Şimdi Ara

Asgari ücret ile Londra'da yaşıyorum, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
9
Favori
3.223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, 1,5 seneden fazla bir süredir asgari ücret ile Londra'da yaşıyorum.

Pasaport/Vize harici konularda merak ettikleriniz varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Bir kaç fotoğraf;

• Tek mi yaşıyorsun? Nasıl gittin? İnsanları hoşgörülü mü?
  • Yaşam kalitesi nasıl ? Asgeri ücretle

Nerde kalıyorsunuz ?

Ne iş yapıyorsunuz ?

Oraya yerleşmeye değer mi ?

Bize bakış açıları nasıl ?

Şehir keyifle yaşanabilecek bir durumdamı ?,

Oraya gelmek isteyen kişilere hangi meslek gruplarını yada hangi üni bölümlerini tavsiye edersin ?

Son olarak qızlar nalıl qanq Adettendir sorim dedim.
  • Asgari ücret kaç para?

Ne iş yapıyorsun?
  • 1 - Vatandaşlık işleri nasıl oluyor ? Green card benzeri mi yoksa kanada - avustralya sistemi mi ?

2 - Kalıcı olarak gelmek isteyenlere tavsiyen nedir ?

3 - Yazılımcı - Tekniker olarak çalışmaktayım. Bu benim için bir avantaj mıdır ?

4 - Dil orta düzey birisi için yeterli midir ?

5 - İş imkanları nasıl ? Hayat şartları nasıl ?

6 - Gelmek isteyenlere önerin nedir ?

7 - Ankara antlaşması ?
    aklıma gelen bunlar cevaplarsan sevinirim.
  • Bence öncelikle yurtdışına gitmek isteyen arkadaşlar için bilgiyi soru gelmeden verseniz çok güzel olur.Kimse sormamış ben sorayım bir çok kişi merak ediyordur eminim ki?

Nasıl gittiniz?
    Temelli mi orada yaşayacaksınız?
    Ne işle meşgulsünüz?
    Oranın asgari ücreti ile yaşamak burada ki 2 2,5 k maaş alan memurdan daha mı refah?
    Daha iyi bir iş sahibi olma imkanınız var mı falan?
  • eduyardo; Arkadaşım ile gelmiştik, Bulgaristan pasaportum var o yüzden sadece bileti alıp geldim. İnsanları gayet hoşgörülü ancak nadiren değişik tiplerle karşılaşabiliyorsun.

kuklacini; yurtdışı konularındaki kalıp sorular sanırım :)

Yaşam kalitesi nasıl ? (Asgeri ücretle)

Yaşam kalitesi asgari ücretle gayet tatminkar bir düzeyde bence. Sahip olmak istediklerinize ufak birikimlerle kolayca sahip olabiliyorsunuz.

Nerde kalıyorsunuz ?

Şuan Leyton'da yaşıyorum, 3. bölgede yer alıyor. Londra içinde 4. bölgeye kadar pek İngiliz görmeniz mümkün değil.

Ne iş yapıyorsunuz ?

Otelde çalışıyorum.

Oraya yerleşmeye değer mi ?

Bu kişiden kişiye değişiklik gösterecek bir durum. Burada sıfırdan bir hayata başladığınız için başlangıç gerçekten çok zor oluyor.

Bize bakış açıları nasıl ?

Genel olarak kötü bir izlenim göremedim ben Türk dediğinizde direk olarak kebap/döner kelimesi çıkıyor karşı taraftan çoğu zaman, yada Antalya/Bodrum

Şehir keyifle yaşanabilecek bir durumdamı ?,

Ben İzmirliyim, Londra'da biraz kargaşa var, özellikle merkezde. Asgari ücret ile çalışan bir insan yıllık £16.000- £20.000 arası kazanıyor demek hemen hemen 22-25 arasına gayet keyifle yaşanır esasında.

Oraya gelmek isteyen kişilere hangi meslek gruplarını yada hangi üni bölümlerini tavsiye edersin ?

Vasıfsız işlerde çalışmak için çokta tercih edilecek bir şehir değil bence. Zira ulaşım ve konaklama çok pahalı. Deli gibi bir web devoloper arayışı var burada. Üniversite yada eğitim konusunda çok bilgim yok ancak okumak istediğinizde devlet size bayağa imkan surunuyor.
  • kamınbeybi; Asgari ücret şuan itibariyle 25 yaş üzerine saatlik £7.5 , şuan otelde çalışıyorum

MatejMitrovic;Vatandaşlık işleri hakkında malesef bir bilgim yok.Kalıcı olarak gelmek isteyenler biraz birikim yapsınlar. Hazıra dağ dayanmaz deyimi burası için söylenmiş sanırım.
    Yazılımcı iseniz iş bulma imkanınız çok yüksek ve maaşlar çok iyi, yükselme imkanınız da var.
    Dil "gerçekten" orta düzeydeyse evet, yeterli.
    İş imkanları için indeed sitesini inceleyebilirsiniz. Hayat şartları yeterli bence tabi sizin ne istediğinize bağlı.
    Ankara anlaşması hakkında çok bilgim yok malesef

maşık; Haklısınız ancak yeni uyandım cümle kuramıyorum o yüzden yazdım geçtim :)

Yukarıda da yazdığım gibi Bulgaristan pasaportum var o yüzden bir sorun yaşamadım. Temelli düşünüyorum bakalım kısmet. Otelde çalışıyorum

Buranın asgari ücretle çalışanı oranın 5-6 belkide 7k alan memurundan daha refah.

Var ancak üşengeçliğimn yüzünden henüz olamadım :) geçen hafta bir iş görüşmem vardı cevap bekliyorum bakalım
  • M3RTi kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam ilgiyle cevaplıyorsunuz
  • Orada 3000~ pound civarı almak mı, Türkiye'de 5000 lira mı deseler hangisi dersin? Ocak da mezun oluyorum da, yurt dışına yüksek lisansı atlayıp doğrudan çalışmaya gitmeyi düşünüyorum.
  • 1- Hocam dil okulu olayı ile gelmek istiyorum 3 aylığına falan dil okulunu karşılarım da barınmayı vs. orada dil okulundayken çalışabilir miyim ?

2- Bilgisayar müh. düşünüyorum orada iş imkanları nasıl ve daha yeni mezun bir bilg müh yada yazılım müh ne kadar kazanır ?

3- Sürekli yağmurlu mu hocam ?

4- Kızları vs. nasıl ?

5- Ev fiyatları gerçekten çok mu pahalı ?

6- Genel olarak " iki yüzlü ingiliz " tanımına uyuyorlar mı yoksa kulaktan dolma bir bilgi mi?
  • günde kaç saat çalışıyon
  • pasaport olunca calisma izni nasil oluyor
  • Geç oldu cevaplar kusura bakmayın,

Yirikalische; Buradaki 3000'i TR'deki 10-12 bin ile kıyaslarsanız belki. 3000 çok güzel bir para burası için. Yıllık 50 almanız gerek aşağı yukarı, ben burayı değerlendirin derim.

RemyDeGourmont;

1- Hocam dil okulu olayı ile gelmek istiyorum 3 aylığına falan dil okulunu karşılarım da barınmayı vs. orada dil okulundayken çalışabilir miyim ?
    - Dil kursundayken çalışma izni alamıyorsunuz diye biliyorum. Normal öğrenim için gelirseniz öğrenciler için çalışma izni veriliyor haftalık 20 saat olmak koşuluyla.

2- Bilgisayar müh. düşünüyorum orada iş imkanları nasıl ve daha yeni mezun bir bilg müh yada yazılım müh ne kadar kazanır ?
    - Bilgisayar mühendisliği hakkında pek bilgi sahibi değilim ancak yazılım konusunda bayağa talep var. Maaşlar 18-20 binden başlıyor yıllık.

- Şuan yağıyor :) Bu yaz fena değildi ama genelde yağar hep. Ancak öyle dolu dolu pek yağmaz, çileştirir ve kısa sürer genelde. Nadiren şiddetli yağıyor. Hava genelde kapalıdır.

4- Kızları vs. nasıl ?
    - Kızlar sizinle alakalı, ancak daha rahatlar ve haklarının farkındalar. Kendini beğenmişlik pek yok bizim kızlarımız gibi. İngiliz kızları biraz tutumlular yabancı insanlara karşı. Zaten dediğim gibi İngiliz çok göremiyorsunuz Londrada.

- Çok pahalı değil aşırı pahalı. Kafayı yemişler :) Londra'da ev/konaklama ve ulaşım en pahalı şeyler arasında.

6- Genel olarak " iki yüzlü ingiliz " tanımına uyuyorlar mı yoksa kulaktan dolma bir bilgi mi?
    - Ben pek rastlamadım. Tutumlarını hemen belli ediyorlar. Adamlar bıkmış artık çünkü her yer farklı ırklardan milletlerden insan dolu.

asdasdqwertyveyaalxyvance; Günde 9 saat çalışıyorum bana biraz fazla geliyor açıkcası.

Dehşetengiz; Avrupa Birliği üye ülkesi bir ülkeden pasaportunuz var ise National Insurance Number alıyorsunuz ve dilediğiniz yerde yasal bir şekilde çalışmaya başlıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3RTi -- 19 Eylül 2017; 1:41:22 >
  • orayıda abd yönetiyormu yoksa abd ile ingiltere ortakmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3RTi

Geç oldu cevaplar kusura bakmayın,

Yirikalische; Buradaki 3000'i TR'deki 10-12 bin ile kıyaslarsanız belki. 3000 çok güzel bir para burası için. Yıllık 50 almanız gerek aşağı yukarı, ben burayı değerlendirin derim.

RemyDeGourmont;

1- Hocam dil okulu olayı ile gelmek istiyorum 3 aylığına falan dil okulunu karşılarım da barınmayı vs. orada dil okulundayken çalışabilir miyim ?
    - Dil kursundayken çalışma izni alamıyorsunuz diye biliyorum. Normal öğrenim için gelirseniz öğrenciler için çalışma izni veriliyor haftalık 20 saat olmak koşuluyla.

- Bilgisayar mühendisliği hakkında pek bilgi sahibi değilim ancak yazılım konusunda bayağa talep var. Maaşlar 18-20 binden başlıyor yıllık.

- Şuan yağıyor :) Bu yaz fena değildi ama genelde yağar hep. Ancak öyle dolu dolu pek yağmaz, çileştirir ve kısa sürer genelde. Nadiren şiddetli yağıyor. Hava genelde kapalıdır.

4- Kızları vs. nasıl ?
    - Kızlar sizinle alakalı, ancak daha rahatlar ve haklarının farkındalar. Kendini beğenmişlik pek yok bizim kızlarımız gibi. İngiliz kızları biraz tutumlular yabancı insanlara karşı. Zaten dediğim gibi İngiliz çok göremiyorsunuz Londrada.

- Çok pahalı değil aşırı pahalı. Kafayı yemişler :) Londra'da ev/konaklama ve ulaşım en pahalı şeyler arasında.

- Ben pek rastlamadım. Tutumlarını hemen belli ediyorlar. Adamlar bıkmış artık çünkü her yer farklı ırklardan milletlerden insan dolu.

asdasdqwertyveyaalxyvance; Günde 9 saat çalışıyorum bana biraz fazla geliyor açıkcası.

Dehşetengiz; Avrupa Birliği üye ülkesi bir ülkeden pasaportunuz var ise National Insurance Number alıyorsunuz ve dilediğiniz yerde yasal bir şekilde çalışmaya başlıyorsunuz.

Eyvallah hocam.
  • Ev kiraları aşırı pahalı demişsiniz, mesela ne kadar biraz açabilir misiniz?
  • Üni sınavlarına hazırlanıyorum nasıl bir yol izlemeliyim orda yasayabılmek ıcın?
  • Hayret kimse trollemeye çalışmamış konuyu gayet güzel sorular gelmiş.
  • Aylık kazancınız(Brüt ve net) ne kadar Haftada kaç saat çalışıyorsunuz sözleşme prosedürleri neler yıllık sözleşme mi imzaladınız tazminat falan var mı ve yıllık izniniz ne kadar?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.