Şimdi Ara

AYASOFYA'NIN CAMİYE ÇEVRİLMESİ İYİ Mİ OLDU YOKSA KÖTÜ MÜ ? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
0
Favori
3.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Gösteriş ve psiko ezikliğin dışavurumu dan ileri gidecek bir şey değil.
    Dünya kültür mirasının, lokal saplantılara teslim olması bana göre.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tekrar belirtiyorum eğer bulgaristanda ki kötü durumda olan camilere dair konuşma hakkınız olsun istiyorsanız aynı şekilde ayasofyanın kiliseye dönüştürülmesi hususunda sesinizin çıkması gerekiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Tekrar belirtiyorum eğer bulgaristanda ki kötü durumda olan camilere dair konuşma hakkınız olsun istiyorsanız aynı şekilde ayasofyanın kiliseye dönüştürülmesi hususunda sesinizin çıkması gerekiyor
    Tiyatro ya, kılıçlar, cumhurbaşkanını padişah gibi arzetmeler... Her şeyin içi boşaltılmış cidden. Tüm dini değerler sadece sembolik, dış görünüşe dayalı bir kaç ritüelden ibaret. Camiyi ziyaret ettim, içi falan da çok estetik olmamış açıkçası. Beyaz, acayip garayip bir örtüyle kapatmışlar bir de bazı duvarları. Halılar desen şimdiden kirlenmiş adeta. İçeride yüzlerce insan, tam bir pazar yeri gibi olmuş, tekbirler getiriyorlar, bağırıyorlar, çağırıyorlar. Bir mabedin sinerjisine yakışmayan bir andı doğrusu.

Kilise olması gerekiyordu ama camii olarak bu hale çevirdilerse hiç kilise olmasın, yıkılsın daha iyi doğrusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 28 Temmuz 2020; 12:8:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Fatih Sultan Mehmed'in vakti zamanında ve o çağda Ayasofya'yı cami yapmasında burada da aşağı yukarı savunduğum gibi hiçbir sakınca yok ama günümüzde bir müzeyi tekrardan cami yaparak ve geçmişte kalmış kılıç hakkı argümanına günümüzde gerçek bir kılıçla vurgu yaparak pek çok modern insanı İslam'dan nefret ettirip İslam'a zarar verdiler. Hem seküler hem de Hıristiyan toplumlarda gerek İslam dinine gerek Türkiye devletine karşı düşmanlığı ve önyargıyı artıracak, Batılı devletlerin eline ambargo, yalnızlaştırma vb için argüman verecek bir hareket oldu.

Müze olarak statüsünün korunması en iyisiydi; en kapsayıcı, uygar ve medeni hareket bu olacaktı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-596C9B846

Tiyatro ya, kılıçlar, cumhurbaşkanını padişah gibi arzetmeler... Her şeyin içi boşaltılmış cidden. Tüm dini değerler sadece sembolik, dış görünüşe dayalı bir kaç ritüelden ibaret. Camiyi ziyaret ettim, içi falan da çok estetik olmamış açıkçası. Beyaz, acayip garayip bir örtüyle kapatmışlar bir de bazı duvarları. Halılar desen şimdiden kirlenmiş adeta. İçeride yüzlerce insan, tam bir pazar yeri gibi olmuş, tekbirler getiriyorlar, bağırıyorlar, çağırıyorlar. Bir mabedin sinerjisine yakışmayan bir andı doğrusu.

Kilise olması gerekiyordu ama camii olarak bu hale çevirdilerse hiç kilise olmasın, yıkılsın daha iyi doğrusu.

Alıntıları Göster
    Bu kaz kafalıların yapacağı hiçbir işten hayır beklenmez

İstedikleri kadar bağırıp çığırsınlar yerlerde sürünsünler

Belki o zaman dinlerini kurtarabilirler

• quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Fatih Sultan Mehmed'in vakti zamanında ve o çağda Ayasofya'yı cami yapmasında burada da aşağı yukarı savunduğum gibi hiçbir sakınca yok ama günümüzde bir müzeyi tekrardan cami yaparak ve geçmişte kalmış kılıç hakkı argümanına günümüzde gerçek bir kılıçla vurgu yaparak pek çok modern insanı İslam'dan nefret ettirip İslam'a zarar verdiler. Hem seküler hem de Hıristiyan toplumlarda gerek İslam dinine gerek Türkiye devletine karşı düşmanlığı ve önyargıyı artıracak, Batılı devletlerin eline ambargo, yalnızlaştırma vb için argüman verecek bir hareket oldu.

Müze olarak statüsünün korunması en iyisiydi; en kapsayıcı, uygar ve medeni hareket bu olacaktı.
    Yarın bir gün akp iktidarı arabanı elinden alırsa ses çıkarmayacaksın yani?

• quote:

Alıntıları Göster
    Kilise olması gerekmiyordu.Müze olarak kalması bugün için en uygun olan şeydi. Tamam kuruluşu falan kilise ama camiye çevrildiği andan bugüne 470 yil cami olarakta kaldı.Onun hakkı nereye gidiyor? Uzlaştırmacı bir yaklaşım ile kilise ve cami olarak kalmamasi daha iyiydi cunku her 2 tarafin da hakli oldugu durumlar mevcut bu Ayasofya hakkında.Hristiyanlarin ve Muslumanlarin kabul edecegi bir dusuncen varsa soyle bu ayasofya ile alakali? :S

Akp'den çok şey bekleme o tasarım konusunda :S Zaten dinsel bir şeyden çok politik bir hamleydi o :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Herattaa -- 28 Temmuz 2020; 16:58:6 >

• quote:

Yarın bir gün akp iktidarı arabanı elinden alırsa ses çıkarmayacaksın yani?

Alıntıları Göster
    Mesajın alakasını anlayamadım ama geçmişte kılıç hakkını veya mutlak monarşiyi yadırgamak veya meşru / hukuki addetmemek anakronistik bir tavır oluyor. Fatih Sultan Mehmed bir savaş sonucu İstanbul'u almış, Rumların da basileası veya Batılılarla Müslümanların bildiği şekliyle kayzeri olmuş. Fatih başta Bizanslı entelektüeller olmak üzere Rumlarca kabul görmüştü, Yunanca biliyordu, İncil de bulunduruyordu, İstanbul'un ve Bizans tahtının sahibiydi. Ayasofya üzerinde tasarruf hakkı vardı. Dediklerinin aksine Ayasofya ancak gaspla el koyulabilecek özel bir gayrimenkul veya eşya değil. Zaten özel bir gayrimenkula herhangi bir iktidarca el koyulması dünyanın neresine gidersen git, çok tepki çekecek bir edim. Ancak çok sağlam gerekçelerle ve büyük bir otorite ve gözü karalıkla yapılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Herattaa

Kilise olması gerekmiyordu.Müze olarak kalması bugün için en uygun olan şeydi. Tamam kuruluşu falan kilise ama camiye çevrildiği andan bugüne 470 yil cami olarakta kaldı.Onun hakkı nereye gidiyor? Uzlaştırmacı bir yaklaşım ile kilise ve cami olarak kalmamasi daha iyiydi cunku her 2 tarafin da hakli oldugu durumlar mevcut bu Ayasofya hakkında.Hristiyanlarin ve Muslumanlarin kabul edecegi bir dusuncen varsa soyle bu ayasofya ile alakali? :S

Akp'den çok şey bekleme o tasarım konusunda :S Zaten dinsel bir şeyden çok politik bir hamleydi o :S

Alıntıları Göster
    En baştaki tartışmaları okumamışsın belli ki. En baştan yazdıklarımı okursan pozisyonumu anlarsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Mesajın alakasını anlayamadım ama geçmişte kılıç hakkını veya mutlak monarşiyi yadırgamak veya meşru / hukuki addetmemek anakronistik bir tavır oluyor. Fatih Sultan Mehmed bir savaş sonucu İstanbul'u almış, Rumların da basileası veya Batılılarla Müslümanların bildiği şekliyle kayzeri olmuş. Fatih başta Bizanslı entelektüeller olmak üzere Rumlarca kabul görmüştü, Yunanca biliyordu, İncil de bulunduruyordu, İstanbul'un ve Bizans tahtının sahibiydi. Ayasofya üzerinde tasarruf hakkı vardı. Dediklerinin aksine Ayasofya ancak gaspla el koyulabilecek özel bir gayrimenkul veya eşya değil. Zaten özel bir gayrimenkula herhangi bir iktidarca el koyulması dünyanın neresine gidersen git, çok tepki çekecek bir edim. Ancak çok sağlam gerekçelerle ve büyük bir otorite ve gözü karalıkla yapılabilir.

Alıntıları Göster
    Bunu seninle daha önce konuşmuştuk:

quote:

Bunun o gün bir mağduriyet olarak görülüp görülmemesiyle gerçekten bir mağduriyet olup olmaması farklı meseleler. İlki epistemolojik, ikincisiyse ontolojik bir meseledir. O gün bu bir mağduriyet olarak görülmese bile bu, en fazla bu işin sorumlularının ahlâki mesuliyet derecesiyle ilgili bir şeyler söyler bize. Bir şehrin idari hâkimi olmak, oradaki ibadethanelerle ilgili mutlak tasarruf hakkına sahip olunduğu anlamına gelmez. Haçlılar, Osmanlı toprakları üzerinde hâkimiyet kurup bütün camileri kiliseye çevirselerdi bu bir mağduriyet yahut ahlâki meşruiyet sorunu doğurmaz mıydı? Tabii o günün şartlarında Ayasofya'nın camiye çevrilmesinin yanlış olmadığı iddia edilebilir. Ancak bu, bugün bu konuda ne yapacağımız konusunda bize bir yol haritası sunmaz. Modern, demokratik ve çoğulcu toplumlarda anlaşmazlıklar haklar ve özgürlükler çerçevesinde giderilir. Bu doğrultuda bugün Ayasofya'nın asıl sahiplerine teslim edilmesi gerekir. Bu, dünün şartlarında İstanbul'un fethi ve Ayasofya'nın camiye çevrilmesinin ahlâken izin verilebilir olduğu teziyle de çelişmez.

• Gayet iyi oldu.
    Cami oldugugunden beri telefonumda bi hizlanma sarj suresinde artma..
    Her sabah ayakkabilarim kendiliginden parliyot.bahce kapisina basimd egmeye basladi.
    3 5 haftaya ucaklardaki yilculara selam vermeye baslarim..

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

Gayet iyi oldu.
    Cami oldugugunden beri telefonumda bi hizlanma sarj suresinde artma..
    Her sabah ayakkabilarim kendiliginden parliyot.bahce kapisina basimd egmeye basladi.
    3 5 haftaya ucaklardaki yilculara selam vermeye baslarim..
    Ayasofyadaki halıların uçtuğuna dair rivayetler var
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Dogrudur bende gormustum.
    İceri girmeden evvek fazlaca restorasyon ekininin kullandigi tinerin etkisine maruz kalmaya yormustum ama yandaki arkadasta benzer seyler iddia edince ikma olmustum..

• quote:

Dogrudur bende gormustum.
    İceri girmeden evvek fazlaca restorasyon ekininin kullandigi tinerin etkisine maruz kalmaya yormustum ama yandaki arkadasta benzer seyler iddia edince ikma olmustum..
    Tiner değil iman gücüyle uçuyor.Allah müslümanlara zeval vermesin
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    Güç Allah'ta ama hangi Allah'ta olduğunu söylemem
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    10bin deve
    50bin koyun
    50 cariye
    Tonla altin ve gumus
    12bin kilicli takanci
    4 prof3syonel sukiastciye sahip kimse guc ondadir..

• Hıristiyan inancına mensup coğrafyalara dikkat ederseniz, güneye inildikçe daha katı bir dini yaklaşım varken, kuzey ülkelerde hem kamuda, hem de sosyal yaşamın hiçbir yerinde din izlerine rastlayamazsınız.

ayosofya kilise iken, başka dine mensup ziyaretçiler geldiğinde başını kaparlar mıydı bilmiyorum. Avrupa'da italya'da ve birkaç ülkede daha kiliselere girerken başınızı örtersiniz ama mesela çek cumhuriyeti'nde bikiniyle bile bir kiliseye girebilirsiniz.

şimdi müze iken her iki dine (hıristiyan ve müslüman) mensup olanlara ibadet kaldırılmıştı ama her dine mensup insan hiçbir dinin baskı ve öğretilerine uymadan içeri girip gezebiliyordu. şu anda cami olduğu için islam öğretisine uymakla mükellefsiniz eğer içeri gezmek istiyorsanız.

siz karar verin gerisine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCKiE_BrOwN -- 31 Temmuz 2020; 1:37:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JaCKiE_BrOwN

Hıristiyan inancına mensup coğrafyalara dikkat ederseniz, güneye inildikçe daha katı bir dini yaklaşım varken, kuzey ülkelerde hem kamuda, hem de sosyal yaşamın hiçbir yerinde din izlerine rastlayamazsınız.

ayosofya kilise iken, başka dine mensup ziyaretçiler geldiğinde başını kaparlar mıydı bilmiyorum. Avrupa'da italya'da ve birkaç ülkede daha kiliselere girerken başınızı örtersiniz ama mesela çek cumhuriyeti'nde bikiniyle bile bir kiliseye girebilirsiniz.

şimdi müze iken her iki dine (hıristiyan ve müslüman) mensup olanlara ibadet kaldırılmıştı ama her dine mensup insan hiçbir dinin baskı ve öğretilerine uymadan içeri girip gezebiliyordu. şu anda cami olduğu için islam öğretisine uymakla mükellefsiniz eğer içeri gezmek istiyorsanız.

siz karar verin gerisine
    Baş örtmenin ülkelerle ilgisi yok. Katolik Kilisesi kilisede kadınların başını örtmesini gerekli görmezken bazı Ortodoks Kiliseleri gerekli görür. Bikiniyle kiliseye falan giremezsin. Kafandan hayal kurmuşsun.

• Gecen Yunan kanalinda bir spiker agliyor du..ayasofyamizi camiye cevirmisler,artik ayakkabi ile giremeyecez diye..
    Adamlar ayasofyayi birak ayasofyayi istanbulu kendilerinin saniyor..

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.