Şimdi Ara

Asgari ücret ile Londra'da yaşıyorum, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
9
Favori
3.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Hocam yazın dil kursu ile bir ailenin yanına yerleşsem sence aylık kaç pound'a ihtiyacım olur ortalama? (Çok fazla harcama yapmayan bir bireyim.) Birazcık farazi bir soru ama görüşünüzü almak isterim.
  • baris195; orayıda abd yönetiyormu yoksa abd ile ingiltere ortakmı

-masonlar yönetiyor hocam

Sekai; Ev kiraları aşırı pahalı demişsiniz, mesela ne kadar biraz açabilir misiniz?

- Örneğin bizim ev 4+1 2 katlı 3. bölgede yer alan müstakil bir ev ve kirası £1850 aylık. Bunun belediye vergisi + elektrik + su + doğal gaz + internet vs topladığımızda aylık 2300-2400'lere falan denk geliyor. Kurdan çarpmayın sakın değişik rakamlar çıkıyor :) Biz 5 kişi kalıyoruz mesela, burada evliler yada ona benzer insanlar dışında herkes oda kiralıyor. Tek kişilik yatak bulunan 10 m2 civarı oraların fiyatları bölgesine, eve, içeriğine göre haftalık £70'den £200'lere kadar çıkıyor.

Awendel; Üni sınavlarına hazırlanıyorum nasıl bir yol izlemeliyim orda yasayabılmek ıcın?

- Yüksek lisansınızı burada yapabilirsiniz o arada da fırsatları değerlendirip düzgün bir iş bulabilirseniz kalma imkanınız var. Yada Ankara anlaşmasını bir araştırın derim.

fuujitsu; Bende şaşırdım ancak herhalde artık daha çok ciddiye alınıyor yada daha dikkat çekiyor eskiye istinaden.

SSönmezReyiZZ; Aylık kazancınız(Brüt ve net) ne kadar Haftada kaç saat çalışıyorsunuz sözleşme prosedürleri neler yıllık sözleşme mi imzaladınız tazminat falan var mı ve yıllık izniniz ne kadar?

- Yukarıda da yazdığım gibi asgari ücret 25 yaş üzerine £7.50 altına ise £7.20, 2017 Eylül itibariyle. Vergilendirme dilimleri var örneğin 20 saatten az çalışırsanız vergi kesilmiyor yada yıllık 11 binin (yanlış hatırlamıyorsam) altında kazanıyorsanız vergi alınmıyor, alınsa da iade ediliyor.

Ben agencye bağlı çalışıyorum, sözleşmem var ancak belirleyici kesin maddeler yok, mesela istediğim zaman işi bırakabiliyorum yada her hangi bir olayda işten çıkarılabiliyorum. Ancak iki tarafında 2 hafta önceden bildirmesi gerek.

Yıllık 28 gün tatilimiz var. Haftalık 54 saat çalışıyorum, vergi ve sigorta biraz fazla kesiliyor ayrıyetten özel emeklilik fonu da eklenmiş şimdi ona da £4.xx kesiliyor her hafta. Bu kalemleri çıkarınca haftalık elime net geçen para, £405'de brüt tutar yani burda da güzel kesiliyor diyebilirim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Uberior

Hocam yazın dil kursu ile bir ailenin yanına yerleşsem sence aylık kaç pound'a ihtiyacım olur ortalama? (Çok fazla harcama yapmayan bir bireyim.) Birazcık farazi bir soru ama görüşünüzü almak isterim.

Beklediğim tarzda bir soru tam olarak. Öncelikle bir şirket aracılığıyla gelecekseniz düzgün bir şirket bulun derim. Barınma için gideriniz olur mu olursa ne kadar olur bilemiyorum.

Yanında kalacağınız aile ile dil kursunun arasındaki mesafe çok olmamalı zira burada ulaşım inanılmaz pahalı. En kötü bisiklet ile ulaşılabilecek bir mesafede olmalı, 20-30 pound civarı bir sürü ikinci el bisiklet bulabilirsiniz.

Aynı şekilde yanında kalacağınız aile beslenme giderinizi karşılar mı karşılamaz mı bilmiyorum fakat karşılamadı diyelim. Sizin damak zevkiniz yada beslenme alışkanlıklarınıza bağlı olarak harcama tutarlarınız değişecektir çünkü burası tamamiyle fast-food üzerine kurulu bir ülke. Ben 3 ay Amerikada kaldığım süre boyunca chicken nuggets, noddles ve konserve fasulye dışında çok az şey yemişimdir mesela Yemek umrumda değil doysam yeter derseniz komple günü 5-8 pounda çıkarabilirsiniz. Arkadaşımın yaşadığı bölgede 20 inç pizzayı 6 pounda satıyorlar 3 malzemeli :)

• quote:

Orijinalden alıntı: M3RTi

quote:

Orijinalden alıntı: Uberior

Hocam yazın dil kursu ile bir ailenin yanına yerleşsem sence aylık kaç pound'a ihtiyacım olur ortalama? (Çok fazla harcama yapmayan bir bireyim.) Birazcık farazi bir soru ama görüşünüzü almak isterim.

Beklediğim tarzda bir soru tam olarak. Öncelikle bir şirket aracılığıyla gelecekseniz düzgün bir şirket bulun derim. Barınma için gideriniz olur mu olursa ne kadar olur bilemiyorum.

Yanında kalacağınız aile ile dil kursunun arasındaki mesafe çok olmamalı zira burada ulaşım inanılmaz pahalı. En kötü bisiklet ile ulaşılabilecek bir mesafede olmalı, 20-30 pound civarı bir sürü ikinci el bisiklet bulabilirsiniz.

Aynı şekilde yanında kalacağınız aile beslenme giderinizi karşılar mı karşılamaz mı bilmiyorum fakat karşılamadı diyelim. Sizin damak zevkiniz yada beslenme alışkanlıklarınıza bağlı olarak harcama tutarlarınız değişecektir çünkü burası tamamiyle fast-food üzerine kurulu bir ülke. Ben 3 ay Amerikada kaldığım süre boyunca chicken nuggets, noddles ve konserve fasulye dışında çok az şey yemişimdir mesela Yemek umrumda değil doysam yeter derseniz komple günü 5-8 pounda çıkarabilirsiniz. Arkadaşımın yaşadığı bölgede 20 inç pizzayı 6 pounda satıyorlar 3 malzemeli :)

Teşekkür ederim cevabınız için.

Hocam EF ile gelmeyi düşünüyorum. Kendi EF aileleri varmış onlardan ayarlıyorlarmış, genel olarak yakınmış kampüslere. Zevk için bir bisiklet alırım diye düşünüyorum fakat onu nasıl İngiltere'den getirteceğim dönerken?

Aile yedirip, içiriyor diye biliyorum En azından akşam yemekleri beraber yenir yani. Öğle de bir şekilde geçiririm muhtemelen Muhtemelen doysam yeter moduyla yerim.

EF aktif bir kurummuş. Okuduğum kadarıyla partiler, geziler felan düzenliyorlarmış fakat ben bireysel olarak ya da orada edindiğim arkadaşlarımla dışarı çıktığımda ortalama bir mekanda (bar olabilir, restoran olabilir, kafe olabilir) giderlerim nasıl olur? Eğlence mekanları nasıldır? Kısık bir bütçeyle çok zorlanır mıyım? Birazcık boğuyorum kusura bakmayın ama

• EF dediğiniz şirket sanırım. Getirmenize değmeyecek bir bisiklet alın ve dönüşünüze yakın gumtree'den satın. Zaten eli ayağı düzgün olanları çalmaya çok hevesliler :) Benim ilk bisikletim çalınmıştı.

Aile karşılıyorsa önemli bir masraftan kurtulursunuz. Okuldan edindiğiniz arkadaşlarınız ile yetinmek durumunda kalırsınız çünkü burada insanlar çok arkadaş canlısı değiller.

Kafelerde kahveler genelde 1-3 arasıdır. Starbucks yada türevlerinde de durum aynı şekilde. Ortalama bir restoranda ne yiyeceğinize bağlı olmak üzere 10-20 pound arası tutacaktır steak vs. Barlar değişkenlik gösteriyor. Merkezde ünlü yada güzel bir barda birayı 5-7 arası içersiniz. Daha kenar köşe yerlerde 2-5 arasıdır. Ben şiddetle wetherspoon öneririm normal zamanlarda, hem çok ucuz hem gayet tatminkar pubları. Clublara giriş genelde 10-15 buna içecek falanda dahil değil. TR'deki gibi damdı kiremitti şartı aranmıyor haliyle. İçeride bir içecek yine 4-7 arasında ortalama kokteyller dışında.

• Ne iş yapıyorsun hocam

Londra hedef listemde olan yerlerden okul bitsin yazılımcı olarak çalışma fırsatım olursa koşa koşa giderim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiç futbol maçı izlemeye gittiniz mi? Gittiyseniz atmosfer falan nasıl? Özellikle buraya kıyasla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3RTi

EF dediğiniz şirket sanırım. Getirmenize değmeyecek bir bisiklet alın ve dönüşünüze yakın gumtree'den satın. Zaten eli ayağı düzgün olanları çalmaya çok hevesliler :) Benim ilk bisikletim çalınmıştı.

Aile karşılıyorsa önemli bir masraftan kurtulursunuz. Okuldan edindiğiniz arkadaşlarınız ile yetinmek durumunda kalırsınız çünkü burada insanlar çok arkadaş canlısı değiller.

Kafelerde kahveler genelde 1-3 arasıdır. Starbucks yada türevlerinde de durum aynı şekilde. Ortalama bir restoranda ne yiyeceğinize bağlı olmak üzere 10-20 pound arası tutacaktır steak vs. Barlar değişkenlik gösteriyor. Merkezde ünlü yada güzel bir barda birayı 5-7 arası içersiniz. Daha kenar köşe yerlerde 2-5 arasıdır. Ben şiddetle wetherspoon öneririm normal zamanlarda, hem çok ucuz hem gayet tatminkar pubları. Clublara giriş genelde 10-15 buna içecek falanda dahil değil. TR'deki gibi damdı kiremitti şartı aranmıyor haliyle. İçeride bir içecek yine 4-7 arasında ortalama kokteyller dışında.

Aynen hocam farklı ülkelerde kampüsleri bulunan bir dil kursu EF. Vakit ayırıp cevapladığınız için çok teşekkürler hocam. Gelebilirsem önümüzdeki yaz geleceğim bakalım (yatacak gibi duruyor ama umarım gelebilirim )

• elonardo; Otelde çalışıyorum, fırsat bulduğunuz an düşünmeyin derim.

KomsununOglu; Malesef futbolun "f" sinden anlamıyorum hocam ancak buradakiler de bayağa holiganlar
  • Maaşınız Londra’da iyi yaşamak için çok düşük bence tabi kişiye göre değişir durum fakat yemek va gibi ihtiyaçlarınızda tutum yapmak gerek sanırım.

Umarım işinizde yükselip güzel istediğini gibi bir hayatınız olur.

Vatandaşlık mevzusu nasıl işleyecek sana hocam kaç yıl kaldıktan sonra yani

• quote:

Orijinalden alıntı: Poljac

Maaşınız Londra’da iyi yaşamak için çok düşük bence tabi kişiye göre değişir durum fakat yemek va gibi ihtiyaçlarınızda tutum yapmak gerek sanırım.

Umarım işinizde yükselip güzel istediğini gibi bir hayatınız olur.

Vatandaşlık mevzusu nasıl işleyecek sana hocam kaç yıl kaldıktan sonra yani

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Kira için aylık 360, ulaşım için de 24 pound ödüyorum (scootera benzin). Telefon faturası, elektronik sigara likiti vs ıvır zıvırı çıkarsam 900 kalır ortalama. Mutfak alışverişi 100 pound anca yapıyorum aylık (spor yüzünden çok:). Kahvaltı ve öğle yemeğini iş yerinde yiyorum. 800 geri harcamaya kalıyor yada birikim için. Ortalama bir restoranda güzel bir akşam yemeği 20-25 pound arası. The shard'ın rooftop barında bira 15 pound civarı, dışarıda normal barlarda 1 küsürden başlıyor fiyatlar. Ne kadar gidiyorsun dersen bar harici pek gitmiyorum açıkcası. Ev arkadaşlarım kendilerini üşengeç hissediyorlar genelde. Gavur bir gelin adayımız da olmadığından şimdilik durağan takılıyorum.

İyi yaşamın kıstası nedir sizin için önemli olan bu. Ben buraya gelmek istiyordum hep, geldim ve düzenimi kurmaya başladım. Bu nedenle keyfim yerinde gayet. 1 buçuk senede kendim çalışarak aldıklarımı, artı aileme verdiğim desteği Türkiye'de 8-10 senede falan anca yapardım tahminen.

5 sene sonra başvurma hakkım var. 3 bucuk seneden az kaldı bakalım değerlendireceğim bir sorun olmazsa. Selamlar

Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3RTi -- 21 Eylül 2017; 1:45:33 >

• Başlık yanlış, "Soruları Alayım" olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: SümüğüKulağındanAkanAdam

Başlık yanlış, "Soruları Alayım" olacak.

Başlık o şekilde olmadığında fazla trolleyen olmadı sanırım

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.