Şimdi Ara

Atomoksetin Kullananlar Kulübü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
12.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Tekrardan herkese merhaba yeni bir kulüp daha oluşturmak istiyorum DEHB(Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) için.

1)Atomoksetin Nedir ?

Atomoksetin uyarıcı olmayan FDA onaylı DEHB tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

2)Etki mekanizması Nedir ?

Diğer(Concerta-Ritalin) ilaçları gibi merkezi sinir sistemini uyarmak yerine beyindeki nörotransmitter sistemleri üzerinde etkili olan norepinefrin(Noradrenalin) kimyasalını sinir uçlarından geri alımını yaparak arttırır.

Norepinefrin beyinde önemli bir kimyasal olup düşünme sistemini etkileyen önemli bir maddedir.

3)Etkisi Nasıl?

Etkisi belirli bir dojda başlanıp en az 4-6 hafta kullanılması gerekiyor(1-2 ay) yavaş yavaş beyindeki Norepinefrin kimyasalını arttırarak düşünerek hareket etmeyi ve dikkatin arttırılmasını sağlar.

4)Yan Etkileri Nedir ?

Kalp çarpıntısı(Yüksek Dojda kullanıldığında)

Baş/Mide ağrısı

İştah'da azalma(Aç hissetmek)

5)Ülkemizde hangi formları mevcuttur ve hangi ilaçlar vardır?

Attex,Atominex,Fixatom,Setinox ve Straterra(Genellikle en çok bu reçete edilir) vardır.Bu gruba ait ilaçların etki mekanizması hepsinde aynıdır. Bazı ilaçlarda istenilen doj(Mg) olmayabilir.

Straterranın 4 Mg şurup olarak ülkemizde vardır.(Genellikle Çocuklar için reçete edilir)

Telegram grubu için bana mesaj atınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -CristaL- -- 8 Ekim 2020; 18:11:39 >

• Ben ritalinciyim
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Disenchantment -- 27 Kasım 2020; 19:40:45 >
  • Başlığı görünce Atatürk'e mi sövüyorlar dedim bir an.

• Yeni bi Atominex kullanıcısıyım. 3 hafta önce DEHB teşhisi kondu. GÜnde 25mg ile başladım daha sonra 25x2 şimdi isee son bir haftadır 60mg kullanıyorum. Daha bir etkisini görmedim ama sanırım daha sakinim.

• Psikiyatriye hangi şikayetlerle gittiğinizde bu tür ilaçları yazıyorlar?
  • Guanfasinde geldi Türkiyeye.

O daha iyi olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.