Şimdi Ara

AUDI A7 VS BMW 5.20 (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
1
Favori
9.437
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mahmutkk

quote:

Orijinalden alıntı: canozpinar

520d değil de 530d alıp Audi denen kişiliksiz firmayla uğraşmam şahsen.

Katılıyorm yalnız kısılıksız olan audı degıl Dogus otodur bence

Hayır, kişiliksiz olan direk Audi'dir. Olayın Doğuş Otomotiv ile bir ilgisi yok. Audi marka araçları çok ruhsuz buluyorum.
  • quote:

quote:

quote:

520d değil de 530d alıp Audi denen kişiliksiz firmayla uğraşmam şahsen.

Katılıyorm yalnız kısılıksız olan audı degıl Dogus otodur bence

Hayır, kişiliksiz olan direk Audi'dir. Olayın Doğuş Otomotiv ile bir ilgisi yok. Audi marka araçları çok ruhsuz buluyorum.

Anladım ben dogus otodakı problemlerden bahsedıyorsunuz zannettım A5 coupe ve A3 coupe-sportback harıcındekı serilerinde evet bende katılıyorm yorumunuza

• a7
  • o değil de ayda 30.000-40.000 kazanan adamlar ne iş yapıyor? atasından mı kalıyor iş? öyle öyle mi büyüyorlar?
  • hayatındaki zevklerden,sosyal hayattan kısıpta arabaya para yatırılmaz.ayağını yorganına göre uzatmak gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chandler Bing

o değil de ayda 30.000-40.000 kazanan adamlar ne iş yapıyor? atasından mı kalıyor iş? öyle öyle mi büyüyorlar?

Öyle bir maaş yok, varsa da istisnalar kaideyi bozmaz. 30-40bin tl kazanan kişiler "küçük esnaf" tabir ettiğimiz, ankara için ortalama bir siteler-ostim esnafıdır. 30-40bin tl nasıl kazanılır yaaa.. diyen kişileri duyar gibiyim, bu kişiler çoğunluğu pazara gidip 5 kuruş pazarlık edemeyen, girşimci meraklı ruhları bulunmayan kişilerdir.

Bu arada 12bin tl maaş alan kişi (artık her kimse ama bunlardan da fazla yok, %80i istanbuldadır.) araba meraklısı ise zaten altında hatrısayılır bi arabası, bankasında da en azından 5-6 aylık maaşı kadar parası vardır. 60-70 araba etse, 60-70 de bankada olsa kalan kısmına (120 civarı) kredi çekip rahatlıkla alır a7sini. Ancak şöyle de birşey var, a7 para kazanan insanın arabası değildir. a7 para kazananın yiyicisi oğlunun arabasıdır. Bir iş adamı a7ye gücü varken a6 almayı uygun bulabilir, ya da hiç polemiğe girmez 730d falan alır.

• kenarda bir miktar paran varsa alırsın, ama neden sıfır almaya çalışıyorsun ki ikinci el al, daha sonra üst modele geçersin öyle öyle sıfıra kadar gidersin, bakınız babam
  • Bu başlıktan çıkarılacak ana fikir;

Zenginin malı züürdün çenesini yorar
  • yanlış bir karsılastırma bence bmw 5 serisi A7 nin rakibi olamaz . A7 mercedes CLS ye rakip ama bence A7 de CLS nin rakibi olamaz :))

kısacası bu karsılastırma da herturlu A7 derim. 1 gömlek üstte cünkü. motor ve şanzuman aynı olsa bile boyut ve donanım olarak , ayrıca kullanılan malzeme ve iç dış tasarım olarak ta A7 , 5 ten üstün. 5 in rakibi A6 olur, ki o durumda da bmw 5 serisini tercih ederim
  • Benden de değişik bir yorum olsun . A7 nin arkasıyla gövdesi arasında bir orantısızlık var gibi geldi bana . O arka o boyuta göre ufak kalmış .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alfredo

kullandığım arabanın tek tekeri 700 lira, a7'nin kasko fiyatını 12bin tl maaş ile ödeyemezsin. sen bir bankada çalışmış biriyle görüşürsen seni aydınlatır, evdeki hesap çarşıya uymaz derler ya senin hesapta öyle bir şey.

3 sene önce fritolay muhasebe müdürünün kredi kartı ekstresi elime geçti, 14800 lira önce dönem 12bin küsür. bugün rixos'da geceliği 500 lira, bebek'te cafe nero'nun bahçesinde otururken önümdeki grup 45*50 arasındaki kişilerin sohbeti senin teknen nasıl benim kıcım nasıldı gibi

seni ikna edemeyeceğim o kesin, ama 18'in üstünde ve hala 12bin ile bu iş olacağına inanıyorsan düşüncelerinden şüphe et.

olaylara çok dar bakıyosunuz ben Ankara'da oturuyorum burada ayda 12bin kazananılan iş sayısı ve kazananlar diğer büyük şehirlere göre daha azdır fakat kafanızı camdan uzattığınız zaman ortalıkta zibil gibi 520d,E,A6 görürsünüz. Bir insanın önceliği otomobili ise bırakın 12bin tlyi daha altı ile bile kredi çekilir alınır. En azından 2 evi olsa birini satsa yine alır. borçsuz harçsız paşa paşa biner. Ama burda anlık zevkler mi yoksa ileriyi düşünmek mi önemli onu kavramak lazım. Ben E serisine bile ağzım açık bakarken babamdan daha düşük mevkide çalışan biri altında cls 350 ile gezebiliyosa bu ülkede herşey olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Chandler Bing

o değil de ayda 30.000-40.000 kazanan adamlar ne iş yapıyor? atasından mı kalıyor iş? öyle öyle mi büyüyorlar?

Ankara Çankaya tarafındaki lüks lokantların aylık kirası 35-45 bin arası.
  • quote:

Şirket adı vermem doğru olmaz ancak, maaşla çalışan bir müdür (dikkat edin genel müdür değil, sadece müdür) 2 yıldır Maserati Quattroporte'ye biniyor. Henüz batmadı. Maaşı da hayal ettiğiniz rakamlar değil. Aracı krediyle aldı.

Zamanımızda aylık 3000tl geliri olan kişi 50.000tl'lik Golf alınca normal karşılanırken; 15000tl geliri olan 250.000tl'lik araba alınca neden batar deniyor anlamıyorum.

Basit bir denklem; gelir 5 kat artıyorsa gider neden 5 kat artmasın?

Evet bunu bende anlamıyorum. C sınıfı araçların fiyatı uçmuş durumda ve normal gelirli insanlar "hiç bir şey olmamış" gibi bu arabalara binebiliyorlar.

Sizde zaten "minimum" rakamı belirtmişsiniz onun için 12.000-A7 konusunda bir yorumum yok.

Zannedersem Alfredo, "Gelir artınca hayat standardıda artar, ayrıca maaş bordrolu biriyseniz mal mülk yapmanız daha doğru o paraya" demeye getiriyor. Oda onun görüşü.

Ancak 12.000 ile KESİNKEZ ALINMAZ diye bir kaide, elbette yok. Neticede minimumlardan bahsediyoruz.

Benimde milyon dolarları olupta , Tempra'ya, Efsane Kasa Corolla'ya, Honda Civic'e binen akrabalarım var.

quote:

olaylara çok dar bakıyosunuz ben Ankara'da oturuyorum burada ayda 12bin kazananılan iş sayısı ve kazananlar diğer büyük şehirlere göre daha azdır fakat kafanızı camdan uzattığınız zaman ortalıkta zibil gibi 520d,E,A6 görürsünüz. Bir insanın önceliği otomobili ise bırakın 12bin tlyi daha altı ile bile kredi çekilir alınır. En azından 2 evi olsa birini satsa yine alır. borçsuz harçsız paşa paşa biner. Ama burda anlık zevkler mi yoksa ileriyi düşünmek mi önemli onu kavramak lazım. Ben E serisine bile ağzım açık bakarken babamdan daha düşük mevkide çalışan biri altında cls 350 ile gezebiliyosa bu ülkede herşey olabilir.

Mevki ayrı, baba parası ayrı.

quote:

ayrıca bugün beykoz konaklarında kira 8bin lira civarında yanılmıyorsam 2bin lira aidat, dairenin değer 2milyon avrodan başlamakta, otopark'a giren arabalar genelde a7 kadar lüks değil olmayabiliyorda, o evin bahçıvanı yardımcıları temiz 12-13bin demektir, bu bir yaşamdır, senin bahsettiğin olaylar aşağısı etiler,ulus, yukarısı şişane kasımpaşa

Hocam nasıl A7 kadar lüks olamayabiliyor onu anlamıyorum? Ben gittiğim zaman A7'den lüks araçlar görmüştüm.

Bentley, Rolls-Royce, Ferrari, Lamborghini, Porsche, S500 vs.

Yani A7'de çok lüks bir araba, ama Beykoz Konaklarında en lüks olabilecek nitelikte bir araba değil neticede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 19 Temmuz 2011; 12:48:32 >

• Tabiki F10 kasa 520d alirdim,184 hp 400 küsur tork mükemmel bir araç,eniştemin F10 520d sini 1 saat kadar surme imkanim oldu arabadan inesim gelmedi
  • newmonarch,

Beykoz konaklarındaki arabalarını a7 kadar lüks olmadığından söz ettim, ondan lüksünü görmedim demedim, bugün 2milyon avroluk konutda oturup binilen arabaların denklemlerinde bahsettim. 250bin liralık konutta oturup 250-300bin liralık arabaya binmek hayli tuhaf ama mümkün olmayan bir durum elbette değil. konumuz ise, 12bin liralık maal getirisi ile A7 almaktı. Onun üzerinden ilerleyen bir konu, sen 5.20d ile buluşturdun, zaten 12bin gelirle 5.20d almak imkansız değil, ama mantık işi olmadığından söz etmiştik.

Ama sen bekarım dersen zaten 12bin kazanıyorsan geleceğin çok parlak demek, 12bin kazanan kişiler genelde yönetici bir çoğu evli kişilerdir. Haliyle insanlar iyi arabaya binmek istediği kadar iyi yerlerde oturmak isterler ve eşi de bir arabaya bindiğini düşünürsen 12bin gelirle bunlar çok mümkün olmayabilir, mümkün o zaman da sosyal yaşamın çok kısıtlı olur demiştim.

Tabii 5.20d parasını öderim evimden de çıkmam çıkarsam da öyle çay bahçesine giderim en kötü sütiş yaparım başka da bir şey yapmam dersen bu bambaşka bir yaşam, ama mümkün tabii ki.

• 5 serisinden tamamen nefret ederdim ama f10 kasa sevgimi baya kazandi otoparkda var 2-3 tane bayila bayila izliyorum motoru a7 yle karsilasamaz ama tipine gurban
  • quote:

Orijinalden alıntı: muccio

quote:

Şimdi arabalara para yatırmak bir hobi, senin geleceğin senden sonrakilerin geleceğini de hazırlamak lazım. 10bin lira ile 5.20d binmek mümkün ama akıl işi değil. bugün toyota'ya binip, çocuğu için evine özel hoca tutup aylık bir ödeme yaparak oğlunu galatasaray lisesini kazandırmış insan tanıyorum. yine aylık 21bin lira kredi ödeyip villa sahibi olan kişilerde tanıyorum.

yani bugün 12bin lira maaş alarak bunu direk arabaya yatırırsan ya sonrası ne olacak? bugün a5 binen adam yarın a4 binmez, bugün villa'da oturan tekrar daireye geçemez, bugün 250bin liralık dairede oturan kişi 150bin liralık dairede oturamaz, arabanın modeli ile birlikte yükselişe geçen başka şeylerde var.

işte 12bin karşılığı a7 değil, senin matematiğinde yanlış olan da bu.

Seviyeli monoloğunuz için teşekkür ederim. İletişim kurabilseydik güzel bir diyalog olabilirdi.

Gerçekten aileler çocuklarının geleceğini düşünmeli. Sonra yazmayı öğrenip okumayı sökemeyen çocuklar etrafta kol geziniyor. Bu gece bana bir ders oldu. Evi barkı satıp Türkiye'de eğitime yatırmak gerek gerçekten.

===== Biraz ağır olmuş ama harikulade bi cevap

====== Muccio ve Alfredo katılıyorm: 250k lık bi araba için aylık toplam 20k mı lazım 40k mı? Cidden bunun cevabı yaşam tarzında yatıyor, ikinizinde belirttiği gibi.

==== NOT: nicklerdeki kafiye çok ironik Ben iki arkadaş tartışıyo sandım ilk başta :)

==== Lonely_Man nın dediklerinin yarısına katılıyorm çünkü öteki yarısı çelişiyo son yazdığı ile cidden yıllık gelir araba alımında çok güzel bi kriter. Çok tutarlı, ortalama bi cevap olabiliyor. Çelişen kısım ise 20k*12 yetyor A7'ye bu durumda, neden 30-40 bi nebze yazılmış?

• quote:

maalesef benzine para verecek kadar zengin değilim. o yüzden benim kategorimde sadece dizel var, senin alacağın düşük paketli a5 ama benim alabileceğim benim için uygun olan a5 160bin lira.

12bin liraya A7 alınabilir diyen biri ile zaten ne konuşabilirim ki? 25bin kazananda senin hesaba göre 500bin iralık arabaya binebilir.

iyi forumlar iyi geceler

Her verdiğiniz altı boş tezi çürütmekten ben yoruldum ancak siz halen yeni tezlerle devam ediyorsunuz.

Öncelikle benzine para verecek kadar zengin olmadığınızı söylüyorsunuz ve aracınızın tüketim ortalaması 100km'de 6Lt. A5'in ise 7Lt. Kaba bir hesapla ayda 50-100tl civarı bir tüketim farkı var iki araç arasında. Tabi siz ayda 50-100tl fazla vermenin zenginlik olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. 40.000tl ile ev alma işine giriştiğinize göre.

Bu arada benim gelir-araç hesabıma göre 3000tl maaş alan bir kişi 50.000tl'lik Golf alabiliyorsa;
    Sizin 80.000tl'lik araç almanız için ayda 5 milyar gibi bir bütçe ayırmanız gerekiyor.
    Bana yukarıda benzin kasko hatta otopark ücreti dahil aylık 3500Tl araç masrafınız olduğunu söylediniz. Bu durumda ya siz aracı fazla ucuza aldınız, ya yalan söylüyorsunuz, ya da aracınıza ne kadar harcadığınızı bilmiyorsunuz.

Lütfen bundan sonraki mesajınızda benim hesabımı çürütecekseniz, bunu yaparken bana Villa kiralarından ya da istinye park'dan bahsetmeden direk Sayılar ve denklemler ile cevap verin. Farkındaysanız ben matematiksel eşitliklerle verdiğiniz tezlere karşı çıkıyorum. Şimdiye kadar sizin verdiğiniz matematiksel veriler ayakkabı ya da elbise fiyatları hakkındaydı. Ve malesef onlar da yanlıştı.

Tahminimce yine yatlardan katlardan lükslerden bahseden bir cevap geleceğinden keşke lüksü sizin gözünüzden yaşayabilseydim diyorum.

• quote:

Ekleme yapıym aylık geliri 30 bin liradan aşağı olan birinin bu arabalardan birini alması çok zor

Evet gerçekten 30bin tl den aşağı alanların bu araçları alması çok zor. Daha pahalı olan Maserati Quattroporte kullanıyorlar.

Ya ben ve tanıdığım yaklaşık 10 kişi bundan 5 yıl önce battı ve şizofrenik hayatlar yaşıyor, ya da forumdaki bir kaç kişide iktisat bilgisi sınırlı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackman

quote:

Orijinalden alıntı: muccio

Gerçekten aileler çocuklarının geleceğini düşünmeli. Sonra yazmayı öğrenip okumayı sökemeyen çocuklar etrafta kol geziniyor. Bu gece bana bir ders oldu. Evi barkı satıp Türkiye'de eğitime yatırmak gerek gerçekten.

===== Biraz ağır olmuş ama harikulade bi cevap

Forumda özellikle cevaplarımda durumu kişiselleştirmemeye ve kırıcı şeyler yazmamaya çalışıyorum ama, hem günün yorgunluğu, hem de iletişim kopukluğu beni de sonunda çığrımdan çıkardı. Allah daha aleni şeyler yazmaktan korusun.Forumda özellikle cevaplarımda durumu kişiselleştirmemeye ve kırıcı şeyler yazmamaya çalışıyorum ama, hem günün yorgunluğu, hem de iletişim kopukluğu beni de sonunda çığrımdan çıkardı. Allah daha aleni şeyler yazmaktan korusun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muccio -- 19 Temmuz 2011; 15:54:00 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.