Şimdi Ara

Ateistler Allah'ın yokluğundan %100 nasıl emin oluyorsunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
1.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Allah'ın kesinlikle olmadığının kanıtları varsa beyan eder misiniz arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pallad -- 21 Kasım 2017; 1:56:8 >

• İslam'a inanan biri şunu demiş olur.Kuranın içeriğinde ne yazıyorsa katılıyorum.Kuranın içeriğinde ne yazıyorsa doğru ve gerçektir.Kuranın içeriğinde tek bir yanlış bile yoktur.
    Kuranın içeriği nelerden oluşuyor?
    -Mitolojik öge ve olaylar.Allah,cin,şeytan,melek,yıldızlarla taşlanan şeytanlar,melekleri dinledikleri için alev toplarıyla vurulan cinler,cennetten kovulan adem ve havva vs vs.Bunları aramızda gören var mı bilmiyorum,ama ben görmedim.Ama inanan biri bunlara gerçek,bunlara inanmayanlara da kafir demek zorunda.Ama işin ilginç yanı şu, ortada üstü örtülen,yalanlanan bir gerçek yok.
    -Suç,günah ayetleri.Zina,hırsızlık,bozgunculuk vs vs ve bunları yapanlara uygulanan yaptırımlar.100 sopa atmak,el kesimi,el ayak çapraz kesimi,çarmıha germe,öldürme,sürme.Bunlardan Allahın var ya da yok olduğu sonucuna ulaşılabilir mi?
    -Cihat ayetleri.Ganimetlerden,cariye ve kölelerden söz eden ayetler.
    -Evlilik ayetleri,mirasla ilgili ayetler,Muhammedle ilgili kişisel ayetler.
    -Cennet ve cehennem ayetleri.Yine bunlarda mitolojik ögeler.İnanacaksın,inanmanın bunları gerçek yaptığını düşüneceksin ve bunlara da inanmayanlara kafir diyeceksin.
    -Birde bilimin alanına giren ayetler var.Yer ve göklerin 6 günde yaratılması.Dölün bel ile kaburga kemiklerin arasından çıkması.Her şeyden iki eş yaratılması.Zülkarneynin Güneşin battığı yere ulaşması ve Güneşi kara balçıklı bir suda batıyor olarak görmesi.Adem ile Havva,evrimin alanına giriyor.Yıldızlarla şeytanların taşlanması.Bu evrene ait bir şeyle,şeytan adlı bir mitolojik bir varlık taşlanıyor.Bunu nasıl gözlemleyeceksin.İnanacaksın.Koca koca yıldızlarla şeytanlar taşlanıyor diyeceksin.Yine göğün oturulabilir yerlerine oturup melekleri dinleyen,bilgi çalmaya çalışan cinlerin alev toplarıyla vurulması.Yıldırımlarla kafirlerin çarpılması,kayaların Allah korkusundan yuvarlanması.Bunlara gerçek diyecek,inanmayana da kafir diyeceksin.Kuranda bu arada evren anlamında tek bir sözcük yoktur.Kuran bir evren kavramından söz edilmez.Yer ve gökler vardır.Benim gördüğüm kadarıyla da Kuranın ortaya koyduğu model düz bir yer ve yedi kat göktür.

İslam çökmüş çökmemiş mi,bu sorunun yanıtını Kuranın bilimin alanına giren ayetlerinde arayabilirsin.Kuranın içeriğinde ki tek bir yanlış da İslamın çökmesi yeterlidir.Ama tabi müslümanlara göre Kuranın içeriğinde tek bir yanlış bile yoktur.Kuranın içeriğinde yanlış var diyen yalan söylüyordur.Ben de düşünüyorum ve kendime soruyorum.Kafir olan,gerçeğin üstünü örtüp,gizleyen acaba biz miyiz,yoksa Kuranın içeriğinde tek bir yanlış bile yoktur diyen,daha doğrusu islama inanınca kaçınılmaz olarak bunu demek zorunda kalan müslümanlar mı diye,soruyorum içeriğimde tek bir yanlış bulma seçeneğiniz yok diyen İslam bireyleri kafirliğe mi itiyor diye?
    Tanrı, kendisini dünyanın içinde açığa vurmaz. Tanrının olup olmadığını sormak yanlış değil, saçmadır. Bu soruya verilen tüm yanıtlar da saçmadır. Bu tür soruları hiçbir zaman yanıtlayamayız, sadece saçmalıklarını ispatlayabiliriz.

Bir elmanın var ya da yok olduğunu mantık ispat edemez; elmanın varlığı ancak bir işaret yoluyla gösterilebilir. Elmaya yönelik herhangi bir izden yola çıkıp, dedektiflik yaparak elmayı bulduğumuzda, işaret edilen bir izden yola çıkmışızdır, mantıktan değil.*

Mantıkta, bu yüzden, şunu söyleyemeyiz: dünyada bu bu var, şu şu yok. Bu, gözlemin görevidir. (Gözlem sadece görmekle sınırlı değildir, insanın doğrudan görmeyerekte fark edebileceği her tür olgu izi gözlemin konusudur.) Haliyle, "Tanrı var mı?" sorusunun yanında, bu soruyu ciddiye alarak verilen "var", "yok" ve "bilinemez" yanıtları da saçmadır. (Sebebi ise Tanrının kendisini, dünyanın içinde açığa vurmamasıdır.)

Ateizm, Tanrı var mı sorusunu yanıtlıyor. Çünkü teizm böyle bir soruyu en ikna edici biçimlerle yanıtlamaya çalışırken; ateizm, "bu soru saçmadır" diyerek umursamaz bir tavır takınırsa, öyle pek kaale falan alınmaz. Tanrı sorusunun saçmalığını mantıkla; teist argümanların yanlışlığını ise olgularla çürütme girişimi olarak anlaşıldığında ateizm; Tanrının yokluğuna inançtan ziyade, mantığın ve bilimin varlığına yönelik bir inanç olarak anlaşılabilir.

Yani Ateizm bir bakıma, akıl eleğinden Tanrının geçememesi durumu. Un eleğinden, unu geçirebiliriz ama bir taşı geçiremeyiz ya, onun gibi biraz. Tabii ki daha akıllıca olan şey: taşı eleğe hiç almamak, çünkü geçemeyeceği bariz. Veya inanmak için eleği hiç örmemek/genişçe örmek/paramparça etmek (bunlar hep un eleme başarısını düşürecektir eleğin).. Yapılan açıklamalar da bence bozuk olduğu için, içinden taş bile geçebilen bir un eleğini tamir etme girişimi olmalılar; bir taşı parçalamak, yani Tanrının yokluğunu ispatlamak değil.

*Bence aşkıncı varsayımların rabet görebilme sebebi; içimizdeki, ne olduğunu tam bilmediğimiz bulanık his, düşünce ve algıları, dünyadaki olgularla ilişkilendiremeyince, bulanık varsayımların izleri olarak düşünme kolaylığının altında yatıyor.
    Ateizm tanrinin yokluguna inanmak ya da tanrinin yoklugundan emin olmak degildir.

Varligini reddetmektir.

Ateizm bir inanc degildir, bazi insanlarda gorulen "inanma" eylemini yapmamaktir. Kiminle evlisin sorusuna "bekarim" demektir. "Tam emin olmadigim biriyle evliyim" ya da "karsi komsuyla evli degilim" demek gibi degildir. Ateist adam tanri inancini reddeder. Ispat yukumlulugu ya da alternatif bir aciklama yukumlulugu yoktur. O yuzden ateiste allah yoksa gok kubbeyi kim yaratti diye sormak sacmadir.

Muslumanlarin hepsi evrendeki her seyin mutlak sahibi sorusuna tek bir agizdan "allah" diye cevap verirler. Ateistlerin ortak bir cevabi yoktur. Zeus diyen de cikar, spagetti canavarini da duyariz, "ne biliym arkadasim" diyen de cikar. Cunku ateizm organize bir din degildir, belirli bir ajendasi yoktur. Araba kullanmama kurallari olmamasi gibi.
    Yıldızlarla şeytanların taşlanması,Mülk 5.
    Melekleri dinleyen cinlerle ilgili ayetler.Saffat 6,7,8,9,10.Cin 8,9.
    Yıldırımlarla kafirlerin çarpılması.Rad 13
    Taşların Allah korkusundan yuvarlanması.Bakara 74
    Yer ve göklerin 6 günde yaratılması.Furkan 59,Secde 4,Kaf 38
    Zülkarneynin Güneşin battığı yere gitmesi ve onu kara bir balçıkta batıyor olarak görmesi.Kehf 86.
    Dölün çıktığı yer.Tarık 7
    Buradan da gök sözcüğünün geçtiği diğer ayetlere ulaşabilirsin.
    http://meal.ihya.org/kurandan-ayetler/kuranda-gecen-gokler-ile-ilgili-ayetler.html
    Aslında inançlılar, klima bacaklı plazma fok balıklarının yokluğundan nasıl kesinlikle emin oluyorsa aynı şekilde ama,

Bu yanıt seni tatmin etmeyecektir, beni de etmezdi. Çünkü yukarıdaki örnek, uydurma niyetiyle uydurulmuş fakat Tanrı, sayısız insanın kabul etmiş olduğu bir tasvir. Haliyle Tanrı yok demek, Mesut Çevik'in evinin karşısında ağaç yok demek gibi gözüküyor. Yani sanki olabilecek bir ihtimali ezbere reddediyormuş gibi görünüyor ateistler. Oysa ki Tanrı yok demek bir ağaç yok demek gibi değil, görüp hissettiğimiz bir şey değil reddedilen, plazma foklar yok demek gibi, bir bilinmeyeni reddetmek daha çok.
  • Aslında inançlılar, klima bacaklı plazma fok balıklarının yokluğundan nasıl kesinlikle emin oluyorsa aynı şekilde ama,

Bu yanıt seni tatmin etmeyecektir, beni de etmezdi. Çünkü yukarıdaki örnek, uydurma niyetiyle uydurulmuş fakat Tanrı, sayısız insanın kabul etmiş olduğu bir tasvir. Haliyle Tanrı yok demek, Mesut Çevik'in evinin karşısında ağaç yok demek gibi gözüküyor. Yani sanki olabilecek bir ihtimali ezbere reddediyormuş gibi görünüyor ateistler. Oysa ki Tanrı yok demek bir ağaç yok demek gibi değil, görüp hissettiğimiz bir şey değil reddedilen, plazma foklar yok demek gibi, bir bilinmeyeni reddetmek daha çok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aslında istediğim Kur'an ayetlerini apaçık çürüten kanıtlar var mı onu merak ediyorum. Bir de Allah dışındaki ilahları zaten kabul etmiyorum sadece Allah'ta takıldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pallad -- 21 Kasım 2017; 3:14:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: retreat58

Aslında istediğim Kur'an ayetlerini apaçık çürüten kanıtlar var mı onu merak ediyorum. Bir de Allah dışındaki ilahları zaten kabul etmiyorum sadece Allah'ta takıldım.

Sen Allah dışındaki kabul etmediğin ilahların yokluğunu ispatlamak zorunda hissediyor musun kendini?

Ateistler neden yokluğunu ispatlamak zorunda olsun?

Ben nasıl Odin'in Thor'un ya da Asgard diye bir yerin yokluğunu ispatlamak zorunda hissetmiyorsam kendimi Allah'ın da değilim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neuro

quote:

Aslında istediğim Kur'an ayetlerini apaçık çürüten kanıtlar var mı onu merak ediyorum. Bir de Allah dışındaki ilahları zaten kabul etmiyorum sadece Allah'ta takıldım.

Sen Allah dışındaki kabul etmediğin ilahların yokluğunu ispatlamak zorunda hissediyor musun kendini?

Ben nasıl Odin'in Thor'un ya da Asgard diye bir yerin yokluğunu ispatlamak zorunda hissetmiyorsam kendimi Allah'ın da değilim.

o zaman ateizm de bir inanç biçimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pallad -- 21 Kasım 2017; 4:18:52 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: neuro

quote:

o zaman ateizm de bir inanç biçimi

Hayır değil. Niye olsun ki?

Sen nasıl inanmadığın binlerce tanrının yokluğunu ispatlamak zorunda değilsen ben de değilim.

Bunla inancın ne alakası var?

• İslam'a inanan biri şunu demiş olur.Kuranın içeriğinde ne yazıyorsa katılıyorum.Kuranın içeriğinde ne yazıyorsa doğru ve gerçektir.Kuranın içeriğinde tek bir yanlış bile yoktur.
    Kuranın içeriği nelerden oluşuyor?
    -Mitolojik öge ve olaylar.Allah,cin,şeytan,melek,yıldızlarla taşlanan şeytanlar,melekleri dinledikleri için alev toplarıyla vurulan cinler,cennetten kovulan adem ve havva vs vs.Bunları aramızda gören var mı bilmiyorum,ama ben görmedim.Ama inanan biri bunlara gerçek,bunlara inanmayanlara da kafir demek zorunda.Ama işin ilginç yanı şu, ortada üstü örtülen,yalanlanan bir gerçek yok.
    -Suç,günah ayetleri.Zina,hırsızlık,bozgunculuk vs vs ve bunları yapanlara uygulanan yaptırımlar.100 sopa atmak,el kesimi,el ayak çapraz kesimi,çarmıha germe,öldürme,sürme.Bunlardan Allahın var ya da yok olduğu sonucuna ulaşılabilir mi?
    -Cihat ayetleri.Ganimetlerden,cariye ve kölelerden söz eden ayetler.
    -Evlilik ayetleri,mirasla ilgili ayetler,Muhammedle ilgili kişisel ayetler.
    -Cennet ve cehennem ayetleri.Yine bunlarda mitolojik ögeler.İnanacaksın,inanmanın bunları gerçek yaptığını düşüneceksin ve bunlara da inanmayanlara kafir diyeceksin.
    -Birde bilimin alanına giren ayetler var.Yer ve göklerin 6 günde yaratılması.Dölün bel ile kaburga kemiklerin arasından çıkması.Her şeyden iki eş yaratılması.Zülkarneynin Güneşin battığı yere ulaşması ve Güneşi kara balçıklı bir suda batıyor olarak görmesi.Adem ile Havva,evrimin alanına giriyor.Yıldızlarla şeytanların taşlanması.Bu evrene ait bir şeyle,şeytan adlı bir mitolojik bir varlık taşlanıyor.Bunu nasıl gözlemleyeceksin.İnanacaksın.Koca koca yıldızlarla şeytanlar taşlanıyor diyeceksin.Yine göğün oturulabilir yerlerine oturup melekleri dinleyen,bilgi çalmaya çalışan cinlerin alev toplarıyla vurulması.Yıldırımlarla kafirlerin çarpılması,kayaların Allah korkusundan yuvarlanması.Bunlara gerçek diyecek,inanmayana da kafir diyeceksin.Kuranda bu arada evren anlamında tek bir sözcük yoktur.Kuran bir evren kavramından söz edilmez.Yer ve gökler vardır.Benim gördüğüm kadarıyla da Kuranın ortaya koyduğu model düz bir yer ve yedi kat göktür.

İslam çökmüş çökmemiş mi,bu sorunun yanıtını Kuranın bilimin alanına giren ayetlerinde arayabilirsin.Kuranın içeriğinde ki tek bir yanlış da İslamın çökmesi yeterlidir.Ama tabi müslümanlara göre Kuranın içeriğinde tek bir yanlış bile yoktur.Kuranın içeriğinde yanlış var diyen yalan söylüyordur.Ben de düşünüyorum ve kendime soruyorum.Kafir olan,gerçeğin üstünü örtüp,gizleyen acaba biz miyiz,yoksa Kuranın içeriğinde tek bir yanlış bile yoktur diyen,daha doğrusu islama inanınca kaçınılmaz olarak bunu demek zorunda kalan müslümanlar mı diye,soruyorum içeriğimde tek bir yanlış bulma seçeneğiniz yok diyen İslam bireyleri kafirliğe mi itiyor diye?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gök Gürültüsü -- 21 Kasım 2017; 14:28:17 >

• Gök Gürültüsü kullanıcısına yanıt
    "yıldızlarla taşlayan şeytanlar,melekleri dinledikleri için alev toplarıyla vurulan cinler" Bunların ve diğerlerinin hangi ayetlerde geçtiğini yazar mısın sana zahmet(!).

• Ateizm tanrinin yokluguna inanmak ya da tanrinin yoklugundan emin olmak degildir.

Varligini reddetmektir.

Ateizm bir inanc degildir, bazi insanlarda gorulen "inanma" eylemini yapmamaktir. Kiminle evlisin sorusuna "bekarim" demektir. "Tam emin olmadigim biriyle evliyim" ya da "karsi komsuyla evli degilim" demek gibi degildir. Ateist adam tanri inancini reddeder. Ispat yukumlulugu ya da alternatif bir aciklama yukumlulugu yoktur. O yuzden ateiste allah yoksa gok kubbeyi kim yaratti diye sormak sacmadir.

Muslumanlarin hepsi evrendeki her seyin mutlak sahibi sorusuna tek bir agizdan "allah" diye cevap verirler. Ateistlerin ortak bir cevabi yoktur. Zeus diyen de cikar, spagetti canavarini da duyariz, "ne biliym arkadasim" diyen de cikar. Cunku ateizm organize bir din degildir, belirli bir ajendasi yoktur. Araba kullanmama kurallari olmamasi gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 21 Kasım 2017; 11:08:01 >
  • Emin değiller ki. Dahası ateistlerin hepsi tanrıyı yadsıyor değil. "Agnostik ateizm" diye bir kavram var. Diğer taraftan bir şeyin yokluğu kanıtlanamaz. En azından tanrının varlığını yadsıyabilmen için kainata ve uzay-zamana hakim olman gerekecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BeyazZenci01 -- 21 Kasım 2017; 9:7:32 >
  • Minareden at beni in aşağı tut beni.

Haliyle emin olunmaz olunamaz.

• Muslumanlar allahin varligini gosteremiyorlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • muaz199 M kullanıcısına yanıt
    Mulk suresi 5. Ayete bakabilirsin.

Belli ki daha neye inandigini bilmiyorsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emin değiller ki, sadece Dini kitaplar, Fizik, Dinler Tarihi, Evrim incelemesi sonucunda bu Kaotik evrenin bir yaratıcısı olmadığını düşünüyorlar. Sadece bir varsayım.

• Öncelikle Ateizm tanımı için teşekkürler.

Allah'ın şu şekilde yokluğunun kanıtlanacağını düşünüyorum. Kurandaki bir ayet bile çürütülse sonuçta tanrı kelamı bir kitaptaki bilgi çürütülüyor dolayısıyla o sözün tanrı kelamı olmadığı ortaya çıkar yani İslamın Allah'ı hayali bir karakter demektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muaz199

"yıldızlarla taşlayan şeytanlar,melekleri dinledikleri için alev toplarıyla vurulan cinler" Bunların ve diğerlerinin hangi ayetlerde geçtiğini yazar mısın sana zahmet(!).

Yıldızlarla şeytanların taşlanması,Mülk 5.
    Melekleri dinleyen cinlerle ilgili ayetler.Saffat 6,7,8,9,10.Cin 8,9.
    Yıldırımlarla kafirlerin çarpılması.Rad 13
    Taşların Allah korkusundan yuvarlanması.Bakara 74
    Yer ve göklerin 6 günde yaratılması.Furkan 59,Secde 4,Kaf 38
    Zülkarneynin Güneşin battığı yere gitmesi ve onu kara bir balçıkta batıyor olarak görmesi.Kehf 86.
    Dölün çıktığı yer.Tarık 7
    Buradan da gök sözcüğünün geçtiği diğer ayetlere ulaşabilirsin.
    http://meal.ihya.org/kurandan-ayetler/kuranda-gecen-gokler-ile-ilgili-ayetler.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gök Gürültüsü -- 21 Kasım 2017; 14:25:47 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• "Ateizm bir inançtır" demek ateistlerin çok kıl olduğu bir konu çünkü bizim tayfa özellikle "biz bilimciyiz hajum inançla işimiz olmaz" diye düşünüyor. Fakat, inanç bir yargıyı doğru kabul etmek demek olduğuna ve ateizmin temelinde de "tanrı yoktur" yargısı olduğuna ve ateistlerde bu yargıyı doğru kabul ettiğine göre ateizmde bir inançtır demek yanlış olmaz.

Burada sorulması gereken soru şu: ateizm bir inançsa ne olmuş yani? Ateizm inanç olduğu için nerde saçma salak yahudi-arap hikayesi varsa toplamış olan antikçağ ve ortaçağ fırlaması semavi dinlerle aynı olduğu anlamınamı geliyor? Bütün insanlar inanırlar ve daha doğrusu bize ait olan herşeyin temelinde inanç yatar. Ortada garipsenecek bir durum yok.

Ben "tanrı %100 yoktur" diyen bir ateistle karşılaşmadım. Aynı şekilde "uçan balinalar %100 yoktur" diyen biriylede karşılaşmadım. Biz insanoğlunun sınırlı bir şekilde veri toplayabilen bir bedeni ve sınırlı bilgi ortaya çıkartan bir beyni var. Bundan ötürü bu tip kesin bir yargıya varmak saçmalamak olurdu. Ama yinede bu hiç yargıya varılamaz demek olmuyor. Olasılıklar üzerinden bir yargıya varılabilir. Şahsen ben, sağduyum gereği bir şeyi açıklamak için ortaya atılmış bir doğa temelli varsayım ile doğaüstü temelli bir varsayım arasından ilkinin doğru olma ihtimalini daha çok olduğuna kanaat getiririm. Bundan ötürü evreni ne idüğü belirsiz doğaüstü bir varlık yarattı demektense evren doğal süreçler sonucu oluşmuş ve oluşmaya devam eden bir varlıktır demeyi daha uygun buluyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Liberte von Skepticus -- 21 Kasım 2017; 14:34:16 >

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    Yıldızlarla taşlanan yerine yıldızlarla taşlayan yazmışsın oradaki eki yanlış yazdığından çok farklı anlam oluşuyor.Neye inandığımı biliyorum ama hafızım veya Kur'an ın bütün anlamını biliyorum demiyorum o yüzden ayet numarasını istedim.Sen biliyorsan cok güzel Dünyanın ilk hafız ateisti sensin kutluyorum Allah başarılarının devamını versin.

• Gök Gürültüsü kullanıcısına yanıt
    Eyvallah sağolasın millet görsün hangi ayetler olduğunu.

• muaz199 M kullanıcısına yanıt
    ahhahaahahahhhahh çok güldüm la sana
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.