Şimdi Ara

Asgari ücrete zam vermemek için elleri titriyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • şuanda 3+1 eski bir evin kirası bile 1500 lira
    4 kişilik aile için gıda masrafı en az 600 lira
    Temizlik,detarjan,çamaşır suyu gideri en az 200 lira
    Elektrik,su,doğalgaz,internet, telefon faturasî 500 lira
    4 kişilik ailenin ulaşîm masrafı 600 lira
    4 kişilik ailenin giyim masrafı 400 lira

Bu dediklerim minimum rakamlar

3000 lira bile yetmiyorken adamlar 100 lira zam vermemek için 40 takla atıyor.

Bu yazdımlarım temel ihtiyaçlar birde hepsi minimum rakam.

Adam gibi bir bot olmuş 200 lira 300 lira

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bugüne kadar bir çok zammı frenlediler (evet bu frenlenmiş hali), doları durdurdular ki asgari ücrete minimum zam yapsınlar. asgari ücrete zam anlaşması yapıldıktan sonra ocakta inanılmaz bir zam ve vergi yağmuru bekliyorum, verdiklerini kat kat geri alacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redeemertr -- 11 Aralık 2019; 14:21:2 >
  • bayanların iş hayatına girmesi ile

12 yıllık mecburi eğitim olmayacaktı.

dert 1 ken 5 oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2BDFFB04D -- 11 Aralık 2019; 14:37:58 >
  • Asgari ücrete talim bir hayat sürenler suçu kendinde araması gerekmez mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Asgari ücrete zam bir yana indirim yapılmalı. Bunlara 1 zam gelince herşeye 5 zam gelecek.

En azından aynı kalsın ki asgari ücret arttı zam yaptık demesinler.

Tabi olması gereken asgari ücretten vergi alınmaması. Ama bırak vergi almayı 2. Vergi dilimine sokuyorlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Redeemertr

Bugüne kadar bir çok zammı frenlediler (evet bu frenlenmiş hali), doları durdurdular ki asgari ücrete minimum zam yapsınlar. asgari ücrete zam anlaşması yapıldıktan sonra ocakta inanılmaz bir zam ve vergi yağmuru bekliyorum, verdiklerini kat kat geri alacaklar.
    her yıl olan şeyler bunlar.ortalıkda sigaraya müthiş zam haberleri şimdiden dolaşmaya başladı zaten.Devlet 3000-4000 versede zamlar yapılacak zira IMF ile anlaşıldı ve bütçede ona uygun şekilde ayarlandı.2020 yılının ilk 6 ayı çok zor geçecek ,ocak ayı itibariyle işten çıkarılmalar artacak ve muhtemelen mart ayı rakamlarında işsizlik şimdikinden daha fazla görünecek raporlarda zira 3-4 yılını doldurmuş ve misyonunu patronlar nezlinde bitirmiş çalışanlar daha çok çıkarılan insanlar olacak zam almamaları için.

Bunun yanında devlet ocak ayında yine IMF anlaşmaları gereği yine vergi affını çıkaracak.Bunun en temel sebebide kapatan işyerlerinin önünü kesmek.Asıl plan daha uzun vadede vergileri yapılandırıp kasaya akış sağlamak.Aynı çizgide dövizide yavaş yavaş artıracaklar zira doların şuan 6.50 civarında olması gerekiyordu.Son ayların zam yağmuru sebebide arkaplanda yapıan IMF anlaşması yüzünden,elbette kasalarda boşaldı seçim sürecinde dolayısıyla hem kasayı toparlayıp hemde dövizi baskılamak için 4-5 sürede zamlara abanmalarıda normal.Üretme noktasındaki eksikliğimizin verdiği büyük handikaplada sürekli tüketen bir ülke olduğumuzdan alım gücünü düşürerekde enflasyonu dizginlediler bir noktada onun için asgari ücret hangi rakam olursa olsun yılın ilk 6 ayı çok zorlu geçecek ama yaz yından sonra bir toparlanma sürecine girileceğini düşünüyorum ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: DARTH_BLACK

her yıl olan şeyler bunlar.ortalıkda sigaraya müthiş zam haberleri şimdiden dolaşmaya başladı zaten.Devlet 3000-4000 versede zamlar yapılacak zira IMF ile anlaşıldı ve bütçede ona uygun şekilde ayarlandı.2020 yılının ilk 6 ayı çok zor geçecek ,ocak ayı itibariyle işten çıkarılmalar artacak ve muhtemelen mart ayı rakamlarında işsizlik şimdikinden daha fazla görünecek raporlarda zira 3-4 yılını doldurmuş ve misyonunu patronlar nezlinde bitirmiş çalışanlar daha çok çıkarılan insanlar olacak zam almamaları için.

Bunun yanında devlet ocak ayında yine IMF anlaşmaları gereği yine vergi affını çıkaracak.Bunun en temel sebebide kapatan işyerlerinin önünü kesmek.Asıl plan daha uzun vadede vergileri yapılandırıp kasaya akış sağlamak.Aynı çizgide dövizide yavaş yavaş artıracaklar zira doların şuan 6.50 civarında olması gerekiyordu.Son ayların zam yağmuru sebebide arkaplanda yapıan IMF anlaşması yüzünden,elbette kasalarda boşaldı seçim sürecinde dolayısıyla hem kasayı toparlayıp hemde dövizi baskılamak için 4-5 sürede zamlara abanmalarıda normal.Üretme noktasındaki eksikliğimizin verdiği büyük handikaplada sürekli tüketen bir ülke olduğumuzdan alım gücünü düşürerekde enflasyonu dizginlediler bir noktada onun için asgari ücret hangi rakam olursa olsun yılın ilk 6 ayı çok zorlu geçecek ama yaz yından sonra bir toparlanma sürecine girileceğini düşünüyorum ben.

Alıntıları Göster
    Evet oldukça mantıklı bir yorum yazmışsınız, katılıyorum ama düzelmenin önümüzdeki sene başlayacağından ümitli değilim açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: Redeemertr

Evet oldukça mantıklı bir yorum yazmışsınız, katılıyorum ama düzelmenin önümüzdeki sene başlayacağından ümitli değilim açıkçası.

Alıntıları Göster
    Aslında şuanki ortama bakarak düşündüğümüzde ümitli olmamanız doğal zira alım gücü çok azaldı ve işsizlik herkesin problemi ancak geçen yıl bu zamanlar daha kötüydü açıkçası ve hatta dolar bu yıl sonu 12 tl olacak,enflasyon %70 diyen insanlarda oldu.Bir nevi venezuella ortamı oluşacak denildi fakat kötünün iyisi diyebilceğimiz bir noktadayız şuan ama bu istim üzerinde durduğumuz gerçeğini unutturmuyor.

Malum devletin geçmiş IMF söylemleri yüzünden şimdi direkt IMF anlaşması yapıldı denilmek istenmiyor.Zaten bu yıl içinde IMF ile anlaşılacağı aşikardı,seçimler sonrasıda arkaplanda düğmeye basıldı.Bu durum esetle ve sisi ile konuşup ortadoğuda bir politika gütme zaruriyeti kadar gerekli bir şeydi zira Türkiye ekonomisi dışarıdan beslenerek çarklarını döndürür,dışardan döviz gelmez ise çarklar durur ve ekonomik problemler başlar.

Bizim başka bir şanssızlığımızda sadece Türkiyede değil tüm dünya genelinde olan ekonomik resesyonun tam ortasında son 1 yılda yaşadığımız krizlere denk gelmesi oldu.Yani abd de bile alım gücü düştü onların hayat standartlarına göre.Avrupa ise daha kötü haldeler,fransanın durumu güzel bir örnek şuanda.Genel olarak avrupa artık ekonomik dengeleri abd ve dolar odaklı şekilde yürütmek istemiyor zira abd avrupanın hemen hemen her ülkesinin ekonomisine baltayı vurdu.İngiltere sırf bu yüzden AB den çıkıyor zira AB de kalır ise kendi para birimi ve ekonomisi daha kötü hale gelecek.

TÜrkiyede bu resesyon dalgasından nasibini aldı ancak tarihi bir fırsatta elimizde ,o fırsatın adıda akdenizdeki enerji kaynakları.
    Çoğu yabancı kaynaklarda araştırıyorum ve söylenenlere göre (özellike yunan basınında) sondaj yaptığımız bölgelerde gaz bulundu ancak söylenmiyor.
    Bunun söylenmemesi çok normal zira şuanki siyasi konjektür ve teknik bazı kısıtlamalar müsait değil.
    Teknik kısımlardan bahsedecek olursak,gazın bulunması önemli değil,önemli olan o gazı "kullanılabilir ve taşınabilir" hale getirmektir.Bunun maliyetleri ve piyasaya sürmeden önceki teknik bazı sorunları halletmeden devlet "gaz bulundu" demez.Petrol çıkarma işleminde bu böyledir.Misal iskenderun civarında petrolümüz var ancak çıkarma ve sondaj maliyetleri çıkardığın petrol değerlerine göre fazla bir maliyet gerektiğinden o bölgede petrol çıkarmak karlı bir iş olmuyor,yani petrolü çıkarsan zarar ediyorsun.Jeolojik ve teknik imkanlar elverişsiz olunca yapamıyruz ne yazıkki.

İşte bu akdenizdeki son yaşananlar,libya ile yapılan ve bana göre ilerde çok daha iyi şekilde kavranılacak tarihi deniz anlaşmasının altında yatan gerçekte bu.Türkiye arkaplanda istediğine ulaştı ve seri sondajlar yapması gerektiğini anlayınca akdenizde agresif bir siyaset içine girdi.Bİzim sondaj yaptığımız ve söylentilere göre gaz bulduğumuz nokta teknik olarak gazın kullanımına hazır şekle gelmesi ile ülke içi piyasada 90 yıllık ihtiyaçları karşılayacak bir rezerv.Bu sadece bir kuyudaki rezerv.Libaya ile yapılan anlaşmada ise libya kendi deniz kıta sahanlığı içinde sondaj işlerini Türkiye ile yapmak istiyor,yani ordanda pay alma fırsatımız olacak,işte bu sebebden ötürüde libayaya askeri yardım konuşmaları yapılmaya başlandı.Türkiyede kalkıp libyanın iki kaşı iki gözü için mehmetçiği oraya göndermez,bunlar işin siyasi boyutu.Bu noktada en büyük şansımızda yapılan anlaşmaların hepsi uluslararası hukuka uygun şekilde olması,kimsenin toprağına gasp etmiyoruz,ikili anlaşmalar oldu.

İşte bu minvalde şayet devlet elini çabuk tutar bu gaz çıkarımını kullanıma uygun hale 2020de getirir ise iç piyasada ciddi bir rahatlama olacakdır.Ancak şunuda unutmayalım,gaz bulduk diye rusyadan ve irandan gaz almayacağız anlamıda çıkartmayalım.Bu iki ülkedende gaz alırız ancak bu %10-15 oranının üstüne çıkmaz.Siyasi olarak komşu ülkelerimizle böylesi ticari ilişkileri yürütmek zorundayız ancak elbette bizim istediğimiz rakamlardan bu anlaşmalar yapılır,ekonomimizede yük getirmez.

asıl büyük iş,iç piyasada yeterliliği sağlayınca çıkan gazı yurtdışına satma durumumuz.Ekonomiyi asıl canlandıracak şey çıkan gazı dışarıya satma noktasında olacak zira dediğim gibi ülke ekonomisi dışa bağlı çalıştığından dövize gereklilik noktasında satılan gazı döviz olarak alacağız ve bu birçok ekonomik sorunu çözmede önümüzü açacak.

Elbette siyasi arena karışık şuan ancak benim öngörüm devlet nasılki ekonomik bozulmalar ve suriye konusundaki siyaseti yüzünden oy kaybetmiş ise aynı şekilde ekonomiyi ve suriye konusunda atacağı adımlarla oyunu çoğaltabilir zira sokaktaki insanın alım gücünü yükseltirseniz,belirli bir rahatlık sağlarsanız zaten halk tepkisini anında ortaya koyuyor.Erdoğan bu noktada herşeyin farkında aslında sadece zamana ihtiyacı var.Bu sebeble 2020de seçim olacağını düşünmüyorum ancak 2021-22 gibi koşullar ve durumlar erdoğanın istediği gibi olur ise seçime gidilir,olmaz ise 2023e devam edilir benim görüşüm ancak plananan şudur ki 2020 yazından sonra ekonomik bazı gelişmeler olacak,zaten yaz ayları ülkemiz ekonomisi adına daharahat geçen bir mevsim çarşı-pazar noktasında ve devlet şayet söylenenler doğru ise bulunan gazı 2020 kışına yetiştirip doğalgaz üzerinden halk nezlinde etki etmeye ve erken seçimin altyapısını kurmaya çalışacak.Bu süreçtede bir şekilde yıpranacaklar haliyle zira şuanki koşullar herkesi bezdirdi.

• Bu şekilde hiçbirşey düzelmez zaten.İle göre asgari ücret uygulamasına geçilmesi şart.Küçük şehirlerde faaliyet gösteren işletmeler bu asgari ücreti karşılayacak kadar para kazanıyomuki.İle göre hatta işletmenin gelirine göre asgari ücret uygulaması şart artık çok kazanan çok maaş az kazanan az maaş ödesin bu sistemle toparlanmaz artık.Büyük şirketler için asgari ücret hiçbirşey değil Olan küçük işletmelere oluyor.Her şirketin gelirine göre ödense aslında.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.