Şimdi Ara

Ateizm ve Deizm gibi inançlar için neden bir bölüm yok?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nihayet 20 yıllık inat kırıldı ve forumda inançlar bölümü açıldı. Bölüm için bir iki tavsiyem var. Ben ateist veya deist değilim fakat hepimiz biliyoruz ki forumda bolca bu inançlara sahip üyeler var. Bu üyeler için de bir bölüm olması gerekmez miydi. Hepimizin tahmin ettiği gibi inançlar bölümünü en çok kullanmak isteyen üyeler, ateist ve deist üyeler olacak. Bu üyelere uygun bir bölüm bulunmaması halinde, mecburen diğer bölümleri kullanacaklar.

Diğer önerim ise, bu bölümün açıldığından hiçbir üyenin haberi yok. Özellikle felsefe, konu dışı, ülke gündemi gibi bolca dini konular açılan bölümlere üst konu mahiyetinde birkaç aylık bir bilgi metni yeralmalı. Aksi taktirde saydığım bölümlerde dini konular açılmaya devam edecektir.

• Deist olanlar diğer inançlar kısmını kullanabilir

Ateist olan arkadaşların bu bölümlerde herhangi bir katkısı olamaz çünkü bu bölümler sorgulama değil bilgilenme yerleri. Bilgilenmeden kastım şu bu dinde nasıldır, nedir gibi soruların bilgilendirmesi.

Kısacası burası inançları karşılaştırma veya yarıştırma yeri değil.

• Deist olanlar diğer inançlar kısmını kullanabilir

Ateist olan arkadaşların bu bölümlerde herhangi bir katkısı olamaz çünkü bu bölümler sorgulama değil bilgilenme yerleri. Bilgilenmeden kastım şu bu dinde nasıldır, nedir gibi soruların bilgilendirmesi.

• quote:

Orijinalden alıntı: powerstorm

Deist olanlar diğer inançlar kısmını kullanabilir

• islam eleştirilmesin diye her şeyi yapıyorlar.

merak etmeyin. zaten eleştiremiyoruz. eleştirirsek tck125 ve tck216 işletiliyor ve içeri atılıyoruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kafalar karışık. İnanç bölümü varsa inançsızlık bölümü de olmalı mantığı nasıl bir mantıktır?
    LGBT bölümü olsa, Hetero bölümü de olsun demek gibi.

• Ateizm inanç değil ki. Deizim de bir tanrı var ama gerisi muamma. Böyle iyi olmuş ama :)

• Bir deist olarak bence bir sakıncası yok. Diğer kısmı da kullanılabilir.

• İslami inanç, diğer inançlar, ateizm şeklinde üç ayrı bölüm olabilir mesela.

• Felsefe bölümünde öyle bir şey var diye hatırlıyorum. Genelde orada bu muhabbetler dönüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sniper23 -- 10 Aralık 2020; 20:33:16 >
  • Ateizm zaten inançsızlık olduğu için bu bayağı ironik olurdu.

Ancak Deizm'de hala Tanrı'ya inancınız devam ettiğinden bu mantıklı olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asau

Kafalar karışık. İnanç bölümü varsa inançsızlık bölümü de olmalı mantığı nasıl bir mantıktır?
    LGBT bölümü olsa, Hetero bölümü de olsun demek gibi.

Benim iphone'um yok telefonlar bölümüne bir de iphone'u yok bölümü istiyorum  

• İşinize gelince ateizm de bir inançtır diyorsunuz ama

Ayrıca bazen tersi iddia edilse de ateizm de bir inançtır evet (bi de pozitifi negatifi var tabii, bu da bunun mezhebi ).

Aramızda evreni yaratan ya da büyük patlama öncesini "bilen" var mı?

Bilmeyip de doğru olduğunu düşündüğün şey inançtır.

Ayrıca islamı sorgulamayan kişi müslüman olamaz. Var mı öyle beleşe sonsuz cennet? Fazla sorgulama dinden çıkarsın, onlarla konuşma kafan karışır... Hayırdır, yoksa...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: asderty

İşinize gelince ateizm de bir inançtır diyorsunuz ama

Ayrıca bazen tersi iddia edilse de ateizm de bir inançtır evet (bi de pozitifi negatifi var tabii, bu da bunun mezhebi ).

Aramızda evreni yaratan ya da büyük patlama öncesini "bilen" var mı?

Bilmeyip de doğru olduğunu düşündüğün şey inançtır.

Ayrıca islamı sorgulamayan kişi müslüman olamaz. Var mı öyle beleşe sonsuz cennet? Fazla sorgulama dinden çıkarsın, onlarla konuşma kafan karışır... Hayırdır, yoksa...

Çifte standart yapıyorlar alsın başlarına çalsınlar. İnanç bölümü açılınca merak ettim bakayım dedim girişte inancımı soruyor seçmeden çıktım.

• Veronicaa kullanıcısına yanıt
    Benimkini sormadı, cevabını biliyor heralde

Mantığı bence kısmen yanlış. Bazı insanlar sorularına veya yorumlarına sadece kendi perspektifinden cevap gelsin istiyor. Genelde cemaat tarzı eğitim alanlarda ben gördüm bunu. Karşı tarafı dinlemeden direk reddetme düşüncesindeler. Dinden çıkma korkusuyla, konuşulanlara çince söyleniyor gibi uzak dururlar, duymazlar bile. Onlara göre (aynı yoldan geçmiş olsa bile) biraz "farklı" düşünen kişi, onu yoldan saptırmaktan zevk alan şeytandır. Bu tabii kendi görüşü, kendi hayatıdır, eyvallah.

Ama bir yandan da, herkese açık bir forumda dışardan bakan birisinin farklı görüş duyma "hakkı" sanki elinden alınıyor gibi de oluyor. Bu devirde arayan zaten bulur, dünya dh foruma mı kaldı dersen, o da doğru.

Benim de umurumda değil işin aslı. Sıkılınca bazen böyle sarıyorum işte.

• quote:

Orijinalden alıntı: TROHNET

Ateizm zaten inançsızlık olduğu için bu bayağı ironik olurdu.

Ancak Deizm'de hala Tanrı'ya inancınız devam ettiğinden bu mantıklı olabilir.

O zaman neden Ateizm ile ilgili yorum yapıyorsunuz, konu açıyorsunuz, tartışma yapıyorsunuz? Madem inanç değil, o zaman yorum yapacak bir şey ortada.

• Why Shy kullanıcısına yanıt
    Yani diğerleri adına konuşun, benim böyle bir tartışmam, konu açmam falan yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MRTFR

Bir deist olarak bence bir sakıncası yok. Diğer kısmı da kullanılabilir.

ulan varya iyisiniz ha. ben deistim de geç öbür tarafta da . iyi bir insan ol geç demi? neye göre kime göre iyi insan? bu sorumluluklar size zor geldiği için böyle yola girmek akıllıca size göre belkl ama göreceğiz yarın.

gerçi bir de size benzer müslüman grup var. işine gelenlere inanıyor işine gelmeyenlere inanmıyor. faiz , zina alkol haram olur mu yeeaa diyenler var. Allah akıl fikir versin.

• sana ne?
    kendi inancının doğruluğunu bile kanıtlayamazken, nereden deistlerin inancının yanlış olduğunu düşünebiliyorsun?

binlerce din var ve senin inancının tanrı tarafından indirildiğinde dair hiçbir kanıt yok.

insan yapımı olduğuna dair ifadeler ise dolu.

şimdi kimse senin inancına gelip laf etmemişken, sen ne hakla deistlere aba altından siz cehenneme gideceksiniz mesajı veriyorsun?
    size bu haddi kim veriyor ya?

saygı mesele olduğunda hep bana hep bana, ama diğer inançlara gelince 0 saygı. direkt nefret söylemi yapmaya başlıyorsunuz.
    tutarlı olun azıcık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuasudba -- 14 Aralık 2020; 18:30:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuasudba

sana ne?
    kendi inancının doğruluğunu bile kanıtlayamazken, nereden deistlerin inancının yanlış olduğunu düşünebiliyorsun?

binlerce din var ve senin inancının tanrı tarafından indirildiğinde dair hiçbir kanıt yok.

insan yapımı olduğuna dair ifadeler ise dolu.

şimdi kimse senin inancına gelip laf etmemişken, sen ne hakla deistlere aba altından siz cehenneme gideceksiniz mesajı veriyorsun?
    size bu haddi kim veriyor ya?

saygı mesele olduğunda hep bana hep bana, ama diğer inançlara gelince 0 saygı. direkt nefret söylemi yapmaya başlıyorsunuz.
    tutarlı olun azıcık.

Allah tarafından indirilmediyse buyur aynısını sende yaz ne duruyorsun? İnanmayanların cehenneme gideceği mesajını ben vermiyorum inandığım Rabbim diyor. Kendiliğinden bir hücre bile oluşmazken koskoca evrenin kendi kendine oluştuğuna inanan biri ne kadar mantıklı olabilir? Ayrıca ben sadece size dinimin emri gereği öğütte bulundum. Sizi bir şeye zorlamadım. İnanıp inanmamakta özgürsünüz elbette. Atarlanıp sinirlenmene gerek yoktu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türk_o -- 15 Aralık 2020; 0:7:14 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.