Şimdi Ara

Babamın verdiği özgüvensizlik (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
2
Favori
1.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: burkibey

Burada her tahammül edemeyen ve ailesini eleştiren kişilere söylüyorum. Sizde ebeveyn olunca anlarsınız. Onlar sizin kötülüğünüzü düşünmez. Bu dünyada her anlamda iyisi olmanız için samimi olan tek kişi anne babadır. Eminim buraya yazdıklarınızdan çok daha fazla destek olmuş ve yönlendirmiş durumları olmuştur. Bunları ya farketmediniz yada sıradan gördünüz. İnsanoğlu 10 kere iyilik yaparsan hatırlamaz ama tek bir kötü durum her zaman hafızada kalır. Bence tek dayanak olan aileyi böyle herkese karşı kötülemeyin. Düştüğünüz zaman karşılıksız uzanacak el onların eli.

Babam tabi ki kötülüğümü düşünmez, daha iyi olmamı ister. Ben babamı seviyorum zaten. Ama bana beceremezsin yapamazsın dediğinde de çok sinirleniyorum. Mesela sofrada hep beraber yemek yerken ağzını şapırdatarak yiyor. Yapma rahatsız oluyorum diyorum yine yapıyor. Ama başka birinin yanında ağzını kapatarak yemek yer. Bu iyi örnek olmuştur umarım. Babamın yaptığı iyilikler de aklımda ama biraz güven verse bu başlığı açmazdım. Annemde mesela sever beni ama o da tencereden tabağa yemek koyarken bile dur ben yapayım diyor sorun bu

• quote:

Orijinalden alıntı: Old Mac New Clip

korkma başarısızlıktan. boşver annen baban abin kardeşin arkadaşın ne diyor. canın bir şey istiyorsa, git peşinden. ve en önemlisi asla pes etme

Başarısızlıktan korkmuyorum ama başaramadığımda yapamadım diye hayıflanıyorum. Bişeyi babama anlatırken yoruluyorum. Gerçekten yani anlatırken yoruluyorum. Bazen çok zor anlıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Yılmaz1907

Bir an evvel ekonomik bağımsızlığını kazanıp kaç oradan.

Dolar 8.70 nasıl kazanayım ekonomik bağımsızlığımı

• SYRISN kullanıcısına yanıt

Yaş kaç?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SYRISN

Becerikli aslında. Bana da bişeyler öğretmesini istesem dur sen yapamazsın diyor. Kötülemek istemiyorum. Lokantamız vardı dayımı işe aldık açar açmaz. Bütün hesap kitap işleriyle dayım ilgilenirdi babam sadece halden malzeme alıp gelirdi o kadar. 3 yıldan sonra kapattık zaten borçlar da arttı kendisi de hem beceremiyodu hem de istemiyodu zaten

Alıntıları Göster
    İnsanlar genelde ailesinden nasıl gördüyse ileride çocuklarına da öyle davranır. Her ne kadar ailesine bakıp ben çocuklarıma böyle olmayacagim deseler de maalesef çoğunlukla bunu basaramazlar. Belki böyle bir durum olmuş olabilir. Karşı tarafı sürekli ezikleme çabası zaten bu sorunun temelde kendinde olduğunu gösteriyor. Çözümü ise bir işi başarılı bir şekilde tamamlayıp, fırsat verilirse yapabileceğini göstermen olacaktir. Yaşın kaç bilmiyorum ama oturup düşününce yapacak olduğun iş doğru ve altından kalkabilecegin bir iş ise babandan onay beklemene de gerek yok açıkçası. Çünkü her şeye onay beklersen bir bakmışsın hayat şartları kapını çalmış ve doğru düzgün hazirlanamamissin hayata. Mesela ehliyet demiştin sanırım. Yapamam, edemem diye korkma. Evet, baban özgüvenini törpülemis olabilir ve buna devam ediyor olabilir ama buna artık izin verme. Trafikte görüyoruz. Daha düz yolda gidemeyen insanlar, tırın geçeceği yerden arabayı geciremeyen insanlar vs. trafikte vızır vızır dolanıyor. Yani bu insanlar bile ehliyet almayı başarmış. Sen mi yapamayacaksin. Yapamamaktan da korkma o kadar, hayatta hatalar daha ogreticidir. Sen kendine güvenirsen baban da güvenmeyi öğrenecektir. Benim babamın da güven sorunları vardı direkt sen beceremen diye söylemese de birçok işi kendi yapardı. Arabayi vermezdi falan filan ama şimdi ne yaparsam yapayım güveniyor. Temel bir denklem vardır, hiç şaşmaz. Sen kendine ............, herkes sana ........

Bu noktalı yerlere ne koyarsan koy, şak diye oturur. Çünkü senin kendin hakkında düşündüğün şeyler davranışlarına yansır. İnsanlar da bu davranışlarini fark eder. Mesela özgüvensizlik oturusuna bile yansır. Bu gören iş veren ise sana iş vermez mesela. Çünkü senin daha kendine güvenin yok, adam sana nasıl güvensin. Dediğim gibi babanın dediği şeyleri önemseme, babana bir şeyi ispat etmeye de çalışma. Sadece kendin yapabileceğini görmek için başar. Zaten kendine güvenmeye başladığında oturusundan tut konuşmama, jest ve mimik kerime kadar bu güvenin karşı tarafa yansıyacaktır. Emin ol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BF.Skinner -- 5 Temmuz 2021; 17:3:42 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• kendini kurtarmaya bak, başka şansın yok. hemen hemen aynı durum içerisindeyiz, bende 21 yaşındayım. fakat benim ki özgüvensizlik yaratmıyor, huzursuzluk yaratıyor. bi günü, diğer günüyle aynı da değil yani. bir an önce işime başlayıp, kendi ekonomik bağımsızlığımı almam gerekiyor. sende mecbur öyle yapmak zorundasın. sonra ayrı eve falan çıkabilirsin.

• Knaka çözüm çok basit gözden uzak olcan ve yaptığın hiç bir şeyi söyelmicen iyi de kötü de bknz. ben hayat çok daha kolaylaşıyor emin ol ben de yazılım alanında kendimi geliştiriyorum soramk istediğin şey vatsa özelden sorabilrisin

• quote:

Yaş kaç?

21

• quote:

Orijinalden alıntı: LoonyTynes

Knaka çözüm çok basit gözden uzak olcan ve yaptığın hiç bir şeyi söyelmicen iyi de kötü de bknz. ben hayat çok daha kolaylaşıyor emin ol ben de yazılım alanında kendimi geliştiriyorum soramk istediğin şey vatsa özelden sorabilrisin

Teşekkürler

• SYRISN kullanıcısına yanıt

O zaman sende haklısın

Şimdi herkes bir değil tabi, ben 17 yaşımda ailenin yanından ayrıldım, çalışmaya başladım.

O yüzden hiç böyle sıkıntıların olmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-57554940B

kendini kurtarmaya bak, başka şansın yok. hemen hemen aynı durum içerisindeyiz, bende 21 yaşındayım. fakat benim ki özgüvensizlik yaratmıyor, huzursuzluk yaratıyor. bi günü, diğer günüyle aynı da değil yani. bir an önce işime başlayıp, kendi ekonomik bağımsızlığımı almam gerekiyor. sende mecbur öyle yapmak zorundasın. sonra ayrı eve falan çıkabilirsin.

Ayrı eve çıkmak zor ama ekonomik bağımsızlıkta haklısın

• quote:

O zaman sende haklısın

Şimdi herkes bir değil tabi, ben 17 yaşımda ailenin yanından ayrıldım, çalışmaya başladım.

O yüzden hiç böyle sıkıntıların olmadı.

Dolar bu halde olmasa var ya ...

• quote:

Orijinalden alıntı: curufperlit

Yaşın 20 altıda problem değil, s en alınganlık tipik turk babasi

A1 Türkçe

• Aynı durumdayız dostum yaşıt sayılırız o dengeyi anlamak güç bazen över bazen teper tek yolu var ekonomik bağımsızlık bende askere giderek daha sonra yolumu bulmayı planlıyorum bakalım

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • "İyi babalar çocuklarına özgüven veriyor" desen, tepkisi nasıl olur?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mobidik

"İyi babalar çocuklarına özgüven veriyor" desen, tepkisi nasıl olur?

Öyle diyince bi işe yaracağını bilsem söylerim ama hiçbir işe yaramaz bence. Bi insanı değiştiremeyiz ki. Ben sadece nasıl baş ederim onu düşünüyorum. Tek çare ekonomik bağımsızlık galiba. Ama dolar 8.70. Valla çıldırıcam

• quote:

Mesela sofrada hep beraber yemek yerken ağzını şapırdatarak yiyor. Yapma rahatsız oluyorum diyorum yine yapıyor. Ama başka birinin yanında ağzını kapatarak yemek yer.

Ev hanesine başka, dışarıya başka yüz gösteriyor demek ki. Fazla ciddiye alınabilir birisi değil bence. Tipik narsisistik ebeveyn profili diyebilirim. Küçük dağları ben yarattım diye geziyordur ama kendi yakınlarını gömüyordur. Her şeyle alay ediyordur, aklınca "mizah" yapıyordur vs.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

quote:

Mesela sofrada hep beraber yemek yerken ağzını şapırdatarak yiyor. Yapma rahatsız oluyorum diyorum yine yapıyor. Ama başka birinin yanında ağzını kapatarak yemek yer.

Ev hanesine başka, dışarıya başka yüz gösteriyor demek ki. Fazla ciddiye alınabilir birisi değil bence. Tipik narsisistik ebeveyn profili diyebilirim. Küçük dağları ben yarattım diye geziyordur ama kendi yakınlarını gömüyordur. Her şeyle alay ediyordur, aklınca "mizah" yapıyordur vs.

Tam öyle değil aslında. Gayet iyi birisi. Ama bana karşı böyle davranması cidden zoruma gidiyor. Yanında hiçbişey yapmak istemiyorum beceremezsin diyecek diye

• Susan Forward - Zor bir ailede büyümek adlı kitabı oku.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.