Şimdi Ara

Az yakan araba kalmadı gerçeği (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
5
Favori
13.854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
127 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabalar fazla yakmıyo yakıt pahalı adamlar 3.0 motor altına binmiyolar amerikada neden binmiyolar yakıt ucuz adam 1.6 1.2 1.0 motoru napsın 20-25 yaksada problem olmuyo

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 28 nisan 2016'da aldığım arabamın deposunu 135 liraya fullüyordum.

şimdi 200 liraya fullüyorum.

1,5 yılda 65 lira geçirmişler.

helal ediyormuyuz? tabiki hayır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Forumda bile boykot yapabilecek 5 üye yok.

Almayın arkadaş 3 ay benzin-mazot-lpg, binmeyin arabaya. Araba ile doğmadınız.

Yürüyün, toplu taşıma kullanın rezalet bile olsa.

3 ay akaryakıt almayın, bunlar da zamları başka yöne kaydırsınlar, en azından otomotiv üzerinde ki kabus etkileri azalır.

Akaryakıta zam yapamazsa, gider gıdaya yapar, en azından gıdaya fahiş zamlar gelmeye başlayınca, tepki sayısı da artar.

Bu boykot işleri böyle olmaz hocam. Toplu taşımayı kullanan milyonlarca insan var zaten. Her gün şikayet almasına rağmen toplu taşımayı bile adam edemediler akaryakıta mı müdahale ettiler. Yıllarca otobüsle gidip geldim değişen bir şey yok. Bu 50-100 kişinin yapmasıyla bişi olmaz bunu sandıkta göstereceksin.

• 2014 model mini cooper 1,5 sahibiyim şehir içi normal kullanırsam 8,5-9 lt daha altı olmuyor :) biraz gazlarsam 10 lt. baya yakıyor

ARKADAŞLAR ŞUNU BİLMEK GEREKİYOR BU ÜLKEDE OTOGAZA CİDDİ BİR ZAM GELMEDİĞİ SÜRECE (1 LT = 5 ₺ GİBİ) KİMSE BAŞ KALDIRMIZA ÇÜNKÜ ÜLKEDE %50 KESİM OTOGAZ KULLANIYOR ZAM GELSEDE ÇOK ETKİLEMİYOR O KESİMİ.. SESLERİ ÇIKMIYOR..

umarım birgün düşük fiyatlara akaryakıt alıp YOLLARDA ÖZGÜRCE VE EN ÖNEMLİSİ GÜVENLİ şekilde araç kullanabiliriz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: zinedine_zidane

quote:

Orijinalden alıntı: asdzxcas3507

1.33 auris kullanıyorum(en az yakıt yakan benzinli araçlardan biri)

Sabit 70 le 3.7lt normal kullanımda 6-6.5 agresif de 10 tl yakıyor.

Genelde agresif kullanırım ortalamaya 8 lt dersek benzinde 6 olcak az kaldı 48 kuruşa geziyorum 😊

Benim 1.6 160hp araba o kadar yakıyor ortalamada 7.8-8.3 arası (genelde bulduğum her boşlukta basıyorum), nasıl en az yakan araçlardan hacı abi seninkisi :D

Normal şartlarda :)
    1 km yokuş çıkıyorum(Oturduğum yerden dolayı)10-15 km kullanımda ortalama yakıt tüketimini 1.5-2 litre arttırıyor direk birde agresif kullanıyorum biraz normal şartlarda 6-6.5 yakıyo işte

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Birde kuruş hesabından vazgeçin litre hesabı yapın araba para yakmiyor yakıt yakıyor. Parayı yakıt alırken hesaplayın.

lpgde litre hesabı zor oluyor
  • Çok değil 1.5-2 sene önce LPG de Kilometrede 26 Kuruş yakan 2.0 Motora sahip arabam son zamanlar 35-37 kuruş yakıyor.
  • Dizel 3 lira olunca amma pahali oldu demistim, lpg 1.25 tl idi Ankarada ben universitedeyken, benzin duz hesap 4 olsunda rahatlayalim diyorduk... Hergun yeni bir rekor kiriliyor hukumet sagolsun, pardon otomatik guncellemeler sagolsun...
  • schwifty kullanıcısına yanıt
    Neden LPG litreyle satılmıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Neden LPG litreyle satılmıyor mu?

hocam bmw nasıl iyimi ?
  • Benim araba yakmıyor,çünkü artık kullanmıyorum,zaten alsam da hep 23 lira-53 lira-71 liralık alıyorum

• niye zırlıyonuz anlamıyorum ki? 3.5 $ a dünyanın en pahalı benzinini kullanıyorduk. ağlıyordunuz.
    şimdi 5.65 tl den 1,45$ ile normal seviyeye geldi. yine ağlıyorsunuz.
  • En mantıklı hesap depoyu fulleyin. Sayacı sifirlayin. Bi kere şehir dışı bi kerede şehir ici en az 100 er km yapın sonra benzincide tekrar fulleyin aradaki fark 100 km yaptığınız litre bazın da harcanan paradır.

Not: tabi depoyu fulleyebilirseniz.

• Birkaç arkadaş değinmiş, kuruş hesabı yanıltıyor diye. Çünkü bazı insanlar eski fiyatları gözönünde bulundurup "şu kadar kuruş olsa iyidir" mantığındayken, fiyatlar sayesinde beklediği rakamdan yüksek çıkınca "psikolojik" olarak bile "fazla yakıyor" gibi geliyor adama.

Çalıştığım yerde kurum aracı olarak adamlar Megane'lar, 1-2 kasa önceki E serisi falan kullanıyor. E'ler E180, 1.6 turbo motor.

Adamlar gidiyor geliyor "yaaaau bu çoh yahıyo çoh yahıyo" diyip duruyo, bi gün sordum, ya ne yakıyo arkadaş, şu kadar kuruş... Litreye çevirdik, 100km'de 9lt.

1.5 ton araba, otomatik vites, taksici gibi kullanım stiliyle 100km'de İstanbul trafiğinde 9lt. Bu mu çok yakan araba???

Şundan 3-5 sene öncesine kadar turbo motorlar yokken bu muadil arabalar İstanbul trafiğinde 13-15lt yakıyordu 100km'de.

Hatta ben şöyle bir skala çıkarmıştım atmosferik motorlu araçlar için;
    - 1.4 motorlu araçlar 8.5-9.5lt
    - 1.6 motorlu araçlar 9-12 lt
    - 2.0 motorlu araçlar 12-15lt

tüketiyor diye.

Şimdi 1.3tonluk 1.4 turbo 170hp'lik arabaya biniyorum. 1.4 75hp'lik eski arabamla aynı yakıtı yakıp, kafadan 5 katı performansla yol alıyorum. Bu mu fazla yakan araba?

Eh, düşünün, adamlar daha 1.0 TSI yokuş çıkamaz mantığında. Bilmiyor ki 1.6 100hp'lik pancar motorlu arabasından daha iyi yokuş çıkıyor, torku daha fazla...

Bir arkadaşıma anlatamamıştım, arabaya biniyor, tüketimi sıfırlıyor, 3km gidiyor, 100km'de 16lt yazıyordu yol bilgisayarı, adam başlıyordu "bu araba çok yakıyor". Anlatamadım bu değere 100km'yi bitirdikten sonra bakması gerektiğini... Ki biliyor normalde de o kadar yakmadığını, o kendince bi yol şartı belirlemiş, bu yol şartında bu kadar yakmaması lazım hesabını yapmaya çalışıyor. Halbuki yok öyle bişey. Anlık tüketim sayılır o da, anlık tüketim de her zaman yanıltır.

• Bu ülkede arabaya binilmez zaten bu devirde en güzeli yayan gezmek

• Arabalar mazot yakmiyor para yakıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dr20mouse kullanıcısına yanıt
    satılıyor. ama anlık ve ortalama yakıt tüketimi doğru gösteren bir şey yok lpgde. belki bazı araçlarda lpg olduğunda doğru gösteriyordur ama çoğunda yanlış gösteriyor. hesap yapmak istersen, tek depoda net bir sayı belirlemek zor.
  • Arabalar az yakmasına az yakıyor da benzin çok pahalı adamım.
  • Yalnız kuruş hesabı yapanlara ayar olanlarada ben ayar oluyorum. Abi arabanın zaten kaç lt yaktığını biliyorum ki ben. Misal bizimki şehir içi 9 10 lt benzin 13 lt civarinda lpg tüketir. Ama değişen fiyatlara göre cebimden çıkan para da değişecek. Ben niye her seferinde kaç lt yaktığma bakayım. Zaten arabanın nerde ne kadar yakacağını biliyorsun. Cebinden çıkan parayı hesaplamak daha mantıklı.

• Al sana az yakan araç hocam, yakmıyor, kokluyor. Fiyatı da ucuz.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.