaptırım var mı?

Yok

Neden?

Tekel çünkü.

2013 sürümü windows 7 kuracağım bu ay, evet destek kesilmesine rağmen eski win7 kuracağım.Sebebi ise haysiyetsiz mikrozort'un 7 ve 8.1'e belli bir sürümden sonra xbox one s gamepad'ının drivarını direct input olarak görmesi bluetooth bağlantıda.Bak adamların kolunu alıyorum orjinal adamların eski işletim sistemi olan 8.1 ve 7 de xinput olarak gözükmüyor

Windows 10 bir veri sızdırma projesidir.Destroy windows 10 spying isimli bir program çıkmıştı github'da, microsoft github'ı satın aldıktan sonra programın sayfası gitmiş .Program, win10'daki bloatware ve telemetry'leri kapatmanın yanı sıra update'i kapatmaya yarıyor.

Xp dönemleri ne güzeldi, ah oyunlar ve driverlar desteklense xp kurmazsam ne olayım.Win 10 çıktı uygulamaların tepkiselliği yavaş arka planda veri sızdırma olayı gırla, tasarım desen iğrenç.Yahu beleş linuxlarda bile farklı masaüstü ortamlarında sayısız kişiselleştirme seçenekleri var milyar dolarlık firma geliştirdiği işletim sistemine doğru düzgün bir arayüz yapmaktan aciz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Draken 24

Windows 10 ltsb kullan o windows 10 pro gibi bloatware yüklü değil ve sorunları da zırt pırt update almadığı için fazla değil. Benim sistemimde oyun oynama amaçlı yüklü diğer her türlü şey için arch tabanlı manjaro Linux kullanıyorum neden arch değil de manjaro dersen, arch paketleri daha fazla bleeding edge manjaro da ise paketler test ediliyor ve stabilite daha yüksek arch windows 10 model daha zırt pırt güncelleme alıyor ve daha kararsız ama artıları da yok değil sistemi istediğin gibi konfigüre edebilme ve sadece lüzumlu şeyleri yükleme gibi avantajları var ben stabiliteyi tercih ediyorum o yüzden manjaro kullanıyorum. oyun oynamak istersem dual boot dan windows 10 ltsb ye geçip oynuyorum sonra tekrar linux u çalıştırıyorum sende aynısını yap

Not: Tüm Linux dağıtımlarında firefox ve chrome un arada bir kafasına göre sekme çökmesi ile uyuz ettiğini söylemeliyim. Debian Manjaro Mint Arch hangisi olursa olsun o sekme çöküyor. Chromeda da chrome masaüstüne atıyor. Linux'un tüm dağıtımlarında nedense browserlar stabil çalışmıyor. Bilgisayarımdaki ekran kartı nvidia bundan olabileceğini düşünüp donanım hızlandırmayı iptal ettiğim halde yine de nadiren de olsa sekmelerde çökme yaşıyorum. Sorun sistemdeki ramlardan mı kaynaklanıyor yoksa Linux çekirdeğinden mi yoksa KDE den mi tam emin değilim çünkü KDE den başka desktopları Linux üzerinde uzun süre denemedim. Bir ihtimal KDE den de kaynaklanabilir. Windows da ve FreeBSD de böyle bir sorunum yok. Bu da aklıma olayın donanımsal olmayabileceğini getiriyor. Linux'un da problemleri yok değil yani Linux dan daha sağlamı BSD ama herkes kuramaz ve donanımı da desteklenmez tabii Windows ile kıyaslamak Linux a büyük haksızlık olur
    Xfce arayüzüne baya stabil diyorlar, manjaronun xfce sürümünü denemeni tavsiye ederim.

Bende şu freebsd'ye hevesleniyorum, driver uyumluluğu sorunu yaşar mıyım?Kurulması ve kullanması esnasındaki zorluklar nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-72F89107A

Xfce arayüzüne baya stabil diyorlar, manjaronun xfce sürümünü denemeni tavsiye ederim.

Bende şu freebsd'ye hevesleniyorum, driver uyumluluğu sorunu yaşar mıyım?Kurulması ve kullanması esnasındaki zorluklar nedir?

Alıntıları Göster
    FreeBSD kurmak Debian text tabanlı installer kullanmaya benziyor. Yani base sistemi kurmak oldukça kolay fakat bu install olayının sonunda x org ve masaüstü yöneticileri yani grafiksel ortam yüklenmiyor. bundan sonrası arch linux kurmaya benziyor. yalnız arch'a göre zorlugu x org konfigürasyon dosyasına nvidia sürücüsünü tanımlamak gerekiyor ayrıca sistemin lokali ingilizce kuruluyor sadece türkçe klavye desteği var türkçe ayarlar grafiksel araçlara installer tarafından uygulanmıyor arch linuxdaki locale gen gibi bir olay da FreeBSD de de yok. o ayarları dosyaları editleyerek kendimiz yapıyoruz.

x org kullanacaksak mutlaka nvidia sürücüsü yüklü olması gerekiyor nvidia yüklemeden x org çalışmıyor. öncelikle linux uyumluluğu açıp nvidia driver kuruyoruz sonra x org kde sddm ve birkaç paket daha yüklüyoruz, konsol fontları ve diğer kısımlarda türkçe için ayarlamalar yapmak gerekiyor. toplamda değişik yerlerde bulunan 7 - 8 tane dosyayı editlememiz bazılarını kendimiz oluşturmamız gerekiyor

dolayısıyla kurulum bir Türk kullanıcı için hemen hemen arch ile aynı zorlukta local ayarı yapmazsak bence daha basit çünkü text installer base sistemi zaten kuruyor birkaç komutla da kde kurabiliyoruz ama FreeBSD için döküman bulmak ve eğer bir yerde sorun yaşarsak çözüm bulmak daha zor çünkü arch gibi yaygın kullanılmıyor

donanım olayına gelince lga 1150 anakart ve ethernet bağlantısı kullanıyorum. özellikle wifi kartlarında sorun çıkartıyor kart desteklense bile yarı hızı alabiliyorsunuz büyük ihtimalle falan yani eski bir masaüstü sistem lazım ve ethernet bağlantısı lazım. yine de denemekten zarar gelmez donanımları tanımıyorsa linux a geri dönersiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Draken 24 -- 14 Ocak 2020; 17:6:18 >

• quote:

FreeBSD kurmak Debian text tabanlı installer kullanmaya benziyor. Yani base sistemi kurmak oldukça kolay fakat bu install olayının sonunda x org ve masaüstü yöneticileri yani grafiksel ortam yüklenmiyor. bundan sonrası arch linux kurmaya benziyor. yalnız arch'a göre zorlugu x org konfigürasyon dosyasına nvidia sürücüsünü tanımlamak gerekiyor ayrıca sistemin lokali ingilizce kuruluyor sadece türkçe klavye desteği var türkçe ayarlar grafiksel araçlara installer tarafından uygulanmıyor arch linuxdaki locale gen gibi bir olay da FreeBSD de de yok. o ayarları dosyaları editleyerek kendimiz yapıyoruz.

x org kullanacaksak mutlaka nvidia sürücüsü yüklü olması gerekiyor nvidia yüklemeden x org çalışmıyor. öncelikle linux uyumluluğu açıp nvidia driver kuruyoruz sonra x org kde sddm ve birkaç paket daha yüklüyoruz, konsol fontları ve diğer kısımlarda türkçe için ayarlamalar yapmak gerekiyor. toplamda değişik yerlerde bulunan 7 - 8 tane dosyayı editlememiz bazılarını kendimiz oluşturmamız gerekiyor

dolayısıyla kurulum bir Türk kullanıcı için hemen hemen arch ile aynı zorlukta local ayarı yapmazsak bence daha basit çünkü text installer base sistemi zaten kuruyor birkaç komutla da kde kurabiliyoruz ama FreeBSD için döküman bulmak ve eğer bir yerde sorun yaşarsak çözüm bulmak daha zor çünkü arch gibi yaygın kullanılmıyor

donanım olayına gelince lga 1150 anakart ve ethernet bağlantısı kullanıyorum. özellikle wifi kartlarında sorun çıkartıyor kart desteklense bile yarı hızı alabiliyorsunuz büyük ihtimalle falan yani eski bir masaüstü sistem lazım ve ethernet bağlantısı lazım. yine de denemekten zarar gelmez donanımları tanımıyorsa linux a geri dönersiniz

Alıntıları Göster
    Hocam bizim olay next next install ama bu baya ileri seviye bilgi istiyor. Maalesef manjaro gibi kullanıcı dostu linux lardan devam. Yazıyı okuyunca gözüm korktu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-72F89107A

Hocam bizim olay next next install ama bu baya ileri seviye bilgi istiyor. Maalesef manjaro gibi kullanıcı dostu linux lardan devam. Yazıyı okuyunca gözüm korktu.

Alıntıları Göster
    O zaman FreeBSD tabanlı TrueOS deneyebilirsiniz. Bu manjaro linux gibi uğraştırmadan FreeBSD tabanlı bir BSD sistemi size sağlar
  • quote:

O zaman FreeBSD tabanlı TrueOS deneyebilirsiniz. Bu manjaro linux gibi uğraştırmadan FreeBSD tabanlı bir BSD sistemi size sağlar

Alıntıları Göster
    Listeye aldım teşekkürler.
  • Guc Yonetimi dahil bircok bileseni Microsoft degil satin aldiginiz cihazin ureticisi kendisi resmi sitesinde desteklemesi gerekiyor! Yani surucu/driver icin test edilmis ve satin aldiginiz markanin destek sayfasindan bakarak oradakileri kurar deneyin. Baska driver/suruculer de yuklenebilir ama sizin bilgisayar sisteminize uyumlu sorunsuz calismayabilir. Yani her yuklenebilen seyde mesuliyet Microsoft a ait degildir :) . Gerci Microsoft Windows Update uzerinden kendi tedbirini de aliyor surucu temel bilesenleri veya kritik bilesenleri firmalar test surecini basariyla gecmemisse Windows Update de bile gorunmez :) ...

NE guzel demissiniz : ORjinal yuklu sistemin suruculeri ile uyum icinde :) .

Sarj dan bahsetmisiniz Power MAnagment driverlari Windows 10 icin hazirlanmasinda mesuliyet Microsoft un degil OEM sirketin yani satin aldiginiz cihaziniz kendileri Windows 10 icin suruculerde eksiksiz olmasi gerekir..

Arayuz cirkin diyebilirsin bu gorecelidir :) Ben epey begendim.

Bir ara merak edip Windows 8.1 e gectim . Arayuzu tam bir felaketti 4K ekranli notebook umda arayuzu berbat olcekleme ile basarimi vasatti . Windows10 her yeni alt surumunde arayuzne saglam onem veriyor iyilestirmektedir. Bunlar nelerdir dersen ayri bir kon basligi ve uzunca bir liste cikar . Microsoft saglam kafa yordugu icraatleriyle anlasilmaktadir.

Emin ol ki Windows 10 lu yeni bir bilgisayar alsan gidip Windows 8.1 veya Windows 8 yuklesen berbat gelecektir o cok ovduklerin de bu sefer olmayacaktir :) .

Windows 10 Final hali aslinda 2015 de yayinlandi :) . Temel seviyede bilgi noksanliginiz var : Windows 10 adiyla yillardir devam etse de her yil ciddi guncellemeleri almaktadir . Yani 2015 teki Windows 10 ile 1909 Windows10 arasinda hem gorsel hem gorunmeyen kisimlarla ciddi gelismeler iyilesmeler barindirmaktadir.

Birseyi yermeden once iyicene taniman gerek :) . Aslinda once kendini taniman sonra sendeki cihazin ureticisin anlasilan ideal Windwos 10 suruculeri sunmamasinda kabahat vs arayacaksin :) En sonda Windows 10 icin Microsoft ta.

Microsoft un da hatasi hic mi yok vardir rapor ediliyor Insider ol veya olma birsekilde rapor ediliyor keza . HAtta manuele gerek yok Windows 10 kendisi zaten otomatik seri raporlamakta ve cozumu de getirmektedir...

Windows 10 cok renklidir. Kesfetmeni beklerim . Sonra da satin aldiign urunun destek sayfasinda cihazin markasini modelini kesfetmeni oneririm :) ...

• Aynı şarj almama olayı benim de başımda hocam nasıl çözdünüz acaba ?
  • mogutcu kullanıcısına yanıt
    microsoft pil driverlarını kaldırıp yapılan bir dizi işlem vardı, internette görmüştüm.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-86G53N200 -- 23 Eylül 2020; 10:15:4 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.