Şimdi Ara

ASUS N550JK-CN167D KULLANICILARI KULÜBÜ (109. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.175
Cevap
36
Favori
111.677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 105106107108109
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Dostum öncelikle verdiğin ayrıntılı cevap için teşekkür ederim. Geçen yıl Samsung evo 250 GB ssd alarak hdd çilesinden kurtuldum. Benim sorunum şu sıralar oyun oynadığımda bilgisayarın fark edilecek şekilde zorlanması. İşlemci erken ısınıyor, bilgisayar çokça ısınıyor. Çok anladığımdan değil ama sanki ram i yükseltmek bir çözüm olacak gibime geliyor. Ayrıca şu zamanda yeni bir bilgisayar almak akıl karı değil en azından ram yükseltmesi yaparak bilgisayarı yenilemiş olayım dedim:)
    Ayrıca varsa ekstra tavsiyelere de açığım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xwx_black -- 12 Kasım 2019; 23:9:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bildiğim, grafiği yüksek oyunlarda asıl yük ekran kartındaymış, yani ram ve işlemci arttırımı pek fayda sağlmazmış diye okumuştum.
    istersen bir araştır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xwx_black

Dostum öncelikle verdiğin ayrıntılı cevap için teşekkür ederim. Geçen yıl Samsung evo 250 GB ssd alarak hdd çilesinden kurtuldum. Benim sorunum şu sıralar oyun oynadığımda bilgisayarın fark edilecek şekilde zorlanması. İşlemci erken ısınıyor, bilgisayar çokça ısınıyor. Çok anladığımdan değil ama sanki ram i yükseltmek bir çözüm olacak gibime geliyor. Ayrıca şu zamanda yeni bir bilgisayar almak akıl karı değil en azından ram yükseltmesi yaparak bilgisayarı yenilemiş olayım dedim:)
    Ayrıca varsa ekstra tavsiyelere de açığım.
    ssd takmakla çok iyi yapmışsın. elbette ram kapasitesini yükseltmek de performansını artırır ve faydalıdır ama oyunlara etkisi az olur.

peki ne yapmalısın?

1- öncelikle şunu sorayım bilgisayarı aldığından beri hiç ekran kartının termal macununu yeniledin mi? anladığım kadarıyla sende benim gibi bir oyun seversin. çok da oyun oynuyorsun :) bu nedenle termal macun eskidiyse hele hele hiç yenilemediysen ciddi ısınma sorunları yaşarsın. yıllık yenilemelisin. hatta ilk işin bu olsun.

2- termal macun yenilenirken fanlarını ve bilgisayarın içini de bir güzel temizletmen epey fayda sağlar.

3- ekran kartını en son sürüme güncellemeni tavsiyederim. nvidia nın sitesinde bunu yaparsın veya GeForce Experience yükle o halleder.

4- bilgisayarında arka planda çalışan bazı programlar işlemcileri epey yorabiliyor. görev yöneticisinden kontrol ederek böyle bir program var mı kontrol varsa kaldır.

5- notebook soğutucun var mı bilmiyorum ama yoksa mutlaka al. ben zalman kullanıyorum ısıyı en az 5 derece düşürüyor ki 5 deyip geçme çok etkisi var.

6- özetle belirttiğin gibi şu sıralar yeni bilgisayar almak akıl işi değil. o zamanda hem ssd hem ram takviyesi yaparak ve yukarıda belirttiğim konulara dikkat ederek bilgisayarımızdan iyi verim alırız. ben hala çok memnunum.

bu arada unutmadan ekliyeyim. şu an bilgisayarımda STAR WARS Battlefront II ve pes 2019 yüklü gayet akıcı oynuyorum. elbette ısınma biraz oluyor ama ciddi bir sorun olmuyor. elbette elimizin altında kaliteli ama emektar bir makine olduğunu bilerek saatlerce yüklenmemek gerek :) umarım faydalı olmuşumdur. kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi silverdagger -- 14 Kasım 2019; 21:16:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: silverdagger

ssd takmakla çok iyi yapmışsın. elbette ram kapasitesini yükseltmek de performansını artırır ve faydalıdır ama oyunlara etkisi az olur.

peki ne yapmalısın?

1- öncelikle şunu sorayım bilgisayarı aldığından beri hiç ekran kartının termal macununu yeniledin mi? anladığım kadarıyla sende benim gibi bir oyun seversin. çok da oyun oynuyorsun :) bu nedenle termal macun eskidiyse hele hele hiç yenilemediysen ciddi ısınma sorunları yaşarsın. yıllık yenilemelisin. hatta ilk işin bu olsun.

2- termal macun yenilenirken fanlarını ve bilgisayarın içini de bir güzel temizletmen epey fayda sağlar.

3- ekran kartını en son sürüme güncellemeni tavsiyederim. nvidia nın sitesinde bunu yaparsın veya GeForce Experience yükle o halleder.

4- bilgisayarında arka planda çalışan bazı programlar işlemcileri epey yorabiliyor. görev yöneticisinden kontrol ederek böyle bir program var mı kontrol varsa kaldır.

5- notebook soğutucun var mı bilmiyorum ama yoksa mutlaka al. ben zalman kullanıyorum ısıyı en az 5 derece düşürüyor ki 5 deyip geçme çok etkisi var.

6- özetle belirttiğin gibi şu sıralar yeni bilgisayar almak akıl işi değil. o zamanda hem ssd hem ram takviyesi yaparak ve yukarıda belirttiğim konulara dikkat ederek bilgisayarımızdan iyi verim alırız. ben hala çok memnunum.

bu arada unutmadan ekliyeyim. şu an bilgisayarımda STAR WARS Battlefront II ve pes 2019 yüklü gayet akıcı oynuyorum. elbette ısınma biraz oluyor ama ciddi bir sorun olmuyor. elbette elimizin altında kaliteli ama emektar bir makine olduğunu bilerek saatlerce yüklenmemek gerek :) umarım faydalı olmuşumdur. kolay gelsin.

Alıntıları Göster
    bilgisayarı 2014 yılında oyun oynamak için almıştım, 6. senesini doldurmak üzere olan makine hala canavar gibi maşallah,daha bir kere bile bana mısın demedi. termal macunu geçen yıl yeniletmiştim ama kullanılan macundan olsa gerek pek bir faydasını görmediğim için bir daha o işe hiç bulaşmadım.
    genelikle steam üzerinden olmak üzere çokça oyun oynuyorum,haliyle sıcaklık problemim had safhada, kıytırık bir soğutucu almıştım zamanında ancak o da iş görmeyenler listemde,kenarda kendince takılıyor.
    Kingston HyperX Fury Black 8GB 1600MHz DDR3 Ram den iki tane almayı planlıyordum aslında ama eğer gerçekten hissedilebilecek bir fark yaratmayacaksa gereksiz masraf yapmayayım.
    tavsiyelerin çokça faydalı oldu dostum, en azından bir macun ve soğutucu ihtiyacım olduğunu fark ettim:)

• quote:

Orijinalden alıntı: mimleon

Bildiğim, grafiği yüksek oyunlarda asıl yük ekran kartındaymış, yani ram ve işlemci arttırımı pek fayda sağlmazmış diye okumuştum.
    istersen bir araştır.
    bu konudan ben de pek emin değilim açıkçası, o yüzden ram değişikliği yapıp yapmamak arasında kararsız kaldım zaten.
  • quote:

bu konudan ben de pek emin değilim açıkçası, o yüzden ram değişikliği yapıp yapmamak arasında kararsız kaldım zaten.

Alıntıları Göster
    gtx850m hala iş gören bir ekran kartı. oyun bilgisayarlarında iş ekran kartında bitiyor. dediğim gibi işlemci ram'i önemli, ama oyunlara doğrudan çok bir katkısı olacağını sanmam (dolaylı olarak belki biraz var) ben de bir ara öyle düşünmüştüm oyun işin ram artırayım diye ama sağolsun bilgisayarcım uyarmıştı faydası olmaz diye.
  • Merhaba arkadaşlar. Benim görüşüm cihazın bakımları harici masraf yapmamanız yönünde. Cihazı 5-6 yıldır kullanıyorum, oyunlarda sizi mutlu etmez fakat oynatmamda demez. SSD harici takviye yapmanız size bir avantaj sağlamayacaktır. Cihazın 2 sorunu var, ekran değişimi gerekebiliyor. Diğeri ise soğutması pek verimli değil. Kasa yapısıda buna uygun değil zaten. Cihazı şuan iş için kullanıyorum ve genel olarak bu konuda verimli. 1TB SSD takviyesi yapmıştım ve uzun zamandırda format atılmıyor. Buna rağmen çok iyi.

Kısaca oyun oynayacağım az takviye yapayım derseniz buna değmez. Çünkü oyunda ki asıl sorunu cihazın kendini soğutamaması. SSD taktiyesiyle ofis işlerinizi, çizim işlerinizi yapmanız için hala daha çok uygun.
  • cevaplar için çok teşekkür ederim. son olarak bilgisayarın sesi ile ilgili bir sıkıntım var, driverlarım güncel olmasına rağmen mesela bir video açtığımda ses %20-30 larda iken hiç ses alamıyorum,biraz açıp %60-70 lere gelince ses geliyor,sonrasında kıssam da sesten yana bir sorun yaşamıyorum,video bitince ses kısıksa aynı işlemleri yapmadan yine ses alamıyorum. benzer problem yaşayan var mı,varsa nasıl bir çözüm buldunuz?
  • xwx_black kullanıcısına yanıt
    Var. Hala çözemedim.
  • quote:

cevaplar için çok teşekkür ederim. son olarak bilgisayarın sesi ile ilgili bir sıkıntım var, driverlarım güncel olmasına rağmen mesela bir video açtığımda ses %20-30 larda iken hiç ses alamıyorum,biraz açıp %60-70 lere gelince ses geliyor,sonrasında kıssam da sesten yana bir sorun yaşamıyorum,video bitince ses kısıksa aynı işlemleri yapmadan yine ses alamıyorum. benzer problem yaşayan var mı,varsa nasıl bir çözüm buldunuz?
    bire bir aynı sorun bende de var. ancak bu bilgisayarla alakalı değil tamamen donanımsal. hatta bir ara ses tamamen gitmişti günlerce sessiz kaldım. en son driverı sıfırlayıp yeniden kurdum ama güncellenince yine aynı sorun oluştuştu bende güncellemeden kullanıyorum. ses artık gitmiyor ama senin belirttiğin sorun da devam ediyor.
  • silverdagger S kullanıcısına yanıt
    sanırım bu aletin kronik bir sorunu bu. bende sesin tamamen gitmesi hiç olmadı ama neredeyse ilk aldığımdan beri sesten yana sıkıntı yaşıyorum. freedos tan kendim kurulum yaptığım için bende hata var diye düşünmüştüm ama her seferinde aynı hata oldu,demek ki bunu böyle kabullenmek gerekiyormuş.
  • Arkadaşlar merhaba, Asus N550JK CN167D cihazımda DVD Romu söküp HDDyi oraya alıp(bir caddy yardımıyla) HDD yerine SSD taktım. Ayrıca menteşe kapağı yerinden çıkmıştı bunun için ekranı söküp kapağı yerine taktım. Soğutucu sistemi temizleyip termal macun sürüp kasayı kapattım ama cihaz hiç çalışmadı. Güç tuşuna basınca hiç bir tepki almıyorum.

1- Ekranı takarken pili çıkarmayı unuttum. Soketi yerine koyarken çat sesi ve bir kıvılcım gördüm. Bundan dolayı olabilir mi?

2-Soğutucu sistemin temas ettiği siyah parlak kutu gibi elemanların üstünde mavi bir yapışkan vardı. Biri yanlışlıkla söküldü ama yerine taktım. Bunu yaparken pil takılı değildi.

3-Dışarıdan aldığım HDD caddynin metal kısmını söktüm, yerine tam uyum sağlaması için, bu sorun yaratır mı?

Sorun nedir? Çözümü var mıdır? Pahalı mıdır? Her bilgisayarcı yapabilir mi?

Not: İnternette yaptığım araştırmalara göre kısa devre olduğunu düşündüm. Farklı bir şeyse önerilerinizi beklerim ben 1 numaralı maddeden dolayı bir sorun oluştuğunu düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: alper1461

Arkadaşlar merhaba, Asus N550JK CN167D cihazımda DVD Romu söküp HDDyi oraya alıp(bir caddy yardımıyla) HDD yerine SSD taktım. Ayrıca menteşe kapağı yerinden çıkmıştı bunun için ekranı söküp kapağı yerine taktım. Soğutucu sistemi temizleyip termal macun sürüp kasayı kapattım ama cihaz hiç çalışmadı. Güç tuşuna basınca hiç bir tepki almıyorum.

1- Ekranı takarken pili çıkarmayı unuttum. Soketi yerine koyarken çat sesi ve bir kıvılcım gördüm. Bundan dolayı olabilir mi?

2-Soğutucu sistemin temas ettiği siyah parlak kutu gibi elemanların üstünde mavi bir yapışkan vardı. Biri yanlışlıkla söküldü ama yerine taktım. Bunu yaparken pil takılı değildi.

3-Dışarıdan aldığım HDD caddynin metal kısmını söktüm, yerine tam uyum sağlaması için, bu sorun yaratır mı?

Sorun nedir? Çözümü var mıdır? Pahalı mıdır? Her bilgisayarcı yapabilir mi?

Not: İnternette yaptığım araştırmalara göre kısa devre olduğunu düşündüm. Farklı bir şeyse önerilerinizi beklerim ben 1 numaralı maddeden dolayı bir sorun oluştuğunu düşünüyorum.
    dostum merhaba aynı işlemi bende yaptım. dvd romu söktüm ama neden HDD'yi oraya alıp HDD yerine SSD taktın onu anlamadım. doğrudan dvd yerine ssd yi takabilirdin. boşuna HDD taşıma yapmışsın. bu işlemleri yaparkende hep pil takılıydı ve nasıl yapılacağını youtube dan izleyerek öğrendim:) termal macun ve fan temizliği ise bilgisayarcıya yaptırdım. sorunsuz kullanıyorum.

ayrıca 1. maddeye yazdığın işleme ne gerek vardı ki? senin ekranla ne işin olur? ssd takarken ekran ne alaka? anlamadım veya ben mi yanlış anlıyorum. galiba sorunda zaten bu bence. eğer anakarta zarar gelmediyse tamir edilebilir ama bilemiyorum.

2. ve 3. maddelerin sorun olacağını bende sanmam.

geçmiş olsun. umarım düzeltebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi silverdagger -- 7 Mayıs 2020; 21:14:1 >

• Menteşe kapağı çıktı onu takmak için ekranı sökmek gerekti. Okuduğum bazı yorumlarda SSDn DVD yerinde tam performans vermediği yazıyordu. Taşımada sorun yaşamadım zaten de şu ekranı takarken kıvılcım çıkması moralimi bozuyor. Sanırım kısa devre yaptı veya sigorta tarzı bişey varsa onu patlattı. Yarın bilgisayarcıya götüreceğim

• quote:

Orijinalden alıntı: alper1461

Menteşe kapağı çıktı onu takmak için ekranı sökmek gerekti. Okuduğum bazı yorumlarda SSDn DVD yerinde tam performans vermediği yazıyordu. Taşımada sorun yaşamadım zaten de şu ekranı takarken kıvılcım çıkması moralimi bozuyor. Sanırım kısa devre yaptı veya sigorta tarzı bişey varsa onu patlattı. Yarın bilgisayarcıya götüreceğim
    anladım. o tip yorumları bende okumuştum ama performansta bi sıkıntı olmadı.

6 yıllık bilgisayar ama hala çok iyi. tüm oyunları sorunsz oynuyor ssd den sonra zaten coştu.

dediğin gibi inşlh sorunun kısa devre kaynaklıdır ve çözülür.

sürecin sonucunu da burada paylaşırsan sevinirim. belki benzer sorun yaşayanlara yardımcı olur.

bol şans. kolay gelsin.
  • 
Sayfa: önceki 105106107108109
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.