Şimdi Ara

Aynasız Tavsiyesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
2
Favori
1.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2004 den beri dslr sahibiyim. Genel olarak nikoncuyum. D70s d200, d90 kullandım. Setlerimi kendim kurdum. Portre çekmeyi genelde severim. Lakin evlendikten ve üzerine bir de kızım olduktan sonra makinemi setimi taşımak bana zulum oldu. Öyle ki yok bebek arabası bebek eşyası sırt çantası vs derken yurtdışı seyehatlerimizde bile taşımak istemediğimden götürmedim. Bir de o fotoğrafları bilgisayara at raw dan uğraş saatlerin gitsin bir de üzerine bedava kurduğun program hata verip kapansın , yaptığın değişiklikleri kaydedeme falan açıkçası biraz da soğudum bu yüzden. Dün d90 setimi sattım. Amacım aynasız kolay taşınabilir wifilı hemen telefondan editleyebileceğim, (eşimin çantasında veya mont cebinde) bir makine almak. Daha çok eşim kullanacak artık.

Olmazsa olmazım,
    1- Keskin fotoğraflar
    2- Taşınabilirlik (Belki bir taşınılabilir lens yanına daha profesyonel bir lens ile set kurabilirim)
    3- wifi telefon bağlantısı

Aynasızlara yabancıyım, Fakat ilk araştırmamda 3 model buldum.

1- Sony alpha a6000
    2- Fujifilm xt10
    3- Olympus Om 10 Mark II

Sizin yorumlarınız nedir sizce hangi model ve lensleri tercih etmeliyim? Bunlar dışında önerebileceğiniz var mı? İkinci el de alabilirim. Önerilerinizi bu yönde de yapabilirsiniz. Bilenler ve kullanıcılar yorum yaparsa sevinirim.

Saygılar,

• Bunların içinde taşına bilirliği en iyi olympus m10 mark 2 ve 14-42 ez lens kit lensi montun cebine at taşı gayet iyi keskinlik WiFi ile çok kısa zamanda fotoğraf ları telime atıyorum bende çok araştırdım foto çektikçe ne kadar doğru seçim yapmışım anlıyorum benim makina mark 2 değil 1 bu arada biraz daha param olsa mark 2 alırdım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SaNsAe

Bunların içinde taşına bilirliği en iyi olympus m10 mark 2 ve 14-42 ez lens kit lensi montun cebine at taşı gayet iyi keskinlik WiFi ile çok kısa zamanda fotoğraf ları telime atıyorum bende çok araştırdım foto çektikçe ne kadar doğru seçim yapmışım anlıyorum benim makina mark 2 değil 1 bu arada biraz daha param olsa mark 2 alırdım

Keskinlik konusunda a6000 biraz daha önde değil mi ben mi yanlış sezinliyorum.
  • Keskinlik makina ile olan bir şey değil. Optik eleman, lens ile oluyor. Makinada olan şey, sensörün işi lensten gelen doğru ve duru ışığı doğru biçimde algılayabilmek. Bir de sezmeye gerek yok sezgisel bir şey değil. Bunu da ölçecek yazılım ve ekipman geliştirmişler ve bu ekipmana "Hoşaf" demişler

a6000 kağıt üstünde daha iyi görünür. Fakat gövdede titreşim önleme özelliği yok, lenste varsa da M10 Mark 2'deki gibi 5 eksenli IS'i de yok. Dolayısı ile elde çekim düşük ışık şartlarında 1/2, 1/4 enstantanelerde çekim yapılabiliyor. Bu durumda a6000'de aynı koşullarda ISO 1600'e çıkmanız gerekirken M10 Mark 2'de iso 200 veya iso 400'de çekebiliyorsunuz ve daha net-temiz fotoğrafınız oluyor.

Sony de zaten en nihayetinde a6500'e gövdede 5 eksenli IS özelliğini koydu ve güzel de fiyat koydu bu modele.

Bir de buradaki 3 model arasında teknolojik ve yazılımsal olarak da en yeteneklisi M10 Mark 2'dir.
    1. 1/16.000 elektronik perde hangisinde ?
    2. Makro çekimler için odak dilimleme özelliği ?
    3. Uzun pozlamalarda işinizi çok kolay ve eğlenceli hale getiren "Live composite" ?
    4. 4K Time lapse çekim yeteneği ?
    5. ve 5 eksenli IS

Olympus OM-D E-M10 Mark II 14-42 EZ : 2.400 TL
    https://www.novafotograf.com/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-14-42-EZ-Fotograf-Makinesi,PR-54994.html

Havale ile : 2.375,01 TL !

...ve Olympus Türkiye 2017/2018 kış kampanyası da bugün itibarı ile başlamış durumda, detaylar,
    https://bonus.olympus.eu/customer-apply-for-promotion/?country_promotion=61&lng=tr
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Keskinlik makina ile olan bir şey değil. Optik eleman, lens ile oluyor. Makinada olan şey, sensörün işi lensten gelen doğru ve duru ışığı doğru biçimde algılayabilmek. Bir de sezmeye gerek yok sezgisel bir şey değil. Bunu da ölçecek yazılım ve ekipman geliştirmişler ve bu ekipmana "Hoşaf" demişler

a6000 kağıt üstünde daha iyi görünür. Fakat gövdede titreşim önleme özelliği yok, lenste varsa da M10 Mark 2'deki gibi 5 eksenli IS'i de yok. Dolayısı ile elde çekim düşük ışık şartlarında 1/2, 1/4 enstantanelerde çekim yapılabiliyor. Bu durumda a6000'de aynı koşullarda ISO 1600'e çıkmanız gerekirken M10 Mark 2'de iso 200 veya iso 400'de çekebiliyorsunuz ve daha net-temiz fotoğrafınız oluyor.

Sony de zaten en nihayetinde a6500'e gövdede 5 eksenli IS özelliğini koydu ve güzel de fiyat koydu bu modele.

Bir de buradaki 3 model arasında teknolojik ve yazılımsal olarak da en yeteneklisi M10 Mark 2'dir.
    1. 1/16.000 elektronik perde hangisinde ?
    2. Makro çekimler için odak dilimleme özelliği ?
    3. Uzun pozlamalarda işinizi çok kolay ve eğlenceli hale getiren "Live composite" ?
    4. 4K Time lapse çekim yeteneği ?
    5. ve 5 eksenli IS

Olympus OM-D E-M10 Mark II 14-42 EZ : 2.400 TLhttps://www.novafotograf.com/Olympus-OM-D-E-M10-Mark-II-14-42-EZ-Fotograf-Makinesi,PR-54994.html

Havale ile : 2.375,01 TL !

...ve Olympus Türkiye 2017/2018 kış kampanyası da bugün itibarı ile başlamış durumda, detaylar,https://bonus.olympus.eu/customer-apply-for-promotion/?country_promotion=61&lng=tr

Peki sıfır mark II alacağına ikinci el şu makineyi al diyebileceğiniz bir ürün var mı? Ve Bu markII nin pancake lensini tavsiye eder misiniz? Kullandınız mı?
    Bir de kit lensi ne kadar tatmin edici? 14-42 ez?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allroad -- 1 Kasım 2017; 14:13:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: allroad

quote:

Bunların içinde taşına bilirliği en iyi olympus m10 mark 2 ve 14-42 ez lens kit lensi montun cebine at taşı gayet iyi keskinlik WiFi ile çok kısa zamanda fotoğraf ları telime atıyorum bende çok araştırdım foto çektikçe ne kadar doğru seçim yapmışım anlıyorum benim makina mark 2 değil 1 bu arada biraz daha param olsa mark 2 alırdım

Keskinlik konusunda a6000 biraz daha önde değil mi ben mi yanlış sezinliyorum.

Bana göre olympus daha keskin geldi tabi biraz olsun fotoğraf bilginiz varsa bilirsiniz bir sürü etken var kit lens net alan derinliği iso ayarı şade çekilen fotoya değilde çekildiği koşullarda önemli en önemli etken optik kalitesi Sony lensleri daha kaliteli olabilir ama bir o kadar da pahalı 2 kit lens kıyaslarsak olympus un kit lensi beni daha çok kendisine çekti. Sizde kit lens olarak inceleyin belki size 24 megapiksel daha çok yarar bana yaramadı size crop sensör yarar bana yaramadı ben artı ve eksilerini söyledim size

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Katılıyorum size keskinlikte bir sürü etken var, ben dpreview sample kıyaslaması üzerinden konuşuyorum.

• quote:

Katılıyorum size keskinlikte bir sürü etken var, ben dpreview sample kıyaslaması üzerinden konuşuyorum.

flickerden fotograflara bakın burda kullanici fotolari mevcut onlara bakin sahsen ben oyle yaptim karar verdim tekrar ediyorum iyikide etmişim keşke bütçe olsa pro lensler alsam ben lense önem veriyorum artık sistem olympus 😗 sizede tavsiyem mark 2 ye verecek paraya bi model altini alin kalan paraya daha iyi lens secenekleri alın

• quote:

quote:

Katılıyorum size keskinlikte bir sürü etken var, ben dpreview sample kıyaslaması üzerinden konuşuyorum.

flickerden fotograflara bakın burda kullanici fotolari mevcut onlara bakin sahsen ben oyle yaptim karar verdim tekrar ediyorum iyikide etmişim keşke bütçe olsa pro lensler alsam ben lense önem veriyorum artık sistem olympus 😗 sizede tavsiyem mark 2 ye verecek paraya bi model altini alin kalan paraya daha iyi lens secenekleri alın

Artık daha çok kit lensle (kit lens derken kit olmasa da olur tek lens olsun ama boyutu küçük ve aralığı tatmin etsin) çok işler yapma hevesindeyim. Yalnız tek şartım boyutlarının küçük olması. Kit lensin kaliteli olması. flickr inceleyim biraz.
    14-42 ex aynı zamanda pancake denilen lens değil dimi? bi türlü anlayamadım. Pancake bir hayli ince görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allroad -- 1 Kasım 2017; 17:18:19 >
  • Bir de sensör boyutlarının farklı olduğunu keşfettim az önce a6000 daha büyük. bu em10 için handikap yaratmaz mı?
  • Pancake ez lens olan evet elektronik zoom modeli daha ince sensör kısmına gelince a6000 1.5 çarpanlı crop sensör m43 sistemler 2 çarpanlı Yani 14-42 full frame karşılığı 28-84 jiddi hocanın mi makalesi var bloğunda okumanı tavsiye ederim sensör küçüldükçe ışık alması zorlaşıyor iso yu yükseltiyorsun ama burası çok önemli m10 mark 2 de 5 eksenli titreşim önleyici mevcut gece elde 1/5 enstantane ile çekilmiş iso 800 şerde çok güzel fotoğraflar var bunu a6000 de yapamazsın iso 3200 lerde bile aynı netliği yakalayamazsın elde 1/30 un altında çekemezden flu çekersin işte burda olympus handikap lı oluyor. Sensör boyutu o kadar önemli değil. Çok profesyonel kullanmayacaksanız

• SaNsAe kullanıcısına yanıt
    blog adresı nedır?
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    Ben de daha bugün sipariş vermiştim EM10 Mark II'yi. Fakat EM10 Mark II'yi geçtim, EM10 Mark III bile kış geri ödeme kampanyasına dahil edilmemiş. Dahil edilen lensler de hep pro lensler, 45mm f/1.8 prime lensi bile kampanya kapsamına almamışlar. Ben aldıktan sonra indirim olur da kaçırır mıyım diye endişeleniyordum, kaçıracağım bir şey olmayacakmış zaten
  • @SaNsAe @poormansmoodyblues @jiddi

Elinizde bu 14-42 pancake varsa güzel bir ışıkta bir portre denemesi ya da ürün fotoğrafı çekip yollayabilir misiniz?
  • quote:

@SaNsAe @poormansmoodyblues @jiddi

Elinizde bu 14-42 pancake varsa güzel bir ışıkta bir portre denemesi ya da ürün fotoğrafı çekip yollayabilir misiniz?

Bende pancake yok bir alt modeli var

• Hocam sabit 35mm olması çok problem değilse FUJI X100T alın.
    Şiddetle öneririm. F2.0 lens büyük sensör filan muhteşem.

Fotoğraf aşırı kaliteli olmasa da pratik olsun zoom olsun, video çekeyim filan derseniz de SONY RX100m4

İmzamda fotoğraflar ve ayrıntılar var. Bu iki makinanın da bir alt modellerini kullandım ve sonuna kadar kefilim.

Bunların ikisi de telefon şarj aletleri ile powerbankla filan şarj olabiliyor ve telefonla iletişim kurabiliyor. Yolculukta bunlar çok önemli oluyor.

Bu iki makinayı da beğenmezseniz Panasonic LX100 e bakın derim ama ilik iki makinadan birini seçmenizi tavsiye ederim. Ayrıca 28mm sabit i 35mm ye tercih ederseniz Ricoh GR de tavsiye ederim. Kullandım çok sevdim ama 28mm bana göre değil, uzaklık hissi gerçekçi olmuyor gibi bence.

Ayrıca sizin bahsettiğiniz ve bu başlıkta adı geçen makinaların hiç biri üzmez ama MONT CEBİNDE TAŞINABİLİRLİK diyince o benim 10 yıllık en önemli kriterim ve liste piyasadaki binlerce makinadan önerdiğim iki makinaya düşüyor o durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 2 Kasım 2017; 11:55:40 >
  • Ben de benzer bir secme problemi yasadim 6 ay kadar once.

Sonyleri bastan elemistim. Lensleri pahali ve sony fe lenslerine agirlik veriyor diye dusundum.

Olylerin ozelligi ise hizli netleme ve titresim engelleme. Alinabilecek yani fiyati makul olan makineler kac yillik olan 16mp'lik sensoru kullaniyor. Lensler deseniz makul fiyatli olanlardan bir kalite ve keskinlik beklemeyin. Pro seviyesi ise sony fe lensleri ile ayni fiyat ve asiri buyuk. Makinenin jpeg ve raw ciktisi arasinda cok fark var. Cok fazla duzeltme yapiyor makine. %100 cropta suluboya efekti oluyor, sensor boyutundan dolayi.

Ben fuji kullaniyordum. Bu arada bir de canon 700d aldim. Sadece makro icin almistim. Fujiden sonra pisman oldum ve sattim. Buyuk geldi.

Simdi fujide kalacagim gibi duruyor. Sanki en ideali gibi duruyor. Jpegleri fena degil, yalniz duruma gore bir kac tane hazir set ayarlamak lazim. Netleme hizindan cok bir sey beklememek lazim ama cocuk ceker. Arada bir kac tane kacar. Yine de raw cekip, hic lightroom gibi olaylara girmeden velvia, chrome gibi cekim modlarini kendi programindan bilgisayardan ayarlamak. En garantisi o.

Bir de yukaridaki arkadasin belirttigi gibi sabit lensli makineler de fena degil gibi duruyor. Ihtiyacinizi karsilar gibi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende sizinle aynı durumdayım. Çocuk olduktan sonra makine taşıyamıyorum. Cep telefonu yetiyor:) Canon 600d ve eos m 1. nesil var. eos m taşıması kolay ama AF si yavaş ve wifi ı yok. Bu yüzden fiyat performans oranı iyi bir aynasız bekliyorum. eos m5 ve m6 aşırı pahalı. Eos m6 alırım belki ama eos m100 çıkacak yakında. Güzel bir fiyatla body only çıkarsa onu alacağım. Elimdeki lensler sigma 17-50 os, canon 50 1.4, eos m için: 22mm stm, 18-55 stm ve canon adaptorü. Sadece 22mm stm i tutup bütün makinaları ve lensleri verip m100 yada m6 alacağım bakalım. 22mm stm inanılmaz bir lens. Eşleniği diğer sistemlerde çok pahalı.

Olympus omd 10 mark2 kullanan yakınım var. Makina güzel gerçekten ama m43 e geçmek istemiyorum. PRO lenslerini falan denemeye kalkıp bir sürü masrafa girme ihtimali var:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ism72

Bende sizinle aynı durumdayım. Çocuk olduktan sonra makine taşıyamıyorum. Cep telefonu yetiyor:) Canon 600d ve eos m 1. nesil var. eos m taşıması kolay ama AF si yavaş ve wifi ı yok. Bu yüzden fiyat performans oranı iyi bir aynasız bekliyorum. eos m5 ve m6 aşırı pahalı. Eos m6 alırım belki ama eos m100 çıkacak yakında. Güzel bir fiyatla body only çıkarsa onu alacağım. Elimdeki lensler sigma 17-50 os, canon 50 1.4, eos m için: 22mm stm, 18-55 stm ve canon adaptorü. Sadece 22mm stm i tutup bütün makinaları ve lensleri verip m100 yada m6 alacağım bakalım. 22mm stm inanılmaz bir lens. Eşleniği diğer sistemlerde çok pahalı.

Olympus omd 10 mark2 kullanan yakınım var. Makina güzel gerçekten ama m43 e geçmek istemiyorum. PRO lenslerini falan denemeye kalkıp bir sürü masrafa girme ihtimali var:)

olympusta 45 mm f1,8 varken PRO lenslere gerek yok. O nedenle olympus omd EM10 ii ile birlikte alındığında masraf değildir bence.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AKINLASINN

quote:

Orijinalden alıntı: ism72

Bende sizinle aynı durumdayım. Çocuk olduktan sonra makine taşıyamıyorum. Cep telefonu yetiyor:) Canon 600d ve eos m 1. nesil var. eos m taşıması kolay ama AF si yavaş ve wifi ı yok. Bu yüzden fiyat performans oranı iyi bir aynasız bekliyorum. eos m5 ve m6 aşırı pahalı. Eos m6 alırım belki ama eos m100 çıkacak yakında. Güzel bir fiyatla body only çıkarsa onu alacağım. Elimdeki lensler sigma 17-50 os, canon 50 1.4, eos m için: 22mm stm, 18-55 stm ve canon adaptorü. Sadece 22mm stm i tutup bütün makinaları ve lensleri verip m100 yada m6 alacağım bakalım. 22mm stm inanılmaz bir lens. Eşleniği diğer sistemlerde çok pahalı.

olympusta 45 mm f1,8 varken PRO lenslere gerek yok. O nedenle olympus omd EM10 ii ile birlikte alındığında masraf değildir bence.

Gövde olarak Mark II oldukça hoşuma gitti. Prof. makinelerden alıştığım tuşlara vs daha yakın. Ayrıca fotoğrafları incelediğimde, olympus 12-40 f2.8 lensin keskinliğine hayran kaldım. Lakin lense o kadar para harcamak istemiyorum. Aslında çok pahalı değil ama malum kur dan dolayı fiyatlar uçmuş. adamlara pahalı demek de yersiz 700-800 dolar o kalitede bir lens için hep normaldi,sadece bizim alım gücümüz daha da düştü artık.Neyse konu bu değil tabi. bu 12-40 f2.8 tadında ama daha uygun fiyatlı bir lens var mı olympus ya da sony ya da fuji de?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.