Şimdi Ara

Arşiv Yapmanın İncelikleri - Teknikleri - Püf Noktaları (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
997
Cevap
4
Favori
66.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: OnuR

1 kişi vardı forumda sinema bölümünde görmüştüm,

Arşiv Yapmanın İncelikleri - Teknikleri - Püf Noktaları

valla çok tatlı gözüküyor adam DNR ı eve yıkmış gibi

bu arada Lord Westside ın arşivinin resimleri kaldırın zabıta yakalarsa atarlar içeri,korsancı zulası gibi mübarek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ©em -- 2 Haziran 2008; 21:15:41 >

• Bazı arkadaşlar arşiv olayının içinde olmadıgı için dvd olayını çok basit görmüşler fakat durum şöyleki hdd ciddi bir arşivciyi bir yere kadar idare eder.
    1000 filmin üzerinde divx arşivim, 200 küsür dvd dizi, 300dvd kadar ha High Definition filmim var ve hepsi dvd de tam hesaplamadım ama 4tb yi geçmişti şimdi nasıl hdd ye atıcam bunları? Ben de yine de 2 tane 500gb external var, bu hdd lere genelde yakında izleyecegim filmleri, sürekli takip ettigim dizileri atıyorum. Canım birşey izlemek istediginde dvd lerle ugraşmıyorum ama hdd me bir şey olursa da arşivimin bir yerde saglamda oldugunu biliyorum. Açıkçası hdd ye tek başına güvenemem, olur ya çarparsın düşer olacaga engel olamazsın.
  • dvd ile arşiv yapmak isteyenler muhakkak dvd kutusu ile o filmin oyunun veya herneyse onun kaplama(cover)ları ile arşivlemek isterler.Kaplama(cover)larının olduğu bir site vardı bilen varsa ve paylaşırsa güzel olur.Amaç arşivlemek tabiki korsan yapıp oraya buraya satmak değil dvd ile arşiv yapılıyosa bence tertip düzen açısından ve görüntü açısından kapaklarına kaplamalar konmalı.
    Ayrıca bir söylemek istediğim şey var o dakapaklara konan kaplamalar bildiğimiz kağıt değil özel bir kağıt sanırım hafif yağlı onun özel bir adı varmı acaba bilen varsa yazsın da ona göre alalım kırtasiye matbaa artık nerde bulunuyorsa.
  • quote:

Orjinalden alıntı: LurtzStrenuous

dvd ile arşiv yapmak isteyenler muhakkak dvd kutusu ile o filmin oyunun veya herneyse onun kaplama(cover)ları ile arşivlemek isterler.Kaplama(cover)larının olduğu bir site vardı bilen varsa ve paylaşırsa güzel olur.Amaç arşivlemek tabiki korsan yapıp oraya buraya satmak değil dvd ile arşiv yapılıyosa bence tertip düzen açısından ve görüntü açısından kapaklarına kaplamalar konmalı.
    Ayrıca bir söylemek istediğim şey var o dakapaklara konan kaplamalar bildiğimiz kağıt değil özel bir kağıt sanırım hafif yağlı onun özel bir adı varmı acaba bilen varsa yazsın da ona göre alalım kırtasiye matbaa artık nerde bulunuyorsa.

+1

izmirde otururken bir arkadaşımla yapıcaktık o işi ama istanbula taşınınca sekteye uğradı...elimdeki bütün filmlerin kuşe kağıda kaplarını yaptırıcaktık...

yakın zamanda kendim başlamayı düşünüyorum o olaya...

• bende ufak tan ufaktan yapıyorum arşivi 4-5 ay oldu bu işe başlayalı indirdiğim her filimi dvd ye cektim coğu türkcedublaj divx tahminimce 70 yada 75 tan dvd olması lazım arşivlemek cok zevkli izlemekte 75dvd içinde rahat 100 yakınını ailmle babamla seyretmişimdir hatta dizi arşivi yaptım ufaktan 12 tane dizim var lost-dexter-heroes-24-jericho -smaville-bladethe series- aklımdakiler bunlar ama emin olun indirdim diziler için covers kağıtlar hazırladım özel şuanda babamla lostu bitirdik dördüncü sezonu babam dedi istersen 2048 yapalım hızınıda 5-6 da indir diyor ikide bir ufaktan presion break başladık onuda sevdi valla arşivlmek harikabir olay coğunu torrent olarak cekiyorum yüzde 99nu 3tane üyliim var onlarda hepsine yeter şimdi xbox360 aldım psp de vardı iso oyun arşivi yapıyoum 2sinede 1tb içine doldurucam atık kısmetse

aklıma geldi bu aralar büyük marketlerde korsan fiyatına kaliteli filimler var orjinal 5ytl 6ytl 10ytl arası değilşiyor3ytl bile var bugün den itibaren 25tane orjinal filim koleksiyonum oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gye_Baek -- 2 Haziran 2008; 22:20:54 >

• quote:

Orjinalden alıntı: yeoum-jang

bende ufak tan ufaktan yapıyorum arşivi 4-5 ay oldu bu işe başlayalı indirdiğim her filimi dvd ye cektim coğu türkcedublaj divx tahminimce 70 yada 75 tan dvd olması lazım arşivlemek cok zevkli izlemekte 75dvd içinde rahat 100 yakınını ailmle babamla seyretmişimdir hatta dizi arşivi yaptım ufaktan 12 tane dizim var lost-dexter-heroes-24-jericho -smaville-bladethe series- aklımdakiler bunlar ama emin olun indirdim diziler için covers kağıtlar hazırladım özel şuanda babamla lostu bitirdik dördüncü sezonu babam dedi istersen 2048 yapalım hızınıda 5-6 da indir diyor ikide bir ufaktan presion break başladık onuda sevdi valla arşivlmek harikabir olay coğunu torrent olarak cekiyorum yüzde 99nu 3tane üyliim var onlarda hepsine yeter şimdi xbox360 aldım psp de vardı iso oyun arşivi yapıyoum 2sinede 1tb içine doldurucam atık kısmetse

aklıma geldi bu aralar büyük marketlerde korsan fiyatına kaliteli filimler var orjinal 5ytl 6ytl 10ytl arası değilşiyor3ytl bile var bugün den itibaren 25tane orjinal filim koleksiyonum oldu

bravo herkeze böle anlayışlı baba lazım

• quote:

Orjinalden alıntı: Lord Westside

quote:

dvd ile arşiv yapmak isteyenler muhakkak dvd kutusu ile o filmin oyunun veya herneyse onun kaplama(cover)ları ile arşivlemek isterler.Kaplama(cover)larının olduğu bir site vardı bilen varsa ve paylaşırsa güzel olur.Amaç arşivlemek tabiki korsan yapıp oraya buraya satmak değil dvd ile arşiv yapılıyosa bence tertip düzen açısından ve görüntü açısından kapaklarına kaplamalar konmalı.

+1

izmirde otururken bir arkadaşımla yapıcaktık o işi ama istanbula taşınınca sekteye uğradı...elimdeki bütün filmlerin kuşe kağıda kaplarını yaptırıcaktık...

Bu iş için uygun kagıt semi-glossy kagıtlardır iyi bir yazıcıyla orjinal coverlardan bile kaliteli olur

Gold vatan gibi yerlerde vardır Hp every day photo gibi ürünler içinden semi-glossy olanını tercih edebilirsniz.

Örnek link;
    http://www.hepsiburada.com//productdetails.aspx?categoryid=1100378&productid=ofishpq2510a

• Barış eline sağlık kardeşim, özel ders olayına girmişsin. Bir zamanlar bende arşiv yapıyordum ama "çoook" farklı bi türde. Sonra bizim gençlere bıraktım. Bu böyle nesilden nesile gider...
  • quote:

Orjinalden alıntı: fuatturkrap

Barış eline sağlık kardeşim, özel ders olayına girmişsin. Bir zamanlar bende arşiv yapıyordum ama "çoook" farklı bi türde. Sonra bizim gençlere bıraktım. Bu böyle nesilden nesile gider...

Hangi türmüş o?...
  • Dizileri Aynı klasöre ve Altyazısını aynı isimle atarsan daha iyi olur. Klasörlere gir çık yapılmaz. Birde Dosya isimlerine yönetmenleride yazarsan iyi olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lord Westside

quote:

+1

belki bunların faydası olur size.bir göz atın isterseniz.

http://www.spinduplication.com/mainpages/sleeve_templates.html

http://www.coverdude.com/

http://albumart.org/

http://www.impawards.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi polanski -- 3 Haziran 2008; 1:12:02 >

• Lord Westside

İndirdiğin tüm filmleri dizileri izleyebiliyormusun?

Bende 500 küsür film oluşturabildim ama 100 küsürünü hala izlememişimdir
  • quote:

Orjinalden alıntı: fuatturkrap

Barış eline sağlık kardeşim, özel ders olayına girmişsin. Bir zamanlar bende arşiv yapıyordum ama "çoook" farklı bi türde. Sonra bizim gençlere bıraktım. Bu böyle nesilden nesile gider...

eyvallah fuat (hala fuat diyorum ağzım alışmış)...senin arşivde değerli bir arşivdir o tür arşivleri yapmakta şart tabi...

@@@iPodMania

filmlerin %80 inin izledim..dizilerde ise daha gerideyim %70 civarındayım...ama son 2 senedir sadece dizi izliyorum ondan önceleri dizilere karşı alerjim vardı saolsun Metality arkadaşımızın kulakları çınlasın dizikolik yaptı beni...

@@@polanski

linkler için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barbar -- 3 Haziran 2008; 8:42:30 >

• arkadaşlar bende kendi çapımda arşiv yapıyorum, dvd ye yazıyorum ve ayrı dvd kutularında saklıyorum ancak şu anda dvd kutularının kapakları yok sadece üzerlerine, üzeri yazılabilir kağıt batlarla içlerindekini yazdım rafta duruyorlar, ancak daha kutulayamadığım 100 civarı dvd var.

Benim derdim bunların kutu resimleri, yalnız bu işle tek tek uğraşmak istemiyorum, yaklaşım 125-150 civarı dvd kutusu kapak resmine ihtiyacım var (dizi+film) bunu bana bedeli mukabili yapabi,lecek var mı acaba, pm'den görüşsek yada msn: plenidalsinus@hotmail.com

selamlar
  • DMS yi dandik dvd ler kısmına koyma mantığın, Türk markası olduğu için mi?

DMS kadar kaliteli fiyat/performan ta DVD yok ki..

Ayrıca DMS nin çeşitleri var, hepsine baktın mı ki?

http://www.datamedya.com/bilgimerkezi.php

http://www.datamedya.com/dms.php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .i. -- 3 Haziran 2008; 18:35:02 >

• quote:

Orjinalden alıntı: birolayd

DMS yi dandik dvd ler kısmına koyma mantığın, Türk markası olduğu için mi?

DMS kadar kaliteli fiyat/performan ta DVD yok ki..

Ayrıca DMS nin çeşitleri var, hepsine baktın mı ki?

DMS nin silver, platinium, green gibi çeşitleri var fakat bunlar ir maxelle bir verbatimle kıyaslanamaz bile...Türk, yunan, çerkez markası olarak kategorilendirmiyoruz tabiki hiçbirşeyi...yıllardır bu işlerle uğraşıyorum ve aklına gelen bütün markaları kullandım...tecrübemi yazdım orda...1000 leerce cd-dvd yazdıktan sonra oluştu o tecrübe, 3 günde değil...

sana basit bir örnek vereyim...mesela maxell maxell diyorum...maxell in ürettiği DVD çok kalitelidir ama CD leri o kadarda iyi değildir...Sony DVD de maxell in gerisinde kalır ama CD de uzak ara iyidir...

DMS ortadirek bir markadır..en kaliteli serisi olan platinium bile bir verbatim kalitesinin yarısı bile değildir..diğer ürünleri zaten çöptür...tabi bu söylediklerim arşivciler için geçerli...arşiv yapmak uzun süreli bir süreçtir ve kullanıılan malzeme uzun ömürlü olmalıdır...DMS kullanırsın 6 ay kullanırsın ben Verbatim kullanırım 2 sene kullanırım aradaki fark burda...

• Arsiv yapmak gecekten cok zevkli bir olay.. Ama tabiki normal yasamınızı etkilemedigi surece..

Ben eskiden Dvd film arsivi yapardım bunların da bir cogu Dvdshirinkle cekilmis olanlardı.. Bir suredir sadece dizi arsivi yapmaktayım.. Ozellikle turkce altyazısı olan cogu efsane dizileri indiriyorum bu aralar..

Bircogunu tv lerde artık izleyemiyoruz bu dizilerin.. Bu yuzden birkez izlenip silinecek filmler yerine herkese ozellikle arsiv isine meraklı olanlara bu dizileri indirmelerini oneririm..

Benim arsiv stilim de bu sekilde..
    İndirdigim dizi bolumlerini su sekilde arsivliyorum..

Oncelikle bir klasor yaratıp dizi ismini veriyorum..

Ardından dizinin icine kac sezonsa o sekilde sezonları yazıyorum..

Bir sonraki adım sezon icerisine kac bolum varsa okadar episode klasoru acmak.. Bunu da surekli yeniden acmak yerine bir baska klasore 25 30 bolumluk episodeları acın ve hazır bulundurun ihtiyacınız oldukca kopyalarsınız.. Ayrıca dizi bolumlerinin isimlerini "www.epguides.com" dan bakabilirsiniz.. Bu sitede butun dizilerin bolum isimleri mevcut..

En son adımsa ve en onemlisi her bolumu su sekilde adlandırmak.. "Battlestar Galactica-S01-E04 ( S sezon - E episode) ve aynı sekilde altyazı da aynı isimde olursa sorunsuz bir sekilde dvd playerlarda da izleyebilirsiniz filmlerinizi ve dizilerinizi..

Son olarak ben de bir sure boyunca harddiske yedek aldım.. Ama baktım harddiskler son surat doluyor ve bozulma riski gercekten cok yuksek bir sure sonra mecburen dvd olarak yedeklemeye basladım....

Ornegin bir dvd bozulursa 4 gb tan olursunuz ama harddiskiniz bozulursa butun emege ve dizilere elveda deme olasılıgı cok yuksek..
    Bu yuzden once harddiske yedekliyorum ve duzeltiyorum dizileri daha sonra kaliteli dvdlere yazıyorum zamanım oldukca..

Birsey daha kutulama isi ilk baslarda zevkli gelse de (ve guzel) bir sure sonra gercekten insanı cıldırtabilir.. Dvd yazmak bile baslı basına bir sorunken bşr de kutulamayla ugrasmak ileriki zamanlarda butun vaktinizi alabilir.. Ayrıca canta gibi guzel bir nimet varken hic gerek yok bence.. Dvd kutularının evinizde kaplayacagı yeri de dusunursek 200 luk cd cantalarından 2 3 tane alsanız baya bir sure keser diye dusunuyorum...

• mutu07 çok teşekkürler...

akşam eve gidince bende klasörleme olayını resimli anlatayım en iyisi..
  • Dağınık olan arşivimi yeniden düzenleyeceğim. Başlangıç olarak 50 li phılıps aldım acaba hattamı ettim diye düşünmekteyim. Konuyu baştan sonra okuyunca yıllardır deneyimli olduğunuzu fark ettim. İllaki sağlam arşiv için maxell marka dvd mi gerekmektedir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sir Night

Dağınık olan arşivimi yeniden düzenleyeceğim. Başlangıç olarak 50 li phılıps aldım acaba hattamı ettim diye düşünmekteyim. Konuyu baştan sonra okuyunca yıllardır deneyimli olduğunuzu fark ettim. İllaki sağlam arşiv için maxell marka dvd mi gerekmektedir.

Tabiki hayır.. Philips de gercekten kaliteli bir medyadır.. Yaklasık 4 sene once Dvd shrinkle Philips dvd + lara yazdıgım dvd filmlerim halen sorunsuz bir sekilde izleniyorsa bu kalitesini gosterir.. Verbatim gercekten kaliteli ama cok fazla dvd kullananlar icin Philips ya da Memorex de tercih sebebidir..

Mesela en son aldıgım dvdlerim Memorex.. Ayrıca yine 4 5 senelik Memorex arsivim sorunsuz hala.. Ama tabi alınabiliyorsa Verbatim almak iyidir.. Yoksa da cok kasmamak lazım.. Ama gercekten arsiv istiyorsanız kalitesiz dvd kullanmayın (dms gibi)..

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.