Şimdi Ara

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve birkaç sözü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
12.237
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve birkaç sözü


  (Resimden okunmayabilir) :

  Ey Türk Gençliği!

  Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.
  Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur.
  Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir.
  İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.
  Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetln imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!
  Bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir.
  İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.
  Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dagıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.
  Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hiyanet içinde bulunabilirler.
  Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler.
  Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!
  Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!


  Bu konuda da 'özet geç' diyenler çıkabilme ihtimalini göze alarak:

   Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve birkaç sözü  Birkaç söz:

  ''Bilin ki, milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.''

  ''Tehdide dayanan ahlak, bir erdemlilik olmadığından başka, güvenilmeye de layık değildir. Birtakım kuşbeyinli kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz; bunun hiçbir kıymeti ve önemi yoktur.''

  "Eğer bir gün bana ihtiyaç duyarsanız,size hiçbir şey öğretememişim demektir."

  "Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir."

  "Milletimizin temel yararı ile ilgili konularda yabancıların bizce hiçbir önemi yoktur.''

  "Bu ulusu ben değil içimizdeki ruh, damarımızdaki kan kurtarmıştır."

  "Milletimiz daha da dindar olmalıdır diyorum.Ama bütün sadelik ve güzelliği ile.Dinime,bizzat gerçeğe nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum. Şuura aykırı ilerlemeye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor.
  Şu anda batıl itikatlardan oluşan ikinci bir din mevcuttur.Fakat bu cahiller sırası gelince aydınlatılacaktır."

  "Bizi yanlış yola sevk eden habisler, biliniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşlerdir. Saf ve nezih halkımızı hep şeriat sözleriyle aldatagelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz, görürsünüz ki, hep din kisvesi altındaki küfür ve alçaklıktan gelmiştir. Onlar her hayırlı hareketi dinle karşılarlar, halbuki hamdolsun hepimiz dindarız, artık bizim dinin icaplarını, dinin yasaklarını öğrenmek için şundan bundan derse ve akıl hocalığına ihtiyacımız yoktur. Milletimizin içinde hakiki, ciddi alimler vardır. Milletimiz bu gibi alimleriyle iftihar eder. Bu gibi alimlere gidin, bu efendi bize böyle diyor, siz ne diyorsunuz deyin. Fakat umumiyetle buna da ihtiyaç yoktur. Bilhassa bizim dinimiz için herkesin elinde bir ölçü vardır. Bu ölçü ile hangi şeyin dine uygun olup olmadığını kolayca takdir edebilirsiniz. Eğer bizim dinimiz akla mantığa uygun bir din olmasaydı mükemmel olamazdı, dinlerin sonuncusu olmazdı.


  Bu da her gün sabah kalktığımda Atatürk'ün resmine bakarak ettiğim yemin :
   Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve birkaç sözü

  Bazıları kaldırsa da asla unutulmaz bu ant.  Hiçbir amacım yok, dostlar. Sadece, belki konuya girip de Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni bilmeyen varsa okur diye açtım bu konuyu. Bilenlere, okuyanlara zaten lafım yok, ama tekrar okumuş oluruz. Unutulmaya yüz tutmuşsa yeniden hatırlarız. Problem yoktur umarım. Bu arada gençliğe hitabeyi kelimesi kelimesine ben de ezbere bilmiyorum ama çok sık okuyorum.

  Adminlere not: Rahatlıkla görülebildiği gibi konu siyasi içerikli değildir, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve birkaç sözü sadece. Bu yüzden eğer konunun amacı yorumlarda saptırılırsa, yorumlar ve onları yazanlar hakkında işlem yapılmasını rica ediyorum, konumun kapatılmasını değil...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Milfka -- 28 Ocak 2014; 16:30:25 > • Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve birkaç sözü

 • Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!

  Bunu aklınızın bir köşesine yazın,gerekli olacağı günler yakındır !

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Sacramental

  Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!

  Bunu aklınızın bir köşesine yazın,gerekli olacağı günler yakındır !

 • Türk Birliği'nin bir gün hakikat olacagına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi Dünya'ya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği'ne inanıyorum. Onu görüyorum. Yarının tarihi yeni fasıllarını Türk Birliği ile açacak. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'lügün varlığı bu köhne áleme yeni ufuklar açacak. Güneş ne demek, ufuk ne demek o zaman görülecek. Hayatta yegane varlığım ve servetim Türk olarak doğmamdı.
 • Bu memleket, Dünya'nın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu sahne yedi bin senelik (en aşağı), bir Türk Beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgârlarıyla sallandı; beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvelâ korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı, onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu, şimşek, yıldırım, Güneş oldu. Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır, kasırgadır, Dünya'yı aydınlatan Güneş'tir.


  -MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
 • Faydalı konu

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bursa Nutku olmadan olmaz, hele ki günümüzü oldukça iyi anlatıyor;

   Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve birkaç sözü  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bobafett -- 28 Ocak 2014; 15:18:01 >
 • "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir."
 • adam

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bir 20 sene daha yaşasaymış şuanda çektiklerimizi bile o zamandan halledermiş ama ne yazık ki Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun Atatürk'ün...
 • "Hayattaki yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."

  -Mustafa Kemal ATATÜRK
 • @Requiestcat in Pace Hocam, eğer kapanırsa forumu topluca terk edelim. Yok artık daha neler yani. Siyaset tartışmıyoruz ya, Atatürk denince akla siyaset geliyorsa, bazı kuş beyinliler yüzündendir. Adından da anlaşıldığı gibi ''Atatürk'', yani Türklerin Ata'sı. Ayrıca bir siyasetçiydi, orası ayrı konu. Ama siyaset yapmıyoruz, Ata'yı yad ederek, verdiği emanete sahip çıkmak için zihinlerimize kazıyoruz bazı şeyleri. Bu, kendine Türk diyen ya da Türkiye'de yaşayıp farklı ulustan olan ama vatanına bağlı olduğunu söyleyen herkesin yapması gereken bir şeydir. Atatürk'ün bıraktığı miras sadece Türklere değil, tüm milletlere örnek olacak niteliktedir. Yanlışsam düzeltin.

  @qwasderf hocam, herkes farklı ve bilinmeyen şeyler, ya da bilinen hiç fark etmez, paylaşırsa konu çok yararlı olur. :)

  Bu arada, videoları izlemeyen varsa izlesin. CIA'in arşivlerinden çıkmış o net olan videolar. :)
 • Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hiyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

  Burayı tekrar tekrar okuyun

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


 • Gözlerim doldu

  Seni çok özledik
 • "Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir."
 • Hocam yapmayacaktın bunu be. Ağlattın.
 • Konu kapanır.Türk'ün geçtiği her konu kapatılıyor.Atamız da Türk olduğu için burası fazla dayanmaz.
 • ülkenin öz benliği ırkçılık olarak yorumlanır oldu ne günlere geldik ah ahh
 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.