Şimdi Ara

Astra J 1.3 cdti yakıt tüketimi (PO daha az yakıyor?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
2.964
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bayramda 350 km yol yaptım. Yakıt tüketimini paylaşmak istedim merak edenler için.

Araç 2012 model Astra J HB 1.3 cdti makyajsız.
    İzmir-Salihli yaptık. 3 kişi+bagaj, klima 90% açıktı.
    200 km şehirlerarası yol, 150 km köy yolları olmak üzere 350 km yol yaptık. Ekonomik kullandım 110’u hiç geçmedim genelde 90-100 arası gittim. Köy yollarında da 50-70 arası. Hiç trafiğe takılmadım diyebilirim. Bilenler bilir sadece ara sıra kırmızı ışıklar var güzergah üstünde oralarda durduk.

Ortalama hızım 47.7 km/sa. Yol bilgisayarında 4.9 lt/100 km yazıyordu fakat depo ölçümünde 4.6 lt/100 km çıktı.

2 yıldır BP’den alırım hep 0.5-0.6 lt fazla çıkardı. Son 2 aydır PO’dan alıyorum, 0.2-0.3 lt fazla çıkardı ama bu sefer az çıktı bende şaşırdım. Sanırım geçen fullerken depo tık ettikten sonra biraz daha mazot konulmuş. Yine de yol bilgisayarı değerlerini PO’nun daha çok yakaladığını söyleyebilirim.

• Defalarca yaptığım depo ölçümlerinde Bp'nin benzinde de 0.6 litre gibi afaki sapmaya yol açtığını fark ettim. Verdikleri yakıt puanları kadrandaki sapmayı bile karşılamıyor. Şimdi Opet ile depoyu fulleyip deneme yapmaya başladım. Bakalım sonuç ne olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Acil Stop -- 18 Ağustos 2019; 15:24:58 >
  • Aynı ortalama hızda 1.0 tsi benzinli aracımın ortalaması

• quote:

Orijinalden alıntı: hayrettin_79

Aynı ortalama hızda 1.0 tsi benzinli aracımın ortalaması

Astra nere polo nere bir kere ağırlık ve segment farkı var :) Clio 4 dCi ile Polo 1.0 tsi aynı guzargah ve şartlarda kullanımda arada yakıt tüketimi 1 litreden fazla çıkmazsa hemen aracımı ilana koyup tsi motorlu polo düşünürüm samimi olarak ama gerçekler farklı çıkıyor özellikle de şehir içi ve yüksek süratlerde 2 litre fark oluşacaktır iki motor tuketimleri is arasında..

• Hocam araçtan memnun musunuz klima açıkken çekişi vs? 120 km/h hızla giderken devir 3 binde mi?
  • Ken Block43 kullanıcısına yanıt
    Klima son kademede çalışıyorsa çekiş düşüklüğü hissediliyor onun harici hissedilmiyor. Zaten genel olarak çekişi gidişi iyi bir araba değil. 😂

120 ile giderken 2500 devir çeviriyor.
  • ben de PO için lpg'de aynı şeyi söyleyebilirim. aracın gösterdiği yakıt tüketimi ortalaması benzinne göre hesaplıyor diye düşünüyorum. lpg tüketimi pompada 0,5-0,8 arası fazla çıkıyor PO'da ama opetten alınca 1'in üzerine çıkıyor bu fark... araçtaki ortalama yaklaşık aynı değerlerde olmasına rağmen opet ile daha az gidiyorum
  • Ben de zaten değiştirirsem aracımı 1.0 tsi Polo yada 1.4 tsi Leon alırım hocam. Almamamdaki tek çekince de şehir içi sıkışık trafikte ne kadar yaktıklarını bilmiyorum. Ben bazen 15-16 km/sa ortalama hızla gezmiş oluyorum. O zaman 8-9 lt yakıyorsa sıkıntı büyük. Çünkü hayatımda dizelle 6.9 lt üstü daha hiç görmedim.
  • Bende de asta j 1,3 makyajlı sport paket var 17 inç jant 680 km ortalama hız 34km 4,5 lt /100km yaktı full klima açıktı araçta 2 kişiydik 60kg yük vardı. mazot ibresi yarının biraz üzerinde kaldı. Shell 6,03 mazot alındı.

Dönüşte aynı yol güzergahı araçta 5 kişi ve 200kg yük vardı full klima açık geldik ortalama hız 36 km 5,2 lt yaktı. Mazot ibresi yarının 1 cizgi üzerindeydi. Petrol ofisi 6,17 den mazot alındı.

Araç yüksek hızlarda güven veriyor sert bir araç konforlu ama 1. vites 2. vites ve 3. vites arası kısa. kalkıslar zayıf kalıyor işte vergisi düşük o kafayla biniyorum. Yeni bir araç baksam bu konforda olmayacak vergi yüksek olacak. Bir ara niyetlendim 65k satıyordum bu paranın karsılığında astra j gibi güven veren ve az yakan araç yok ya b sınıfına geçicem yada üzerine para koyup c sınıfından devam etmeyi düşünmüştüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Q6600 -- 19 Ağustos 2019; 0:1:59 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.