Şimdi Ara

Bayramdaki kazaların cogu gurbetçiler yuzunden (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
2
Favori
4.831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gurbetçiler Avrupa da yaşadıkları ülkelerdeki trafik kurallarına ceza ve diğer yaptırımlar korkusuna mecburen uyuyorlar..Bu durum onlarda tüm bir yıl birikim yapıyor..Eee tabi bu kadar kural ve baskı Türk ün genetik yapısına uymuyor. Yılda bir kere bayram izninde fırsat bulup da Kapıkule yi geçince de hepsinin içindeki aslanlar zincirinden boşanıyor ki tutabilene aşkolsun..Burası özgürlükler ülkesi, milli parkta çimende ateş de yakabilirsiniz ,balkonda kurban da kesersiniz,sol şeritten 50 km sürat ile sağdan 200 km ile de gidersiniz ,yanlayabilirsiniz, makas zaten serbest kimsecikler birşey demez merak etmeyin..hepinize yer var..
  • Bazi arkadaslar biraz ayip ediyorlar, ve bircok yazilanlar ancak yazanlarin ezikliginin ifadesidir.

Bes on kurus para görünce birki yol yapilinca bakiyorum türkiyedekiler epey simarmislar kendini üstün görmeyi birak kendi milletini asagilamaya baslamislar.

Öyle iki yolla, bes kurus parayla, disaridan alinma araba ve tekniklerle neyazikki isler dönmüyor, ama bunlari yakinda anliyacaklar.

Pek cok klise beslemisler, bende bir örnek vereyim

O begenmediginiz gurbetciler avrupada tuvaletleri temizleyip türkiyede bir asgari ücrette calisan iscinin 5 katini kazaniyorsa, bu sizce neyi ifade eder? Herhalde türkiyenin gelismisligini ileriligini degil.....
  • Hadi olaya biraz bilimsel bakalim.....

Senede iki sefer Bayram, hadi diyelim senenin iki bayraminda kazanin cogunu gurbetciler yapiyor.

EEE kaldi senenin diger 340 günü, TV de haberleri takip ediyorsaniz kazasiz ölüsüz gün gecmiyor türkiyede, avrupaya bakarak trafikte ölü sayisi on katindan fazla, on yillarca trafik canavari diye TV spotlari yapiliyor, senelerce okuma yazma bilmeyen vatandaslara ehliyet verildi, söför okullari avrupastandartlarina göre sifir, trafige cikmadan arabayla iki tur atip ehliyet veriliyor. Daha TÜV Türk kac seneden beri var? Eskiden freni lambasi olmayan arabalar muayeneden geciyordu, hala türkiyedeki otomobillerin bakim durumu cok kötü ve ortalama otomobiller 10 seneden eski.

Daha saymakla bitmez.

Elbette yabanci bir ülkeye gidince degisik trafik sistemleri ve alisiklik olunmadigina kaza tehlikesi artiyor, bu avrupaya giden bir türk icinde, ve avrupanin düzenli traafigine alisik olup türkiyeye gelenler icin dahada cok gecerli.

Yinede burada öne sürülen ön yargilariniz cok yanlis, bir senenin bayram olmayan 340 gününde trafikte ölenleri ve nereden olduklarini takip edin, ondan sonra sucu baskalarinda aramaya baslayin.

• quote:

Orijinalden alıntı: yarakidis

Hadi olaya biraz bilimsel bakalim.....

Senede iki sefer Bayram, hadi diyelim senenin iki bayraminda kazanin cogunu gurbetciler yapiyor.

EEE kaldi senenin diger 340 günü, TV de haberleri takip ediyorsaniz kazasiz ölüsüz gün gecmiyor türkiyede, avrupaya bakarak trafikte ölü sayisi on katindan fazla, on yillarca trafik canavari diye TV spotlari yapiliyor, senelerce okuma yazma bilmeyen vatandaslara ehliyet verildi, söför okullari avrupastandartlarina göre sifir, trafige cikmadan arabayla iki tur atip ehliyet veriliyor. Daha TÜV Türk kac seneden beri var? Eskiden freni lambasi olmayan arabalar muayeneden geciyordu, hala türkiyedeki otomobillerin bakim durumu cok kötü ve ortalama otomobiller 10 seneden eski.

Daha saymakla bitmez.

Elbette yabanci bir ülkeye gidince degisik trafik sistemleri ve alisiklik olunmadigina kaza tehlikesi artiyor, bu avrupaya giden bir türk icinde, ve avrupanin düzenli traafigine alisik olup türkiyeye gelenler icin dahada cok gecerli.

Yinede burada öne sürülen ön yargilariniz cok yanlis, bir senenin bayram olmayan 340 gününde trafikte ölenleri ve nereden olduklarini takip edin, ondan sonra sucu baskalarinda aramaya baslayin.

Ben kendi ülkemizde kusur yok demedim Bayramdaki kazaların çoğu onlar yüzünden dedim .

Ayrıca Dışarıdan alınma araba diyorsun sanki Almanya da arabayı sen üretmişsin de bize laf ediyorsun . Ben buradan Amerika ya gitsem arabayı biz ürettik diyebilir miyim ? Bizimde altımızda çok şükür güzel bir araç var kimseyi kıskandığımız yok ama bende gidip Afrika ülkelerinde milletin önüne mi kırayım bizi kıskanıyorsunuz diye ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 9 Ağustos 2014; 15:42:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Daha saymakla bitmez.

Ben kendi ülkemizde kusur yok demedim Bayramdaki kazaların çoğu onlar yüzünden dedim .

Ayrıca Dışarıdan alınma araba diyorsun sanki Almanya da arabayı sen üretmişsin de bize laf ediyorsun . Ben buradan Amerika ya gitsem arabayı biz ürettik diyebilir miyim ? Bizimde altımızda çok şükür güzel bir araç var kimseyi kıskandığımız yok ama bende gidip Afrika ülkelerinde milletin önüne mi kırayım bizi kıskanıyorsunuz diye ??

Türkiyede istatistikler tutulmuyormu, alirsin istatistikleri ele, bakarsin bayram günü kim nerede kaza yapmis onaylarsin bukadar kolay onaylamis olursun fikirlerini.

sen kendimizde kusur yok demedigin kadar bende almanyada arabayi ben ürettim diye bir yerde yazdigimi hatirlamiyorum.

sen ürettim ben ürettim len olmuyor bu isler, hersey göz önünde, almanya üretiyor begendiginiz bircok arabayi.

Herneyse, daha bu forumdakilerin bircogu cocuk yasinda daha ne türkiyeden disari cikabilmis ne baba arabasina binmekten fazla birsey halt edebilmis, ancak burada klavye kovboylugu yapiyorlar.

O kiskanma olayini gec, avrupada yasayan kimse türkiyede birini kiskanmaz, tabi öyle bir iki sene önce sonradan avrupada görmüsleri demiyorum, avrupada araba filan kiskanma yaratabilecek birsey degil, herkezde en iyisi on yillardan beri var, öyle türkiyede gibi daha dün kartal dogandan inmedi millet.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

Daha saymakla bitmez.

Türkiyede istatistikler tutulmuyormu, alirsin istatistikleri ele, bakarsin bayram günü kim nerede kaza yapmis onaylarsin bukadar kolay onaylamis olursun fikirlerini.

sen kendimizde kusur yok demedigin kadar bende almanyada arabayi ben ürettim diye bir yerde yazdigimi hatirlamiyorum.

sen ürettim ben ürettim len olmuyor bu isler, hersey göz önünde, almanya üretiyor begendiginiz bircok arabayi.

Herneyse, daha bu forumdakilerin bircogu cocuk yasinda daha ne türkiyeden disari cikabilmis ne baba arabasina binmekten fazla birsey halt edebilmis, ancak burada klavye kovboylugu yapiyorlar.

O kiskanma olayini gec, avrupada yasayan kimse türkiyede birini kiskanmaz, tabi öyle bir iki sene önce sonradan avrupada görmüsleri demiyorum, avrupada araba filan kiskanma yaratabilecek birsey degil, herkezde en iyisi on yillardan beri var, öyle türkiyede gibi daha dün kartal dogandan inmedi millet.

Öyle iki yolla, bes kurus parayla, disaridan alinma araba ve tekniklerle neyazikki isler dönmüyor, ama bunlari yakinda anliyacaklar.

Dışarıdan alınma araba nedir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Bazi arkadaslar biraz ayip ediyorlar, ve bircok yazilanlar ancak yazanlarin ezikliginin ifadesidir.

Bes on kurus para görünce birki yol yapilinca bakiyorum türkiyedekiler epey simarmislar kendini üstün görmeyi birak kendi milletini asagilamaya baslamislar.

O begenmediginiz gurbetciler avrupada tuvaletleri temizleyip türkiyede bir asgari ücrette calisan iscinin 5 katini kazaniyorsa, bu sizce neyi ifade eder? Herhalde türkiyenin gelismisligini ileriligini degil.....

Hocam size kısmen katılıyorum ama arkasımızın bir konu bar, tuvalet temizleyip Türkiye'de ki asgari ücretliden 5 kat fazla maaş alan adam, Türkiye'de ki asgari ücretlinin ödediği ev kirasından da 5 kat fazla kira ödüyor. Otobüsler ve trenle en kısa mesafede bile ödenen tutar yaklaşık 10 tl.

Bir arkadaş Almanya ve Türkiye'de ki yolları kıyaslayıp Türkiye'yi beğenmiş, ama atlanılan bir husus var.

Almanya vs. yapılan bir yol için yıllar süren bir çalışma gerekiyor ve ömürlük oluyor, Türkiye'de yol yapıldığı zaman çok kısa zamnda yapılıyor ve bir okadar da çabuk yıpranıyor.

• quote:

Daha saymakla bitmez.

Buna da aynen katılıyorum, şahsen ben yıllarca Ankara ve istanbulda aktif araç kullanmış olmama rağmen Türkiye'ye gittiğimde trafikten çok korkuyorum.

Daha iki hafta önce Marmaristeydim ve en yakın arkadaşımın arabasına bindim, alışkanlık ya elim hemen kemere gitti doğal olarak,

Arkadaş; ya sen bana güvenmiyormusun, takma şu zıkkımı bede fazladan "emzik" var onu kullan dedi.

Var mı ötesi.

• quote:

Bazi arkadaslar biraz ayip ediyorlar, ve bircok yazilanlar ancak yazanlarin ezikliginin ifadesidir.

Ezik olan arabayla kendini birşey sanan gurbetçiler olmasın.O gurbetçiler yıllardır buraya gelir ama buraların 80-90'lı yıllarda olmadığını anlayamadılar.Arabayla, alman malı çikolata gibi üfürükten hediyelerle bu işin olmadığını söylüyoruz ama anlayan yok.Sende bmw varsa biz murat 131'e mi biniyoruz?
    5-10 kuruş değil o devirler çoktan bitti.Almanyada çöpçülük yapan adamın bu ülkede üst sınıf görülmesi devri bitti gitti.Bu ülke gurbetçinin 3-5 eurosuna ihtiyaç duymuyor.Türkiyede bir daire olmuş 200 bin 2 milyona bile var.Buralar uçmuş gitmiş lüks mekanlarda bmw, mercedes arabaları arkalara atıyorlar daha lüksleri önlere alınıyor.Sen hala almanyada çöpçülük yapıp burada birşey olacağını sanıyorsun ha! Güldürmeyin milleti.

• Bu Almanya ne pis pasakli bir memleketmis arkadas. Giden nekadar Turk varsa ya copluk yada tuvalet temizliyor. 40'lardan bugune kadar oralar temizlenmemis. Isin garibide bizimkilerden daha iyi temizleyenide cikmamis.

Yahu tamam cogunlugu niteliksiz isci kabul ama su copcu, tuvaletci safsatalarina da son verin.

Gerci konu bayramdaki kazalar ama ne hikmetse mesajlarin cogunlugu iki ulkenin karsilastirilmasi olmus. Turkiye ne oluyor ki Almanya ile karsilastirmaya kalkisiyorsunuz? 3. Dunya ulkesi muz cumhuriyeti ile dunyanin en buyuk 3. ekonomisine sahip, devlet tanimina cukkadak oturan. Siyasetcisi onurlu serefli calmayan bir ulke Almanya.

Not: Almanyada yasamiyorum. Hatta Avrupa kitasinda bile degilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TrMhMt -- 10 Ağustos 2014; 3:24:35 >

• Bu olayin bence gurbrtcilerle falan bir alakasi yok. İnsan nasil alisirsa hep oyle gider.Ancak illa ki onlar da bi yabancilik cekecek bizim trafige girince. Yollarda cok fazla yabanci plaka goruyorum. Kimi cok guzel kullaniyor kimi dengesiz gidiyor. Genellemek yanlis olur.

Bence alamancilarin en sinir bozucu tarafi nasil arac kullandiklarindan ziyade toplum icinde aralarinda almanca turkce karisik konusmalari.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ingeniarius -- 10 Ağustos 2014; 3:37:33 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • TheCaliph_ kullanıcısına yanıt
    Kardeş Mersin'den otobandan mı gittin
  • quote:

Orijinalden alıntı: prens3370

Kardeş Mersin'den otobandan mı gittin

Nasıl yani ?

Mersin Erdemli Silifke üzerinden mi yoksa Bozantı Konya otoban yolunu mu kullandın
  • quote:

Mersin Erdemli Silifke üzerinden mi yoksa Bozantı Konya otoban yolunu mu kullandın

Mersin Pozantı
    tamam teşekkür ederim bende Mersinden Kütahya'ya gidecem de yollar nasıl radar çok var mı
  • quote:

tamam teşekkür ederim bende Mersinden Kütahya'ya gidecem de yollar nasıl radar çok var mı

Valla eve daha ceza gelmedi .

Bizim yolumuzda sadece Aksaray da 1 tane gördük ama normal polis aracı durmuştu bizim seride bakar sekilde radar mı bilmiyorum ama ileride çevirme falan da yoktu . Bir orada yemis olabiliriz eve yollarlar mı bilemem gerci 2 hafta olacak neredeyse

tamam teşekkür edrim
  • Su konuda gordugum kadariyla bir hayli eziklik hisseden vatandasimiz var. Almanci diye tabir edilen yani gurbetcilerimiz senelerdir kiskanilan imrenilen kisilerdi, burda goremeyecegimiz bir cok seyi ordan getirirlerdi. Simdi basimizdakiler kredi denen illeti basimiza sarinca varimizi yogumuzu bu eziklikten herhalde arabaya basip almancilarla yarisir olmusuz. Ayrica kimse sanmasinki almanci kardeslerim copculuk temizlikcilik yapiyor. O ilk jenerasyondu, simdi gencler okudu adam oldu, bir cogu esnaf veya ust duzey calisan kisiler. Ha tabi yiten bir nesil dr var maalesef cahil gidip cahil kalab gurbetcilerin ilgilenilmeyen cocuklari. Ne orada almanlar ne burada turkler, ortada kalmis zavalli bir kesim. Her neyse sonuc olarak gurbetcileri kucumsemeyin, oylr sandiginiz gibi kiralik arabalarla falan gelen cok azdir onlarda iste bu yitip giden nesil.

• quote:

Orijinalden alıntı: TrMhMt

Bu Almanya ne pis pasakli bir memleketmis arkadas. Giden nekadar Turk varsa ya copluk yada tuvalet temizliyor. 40'lardan bugune kadar oralar temizlenmemis. Isin garibide bizimkilerden daha iyi temizleyenide cikmamis.

Yahu tamam cogunlugu niteliksiz isci kabul ama su copcu, tuvaletci safsatalarina da son verin.

Gerci konu bayramdaki kazalar ama ne hikmetse mesajlarin cogunlugu iki ulkenin karsilastirilmasi olmus. Turkiye ne oluyor ki Almanya ile karsilastirmaya kalkisiyorsunuz? 3. Dunya ulkesi muz cumhuriyeti ile dunyanin en buyuk 3. ekonomisine sahip, devlet tanimina cukkadak oturan. Siyasetcisi onurlu serefli calmayan bir ulke Almanya.

Not: Almanyada yasamiyorum. Hatta Avrupa kitasinda bile degilim.

Hocam, elin pakistanlısı, hindistanlısı, iranlısı, Iraklısı çatır çatır İngilizce konuşuyor ana dili gibi, Avrupa'nın herhangi bir ülkesine gittiğinde gördüğü eğitim sayesinde herşeyi çok çabuk kavrayabiliyor ve o ülkenin dilini en iyi şekilde en kısa zamanda öğrenip eğitimine devam ediyor yada mesleğiyle Alakalı bir işe girebiliyor.

Gelelim bizim Türkiyelilere, gelenlerin çoğu akraba evliliği yaparak geliyor ve %90'ı zaten vasıfsız. Bırakın ingilizceyi daha kendi dilini hakkıyla konuşup yazacak kapasitesi yok. Devlet dil öğretmek için elinden geleni yapıyor ama bizimkiler aynı sınıfta iki Türk buluşunca hababam sınıfına çeviriyorlar (tecrübe ile sabittir). Adama yardımcı olmaya çalıyorum bu -fiil, -sıfat diyorum mal mal yüzüne bakıyor.

Bizimkilerin kafa basit bir iş bulup 3 kuruş para kazanmak, ben Danimarka'da yaşıyorum ve geleli 5 sene oldu. Buradakilerin çoğu köylerinden nasıl geldilerse hala aynılar, geldikleri köy şehir merkezinde kaldı ama bunlar hala şalvarla geziyor.

Bütün yıl çalışıp didiniyorlar ee senede 1 ya da 2 senede 1 tatile arabalarıyla gittiklerinde hava atmaları normal.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.