Şimdi Ara

Ati(amd) mi Nvidia mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
127
Cevap
1
Favori
41.610
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2647 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: IceGlory

  Tabiki Nvidia

  ---->Cuda+PhysX+Daha iyi sürücü desteği+Daha iyi üretici desteği...

  +1
  _____________________________
 • Yarbay
  2647 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: DigitalWorld

  quote:

  Orijinalden alıntı: tugrul6733

  quote:

  Orijinalden alıntı: Enes Eyibil

  fiyat /performans belirler karti kisaca bütçe meselesi ati de iyidir nvida da model model değişir casper taşeron firma uzak durun oyun pcsi der içine giriş seviye dandik ekran karti koyar sizde sanarsiniz marka dandik o yüzden bu firmalardann uzak durun buraya yazin size bütçenize göre pc toplanacaktir

  quote:

  Orijinalden alıntı: EMRES754

  Btüçeni yaz kartı söyleyelim nvidiada amdde birbirine çok yakın kartlar ürettiler.Sen paranı yaz biz sana kartları yazalım.


  arkadaşlar diğer sorularım hakkında da yardımcı olur musunuz?

  İkisi de iyidir aynı zamanda ikisi de kötüdür.

  Öncelikle kafanda bir kenara yaz.

  1 - AMD ( Artık markası bu. Satın alındı AMD tarafından. ) ve NVidia ekran kartı değil GPU üretir. Anlaşmalı markalar da bu firmalardan GPU alır ve PCB şeması ile kart üretir. Bazı markalar bu PCB de değişiklikler yapar ve öyle üretir bunlara da özel tasarım deriz.

  2 - Ekran kartının GB ı MB ı gücünü göstermez. Beni deli eden de budur. Gir vatanın sitesine 100 tane 1GB kart var. Biri 70 lira biri 700 lira. Cidden kimsenin aklına bu fark neden diye sormak gelmiyor mu? Şu an otobüste tabletten yazıyorum ve gene arkamda GB muhabbeti dönüyor deli oldum. Yani senin notebook un kasma sebebi AMD nin kötü olması değil... senin notebook ta alt seviye; görüntü verse yeter gibi bir amaçla üretilmiş bir kart kullanılması.

  quote:

  Devamını evden yazarım

  Devamı.


  Senin anlayacağın senin Notebook un kasma sebebi bilgisayarındaki AMD yani ATİ kartın anadol seviyesinde bir binek otomobil seviyesinde olması. Oysa AMD ( ATİ ) nin Bugatti Veyron Sınıfında kartları da var. Yani kartın gücünü MB ları değil kullanılan GPU sonrasında ise belleğin türü belirler.

  3 - Ekran kartlarını araba gibi düşünürsen. GPU motor, bellek türü ( DDR5-4-3-2 ) aerodinamik, PCB şasi, soğutucu ise KM ibresi ve tasarım olur muhtemelen. Yani aynı motoru kullanan ve aerodinamiği aynı olan kartlar arasında çok fark yoktur. Geri kalan kısımlar sağlamlığı, ömrü ya da motora ekstra katkıyı sağlar. Mesela özel soğutucular OC için işlemciyi daha stabil ısılarda tutar. Ya da özel VRM tasarımları vb OC için ekstra stabilite sağlar.


  Şimdi bunlardan sonra sorulara geçersek.

  A- Ekran kartının gücünü ne belirler.

  Cevap : Öncelikle şak diye MB olmadığı kesin. Peki ne dersek. Tabiki GPU nun mimari tasarımı ve içerdiği işlem birimi sayıları.

  Misal HD5770

  800 Adet Paralel işlemciye sahiptir. 40 doku ünitesi ve 64 şablon rop birimi ile 16 renk rop birimine sahiptir. Ayrıca 128bit DDR5 bellek kullanır

  HD5870 ise 1600 paralel işlemciye. 80 doku ünitesine ve 128 Şablon Rop birimi ile 32 renk Rop birimine sahip. Bellek erişimi ise 256bit DDR5 kullanır.


  Bu bellek bitleri ne anlama gelir diyorsan. Otobandaki şerit sayısıdır. Yani ne kadar şerit vasa aynı anda o kadar araç yani veri geçebilir. Buna da bellek bant genişliği diyoruz.

  Ama HD6970 e bakalım.

  1536 paralel işlemciye. 96 doku ünitesine. 128 Şablon Rop birimi ile 32 renk Rop birimine sahip. Ve gene 256bit bellek arabirimi var. Yani 5870 le aynı hatta paralel işlemci bakımından daha geride bir GPU. Ama sonuçlarda 6970 öne geçiyor.

  Peki neden.?

  Cevabı çok basit yukarıda hep sayılardan bahsettik te ondan. Bir de GPU mimarisi var. Mimari ne dersek. Paralel işlemcileri çalışan eleman diğer birimleri de işte mühendisi muhsebecisi vb gibi düşünüp bir bina inşaa ettiklerii düşünürsek. Mimari bu insanların ortalama zeka güç ve hızının tek başlıkta toplanmışı diyebiliriz.

  Yani burada mimari gelişme her birimin gücünü artırıyor. Bunu nasıl yapıyor. Basitçe misal verirsek 69XX serisinde saat frekansı başı iki iş yapılır. 58XX serisinde ise bu tektir. Saat frekansı dediğimiz senin O MHz lerindir. Aslında bu bir nevi eski viking gemilerindeki davul gibidir. Davula her vurulduğunda aynı anda kürek çekilir. 1GHz = 1.000.000.000Hz dir. Yani 1Ghz demek işlemciye 1 saniyede 1 milyar defa çalış demektir. Yani bu ne kadar artar ise o kadar çabuk yapılır iş.

  Burada OC ye girelim. Firmalar GPU ya da CPU. Bunları üretirken 1GHz lik GPU yapıcaz diye işe başlamaz. Amaç en yüksektir. Her şey son noktaya geldiğinde testler yaparlar. Tüm GPU ların rahatlıkla çıkabileceği hıza standar frekans derler olur biter. Ama bu en kötü en berbat durumlar düşünülerek verilmiş bir değerdir. Cep telefonlarındaki 50-60 gün bekleme süreleri imkansız olduğu gibi de bu en kötü senaryolar pek gerçek olmaz. Biz de firmanın uğraşmak istemeyip bıraktığı bu kapasiteyi kendimiz ölçeriz. Yani misalen 1GHz lik bi GPU nun hızını programlar ile 1,2-1,5 gibi değerlere çıkarıp test ederiz. Isılar normal ve herşe yolunda ise verdiğimiz paraya fazlasını almış oluruz. Misal ben 1.8GHz lik E2160 işlemcimi 3GHz küsür hızlarda kullandım. Ya da şu an normal hızı 3.2GHz olan AMD 955 işlemcimi 3.8GHz de kullanıyorum.

  İşte burada soğutuculara giriyoruz. Düşün işçileri olağandan hızlı çalıştırıyorsun ve yaz sıcağında bayılıyor garipler. Peki bunları vantilatör ya da klima ile serinletsen? İşte doğutucu burada. Ve gene markalar da buada devreye giriyor. Genelde firmaların en iyi ortakları en iyi GPU ları özellikle seçer ( GPU ve CPU lar. Wafer denen tepsi biçiminde bir silikon tabakadan kesilerek üretilir. Ve bu tabakanın belli kısımları daha iyidir. ortalamada. ). Hatta özel modellerde elle test edip seçme yöntemi bile vardır. Yani büyük üreticiler sağlık kaydına en az hastalık işlenen bölgeden alır GPU sunu. Yani Yuvarlak Wafer ı dünya haritası gibi düşünürsek. İşte bana Türkiye den karadenizli işçi ver daha dayanılklı olurlar vb tarzında GPU seçer adamlar. Peki diğer bölgedekilerin hepsi mi çürük be. Yooo tabiki hayır. Sadece ortalama olarak en düşük hızları verenler genelde diğer yerlerden çıkar. Ama en kötü bölgeden bile en iyi işlemci çıkabilir ki işte burada da OC kabiliyeti diyoruz.

  mükemmel.

  rica etsem ekran kartım hakkında yorum yaparmısınız? oyun + HD Film için kullanıyorum.

  yenilemeyi düşünüyorum da.


  NVIDIA GeForce GT 640 DDR3 192-bit  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykpnrgz -- 13 Nisan 2013; 17:23:18 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  10305 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Hay007TR

  hocam anladığım kadarıyla bu konuda fazlasıyla bilgi sahibisiniz bu ekran kartı nasıldır İNŞALLAH ALLAH nasip ederse pc toplamayı dusunuorum da ?
  http://www.vatanbilgisayar.com/asus-hd7970-dc2-3gd5-hd7970-directcu-ii-gddr5-3gb-384bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=59359


  Az çok bir şeyler biliyoruz.

  Bunun dışında. HD7970 te oldukça iyi bir karttır. Özellikle benim kullandığım gibi hız aşırtmalı modeller GTX680 den de daha iyidir. Yani fiyat performans oranları oldukça yüksektir.


  Onun dışında çok fazla fiyatı olanlara yönelmenize de gerek yok. Stokta olsa kullandığım kartı önerirdim. Ama şu an 1000TL altındaki fiyata satılan özel soğutmalı hangi 7970 i alırsanız alın sizi üzmeyecektir.
  |
  |
  _____________________________
  Deneme Bakalım İmza Düzeldi Mi
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  Oyunlar genelde Nvidia destekli yapılıyor.
  Yeni çıkan oyunlar Ati lerde sorun çıkartıyor Ati ekran kartı sahipleri yazılım çıkmasını bekliyorlar. Ati nin yazılımı hemen çıkmıyor.
  Nvidia sahipleri yeni oyunları rahatça oynuyor ve Nvidia hemen yeni yazılım çıkartıp yeni oyunlarda performans iyileştirmesi sağlıyor.
  Ati kart sahipleri yeni oyunları sorunsuzca oynamak için bekliyor ama Nvidia kart sahipleri hemen sorunsuzca oynuyorlar.
  Paranız varsa Nvidia ekran kartı alır oyunları hemen ve rahatca oynarsınız. Ati alırsanız ekran kartı driver çıkmasını bekler yeni oyunlarda sorun yaşarsınız.
  Tercih sizin.

  Benim tercim Nvidia
  _____________________________
 • Yarbay
  2097 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Sabri_16

  Oyunlar genelde Nvidia destekli yapılıyor.
  Yeni çıkan oyunlar Ati lerde sorun çıkartıyor Ati ekran kartı sahipleri yazılım çıkmasını bekliyorlar. Ati nin yazılımı hemen çıkmıyor.
  Nvidia sahipleri yeni oyunları rahatça oynuyor ve Nvidia hemen yeni yazılım çıkartıp yeni oyunlarda performans iyileştirmesi sağlıyor.
  Ati kart sahipleri yeni oyunları sorunsuzca oynamak için bekliyor ama Nvidia kart sahipleri hemen sorunsuzca oynuyorlar.
  Paranız varsa Nvidia ekran kartı alır oyunları hemen ve rahatca oynarsınız. Ati alırsanız ekran kartı driver çıkmasını bekler yeni oyunlarda sorun yaşarsınız.
  Tercih sizin.

  Benim tercim Nvidia  bu neyin kafasi yas kac?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Fukkireta
 • Yarbay
  3239 Mesaj
  ben onu bunu anlamam 3d için nvidia kart almak zorundayım hangi fiyata hangi kart neredeyse ezberimde ama nvidaya gelince herşey karman çorman 200 lira civarında bi tutar kart bulamadık amd olsa hemen şu diye çıkardın işin içinden ama nvida öyle bir üretiyor ki a war b yok diğerinde b var a yok üstelik hiç esnek değil

  esneklik konusunda

  amd eyefinity:
  istediğin çözünürlükte istediğin marka modelde ekrankları birleştirebilirsin

  nvida surround:
  aynı çözünürlük aynı refresh oranları olması şart

  amd crossfireX:
  aynı seri olduğu sürece her kartı çiftleyebilirsin örneğin 5000 serisi 5450 ile 5990 serinin ilk ve son kartları birlikte kullanabilirsin

  nvidia slı:
  seçtiğin kartlar aynı model olacak örneğin gtx 470 diğeride 470 olacak hatta birisi zotac diğeride zotac olmak zorunda markada aynı olacak herşey aynı olacak

  öte yandan her türlü teknoloji nvida tarafından geliştirilir amd sonradan kendi kartlarınada uygular

  physx
  cuda
  3d
  gibi


  nvida halen teknolojide öndedir

  nvidia mental ray iray 3d vision gibi

  zaten bu yeni teknolojilere harcanan paradır nvidayı pahalı yapan

  benim gibi 3d monitör hevesin yoksa nvidiadan uzak dur bence bak halen ne alacam bilmiyorum

  gtx 650 perf düşük
  550 ti cuda az vb vb uzar gider neyse iyi geceler
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ykpnrgz

  quote:

  Orijinalden alıntı: IceGlory

  Tabiki Nvidia

  ---->Cuda+PhysX+Daha iyi sürücü desteği+Daha iyi üretici desteği...

  +1

  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  109 Mesaj

  Arkadaşlar nvidia gt650m mi amd 8870m mi daha iyi acil cavap bekliyorum  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Bahsedilenler: Sabri_16
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  623 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Alpasus

  Arkadaşlar nvidia gt650m mi amd 8870m mi daha iyi acil cavap bekliyorum

  8870m
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  109 Mesaj
  Peki ne kadar fark var abartılacak kadarmı yoksa çok azmı
  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  82 Mesaj
  selam arkadaşlar ekran kartımı değiştircem ana kart GA-MA790X-UD3P işlemci amd phenom2x4 955 4 gb ram 800 mhz ekran kartım ati hd 4870 wapor 650 wat power ben SAPPHIRE HD7950 GDDR5 3GB 384BIT AMD RADEON DX11.1 bu ekran kartını almak istiyorum sisteme uyarmı 2 gb 256 bit versiyonlu ekran kartını tercih etsem oyunlarda yükseek seviyede oynayabilirmiyim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
  _____________________________
 • Çavuş
  82 Mesaj
  yukardaki sistemime ekran karını değiştirirsem craysis 3 ve benzeri oyunları yüksek seviyede oynayabilirmiyim
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  519 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: toyomo

  selam arkadaşlar ekran kartımı değiştircem ana kart GA-MA790X-UD3P işlemci amd phenom2x4 955 4 gb ram 800 mhz ekran kartım ati hd 4870 wapor 650 wat power ben SAPPHIRE HD7950 GDDR5 3GB 384BIT AMD RADEON DX11.1 bu ekran kartını almak istiyorum sisteme uyarmı 2 gb 256 bit versiyonlu ekran kartını tercih etsem oyunlarda yükseek seviyede oynayabilirmiyim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  Anakartınızda PCI-E x16 var yani çalıştırır ama sorduğunuzu tam anlayamadım HD 7950 384bit birde 2gb 256 bit ekran kartı demişsiniz onu anlayamadım şöyle mi demek istediniz Hd 7950 384bit 3Gb veya daha uygunu Hd 7870 256bit 2Gb demek istediyseniz Hd 7950 daha performanslı bir kart ve diğerine göre biraz daha pahalı ben yerinizde olsam Amd'nin yeni 'R' serisi kartlarının çıkmasını bekler öyle karar verirdim, R serisinden almasanızda hiç olmazsa nvidia ve amd kartların fiyatları biraz düşer ve istediğinizi daha uygun fiyattan alabilirsiniz.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  526 Mesaj
  Kardeş bana kalırsa "nvidia, amd den daha iyi veya amd nvidiadan daha iyidir" diye bir şey yoktur. İyi ekran kartı ucuz ve performanslı olandır. Bir yerde okumuştum yakın performans veren bazı nvidia ve amd ekran kartı arasında kaldığın zaman yapacağın işe göre kartın performansı değişiyor. Mesela nvidia destekli bir oyunda nvidia olan kart o oyunda daha iyi performans verebiliyor. Aynı şey amd için de geçerli.

  Bir de sistemin komple amd üzerine kuruluysa o sisteme amd, nvidia üzerine kuruluysa nvidia ekran kartı takılması uygun olabilir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SlipKnotz -- 30 Ekim 2013; 16:20:45 >
  |
  |
  _____________________________
  • Anakart : Asus Z170-A
  • Islemci : I7 6700 3.4 GHz
  • Ram : 8 GB DDR4 2400 MHz
  • Ekran Kartı : MSI GTX 1060 GAMING X 6GB
  • Kasa : Zalman Z3 PLUS
  • PSU : FSP Hydro 700 Bronze 700W
 • Çavuş
  82 Mesaj
  çok teşekkür ederim fedex.114 zahmet edip cevap vermşsiniz, soruyu ben düzgün soramadım SAPPHIRE HD7950 GDDR5 3GB 384BIT AMD RADEON DX11.1 700 tl civarında

  ZOTAC GTX760 GDDR5 2GB 256BIT NVIDIA GEFORCE DX11.1 EKRAN KART bu kartı alsam performans farkı çok olurmu teşekkür ederim


  http://www.vatanbilgisayar.com/ekran-karti/zotac-zt-70401-10p-gtx760-gddr5-2gb-256bit-nvidia-geforce-dx111-ekran-kart/productdetails.aspx?I_ID=67681


  http://www.vatanbilgisayar.com/Ekran%20Kart%C4%B1/sapphire-11196-19-20g-hd7950-gddr5-3gb-384bit-amd-radeon-dx111-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=65316
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  396 Mesaj
  abi kimse kusura bakmasın da ben oyunu yükleyip optionsa bastığım zaman ati radeon hd 7670m göreceğime intel hd graphics 4000 görüyosam, oyunları bu onboard çiple oynamak zorunda kalıyosam, her oyun yüklediğimde ekran kartımı tanıtmak için bi taraflarımı yırtıyosam, tanıtamayınca her seferinde 4-5 kere driver yüklüyosam ya kimse kusura bakmasın da 10gb ekran kartı yapsın gider nvidianın 1gb kartını alır takar kullanırım benim için intel bile radeondan iyi şuan için.
  |
  |
 • Çavuş
  61 Mesaj
  Savaş çıkmış resmen
  |
  |
  _____________________________
 • Er
  5 Mesaj
  arkadaşlar başlık altındaki cevapları okuduğum zaman bütçe ver pc toplayalım meraklıları var
  ben 3ds max kullanıyorum ve artık bi masa üstü pc almam gerekiyor bütçem 4000 tl bu fiyata en iyi pc i toplayıp bana yardım edebilir misiniz ?
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  2 Not
  Abicim nvida bence kötü akrabamın lettopunun özellikleri 2gb ekran kartı i7 idi nvida ydı gta 4 açmamış bile ama kuzenim pc toplamış atı ekran kartı 3 fanlı bişi dehşet bilgisayarı kastırmak imkansız sakın oyun için leptop alma bende lenovo g780 var i5 4gb ram 2gb ekran kartı var oyunlarda kasıyor sen bilirsin

  sakın leptop alma (oyun için)
  _____________________________
 • Binbaşı
  1606 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Bien123

  Abicim nvida bence kötü akrabamın lettopunun özellikleri 2gb ekran kartı i7 idi nvida ydı gta 4 açmamış bile ama kuzenim pc toplamış atı ekran kartı 3 fanlı bişi dehşet bilgisayarı kastırmak imkansız sakın oyun için leptop alma bende lenovo g780 var i5 4gb ram 2gb ekran kartı var oyunlarda kasıyor sen bilirsin

  sakın leptop alma (oyun için)

  Af edersinizde bu konuda bilgiye sahip olmadığınız%100 belli
  Edit:Ayrica yillik konuyu hortlatmissiniz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Prophet66 -- 22 Temmuz 2014; 17:46:07 >
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
son dakika
SEO
Canlı Tv izle
haberler
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.