Şimdi Ara

array_mutlisort() fonksiyonu nasıl kullanılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
844
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, ben aşağıdaki kodu çalıştırdığımda:
    $ar2 = array(1,3,2,5,6,7);
    array_multisort($ar2,SORT_DESC);
    echo implode("-",$ar2);
    echo " => \$ar2 = array(1,3,2,5,6,7);";
    =============
    bu sonucu alıyorum: (Doğru sonuç)
    7-6-5-3-2-1 => $ar2 = array(1,3,2,5,6,7);
    ===============================================

Kodu bu şekilde çalıştırdığımda ise:
    $ar = array(0,100,2,4,7,9);
    $ar2 = array(1,3,2,5,6,7);
    array_multisort($ar,SORT_DESC,$ar2,SORT_DESC);
    echo implode("-",$ar);
    echo " => \$ar = array(0,100,2,4,7,9);";
    echo "<br>";
    echo implode("-",$ar2);
    echo " => \$ar2 = array(1,3,2,5,6,7);";
    =============
    bu sonucu alıyorum: (Hatalı sonuç)
    100-9-7-4-2-0 => $ar = array(0,100,2,4,7,9);
    3-7-6-5-2-1 => $ar2 = array(1,3,2,5,6,7);
    ===============================================

Yani tek bir diziyi kullanırken ($ar2) doğru sonucu veriyor, ancak birden fazla diziyi bir arada kullanırken ($ar, $ar2) hatalı sonuç veriyor. ($ar2'nin sıralaması hatalı)

array_mutlisort() fonksiyonunun kullanım amacı nedir? Buradaki sonuçların hatalı çıkmasının mantıklı bir açıklaması var mıdır? Yardımlarınız için teşekkürler.

• Bir tabloyu sütunlar halinde tuttuğunu düşün. İlk sütun array1, ikinci sütun array2, vs Bu tabloyu ilk sütuna göre sort edersen ikinci sütun nasıl değişecekse öyle sort ediyor ikinciyi de. Yani bağımsız değil, ilk sütundaki karşılığı olan değeri takip ediyor. Eğer ilk sütunda eşit değerler olursa, o zaman ikincileri ayrıca sort ediyor.
    Şu sayfadaki örnekleri incele, özellikle ikinci örnek
    https://www.php.net/manual/en/function.array-multisort.php

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam
  • 471 satırlık, array_multisort fonksiyonu ve parametreleriyle ilgili örneklerimi ve en ince ayrıntılarına kadar girdiğim notlarımı sizin için paste.ubuntu.com sitesine upload ettim.

İçeriğe ulaşmak için buraya tıklayın.
  • Empat kullanıcısına yanıt
    quote:

örneklerimi ve en ince ayrıntılarına kadar girdiğim notlarımı

cevap yazmayacaktim sana, ve eminim sivri dilli hazır cevap bir tipsin, ama dayanamadım...
    hiçbir ince ayrıntılı not falan yok, robot gibi sığ birkaç tercüme yapmışsın, o bilgi zaten standart manualda mevcut, sonra tren gibi birbirine benzer örnekler koymuşsun. Örnek dizilerinde her eleman aynı, ya hep sayı ya da hep string, halbuki o sort parametreleri karmaşık türden dizilerde anlamlı.
    Kendi cümlelerinle izah et, anlayalım ne biliyorsun, manuel tercümesi seni bilgili yapmaz.
  • seyfi84 S kullanıcısına yanıt
    Merhaba.

Hakkımda elinizde kayda değer veri olmadan, tavırlarım konusunda emin olmanız enteresan.

Konuya gelmek gerekirse; herhangi bir kaynaktan tercüme yapmadım.

Temel/orta seviye PHP bilgisine sahip olanlar için bu örnekler ve açıklamalarımın yeterince ince ayrıntı ve detaya sahip olduğunu düşünüyorum.

İleri ve uzman seviyesindekiler için ise; yetersiz ve basit açıklamalar.

Konu sahibinin ileri veya uzman seviyede olmadığını düşündüğümden dolayı, bu şekilde paylaştım.

Sizin nedenini veya paylaşımımdaki cümlemin "neye göre" olduğunu sormadan kendi kendinize gelin güvey olmanız, kendinizi rezil etmekten başka bir işe yaramaz.

Tekrar belirtmek istiyorum. Bu notlar ve örnekler herhangi bir yerden tercüme değildir. Eğer iddianızın kabul görmesini istiyorsanız, bir kanıt sunmalısınız. Basit birkaç Google Dork'uyla arama yaparsanız, açıklamadaki bu cümlelerin ve bu örneklerin, (tercüme dediğinize göre) Türkçe olmayan herhangi bir sitede tıpatıp aynısını bulamayacağınızı iddia ediyorum. Türkçe olan herhangi bir sitede de bulamazsınız çok büyük olasılıkla.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.