Şimdi Ara

Atatürk'ün Yaptığı En Büyük Hata. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
2.470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Boyun eğenlerde.

NE ZAMAN ANLAYACAKSINIZ!

• neommy kullanıcısına yanıt
    O kadar kliseyi kapatti ya :D
    Seni gidi ateist seni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kazım Karabekir ile ters düşmesi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kediyeyolgösterenadam

Mustafa Kemal'in en büyük hatası kültür tasfiyesidir. Osmanlı kültür ve ümmet bilinci ne zaman bu halktan silindi, Türkiye o zaman kaybetti.

Sizin de en büyük hatanız bunun bir kaç yılda yapıldığını zannetmeniz.
    Tanzimat sonrası bu memlekette kültür değişimi başladı. Her devrin adamı hocalarınız bunu bilemez elbette.
  • Biraz uzatayım, Enver Hoxha adına!
    Çok uzun zamandır adını duymamıştım Enver'in. Siz söyleyince ne oldu bu adama acaba diye merak ettim, uzun zaman olmuş öleli. Tarih öncesi zamanlarda Türkiye solu içinde taraftarları vardı görüşlerinin, öyle katı taraftarları vardı ki Ey Kaydı'cı Usame Bin Ladin bile görse Allahım sana sığınırım der, ve tüyerdi ortalıktan!
    Dediğiniz doğruymuş, Stalin yoldaş yine altın kalpliymiş, 60-80 kilise bırakmış ortalıkta. Enver Hoca hiç kilise bırakmamış, hepsini kapatmış!
    Arnavut inadı sözünün geldiği bu dağ köyü kafası böyle oluyor galiba. Hiç olmazsa 1 taneyi müze olarak bırakabilirdi bence.
    Aslında cidden Komünizm çok şey kazandırmış Arnavutluğa da, yöntemleri bir yana. Eğitimli bir nüfus, iyi sağlık hizmeti, az çok karınları doymuş tabii. Birde çok güldüm, 3 milyon nüfuslu dağlık Arnavutlukta 750000 korugan yaptırmış, kendi teorisine göre çıkması kesin olan 3. Dünya savaşının çıkmasını beklerken Enver hoca.
    Çıkmadan 85'lerde ölmüş zaten. Allahın yerinde olmak istemezdim, öteki tarafta kesin üzerine yürümüştür Enver, niye hala 3. Dünya savaşını çıkartmadın, 3-5 yanlışlıkla ateşlenen füzeye bakardı herşey diye!

• diyaneti açması quranı türkçeye çevirtmesi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Atatürk'ü severim sayarım.Ancak kesinlikle bu ülkenin dini benliğine hiç bir zaman tam anlamıyla sahip çıkmadı.Bakın diğer müslüman devletlere hangisi bizim gibi ? Hangisinde o ülkeye mensub kızlar dar kot-tayt giyiyor ? veya hangisinde o ülkenin erkekleri dar kot giyiyor ? Şimdi eksi yağmuruna tutulucam biliyorum ama hernekadar bazı kesim kabul etmesede bu ülkenin %90'dan fazlası müslüman ama sözde müslüman.Az önce verdiğim örnekte dediğim gibi çevremizdeki diğer müslüman ülkelere bakıldıgında Türkiyenin müslüman gibi yaşamadığını anlarız.Kaldıkı kimi insanlara göre Müslüman ülkelere önderlik eden bir ülkeyiz.

Kısacası Atatürk dini benliğe sahip çıkmadı.Sonucunda bu ülke böyle oldu ? Sakın yanlış anlamayın ben şuanki düzenekten memnunum kolumda dövmemde var,istediğimide giyebiliyorum özgürüm ama bu ülke kültürel,tarihi ve dini konuda böyle olmamalıydı.Yanlış yoldayız ve ileride dahada kötü olucak herşey

• quote:

Mustafa Kemal'in en büyük hatası kültür tasfiyesidir. Osmanlı kültür ve ümmet bilinci ne zaman bu halktan silindi, Türkiye o zaman kaybetti.

Atatürk olmasaydı şu coğrafyanın geri kalmış yobaz coğrafyalardan zerre farkı olmayacaktı.

Atatürk'ün Yaptığı En Büyük Hata.

Bu mu istediğiniz?

Evet, müslümansınız. Bunu anlıyorum. Ama islam üzerine, şeriat üzerine kurulmuş bir devletten hiçbir şekilde gelişme, ilerleme bekleyemezsin. Bugünün sistemi budur. En bariz örnek bugünkü müslüman ülkelerin durumu. Bunu bile göremeyecek kadar nasıl körelebiliyorsunuz anlamıyorum.

Bakın Japonya'ya. Hiroşima'dan sonra onları ibadet mi kurtardı? Dualar mı kurtardı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Satoshi. -- 16 Haziran 2015; 6:23:17 >

• Demokrasi getirmiş gibi gözükmüyor.Cumhuriyet geldi ama demokrasi öyle olmaz.Demokrasi 1950 yılında gelmiş gibi duruyor.
  • Türkiye, diktatörlükten koparak hata etti bence

• Indigo I kullanıcısına yanıt
    Tek partide çok partide hepsi Chp döneminde getirildi. Size kalsa bir tane padişahın kulu olup onun cariyelerle sarayda keyif yapmasını arzulamak dışında bir istediğiniz yoktu zaten...

Atatürk dönemi çok parti denemeleride olmuştur ayrıca .

• Kısmen katılıyorum. Acı çekmeden gelen bir demokrasi, tepeden tabana gelen bir demokrasi bizimki. Halk ihtilali olmadan gerçekleşen devrimin kalıcı olması beklenemez bence. Demokrasinin kıymetini bilmiyoruz. Bunun içindir ki hala monarşiye dönmek isteyen bir kitle var. Monarşinin ne demek olduğunu bilmiyorlar. Kısaca evrimini tamamlayamamış, demokrasi kültürü oturmamış bir toplumuz. Halk istemedikçe de oturmayacak. Demokrasinin içinde "ülke hanedanın malı bizler hanedanın kuluyuz" anlayışı devam ediyor. Halk demokrasiyi padişahı biz seçiyoruz başa geçen her istediğini yapabilir. %70 aldıysa %30'un isteklerini dinlemez. Herkes hanedana biat eder anlayışı hakim. Demokrasi içinde monarşi sanırım. Seçim barajını destekleyen insanlar bunun en açık göstergesi. Sizde duyuyorsunuzdur "iti kopuğu meclise girecek" şeklinde sözleri, kendilerinden başka kimsenin konuşmasına tahammül edemeyen kitleyi. Sanıyorlar ki demokraside sadece çoğunluk olanın fikri alınır diğerlerinin ne dediği önemli değildir, sadece kendi fikri kabul görmeli diğerleri yokmuş gibi davranılmalı. Atatürk'ün devrim yaparken düşündüğünü anlayabiliyorum, bunu dönemin şartlarına göre değerlendirmek lazım. Kısa vadede başarılı olmuş. Türkiye'nin gelişmesini sağlamış. Küllerinden bir ülke kurmuş. Şuan hala standart bir ortadoğu ülkesi olabilirdik ama elbetteki bir gün düzeni yıkacaktı halk. Dünya'nın her yerinde halk hareketiyle gelen demokrasiler başarılı. Dayatmayla gelen demokrasinin başarılı olduğu ülke bilmiyorum. Benim görüşüm demokrasi bir şeyleri düzeltemez, bir şeyler düzeldiği zaman demokrasi gelir. Buna rağmen Atatürk çağının çok ilerisinde bir insandı. Belki de o döneme fazla olan bir insan. 100 yıl geçti hala onun 100 önce ortaya attığı fikirlerin bir adım ilerisine gitmeyi bırakın ulaşamayanlar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mollyket

quote:

Atatürk olmasaydı şu coğrafyanın geri kalmış yobaz coğrafyalardan zerre farkı olmayacaktı.

Bu mu istediğiniz?

Evet, müslümansınız. Bunu anlıyorum. Ama islam üzerine, şeriat üzerine kurulmuş bir devletten hiçbir şekilde gelişme, ilerleme bekleyemezsin. Bugünün sistemi budur. En bariz örnek bugünkü müslüman ülkelerin durumu. Bunu bile göremeyecek kadar nasıl körelebiliyorsunuz anlamıyorum.

Bakın Japonya'ya. Hiroşima'dan sonra onları ibadet mi kurtardı? Dualar mı kurtardı?

Olmasaydı geri kalırdık, olmasaydı böyle olurdu gibi demogoji edebiyatına lüzum yok. Tarihde olmasaydılara yer yoktur. Mustafa Kemal'i nasıl yapmadıklarından sorumlu tutamaz isek, olmasaydı olacaklardanda bir dini yada ideolojiyi sorumlu tutamayız. Burada "caps" yada esas adı ile "meme"lere de lüzum yok. Şeriat gelse, İslam hakim olsa herkese 72 bakire verileceğini sanıyorsanda bilgi birikimini sorgula. Hatta direk çöpe at.

Şimdi sıra klasik "Müslüman ülkelerin durumunu görmüyor musunuz, şeriat istiyorsan Arabistana git" meselesine geldi. Müslüman ülkeler yerine Orta doğu ismini kullanmak gerekir. Ortadoğuda toplum ve devlette gelişmenin sağlanamamasının sorumlusu İslam değildir. Bu işide adında İslam geçiyor diye müslüman demek gibi olur. Ortadoğuda 100, belki 250 senede denebilir ırkçılığın mezhepciliğin körüklenmesi, ideoloji haline getirilmesi uğraşı vardır. Bunun mimarına ingiltere, ittihat terakki, siyonizm denebilir. Irkçılık ve mezhepçiliğin yanında yer altı zenginliklerine hakim olma çabası, enerji ve ticaret yollarına hakim olma isteği gibi bir çok sebepte sayılabilir. Bunca tarihi gerçeği kenara itip "Müslüman ülkeleri görüyorsun" diyemezsin. Gerçek İslam bu değil demiyorum zira İslam ile meselenin uzaktan yakından alakası yok. Bu şekilde "İslam günümüz diplomasi, siyaset, ekonomi vs dinamiklerinde yetersiz kalacaktır" iddaasıda çürütülmüş oluyor. Ve Japonyayı çalışmak kurtardı tabii ki. Efendimizin buyurduğu gibi;

“Deveni bağla sonra tevekkül et.” (Tirmizî, 2441)

• Canis Majoris kullanıcısına yanıt
    Ldp genel başkanı cem toker ile yakın bir dostum bir ara konuşma fırsatı bulmuşlar. Çok küfürbazmış kendileri. Arkadaşım bu ağızla mı devleti yöneteceksin dememek için kendini zor tuttmuş.

• quote:

Ldp genel başkanı cem toker ile yakın bir dostum bir ara konuşma fırsatı bulmuşlar. Çok küfürbazmış kendileri. Arkadaşım bu ağızla mı devleti yöneteceksin dememek için kendini zor tuttmuş.

Helal olsun başkana.Küfür,insanın kendini en iyi anlatma biçimidir

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mollyket

quote:

Bu mu istediğiniz?

Olmasaydı geri kalırdık, olmasaydı böyle olurdu gibi demogoji edebiyatına lüzum yok. Tarihde olmasaydılara yer yoktur. Mustafa Kemal'i nasıl yapmadıklarından sorumlu tutamaz isek, olmasaydı olacaklardanda bir dini yada ideolojiyi sorumlu tutamayız. Burada "caps" yada esas adı ile "meme"lere de lüzum yok. Şeriat gelse, İslam hakim olsa herkese 72 bakire verileceğini sanıyorsanda bilgi birikimini sorgula. Hatta direk çöpe at.

Şimdi sıra klasik "Müslüman ülkelerin durumunu görmüyor musunuz, şeriat istiyorsan Arabistana git" meselesine geldi. Müslüman ülkeler yerine Orta doğu ismini kullanmak gerekir. Ortadoğuda toplum ve devlette gelişmenin sağlanamamasının sorumlusu İslam değildir. Bu işide adında İslam geçiyor diye müslüman demek gibi olur. Ortadoğuda 100, belki 250 senede denebilir ırkçılığın mezhepciliğin körüklenmesi, ideoloji haline getirilmesi uğraşı vardır. Bunun mimarına ingiltere, ittihat terakki, siyonizm denebilir. Irkçılık ve mezhepçiliğin yanında yer altı zenginliklerine hakim olma çabası, enerji ve ticaret yollarına hakim olma isteği gibi bir çok sebepte sayılabilir. Bunca tarihi gerçeği kenara itip "Müslüman ülkeleri görüyorsun" diyemezsin. Gerçek İslam bu değil demiyorum zira İslam ile meselenin uzaktan yakından alakası yok. Bu şekilde "İslam günümüz diplomasi, siyaset, ekonomi vs dinamiklerinde yetersiz kalacaktır" iddaasıda çürütülmüş oluyor. Ve Japonyayı çalışmak kurtardı tabii ki. Efendimizin buyurduğu gibi;

“Deveni bağla sonra tevekkül et.” (Tirmizî, 2441)

Zaten gözlerini kapatmış kulaklarını tıkamışsın. Ne desek faydası yok.

• İddaalarına yanıt verdim. Bende bilirdim "Anlatsamda anlamayacaksın" demeyi. Burada saygı ve fikir esasdır. Başka sorun varsa sorabilirsin.

• quote:

İddaalarına yanıt verdim. Bende bilirdim "Anlatsamda anlamayacaksın" demeyi. Burada saygı ve fikir esasdır. Başka sorun varsa sorabilirsin.

Cevap verecek bir şey göremedim çünkü saçmalamışsın.

"Olmasaydı geri kalırdık, olmasaydı böyle olurdu gibi demogoji edebiyatına lüzum yok."

Bu ilk cümlen fazlasıyla olayı kestirip atmaya, görmemeye meyilli bir şey. İkinci paragrafı okumadım bile. Çünkü sayfalarca şey açıklasam da kafanın çalışma zihniyeti bu. Yapabileceğim bir şey yok. Haklısın diyeyim, egon tatmin olsun.

Cevap vermezsen sevinirim. Çünkü okumayacağım.

İyi forumlar.

• Hanımların tribide çekilmiyor. Bu bölüm onlara göre değil herhalde.

• Kediyeyolgösterenadam kullanıcısına yanıt
    Sonuçta senin zihniyetin ülkeye hakim olsaydı orta anadolu bozkırlarında padişahıyla yönetilen küçük arapvarı bir saltanat içinde yaşıyor olacaktık ...

Geçmişin hayalleri içinde osmanlının ülke ülke toprak kaybettiği dönemleri hülyalı gözlerle arzuluyorsunuz.

Romantik hayallerden uyansaniz ama sadece aynı lafları tekrar edeceksin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 17 Haziran 2015; 2:37:49 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.