Şimdi Ara

Bayramdaki kazaların cogu gurbetçiler yuzunden (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
2
Favori
4.831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Kenshi

Su konuda gordugum kadariyla bir hayli eziklik hisseden vatandasimiz var. Almanci diye tabir edilen yani gurbetcilerimiz senelerdir kiskanilan imrenilen kisilerdi, burda goremeyecegimiz bir cok seyi ordan getirirlerdi. Simdi basimizdakiler kredi denen illeti basimiza sarinca varimizi yogumuzu bu eziklikten herhalde arabaya basip almancilarla yarisir olmusuz. Ayrica kimse sanmasinki almanci kardeslerim copculuk temizlikcilik yapiyor. O ilk jenerasyondu, simdi gencler okudu adam oldu, bir cogu esnaf veya ust duzey calisan kisiler. Ha tabi yiten bir nesil dr var maalesef cahil gidip cahil kalab gurbetcilerin ilgilenilmeyen cocuklari. Ne orada almanlar ne burada turkler, ortada kalmis zavalli bir kesim. Her neyse sonuc olarak gurbetcileri kucumsemeyin, oylr sandiginiz gibi kiralik arabalarla falan gelen cok azdir onlarda iste bu yitip giden nesil.

Bravo hemserim, güzel yorumlamissin

Gurbetciler hakinda olumsuz ve önyargili düsününler bilinki Bir gurbetci olarak ben de sizin hakkinizda aynisini düsünüyorum.Yani birakin araba ile memlekete gelmeyi, ucakla gelmeme Ragmen araba kiralamasini Bile Cesaret edemiyorum.cünkü yolda o Kadar araba sürmesini bilmeyen manyak varki, .....neyse, gurbetciyiz AMA Türk oglu Türküz..saygilar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E75606366 -- 10 Ağustos 2014; 21:08:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

Orijinalden alıntı: NayirNolamaz

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Avrupadan gelenleri "avrupalı" olarak düşünürsen çok hayal kırıklığına uğrarsın.. Onlar bildiğin Türk..
    Üstelik çoğu Türkiyede bir baltaya sap olamadığı için avrupaya düz işçi olarak gitmiş cahil insanlar (ve onların yetiştirdiği gençler)..

Taner Göde gibi eğitimli kültürlü gurbetçiler çok çok az..

Bu neyin kafasi yahu ,neye dayanarak soyluyorsun bunlari cok merak ediyorum neden bu genelleme ? 1960 larda ilk nesil dedelerimiz buraya yerlesmis ozamanlar egitim imkani mi vardi ? adamlar ekmek pesinde kosuyordu ,o zamanlar kici kirik vw t2 lerle zar zor memlektine giderken simdi ise torunlari

buralara kadar geldiler ,bir kere de helal olsun demeyi ogrenin ,dur birazdan alinti yapip bu arac kiralik diyenler cikar.

------

Cekememezlik hat safada gurbetcilere bok atmak icin sallayin da sallayin ,ulan tuvatelet de temizler fabrikada'da surunur SANA NEY ? onun bindigi araca sen binebiliyormusun ? hayir avrupada araclar cok ucuzmus ,sende gel calis tutan mi var arkadas ?

Neyini çekemeyeceğiz ki? Eskidendi o alamancı havaları.Biz küçükken 2 tane milka çikolata falan getirirler, mersedesle gelir havalara girerlerdi.Artık memlekette istediğin araba var almanyada işçilik yapan alamancıyı kim takar artık?
    Türkiyeden giden en alt eğitim seviyesindeki işçi kesimi, almanyanın çöpçüleri işte.Buraya dönseler çoğu vasıfsız kalır.

aynı şeyleri bende yaşadım 5.20 olan kaptırıp gidiyor makas atıyor vs havalarından geçilmiyor

tipik türk savunması kardeşim sen o arabayı almışında daha avrupalı gibi sürmeyi öğrnememişsin

sizin işiniz gücünüz hava civa ama herkeste biliyor ne şartlarda yaşadıklarınızı köylerde vs

alman hükümeti sizi adam yerine bile koymuyor askerde doğma büyüme almanyalı türk arkadaşım vardı eğer polislik bi olayın varsa birde Türk sen direk zaten seni suçlu çıkarmaya çalışıyorlar vs diyordu bende yok canım diyordum

geldiniz gümrüklerde oy kullandınız kendinizden olmayan particilere söve söve gittiniz yobazlık devam ediyor gir youtube ize amma avrupalı olmuşsunuz

zerdus palan vursan eşşek yine eşşektir

• Yanlis kişiyi alintilamissiniz sanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Yanlis kişiyi alintilamissiniz sanırım

o kendini biliyor merak etmeyin sizin alıntıladığınızı aldım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mendieta58

Bi kısmıda kullandığı aracı tanımıyor çünkü altındaki aracı kiralayıp geliyor

Kiraladigini nerden biliyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: TruckTörMinator

quote:

Orijinalden alıntı: Mendieta58

Bi kısmıda kullandığı aracı tanımıyor çünkü altındaki aracı kiralayıp geliyor

Kiraladigini nerden biliyorsunuz?

herkes kiralıyo demedim bi kısmı kiralıyor şurdan biliyorum haziran sonu Sivasa gittim köyüme ve baya bi gurbetçi var köyümüzde çoğu kendi aracıyla gelmişti ama bmw 5 serisi kiralayan yakın akrabam vardı yine skoda superb combi kiralayıp gelen vardı.Kendilerine ait araçlar c sınıfı olduğu için bunları kiralayıp gelmişler.Kendi lüks araçlarıyla gelende vardı a6 sw vardı gemi gibi sonra x6 vardı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir de olaya kimsenin değinmediği ama en önemli sebebi üzerinden bakalım;

Para.

Ben Danimarka'da yaşıyorum ve Temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin (2 yetişkin, 2 çocuk) senede bir kez de olsa tatil ve aile ziyareti amaçlı Türkiye seyati için uçak bileti aldıklarında yaklaşık bilet fiyatı 5000 tl, havaalanından gidilecek yere transfer ve tatil sürecinde yurt içinde ve hatta şehirler arası yapılacak yolculuk masraflarını da hesaba katarsak 6000 tl'yi çok rahat geçecektir.

Ee birde bizim sevgili esnafımızın nasıl olsa almancı para vardır diyerek fazladan fiyat çekmesi de cabası.

Yukarıda verdiğim fiyatlar 1 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında Türk Hava Yollarının Kopenhag-Ankara-Kopenhag direk uçuş fiyatlarıdır. Örnekte ki aile uçak yerine kendi aracıyla seyahat etse gidiş geliş 6000 km.

Dizel arabası olduğunu farzedelim ve litreye ortalama 20 km gitsin, sonuç?

300 lt yakıt harcar, tüm kullanımı dünyanın en pahalı yakıtını satan Türkiye fiyatları üzerinden hesapladığımızda 1500 tl eder. Tatile de gitsin gelsin 2000 lira!...

Aradaki fark 4000 lira, bu adamlar arabaya gelmek zorunda.

Şimdi gelelim asıl konuya, Türkiye de okadar çok adam tanıyorum ki arabası var ve her gün Allah'a emanet evden işe, işten eve araba kullanmaya çalışıyor. Ezberledikleri yolun haricinde hiçbirşey bilmezler ve bayramda bu adamlar arabalarıyla memleketlerine ya da tatile giderler. Asıl trafik canavarları bunlar. Günde 30 Dakika'dan fazla araba kullanmayan ve tatillerde uzun yola çıkan adamlardan korkmalı.

Avrupa tarfiğinde araba kullanmaya alışmış bir insan Türkiye trafiğine çıktığı zaman bildiği bütün kuralları unutuyor, çünkü kimse kural tanımıyor ve ne yapacağını bilmeden ezbere gitmeye başlıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi er-soy -- 11 Ağustos 2014; 0:22:05 >

• Bende artık sonuna kadar takılıyorum, yakın takip üstüme kırmalara birşey demedim dünde ingiltere plaka bir vatandaş sıyırarak makas attı bana canımı zor kurtardım, ama o paçayı benden kurtaramadı
  • sadece izin için arac kiralayan görmedim. Bağzı gurbetciler vergiden düşürebilmek icin leasing olarak 2-3 yıllığına kiralayıp gelebiliyorlar.
  • Geçen sene istanbul izmir yolunda almanyadan gelmiş mercedes s class vardı adam öyle güzel kullanıyorduki adam şerit değiştirirken sinyal veriyor hız kurallarına uyuyordu

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence şunu sormak gerek bir de, bayramlar yaz tatiline denk gelmediği, trafikte Gurbetçi olmadığı zaman kaza daha mı azdı sanki?

• quote:

Orijinalden alıntı: Rüzgar81

Bence şunu sormak gerek bir de, bayramlar yaz tatiline denk gelmediği, trafikte Gurbetçi olmadığı zaman kaza daha mı azdı sanki?

Benim konum Bayram ve gurbetçiler üzerine sende baska konu açıp bizi Eleştirebilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Orijinalden alıntı: Rüzgar81

Bence şunu sormak gerek bir de, bayramlar yaz tatiline denk gelmediği, trafikte Gurbetçi olmadığı zaman kaza daha mı azdı sanki?

Benim konum Bayram ve gurbetçiler üzerine sende baska konu açıp bizi Eleştirebilirsin

Ben ne sormuşum arkadaşım? Konu ile alakalı zaten.

Siz, biz ne demek?

• quote:

Orijinalden alıntı: aligoe

sadece izin için arac kiralayan görmedim. Bağzı gurbetciler vergiden düşürebilmek icin leasing olarak 2-3 yıllığına kiralayıp gelebiliyorlar.

;-) bu konuyu biraz araştırın bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: er-soy

quote:

sadece izin için arac kiralayan görmedim. Bağzı gurbetciler vergiden düşürebilmek icin leasing olarak 2-3 yıllığına kiralayıp gelebiliyorlar.

Ben gördüğümü söyluyorum. Hersene izine gelirken ne etrafımda nede tanıdıklarda böyle birşey gördüm.sadece birtane akrabam mercedesde çalışıyordu o dönem 3 aylık leasing kampanyası vardı yaz tatiline denk gelince aracla türkiyeye tatile gelmişti.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: er-soy

quote:

Ben gördüğümü söyluyorum. Hersene izine gelirken ne etrafımda nede tanıdıklarda böyle birşey gördüm.sadece birtane akrabam mercedesde çalışıyordu o dönem 3 aylık leasing kampanyası vardı yaz tatiline denk gelince aracla türkiyeye tatile gelmişti.

Bende yurt dışında yaşıyorum ve işletme sahibiyim. Bireysel leasing pek sağlıklı değil ama ticari de arabaya ödenen her kuruşu masraf gösterip vergiden düşürmek mümkün.

• Up
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.