Şimdi Ara

Askeri Liselerde Öğrenci Olmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
78.812
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar merhaba ben askeriyeye çok yabancı askerlik ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan bir vatandaşım
    seneye çocuğumu onun isteğiyle askeri liseye göndermeyi düşünüyorum
    bir şehir efsanesidir gidiyor askeri liselerde okumak çok zor,atılırsan binlerce liralık borç çıkarılıyor ödemek zorunda kalıyorsun v.s bir sürü şeyler anlatılıyor benim sormak istedigim şeyler
    1-yazılı sınavı ve gerekli mülakatlkarı geçip hava,kara,deniz bu okullardan birine girmeye hak kazandıktan sonrası neler oluyor eğitim öğretim nasıl dersler ve eğitim şartları nedir liseye yazılmış bir öğrencinin bir gunu askeri lisede nasıl geçiyor 1 günü 1 haftası a ayı ve 1 yılı nasıl geçiyor askeri lise öğrencisinin
    2-bu okullara gidip okurken atılma sebepleri nedir ne yapılırsa atılır veya ne yapmassa atılır.okuldan atılmak kolaymıdır örneğin derslerde başarısız oldugunda okuldan atılırmı veya eğitimlerde başarısız oldugunda veya bir rütbeli birini kafaya takıp gıcık kaptıgında o öğrenci okuldan atılırmı nedir bu efsane olan askeri liseden atılma olayı nasıl olur
    3-eger öğrenci atılırsa tazminat ne kadar öder

Lütfen soruları mutlaka askeri lise görmüş orada eğitim almış askeri lisede öğrenci olmuş okumuş veya bitirmiş veya atılmış yani o kapıdan içeri girip ortamı görmüş arkadaşlar cevaplasın
    şimdiden teşekürler saygılar.

• Kuleli Askeri Lisesi mezunuyum.
    Üniversiteyi kazandığım gibi bıraktım. Ortaokul sonrası Fen Lisesini de kazanmış biri olarak çok isteyerek Kuleliye gittim.
    Ancak bir o kadarda hızla ordan kaçmaya baktım.

Size tavsiyem oğlunuzu 14 yaşında bir çocuğu dikenli tellerin arkasına o yaşta hapsetmeyin derim. İlla subay olacaksa Harp Okuluna geçsin doğrudan.

Sorularınıza gelince ;

1) Askeri Lise, normal lise gibi değildir. Derslerinize girenler yüzbaşı binbaşı gibi rütbelere sahip subaylardır. Disiplin vardır. Normal askerlik yapanlarla kıyaslanamaz bile. Eğitim çok kalitelidir. Eğer liseye girdiğinde ingilizce hazırlığı atlayamazsa 1 sene ingilizce hazırlık okulu okur. Benim zamanımda hazırlığı geçemeyen başarısı 70 altında olanları sorgusuz sualsiz atıyorlardı okuldan.
    Ama korkunuz olmasın, o disiplinde gereken önemi birazcık derslerine veren bir öğrenci atılmaz.

2) Hazırlığı geçtikten sonra normal lise dersleri ve onun yanında bazı askerlik dersleri azda olsa verilir. Bu dönemde ders tekrarı olursa öğrencinin, okuldan atılmaz. Bütünleme gibi sınavlardan da başarısız olursa 1 sene sınıf tekrarı yaşar. Yani devre kaybı olur. Arkadaşları 2. sınıfken kendisi 1. sınıftan devam eder. Bu senede sınıfta kalırsa okuldan sorgusuz sualsiz atılır.

Askeri lisede bir öğrencinin günü şu şekilde geçer. Sabah kalkar, kahvaltıya girer, iştima yapar, 1 saatik sabah etüdü yapar. Etüd sonrası tekrar iştima ve dersler başlar. Tam gün eğitim öğretim vardır ve akşam 4 gibi dersler biter. Sonra 1 2 saat boşluk olur ve iştima başlar. Akşam yemeği ve akşam etüdü başlar. 2 saat etüden sonra yat başlar. Gece koğuş nöbeti tutlur 1 saat.

1 komutan bir öğrenciye takıp onu okuldan atamaz. O kadar kolay değil. Askeri lise öğrencisi değerlidir. Geleceğin subayları yetişir. Kimse kafasına göre işlem yapamaz. Ha zorluk çıkarır, boru bando gibi zor işlere verilir o olur. Onun dışında varolan disipline boyun eğip, etüdleri değerlendirirse derslerden atılma gibi bir durum söz konusu değil bence. Okulların çok geniş kütüphaneleri var. Kuleli için konuşursam Türkiye'nin en sağlam eğitimlerinden birini alır. Üniversiteye hazırlanırsa kazanması kolay olur. Ben o şekilde kazandım.
    Sporcuysa ya da spor yapmayı severse, atıcılıktan atletizme birsürü dalda kendini geliştirebilir.

3) Okuldan atılırsanız, devlet size askeri lise eğitimi boyunca verdiği iğne ipliğin dahi faturasını çıkarıp tazminat olarak alır. En son duyduğumda askeri liseyi bitiren biri okuldan atılırsa 50 000 tl tazminat öder. Bu paranın içinde 4 yıllık harp okulu dahil mi bilmiyorum. Ama yüklüdür tazminat. Oraya girdikten sonra atılırsanız ocağınıza incir ağacı dikilebilir.
    Ayrıca askeri liseden atılan bir öğrenci anadolu lisesine falan geçemez. Ancak kendi isteği ile ayrılırsa anadou lisesine geçiş yapar.

Bunun haricinde aklınıza takılan soru varsa memnuniyetle cevaplarım.
    Yine dediğim gibi 14 yaşındaki bir ÇOCUĞU o yaşta dikenli teller ardına koymak bence gereksiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: bLooP

Kuleli Askeri Lisesi mezunuyum.
    Üniversiteyi kazandığım gibi bıraktım. Ortaokul sonrası Fen Lisesini de kazanmış biri olarak çok isteyerek Kuleliye gittim.
    Ancak bir o kadarda hızla ordan kaçmaya baktım.

Size tavsiyem oğlunuzu 14 yaşında bir çocuğu dikenli tellerin arkasına o yaşta hapsetmeyin derim. İlla subay olacaksa Harp Okuluna geçsin doğrudan.

Sorularınıza gelince ;

1) Askeri Lise, normal lise gibi değildir. Derslerinize girenler yüzbaşı binbaşı gibi rütbelere sahip subaylardır. Disiplin vardır. Normal askerlik yapanlarla kıyaslanamaz bile. Eğitim çok kalitelidir. Eğer liseye girdiğinde ingilizce hazırlığı atlayamazsa 1 sene ingilizce hazırlık okulu okur. Benim zamanımda hazırlığı geçemeyen başarısı 70 altında olanları sorgusuz sualsiz atıyorlardı okuldan.
    Ama korkunuz olmasın, o disiplinde gereken önemi birazcık derslerine veren bir öğrenci atılmaz.

2) Hazırlığı geçtikten sonra normal lise dersleri ve onun yanında bazı askerlik dersleri azda olsa verilir. Bu dönemde ders tekrarı olursa öğrencinin, okuldan atılmaz. Bütünleme gibi sınavlardan da başarısız olursa 1 sene sınıf tekrarı yaşar. Yani devre kaybı olur. Arkadaşları 2. sınıfken kendisi 1. sınıftan devam eder. Bu senede sınıfta kalırsa okuldan sorgusuz sualsiz atılır.

Askeri lisede bir öğrencinin günü şu şekilde geçer. Sabah kalkar, kahvaltıya girer, iştima yapar, 1 saatik sabah etüdü yapar. Etüd sonrası tekrar iştima ve dersler başlar. Tam gün eğitim öğretim vardır ve akşam 4 gibi dersler biter. Sonra 1 2 saat boşluk olur ve iştima başlar. Akşam yemeği ve akşam etüdü başlar. 2 saat etüden sonra yat başlar. Gece koğuş nöbeti tutlur 1 saat.

1 komutan bir öğrenciye takıp onu okuldan atamaz. O kadar kolay değil. Askeri lise öğrencisi değerlidir. Geleceğin subayları yetişir. Kimse kafasına göre işlem yapamaz. Ha zorluk çıkarır, boru bando gibi zor işlere verilir o olur. Onun dışında varolan disipline boyun eğip, etüdleri değerlendirirse derslerden atılma gibi bir durum söz konusu değil bence. Okulların çok geniş kütüphaneleri var. Kuleli için konuşursam Türkiye'nin en sağlam eğitimlerinden birini alır. Üniversiteye hazırlanırsa kazanması kolay olur. Ben o şekilde kazandım.
    Sporcuysa ya da spor yapmayı severse, atıcılıktan atletizme birsürü dalda kendini geliştirebilir.

3) Okuldan atılırsanız, devlet size askeri lise eğitimi boyunca verdiği iğne ipliğin dahi faturasını çıkarıp tazminat olarak alır. En son duyduğumda askeri liseyi bitiren biri okuldan atılırsa 50 000 tl tazminat öder. Bu paranın içinde 4 yıllık harp okulu dahil mi bilmiyorum. Ama yüklüdür tazminat. Oraya girdikten sonra atılırsanız ocağınıza incir ağacı dikilebilir.
    Ayrıca askeri liseden atılan bir öğrenci anadolu lisesine falan geçemez. Ancak kendi isteği ile ayrılırsa anadou lisesine geçiş yapar.

Bunun haricinde aklınıza takılan soru varsa memnuniyetle cevaplarım.
    Yine dediğim gibi 14 yaşındaki bir ÇOCUĞU o yaşta dikenli teller ardına koymak bence gereksiz.

Hocam hiç serbest bırakmıyorlar mı dışarı çıkmaya izin yok mu ?
    Sizce liseden mi gideyim üniversite'den mi kararsız kaldım

• Merhaba arkdaşlar ben orta son 8.sınıf tayım ve askeri lise düşünüyorm bi de ailede genetik diyabet ( şeker ) hastalığı var ve bendede çok az var şeker ( sınır oranı 6 . benim sonucum 6,3 ) bu askeri liseye girmeme engel olur mu ?

Not : Diğer şeker hastalarında olduğu gibi acıktıgında veya şeker eksikliği oldugunda bende baş dönmesi mide bulantısı vs. olmuyor . Şimdiden teşekkürler
  • kuruntulu K kullanıcısına yanıt
    ben 8. sınıf öğrencisiyim ben asgari lide kalma pralımı sınavi kazndıktan sonra lütfen cevapplayın
  • Ben askeri lisesine girin derim çünkü ileride üniversite sınavı gibi bir sorunu olmıycak direk harp okuluna geçiş sağlaya bilecek üniversite sınavına girmeden 2010 yılında bende sınavına girdim ama kazanamadım üniversite sınavına kaldık aldımız puan harp okuluna yetmedi büyük ihtimalle jandarma astsubaylığa gidicem bu haziranda mülakatlar var ve jandarma astsubay okuludan mezun olduktan sonra 100 kişinin subaylığa geçiş imkanı var büyük ihtimal sınav felan yapıyolardır astsubaylık 2 yıllık subaylık 4 yıllıktır isterseniz 4 yıllık bir fakülte bitirip subaylık sınavına girebilirsin tabi iş sadece yazılı sınavda bitmiyor bedeni yeterlilik testi var onlarada calısmak gerek umarım yardımcı olmusumdur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Askeri liseler ve Harp okulları sizden hiç bir ücret almamaktır ve üstüne sizin barınma yeme içme kıyafet ve harçlığınızı bile veriyoz ekmek elden su gölden denebilir ama askeri herkes yapamamz eğer gercekten istiyosanız gidin ilerde pişman olursunuz ve okulu bırakırsanız 62.000 tl tazmimat ödersiniz garanti meslek mezun olduktan sonra iş arama kaygısı yok gercek seviyosanız ve istiyosanız gidin

• Filinta2000 sağlıktan elenirsin %100 üzülmeni istemem ama sağlıktan kusursuz olman gerek hayal kurma derim

• Ben 8.sınıfa gıdıyorum Sınavı Kazanma Şansım Var Gozluk takıyorum Ama fazla yuksek degıl değerı Sızce Gırebılırmıyım Saglıktan ggecebılırmıyım ?????? Cevaplarınızı Beklıyorum Saygılarımla.
  • Askeri üniversitede gözlük numarası kaç olursa olsun almıyor kardesim bende bu sene jandarma astsubay okuluna gidicem üniversite gözlük taktığın için elenebilirsin

• ben bu sene 78 küsür puanla hkk ve kkk'yi kazandım yüzümde sol gözümün solunda 5,6 mm'lik bi yara izi var küçüklükten mülakata giderken fondoten ile kapatsam ilerde sorun olur mu ?
  • arkdaşlar ben 8.sınıf kız öğrencisiyim benim harp okulu için herşeyim tutuyor ama bişeyden emin değilim hap okuluna yani askerliğe orta öğretimden liseye geçerken kız alınıormu lüften bana cvap atsın biri :)
  • arkadaşla ben 8. kız öğrencisiyim orta öğretimden liseye harp lisesine kızlar alınıyormu acill ceva bekliyorum :)
     Askeri Liselerde Öğrenci Olmak
  • Askeri liseler kız öğrenciler almıyorlar ama harp okulları alıyor diye biliyorum :)
  • Ananidze kullanıcısına yanıt
    Ben 14 Yaşındayım çocukluğumdan beri asker olmayı istemişimdir sizin dediğinize göre oraya gitmek pek uygun değil bu yaşta ki ben gene de gitmek istiyorum bir kaç sorum olacak ğere yanıtlarsanız liseler kendi yaşadığınız il içinde mi ingilizcesi kötü olanlar o okula giremiyormu fiziksel özelliklerin ne olması lazım lütfen cevaplarsanız çok sevinirim.
  • Gitmeyin. Gençliğinizi heba etmeyin. İlla ben asker olacağım diyorsanız askeri liseye değil harp okuluna gidin 4 sene okuyun sonra askersiniz. Ama askeri lise tamamen gereksizdir bana göre. Verilen eğitim tartışmasız çok iyidir fakat yaşıtların dışarda laylaylom yaparken sen içerde emir komuta şeklinde hayatını sürdüreceksin. Ayrıca girdikten sonra kaldığın süreye bağlı olaraktan okuldan ayrılırsan tazminat ödüyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xurkan

Gitmeyin. Gençliğinizi heba etmeyin. İlla ben asker olacağım diyorsanız askeri liseye değil harp okuluna gidin 4 sene okuyun sonra askersiniz. Ama askeri lise tamamen gereksizdir bana göre. Verilen eğitim tartışmasız çok iyidir fakat yaşıtların dışarda laylaylom yaparken sen içerde emir komuta şeklinde hayatını sürdüreceksin. Ayrıca girdikten sonra kaldığın süreye bağlı olaraktan okuldan ayrılırsan tazminat ödüyorsunuz.

Bu mesajın üstünden 5 ay geçmiş 5 aydır bi poh değişmedi. Gelmeyin lan askeri liseyeee!!! ölüm ölüm.... Harp okuluna gidin istiyosanız lise hikaye yalan dolan...
  • Ben askeri liseyi 5 puan ile kaçırmıştım

• filinta2000 F kullanıcısına yanıt
    Şimdi sınırı en ufak bi şekilde geçsin almiyolar ama sen yinede katılacak diyorsan orada hastaliginla ilgili birşey demeyebilirsin onlar kendileri bulurlar şanslıysanız bulamayabilirler ama askeri liseye girip te hastalık ortaya çıkarsa atılma durumun olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: alavhasan581

Kazanirsan türkiyede 2 şehirde kız askeri lisesi var oraya gidebilirsin

Askeri liseler bayan ogrenci almaz ama harp okullari alir.

Bayanlar icin ayri okul yok. Nizamiyeden girdikten sonra tüm kimliginiz disarda kalir, yaninizdakiler silah arkadasinizdir

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.