Şimdi Ara

AYT Bilgi Sarmal Fizik Sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

3. öncülü biri açıklayabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• m kütleli cisim kaybettiği potansiyel enerjiyi makaraya aktaracak makara da hızla dönmeye başlayacak sistemdeki toplam K.E. kütleler oranında paylasılacak m kütleli olan daha az pay alacak ondan dolayı azalır diye yorumladım.

• teşekkürler hocam ben makaraya aktaracağını hiç düşünmemiştim çok yüzeysel düşünmüşüm.

• Hocam merhaba, bu soruda bilgi sarmal pusuladan. Bu soruda mekanik enerji değişmez olarak kabul etmiş. Sizin bu cevabınızı hatırlayınca makaraya enerji gider ve mekanik enerji azalır diye düşünmüştüm. Sizce soru yanlış mı

AYT Bilgi Sarmal Fizik Sorusu
  • quote:

Orijinalden alıntı: laplasyen

Hocam merhaba, bu soruda bilgi sarmal pusuladan. Bu soruda mekanik enerji değişmez olarak kabul etmiş. Sizin bu cevabınızı hatırlayınca makaraya enerji gider ve mekanik enerji azalır diye düşünmüştüm. Sizce soru yanlış mı

ya aslında düz mantık olarak şöyle düşün hocam buradaki makara sadece hareketi saglamıs yanı kaba tabirle l nin ona kazandırdığı hızı direk k ye aktarmıs bu yüzden son durumda makaranın sahip olduğu bir enerji yok k ve l yine birlikte sistem mekanik enerjisini korumuşlar.

• Hocam cismin mekaniği azalır ama sistemin mekaniği korunur ince ayrım var

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • laplasyen kullanıcısına yanıt
    Biraz geç bir yorum ama bu sistemde surtunme yoksa makara zaten dönmez ipin aktığı bi oluk görevi görür. Ama diger sistemde sürtünme olmasa dahi sistem döner ip sarımından dolayı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: laplasyen

Hocam merhaba, bu soruda bilgi sarmal pusuladan. Bu soruda mekanik enerji değişmez olarak kabul etmiş. Sizin bu cevabınızı hatırlayınca makaraya enerji gider ve mekanik enerji azalır diye düşünmüştüm. Sizce soru yanlış mı

hocam burda genel mekanik değişmiyor ama düşey cismin kaybettiği enerjinin bir kısmı yatayda hızlanana aktarılıyor o yüzden sadece düşeydekinin azalıyor mekaniği

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.