Şimdi Ara

Basit Güneş Enerjisi Lamba Projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
331
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar. Benim bahçeli ev için ufak bi güneş enerjisi projem var.

Şöyle

12 v 7ah akü

30 amper güneş enerjisi kontrolcüsü

12 volt 3 watt lamba.

Bunlara ek olarak kontrolcüden lambalara giden kanala hareket ve güneş ışığı sensörü bağlayacağım. Bu sensörden 3 wattlık lambalar için 5 çıkış alıcam, olabilir mi, akım, gerilim vs kaldırır mı?

sensor bu, hem hareket, hem ışık-dusk to dawn diyorlar-. Cinde bolca mevcut satan, 100 tl civarı. Buradaki nokta 5 lambaya da yeter mi ?

(Tasvicoo Motion detector 12 V, 5 V-24 V, PIR, infrared motion sensor, switch, motion sensor, 0-60 watts, with light sensor for LED strip, light cord)

https://m.media-amazon.com/images/I/41Pt3eTAd6L._AC_SL1000_.jpg

• Öncelikle şunu belirteyim, burada enerji depolama ve üretimi iyi ayarlaman lazım. Güneş panelini ve güneşlenme süresini yazmadınız.

7a akü kuru akü ise onu siz en fazla 5a olarak hesap edin.

Güneş olmayacağı durumlarda aküden yiyeceksiniz. Bu da akşam 5 , sabah 8 desek 15 saat aküden yiyecek sistem.

hareket sensörü sürekli aktif olacağı için bir tüketimi olacak, şarj kontrolcüde harcama yapacak, hadi ikisine en düşük 0.25a harcasa günlük 3-4 amper harcar sistem.

Geriye aydınlatmaya 2 amper civarında bir enerji kalır. Bu da aydınlatmada 1 saate yakın bir süre verir.

Ya aküyü yükseltin, yada sensörden vazgeçin.

• Türkiye'de bolca pir sensör mevcut
    50-60 liraya alabilirsiniz . Sonrasında röle modülü alacaksiniz . Gerisi zaten önemli değil 220 volt bile kontrol edilir rahatlıkla.

Siz sistemi tek akü ile kurun , baktınız aydınlatma süresi yeterli gelmiyor , akünün yanına bir tane daha akü atarsınız kapasite iki katına çıkmış olur.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Çok teşekkürler cevaplar için. 15 watt/20volt monokristal panelim var, güneşlenme hesabı yapamadım ancak açık bir alanda, tahminim min. 8 volt ile 10 saat şarj olur. Akü 7a ve çok sağlıklı değil, ben her ihtimale karşı bir akü daha alıp seri bağlayım. Çok teşekkürler gene olursa yardımlarınızı yorumlarınızı bekliyorum. Bu arada 5 adet 3 watt demiştim, bunların ikisi iç aydınlatma ve anahtarlı yaparım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.