Şimdi Ara

Asus G53-G73-G74 Sürücü ve Programları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
5.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • g73-74 kullanıcı kulübünde bu zamana kadar karışık şekilde verilen veya hiç verilmemiş sürücülerin derlenmesi için doğan ihtiyaçtan oluşan konudur. Bilgisayarımı sattığımdan dolayı çok fazla ilgilenememekteyim. Ancak nvidia ve ati sürücülerini güncel tuttuğunuz sürece buradaki diğer sürücüler işinizi görecektir.

Özellikle ayrımı belirtilmediği sürece sürücüler tüm seriler için ortaktır. Verilen herşey windows 7 64 bit içindir. Windowsun diğer sürümlerinde çalışma garantisi yoktur. Farklı donanımlı alınan notebooklar için alternatif sürücüler de eklenmiştir. Dolayısıyla bir üreticinin sürücüsü uymuyorsa diğerini deneyebilirsiniz.

Bios
    G53JW 211
    G53SW 203
    G53SX 209
    G73JH 213
    G73JW 205
    G73SW 205
    G74SX 203

Chipset
    intel 9.3.0
    intel mei 6.0.0.1179 (G73SW ye kadar), 7.0.0.1118 (G73SW ve sonrası), 8.0.0.1351 (Son sürüm denenmemiştir)
    Turbo boost monitör 2.1.23.0 2.5.1.0

Klavye
    atk package 10.0.0014
    Synaptics 16.2.1.3

Ses
    Realtek R2.70
    Creative THX 1.00, 1.03 (G73JW ve sonrası)
    Creative Audigy G73JH 1.0

Ekran Kartı
    Amd
    vbios yapmak istemeyenler için cd versiyon
    13.4 sertifikalı

Nvidia
    314.22 sertifikalı

Ethernet
    Atheros AR813x/AR815x/AR816x 2.1.0.5
    Realtek 8168 8.002.0516.2012

Kart Okuyucu
    Alcor G73JH 1.7.17
    Realtek 6.1.7601.28117

Wireless
    Azurewave G73JH 8.00.316
    Atheros 10.0.0.55
    Intel 15.0.0.75

Bluetooth
    Atheros 7.4.0.140
    Azurewave 6.2.5.600

Kamera
    Azurewave 5.8.55133.208
    Chicony 61.5.200.270
    Bison 6.1.7600.95

Sata
    İntel 11.6.0.1030

Usb 3.0
    Fresco 3.5.56.0

Sabit Disk
    Seagate momentus XT SD28
    Seagate ST9500420AS v5

Asus Programları

Ai Recovery 1.0.27
    Control Deck 1.0.9
    Expressgate 2.1.92.416 2.6.31.206
    Fancy Start 1.1.1
    Fast Boot 1.0.10
    Gaming mouse 1.00
    Life Frame 3 3.1.2
    Live Update 3.1.0
    Power4Gear Hybrid (G73SW öncesi) 1.1.37, (G73SW ve sonrası) 1.1.43
    Smart Logon (yeni adı Face Logon) 1.0.0014
    Splendid video 1.02.0040
    Virtual Camera 1.0.26
    Windows bios flash aracı 2.41
    Wireless Console 3 3.0.31

Yararlı Programlar

C++ Pack
    Cpu-z Rog 1.59
    Directx
    Driver Sweeper
    Hwinfo64
    Throttle Stop

Asus sürücü indirme sayfa linkleri
    G53JW G53SW G53SX G73JH G73JW G73SW G74SX G75VW

Asus Sürücü ve Program Yükleme Diskleri
    G53JW G73JH G73JW G73SW G74SX

Bios Güncelleme

öncelikle biosun güncel olup olmadığına bakmamız gerekir. Cpu-z programını indirip arşivinden çıkarıp çalıştırdıktan sonra mainboard kısmından biosa bakılmalıdır. Mevcut bios sürümünüz yukarıda bios kısmında verilenlerden (kendi bilgisayarınıza karşılık gelen) eski ise;

Bios kısmında verdiğim linklerden sizin bilgisayarınıza karşılık geleni indirin. Program olarakta winflashı buradan indirin. Hiçbirşey yapmadan önce sistem harici programlarını kapatın. Piliniz takılı değilse takın. Makine prizde olsun. winflash ı arşivinden çıkarın ve kurun. Masaüstüne kısayol gelmeyebilir. Yüklediğiniz yerden açabilirsiniz. İndirdiğiniz biosu da arşivden çıkarın. Winflash ı çalıştırın. Biosun yerini bulmanızı isteyecektir. Arşivden çıkardığınız biosu bulup gösterin. Sürümlerin uygun olduğuna dair kırmızı yazılar göreceksiniz program içinde korkmayın. Ardından flash tuşuna basıp bekleyin. 3 kısımda %100 olup bittiğinde exit yapın. Bilgisayar kapanacaktır. Kendiniz açacaksınız daha sonra. İlk açılışta biraz yavaş gelebilir. Bir kere daha kapatıp açabilirsiniz son halini görmek için. Hayırlı olsun.

Eğer bios güncellemesinden sonra klavye ışıklarınız çalışmaz hale gelirse bunu indiriniz ve sırasıyla atk sürücülerini kaldırın. İndirdiğiniz dosya içindeki hp usb disk ile bir flash diski win98boot dosyalarını kullanarak boot edilebilir hale getirin. Ardından fikmykb içindeki dosyaları flash diske kopyalayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılırken esc kısayolu ile boot kısmında flash diskinizi seçin. Karşınıza dos ekranı gelecek, buradan flash içerisine gelin ve fixmykb komutunu verin. Bittikten sonra bilgisayarı normal olarak başlatın ve atk sürücülerini tekrar yükleyip bilgisayarı yeniden başlatın. Klavye ışığınız artık geri gelmiş olmalıdır.

G73JH için Vbios Güncelleme Yazılı anlatım cause_of_death den alıntıdır.

Videonun tarifi:
    1-http://www.filedropper.com/93vbiosa linkindeki dosyayı bilgisayarınıza indirin.
    2- İçindeki HPUSBDisk.rar dosyasını Hp adında bir klasör oluşturup içine extract edin.
    3- Aynı şekilde Win98boot.rar dosyasını masaüstüne extract edin, win98boot adında bir klasör gelmeli masaüstüne.
    4- Hp klasörünün içine çıkarttığımız HpUSBDisk.exe'yi çalıştırın.
    5- Device kısmında flash belleğiniz gözükmeli. File System'ı "FAT 32" yapın.
    6- "Quick Format" karesi tiksiz olmalı, oradaki tiki kaldırın.
    7- "Create a DOS startup disk" karesini tikleyin, "using system files located at" yazısı altında bulunan boşluğun sağ tarafındaki "..." karesine tıklayın ve masaüstüne çıkarttığımız win98boot klasörünü seçin (içine girmeyin, klasörü seçiyoruz)
    8- Start'a basın, bir uyarı gelecek - Yes diyin. İşlem uzun sürebilir.
    9- İşlem bitince bir uyarı verecek, Ok'e tıklayarak kapatın.
    10- Bootable Usb diskimizi oluşturmuş olduk. Şimdi ilk indirdiğimiz 93vbiosa rar'ından daha önce çıkarttığımız "atiflash.exe", "BR3852.001" ve "Vflash.bat" dosyalarını flash diskin içine taşıyoruz.
    11- Flash diski çıkartmadan bilgisayarı restlartlayın. Kapandıktan sonra tekrar açılmaya başlar başlamaz esc tuşuna hızlı hızlı basın (bas çek şeklinde).
    12- Karşınıza select boot device adında mavi bir ekran gelecek, buradan flash diskimizi seçeceğiz.
    13- Windows 98 işaretinden sonra Msdos kipi ile karşı karşıya kalacaksınız.
    14- Dosyaların flash diskte yer aldığından emin olmak için "dir" yazın ve enterlayın. VFlash, Br3852 ve ATIFlash dosyalarını orada görmeniz gerekiyor.
    15- VFlash yazıp enterladığınızda flashlama işlemi gerçekleşecek.
    16- Flash işleminin bittiğini ve restartlamanız söylenen ekrana gelince flash diskinizi çıkartın ve bilgisayarı kapatın.
    17- 10 saniye bekleyip bilgisayarı tekrar açın ve işlem tamam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulex -- 8 Haziran 2013; 21:37:29 >

• supersin abicim cok sagol .. daha ayrintili olur umarim zamanla :)
  • Abicim her ikisini de yaptim . Artik format attigimda bunu tekrar yapmama gerek var mi ?
    Ikinci sorum artik yuklemem gereken driverlar degisti mi ? Degistiyse artik hangilerini yuklemem gerekiyor ?
    Ucuncu sorum bu yaptiklarim ne ise yaradi ? Bilgisayar hizlandirir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ufukadiyaman

Abicim her ikisini de yaptim . Artik format attigimda bunu tekrar yapmama gerek var mi ?
    Ikinci sorum artik yuklemem gereken driverlar degisti mi ? Degistiyse artik hangilerini yuklemem gerekiyor ?
    Ucuncu sorum bu yaptiklarim ne ise yaradi ? Bilgisayar hizlandirir mi ?

tekrar yapmana gerek yok bundan sonra. Yüklemen gerekenlerde ati ekran kartı sürücüsünün son versiyonunu artık yükleyebilirsin. Bios güncelleme birçok olabilecek sorundan bikere korumuş oluyor sizi, performans olarakta artık son sürücüleri sorunsuz kullanabileceğinizden yeni sürücülerle gelen performans iyileştirmelerinden de yararlanabiliyor oluyorsunuz.
  • abi turbo boost un ilk linkini yuklerken bir error aliyorum.
    This computer does not meet the minimum requirements for installing the software dedi.
    Olmuyor iste turbo :(
  • Seagate momentus XT SD28
    Synaptics 15.3.33
    Atheros AR813x/AR815x/AR816x 2.0.11.12
    Realtek 8168 7.050.0116.2012
    Turbo boost monitör 1.2.0.1002

Bunlari yukleyemedim sadece. Ama bilgisayar sanki sorunsuz calisiyor gibi .. Bir sorun olur mu acaba bunlari yuklememem ?

Cok soru sordum, cok ilgileniyorsun, cokkk tesekkur ederim ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ufukadiyaman

Seagate momentus XT SD28
    Synaptics 15.3.33
    Atheros AR813x/AR815x/AR816x 2.0.11.12
    Realtek 8168 7.050.0116.2012
    Turbo boost monitör 1.2.0.1002

Bunlari yukleyemedim sadece. Ama bilgisayar sanki sorunsuz calisiyor gibi .. Bir sorun olur mu acaba bunlari yuklememem ?

Cok soru sordum, cok ilgileniyorsun, cokkk tesekkur ederim ..

bilgisayarın aygıt yöneticisinde ünlem işaretli birşey görünmüyorsa. atheros veya realtek yazanı yüklemenize gerek yok bunlar kablolu internet için 2 ayrı sürücüdür. Turboya daha sonra bakalım. Momentus xt yi yükleyemezsiniz çünkü g73jh lerin a2 versiyonu dışındaki tüm modellerinde hibrit disk bulunmuyor. Synapticste ne tür bir sıkıntı oluşuyor acaba? Olmazsa bir eski versiyonunu vereyim.

• Tesekkurler ulex.
    G73-G74 konusunun ilk mesajina bu konunun linkini ekleyim.
  • amd catalyst 12.1 sertifikalı sürücüsü
    amd catalyst 12.2 preview sürücüsü
    intel chipset 9.3.0

eklendi
  • Faydalı bir konu. Emeğine sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19CARSIBJK03 -- 3 Şubat 2012; 4:25:15 >
  • arkadaslar bende g74sx var.oyun yüklüyorum oynuyorum bi problem yok .bilgisayarı kapatıp acınca oyunlarda 2-3 saniyede bir takılma oluyor.herseyi yaptım olmadı format attım olmadı windows 7 kullanıyorum.orjinal windows.her türlü güncelleme yaptım ama olmadı bi bilginiz varmı.simdi bilgisayarı servise gönderdim yapacaklarını sanmıyorum.bide gelince xp yüklesem mi yoksa win7 de kalsın mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: furkanke

arkadaslar bende g74sx var.oyun yüklüyorum oynuyorum bi problem yok .bilgisayarı kapatıp acınca oyunlarda 2-3 saniyede bir takılma oluyor.herseyi yaptım olmadı format attım olmadı windows 7 kullanıyorum.orjinal windows.her türlü güncelleme yaptım ama olmadı bi bilginiz varmı.simdi bilgisayarı servise gönderdim yapacaklarını sanmıyorum.bide gelince xp yüklesem mi yoksa win7 de kalsın mı

win 7'de kalsın. Orjinal mi kullanıyorsun oyunları? kullanmıyorsan, crack'de sorun olabilir ama tüm oyunlarda mı oluyor?
  • 10 oyunun 9 unda oluyor.pes de olmuyo bi blur da olmadı fifa 2012 de oldu ageof3 de oldu 2k12 de oldu baska bilgisayarlarda calısıyo ama bnde calısmıyo.g74 den daha özelliksiz bilgisayarlarda calısıyo takır takır.benm bilgisayarda bi sorun var ama ne bulamadım
  • yeni birkaç sürücü eklendi.
  • yeni sata, ses(realtek) ve ekran kartı (amd) sürücüleri eklendi
  • yeni
    realtek kart okuyucu,
    nvidia,
    intel turbo boost,
    synaptics,
    fresco usb 3,
    realtek ses

sürücüleri eklendi.
  • En sonunda sen yaptın güzel olmuş tebrikler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhins

En sonunda sen yaptın güzel olmuş tebrikler.

teşekkürler.

Amd 12.3 sürücüsü çıktı ve eklendi.
  • atheros bluetooth
    atheros wireless
    realtek ethernet
    synaptics
    ve
    realtek kart okuyucu yeni sürücüleri eklenmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulex -- 6 Nisan 2012; 17:16:30 >
  • bios flash aracı
    life frame 3
    face logon

son versiyonları eklendi

nvidia 301.24 beta sürücüsü eklendi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulex -- 10 Nisan 2012; 19:48:52 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.