Şimdi Ara

babadan kızına geçen emeklilik devlete yük (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
425
Cevap
3
Favori
20.933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
161 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hopdediks-Dediğimdediks kullanıcısına yanıt

birilerine kızdığınızda Allahsız demekten ne zaman vazgeçeceksiniz? Keşke herkes Allahsız olsa ateistlerin olduğu ülkelere kapak atmak için uğraşır sonra da Allahsızlığı küfür olarak kullanırsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-96DE7F07E

Teknik olarak emekliler devlete her zaman yüktür. 12 milyona yakın emekli var çalışan sayısı bunun iki katı. Demek ki 2 kişi çalışıyor ve maaşlarindan kesilen Sgk pirimleri 1 emekliye gidiyor. Peki bu bunu karşılıyor mu. Hayır.

Bunun üzerine hastane ve ilaç masraflarını da ekle her sene hazineden bu kara deliğe bütçe ayrılıyor

Ha diyeceksin ki devlet bu tabiki bakacak.

Diyeceksin ki o kadar şey varken gözün bunda mi kaldı.

Diyeceksin ki geçmediğimiz köprüye para veriyoruz vs vs.

Bu dediklerinin ya da diyeceklerinin hepsi tek başına doğru olsa da emeklinin hatta koskoca bir Sgk sistemin devlete yük olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu hep böyle sürmez bir yerde patlar.

Emeklilik devlete yük değildir. Çok sığ bakıyorsunuz.

Siz her ay prim yatırıyorsunuz.

Tam 40 sene her ay para vermişsiniz.

Bu parayı özel hangi bankaya verirsen ver seni daha iyi şartlarda emekli eder.

Oturun hesap yapın. Tam 40 sene her ay verilen primi altına, dolara vs yatırdığınızı ve banka da faizde durduğunu.

Sonra da bugünkü değeri üzerinden banka size aylık nekadar faiz verecek onu hesaplayın. Burada devletin çok daha kazançlı olduğunu görürsünüz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Emekliliği düzgün kurgularsan primleri bir havuzda toplayıp onu yatırım olarak kullanıp gelirleri emekliye verirsen haklısın. Mesela atıyorum toplanalım senle ben özel bir emeklilik şirketi kuralım. Katı kurallarımız olsun ona göre de bir yatırım planımız olsun kar ederiz.

Ama devlette böyle değil. Kişiler üzerinden gitmiyorum ama mantığı kavramak için inek veriyorum 40 sene önce gelen adam 40 yaşında emekli olabilirsin demiş. 30 sene önce gelen adam bunu 50 ye çekmiş. 35 sene önceki adam popülizm olsun diye yas sınırını kaldırmış. Sonra gelen bakmış is olmuyor bunu 60 a çekmiş.

Mesela bir örnek ortada fol yok yumurta yok tak. Oy için muhalefet her emekliye bayramda 1000 lira dedi. Sonra tak iktidar bunu yaptı. Yılda 25 milyar liraya yakın ek gider eklendi. Amaç nedir. Sadece oy. Durum ne yazık ki bu.

Anlatabiliyor muyum. Ortada sistem yok. Üstelik çalışandan alınan prim artık hiç birikmeden direk emekliye ve sağlık giderlerine akıyor. Olay sadece prim ver emekli ol değil. Bunun üzerine sağlık masrafları da ekleniyor.

Sen çalışan adamsın sağlığın yerinde aylık primin 500 lira ben fakirim yeşil kartım var prim ödemiyorum üstelik sağlığıma da bakmıyorum sağlık harcamamin devlete maliyeti aylık ortalama 500 lira ne oldu şimdi. Adil mi bu.

Sen beni beslemek zorunda mısın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-96DE7F07E -- 14 Eylül 2020; 7:29:24 >

• Sarayda şatafat ve meyveli smoothiler, trilyonluk elektrik faturaları, yazlık saraylar, kışlık saraylar, halka ağır vergiler tüm hızıyla devam ediyordu, OY EHLİYETİ getirilmediği için CAHİL çoğunluğun oyları ülkeyi ZİFTE bulamaya devam ediyordu, kafayı kullanan nitro basıp kaçıyordu :)))

• fındık kabuğunu doldurmayan bilgilerinizle varsayımlara devam.  

• Dedem 40 yaşında emekli oldu şuan 85 hala emekli çatır çatır.
    Sonra babannem ve halam kullancak

Halamda 85 de (55) ölse devlet 75 yıl maaş ödeyecek.
    Bence düzenleme gerekli

• Yeni moda Emeklilerin maaşı. Adamlar zaten 3 kuruş maaş alıyorlar ona da göz dikecek kadar mamasız kalmış anlaşılan bunlar. Buradan ekmek çıkmaz hadi başka kapıya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kator -- 14 Eylül 2020; 9:50:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Söylediğiniz tamamen farklı bir konu. Arkadaşın söylediğini haksız çıkarmaz. whataboutism nedir öğrenin.

Forumu toplumun ortalamasına göre biraz daha eğitimli olduğunu düşünürsek tamamen yanlış akıl yürütme olan bu mesaja bu kadar adam artı basmışsa ülkenin durumunu söylemeye gerek yok. Devlete muhtaç ne kadar insan olursa, popülizm artar, devleti yönetenler de o araçlara biner.

Öyle güzel yazmışsınız ki herşeyi, özellikle son kısımda yazdığınız gibi, beleş geçinenlerin oranı ile makam araçlarının ilişki. Ama anlayacak 4 kişi çıkar işte böyle gerçekçi yorumları. Bu hayatın cilvesi herhalde.

• Böyle , saçma sapan konular yerine, bir zamanlar tarım ülkesi olup, kendi kendine yeten Türkiye'nin, neden saman ithal eder duruma düşürüldüğüne kafa yorun. Ülkenin Tüm fabrikaları satılmış durumda. Yapılan Yollar, Köprüler, Hastaneler ve Havaalanları, geçiş garantili olarak birilerine verilmiş. Yani; Yollar, köprüler bizim geçmesekte parasını ödüyoruz. Hasta olmasakta parasını ödüyoruz. (0 bin nüfuslu yere , Havaalanı yapılıyor, 1 milyon yolcu garanti ediliyor. yolcu gelmese de, o parayı biz ödüyoruz.

Sen şimdi kalkmış, vatandaşın kursağından geçen parayı mı soruyorsun? İlk SSK lı olduğumda, 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim şartı vardı. Yaşar Okuyan bu kanunu değiştirip, geriye işletti. akp de üzerine beton döktü. Şimdi 31 yıldır SGK lı olarak çalışıyorum, 10 000 gün primim var, 5 yıl daha çalışmam gerekiyor, emekli olmam için. O Milletcekili diye geçinen, bir eli yağda bir eli bağda olan güruh, sadece 2 sene de emekli olabiliyor.

ALLAH a şükür ki, bunun Ahireti var. Orada hesaplaşacağız.

• quote:

Orijinalden alıntı: KaptanMemo1234

Emeklilik devlete yük değildir. Çok sığ bakıyorsunuz.

Siz her ay prim yatırıyorsunuz.

Tam 40 sene her ay para vermişsiniz.

Bu parayı özel hangi bankaya verirsen ver seni daha iyi şartlarda emekli eder.

Oturun hesap yapın. Tam 40 sene her ay verilen primi altına, dolara vs yatırdığınızı ve banka da faizde durduğunu.

Sonra da bugünkü değeri üzerinden banka size aylık nekadar faiz verecek onu hesaplayın. Burada devletin çok daha kazançlı olduğunu görürsünüz.

Alıntıları Göster
    Ödediğin primin içinde sağlık güvencesi de var. Onu hesaba katmiyorsunuz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Siz ne yükünden bahsediyorsunuz ya ? hiçbirşey bilmeden ezbere konuşuyorsunuz yahu şu vergilere bir bak ülkede aldığın havadan bile neredeyse vergi alacaklar daha gelmişsiniz burada emekli devlete yük diyorsunuz bizim kadar çalışanın bu kadar yüksek vergi ödediği kaç ülke var ? senin o 25 sene dediğin çalışma hayatında avrupalı senin yarın kadar bile vergi ödemiyor burada 25 sene çalışan adam orada 50 sene çalışan adama bedel daha boş boş konuşun anca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marco Luigi -- 14 Eylül 2020; 10:33:42 >
  • Esas mesele maaşın başkasına geçmesinden ziyade zamanında vatan hainlerinin milleti 35-40 yaşında emekli etmeleri. Ne yazık ki olan mevcut çalışanlara oldu/olacak ve bu işin bir geri dönüşü de yok maalesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spiritswithinn -- 14 Eylül 2020; 11:1:6 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Boş yapma dostum. Emeklilik yaşı suanki haliyle bile erken. İyi güzel böyle geçinen onlarca kişi var ve hepsi işçi sınıfı üzerinden geçiniyor. Derhal kalkmalı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bence hakkıdır güle güle kullansın

• Eskiden kızların çalışmadığı durumda gelen bir uygulama değişmesi lazım

Ya kızına da devam etmeyecek ya da kızına devam ettiği gibi oğlunada devam edecek

Cinsiyet eşitliği bunu gerektirir.

• Sarayın günlük maliyetini de hesaplar mısın kardeş? Tabi onu hesaplamak işinize gelmez. Allah'ın Kur'an'da da dediği gibi "Hala aklınızı kullanmayacak mısınız?"

• Türkiye'de kadınlar 58 erkekler 60 yaşında emekli oluyor.Ortalama ömür ise 75-80 civarı.İşte gel de Allahsız deme bunlara.Ne istiyorsunuz siz?Daha doğrusu sen kendin için ne istiyorsun?Sen kaç yaşında emekli olmak istiyorsun?75 yaşı sana uygun mu?

Neymiş efendim?Anlamadım?Kim işçi sınıfı üzerinden geçiniyor?Emekliler mi?Peh!İşçi sınıfı kelimesini cümle içinde kullanınca bir şey bilmiş olmuyorsun.

Son sözüm forumun liboşlarına.SİZ BU TOPLUMUN DÜŞMANLARISINIZ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hopdediks-Dediğimdediks -- 14 Eylül 2020; 10:51:23 >
    Bir insan 25 yıl çalışıyor 25 yıl emekli maaşı alıyor. Nasıl gelişecek bu ülke? Saçmalık.

• Kibar konuşmak istemiyorum.Sizin akli melekeleriniz yerinde mi?Ne yapması gerek çalışma yaşında olmayan insanların?Ne ile geçinecek bu insanlar?Ha doğru ya dönem internet üzerinden bilgisizce her konu hakkında yorum yapma devri.Ben böyle devrin....

• O maaş dul veya evlanmemis kızına kalıyor ki geçimini surdurebilsin.18 yaşında ergenler hayatın gerçeklerini görmemis burada milletin aldığı 1500-2000 liraya laf ediyorlar.

Ha bir de kadının bu maaşı alması için işsiz olması ve asgari ücret düzeyinde geliri olmaması lazım.Ac olması lazım yani aç

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.