Şimdi Ara

Autocad, Solidworks, Catia programlarını sorunsuz çalıştırabilecek bilgisayar tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
2
Favori
19.292
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Makina parçaları üreten fabrikamızın çizim bilgisayarlarını yenilememiz gerekiyor.
    Autocad, Solidworks ve Catia programlarını çok rahat kullanabilecek özelliklerde bilgisayar toplamam gerekiyor.

Max. bütçe 8500₺

Autocad, Solidworks, Catia programlarını sorunsuz çalıştırabilecek bilgisayar tavsiyesi

Bu özelliklerdeki bir cihaz için fikir verebilir misiniz?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi u.akbay -- 24 Şubat 2018; 17:46:8 >

• Kullanamadıktan, işi hızlandırmadıktan sonra güçlü olmasının hiç bir anlamı yok. Kaldı ki P2000, GTX 1080Ti ile kafa kafaya performans veriyor. 8700K ile 1800X arasında %40'a yakın bir fark var CAD'te. AMD'nin çoklu çekirdeği güçlü testlerde ama programlarda kullanamıyoruz, o testlerdeki sayılar sadece birer sayı olarak kalıyor, iş yaparken yavaş kalıyor, bir ton sorun çıkarıyor, AVX desteği zayıf. İş için alacak ne yapsın AMD'nin çoklu çekirdekte güçlü olmasını? İşi yavaş yaptıktan sonra hiç bir önemi yok diyoruz ama anlamıyorsunuz herhalde.
  • Yardımcı olabilecek kimse yok mu?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • u.akbay U kullanıcısına yanıt
    CAD için i7-i9 şart. AMD ile aynı verim alınamıyor. birazdan AMD fanboyları gelip hayatlarında kullanmadıkları programlar için garip gairp sistem önermeye başlarlar.

i7 8700K 1750TL
    Asus Z370-F(Wifi da olsun derseniz Z370-E, 150-200TL fiyat artar) ~1000TL
    Kingston HyperX Savage 3000MHz CL15 16GB(2x8GB). marka fark etmez.
    Nvidia Quadro P2000 2200-2500TL arasına bulunabiliyor
    Noctua D15 450TL
    Samsung 850 Evo 500GB 700TL
    650W veya üzeri kaliteli bir osu(Evga Gold-Plat, Corsair RM-HX-AX, Seasonic Gold-Plat... Evga G3 650W varsaydım) 650TL
    HAF X,HAF XM, H500P mesh(önü akrilikle kapalı olmayan) gibi hava akışı iyi, geniş bir kasa 400-800TL

7700-8300TL arası tutar kasa ve içerisindekiler. Bütçe uygunsa ve 16GB ram yetmez derseniz 32GB'a yükseltmeniz daha iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 25 Şubat 2018; 11:33:56 >
  • AutoCAD için dedikleriniz doğru lakin AMDnin çoklu islem gücünüde yabana atmamaj gerek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Leonthas kullanıcısına yanıt
    Kullanamadıktan, işi hızlandırmadıktan sonra güçlü olmasının hiç bir anlamı yok. Kaldı ki P2000, GTX 1080Ti ile kafa kafaya performans veriyor. 8700K ile 1800X arasında %40'a yakın bir fark var CAD'te. AMD'nin çoklu çekirdeği güçlü testlerde ama programlarda kullanamıyoruz, o testlerdeki sayılar sadece birer sayı olarak kalıyor, iş yaparken yavaş kalıyor, bir ton sorun çıkarıyor, AVX desteği zayıf. İş için alacak ne yapsın AMD'nin çoklu çekirdekte güçlü olmasını? İşi yavaş yaptıktan sonra hiç bir önemi yok diyoruz ama anlamıyorsunuz herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E2A3DE6D -- 25 Şubat 2018; 12:26:59 >
  • cad programları tek çekirdek performansına bakıyor intelden vazgeçmeyin,8700k güzel bi tercih
  • i7-7820X işlemci + PNY Quadro P2000 ekran kartlı sistem:

• ben de aynı amaçla i7 8700k işlemcili sistem topluyorum.
  • 8700k şuan çizim için gayet yeterli kanımca i9'a kadar abartmaya gerek yok diye düşünüyorum, iyice abartılacaksa da i9 yerine threadripper almak çok daha mantıklı olur.
  • Toplamda 4 çizim bilgisayarına ihtiyacım olacak o yüzden iki cihazı daha güçlü, diğer ikisini biraz daha ekonomik toplamaya çalıştım.

ÇİZİM BİLGİSAYARI-1 (6700₺)
    Intel i7-7700K- Gigabyte H270- Samsung 850 EVO 500GB- Seagate IRONWOLF 3,5" 1TB- PNY Quadro P1000 DVI 4GB- COOLER MASTER RC-K350 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA-- KİNGSTON 16 GB DDR 4 2133 RAM- WİNDOWS 10 PRO

ÇİZİM BİLGİSAYARI-2 (4400₺)
    Intel i5-7400K- Asus Anakart- 240 SD- Seagate IRONWOLF 3,5" 1TB- GTX 1050 4GB EKRAN KARTI- COOLER MASTER RC-K350 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA-- KİNGSTON 16 GB DDR 4 2133 RAM- WİNDOWS 10 PRO

Forumlarda GTX’lerin Solidworks tarafından desteklemediğini ve bu sebeple sorun yaşandığını tecrübe edinmiş arkadaşlar var. Bu sebeple Quadro tercih ettim.

Hali hazırda toplamış olduğum cihazın sizin verdiğiniz özelliklerdeki cihaza göre bir tık daha düşük performans sergileyeceğinin farkındayım fakat, toplam maliyetin biraz daha düşük olması benim için avantaj. Fiyat/performans olarak değerlendirildiğinde siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

Verdiğiniz sistemde ısrarcı olur musunuz yoksa seninki de olmuş işinizi görür der misiniz?

Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi u.akbay -- 27 Şubat 2018; 1:3:9 >
  • İş yapıp para kazanmayacak olsanız elbetteki AMD alın derdim. Ama iş gerçekten ciddiye biniyorsa intel'in matematiksel gücüne güvenmek gerek. Büyük ihtimalle 8. nesil intel işlemcilerin kutusunu bile görmemiş insanlar gelip 8. nesil işlemci önerirler :)

Autocad basit program, onu dert etmeyin. Ama Catia ve solid biraz daha zor. Zor olmaları da programların tam anlamıyla optimize edilememiş olmalarıdır. Ben üniversite okurken Core2Quad işlemcilerle kullanırdık catia ve solidi :)

Ben sana şu sistemi öneriyorum..

• Autocad, Solidworks, Catia programlarını sorunsuz çalıştırabilecek bilgisayar tavsiyesi
    https://www.sinerji.gen.tr

Windows 10 Pro 32/64Bit Dijital lisans 70 TL
    https://urun.n11.com/isletim-sistemi/windows-10-pro-3264bit-dijital-lisans-724-teslimat-P210515625

Ekran kartını PNY Quadro P1000 seçip, Ram'i 32gb yaparsan bütçe 7000 TL olur. https://prnt.sc/ik7eht

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0FDA1336A -- 27 Şubat 2018; 4:36:5 >
  • N11’den Windows 10 almak epey hesaplıymış 🤨

• Dostun iş istasyonu alsan xeon işlemcili?

• MEMATİ kullanıcısına yanıt
    Daha önce hiç düşünmemiştim. Aynı zamanda hiç kullanmadım da. Avantaj ve dezavantajlarını çıkarıp değerlendireceğim. Eyvallah hocam.

• Araştırınca Xeon tercih ediyorsun. Ben 2CPU anakart a yöneldim ama bütçemı kasıyor. tek cpu önerin var mı?

Birde topladığın parça bileşenlerini atarsan sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhabalar aynı amaç için bilgisayar aramaktayım bende ancak bir makine mühendisliği öğrencisi için
    gtx 1050 i7 8. nesil laptoplar 6 binden başlıyor şuanda keşke zamanında alsaymışım ( almanyada 1 asgari ücretle mis gibi pc ler alınıyor. neyse konuyu bölmeyelim)
    bunun yerine masaüstü alıp projeleri taşınabilir bir ssd ye alsakta olur mu acaba ?
    illa hocaya göstermemiz gerekiyorsa i5li laptoptan gösteririm taşınır ssd ile.
    eğer olur derseniz bu amaçtaki masaüstüler ne kadardan başlar ?
    masaüstü serileri hakkında hiçbir bilgim yok bilale anlatır gibi lütfen
  • kullanıcı9999 K kullanıcısına yanıt
    Merhaba, ilk etapta kullanacağın programlar autacad ve solidworkstür. Daha sonra bize projelerde ansys ve catia öğrettirmişlerdi . Bunların hepsinde okuldaki sandy bridge mimarili işlemcilerdeki hd3000 grafik birimleri yetiyordu. Solidte yaptığımız çizimlerdeki montaj parçaları max 25-30 parçaydı zaten.

Bu konuda abartmanıza ya da korkmanıza gerek yok. Herhangi bir entegre grafik birimine sahip güncel işlemcinin işlem gücü de grafik gücü de bu programlara yeterlidir. AMD'de 2200g işlemcili ekonomik bir sistem toplanabilir, laptop olarak da kesenize uygun çoğu laptopta sıkıntı yaşamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 14 Eylül 2018; 9:23:4 >
  • Donanımlar sadece programların ismine göre alınmaz, o programları ne amaçla kullanacağınız da bir o kadar önemlidir. Konuda bahsi geçen AutoCAD, Solidworks ve Catia'yı tasarım ve modelleme amacıyla kullanacaksanız tek çekirdek performansı yüksek olan bir işlemciyi tercih etmekte fayda var. Ancak render alma ve simülasyon amacıyla da kullanılacaksa o zaman çok çekirdekli bir işlemci tercih edilmelidir. Ekran kartı için Quadro tarzı profesyonel bir kart alınmalı.
  • Father Torque kullanıcısına yanıt
    Quadro tarzı kartlar bu konu sahibinin bütçesi gibi bütçeler ve kullandığı programlar için bence para tuzağından başka bir şey değil, hatta çöpe atılan para olarak bile değerlendirebilirim önerilen eski nesil quadrolar ile alınabilecek yeni nesil oyuncu kartlarına bakarak. Belki en tepe model quadro kartlardaki yüksek bellek miktarı animasyon ile uğraşan büyük firmalara yarar sağlayabilir. Ancak işteki xeon + quadrolu sistemden evdeki i7 6700k + gtx1070'li sisteme geçince ben pek bir fark hissedemiyordum. Tabi 4-5 bin parçalı makina modellerinde ve renderlarında. Bu 15-20binlik olanlara kadar yeteri kadar da rame sahipsen pek bir sıkıntı çıkarmaz bu tip programlarda.

Yani bu programları ya da benzeri programları kullanacakların quadro alma konusunda iyi bir araştırma yapılması lazım. "Sadece bu programlar kullanılacak ne almalıyım?" diye sorarlarsa bunlara quadroyu kakalamaktalar şu anda. Quadro şart değil bu programlar için bu konuda bilgilenmek gerek diye düşünüyorum. Ancak "Aynı paraya alınan oyuncu kartlarından muhtemelen çok daha fazla performans alabilecekken neden quadro alayım ?" diye bir sormaları, getirilerini iyi araştırmaları lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 14 Eylül 2018; 12:14:51 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.