Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... (88. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.926
Cevap
36
Favori
179.508
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tşk ederim kardeşim birde bu ayarlar aout modda kullanacagız degilmi deneyip görcez sizi haberdar ederim tşk

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    Dış hava 0 c egim 1 oransal oda 3 ayar noktasını 2 yaptım set degere kolay ulaşırsa diye min pompa 60 uygumu

• quote:

Orijinalden alıntı: RAHİİMM

Dış hava 0 c egim 1 oransal oda 3 ayar noktasını 2 yaptım set degere kolay ulaşırsa diye min pompa 60 uygumu
    Pompa min gücü 50 yetmezse üst katı ısıtmaya, 60 deneyin bence çünkü ne kadar yükseltirseniz pompa hızını tüketimde artar.
    Bu ayarlar uygun hocam, sete ulaşamazsa ayar noktasını yükseltin bir kademe ve 4-5 saat zaman aralığıyla takip ederek yükseltin, yerden ısıtmada evin ısınma süresi bildiğiniz üzere uzun olacaktır sabırlı davranmanızda fayda var gereksiz tüketim yapmamak için.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Bu ayarları auot modda kullanacagız degilmi

• RAHİİMM R kullanıcısına yanıt
    Tabiki auto modda aktif oluyor. Termoregülasyon ayarı(basit,sadece oda,dış,oda+dış) hangisi seçiliyse auto mode aktifken o şekilde çalışır

S.a egim 1.0 aayar noktasıni kademli olrak 7 yr kadar çıkardım ama set edilen degere zorlanıyor yaklaştırmakta oransal oda etkisini çözemedim onuda kademli 8 kadar yükselttim tüketim 13m3 veya 15 m3 arası degısti ben bu yüketimi azaltmak için farklı bir ayar önerirmisiniz düşük sıcaklıkta degilde yüksektemi çalıştırsam oransal oda etkisi düşükmü tutmak mantıklı yüksekmi dublex daire 240 m2 ısınıyir ama yakıt fazla geldi bana yardımcı olursanız sevinirim

A.s hocam oransal oda etkisi ayarı şöyle çalışıyor misal 20 seçtiniz kazanı 45 ile başlatır oda ısındıkça kademeli düşürerek 30 ile kapatır kombiyi, 1 seçtiniz diyelim bu sefer 35 ile başlatır 30 ile kapatır. Yani odanın ısınmaya vereceği tepki ile yüksek veya düşük kazan modülasyonu yaptırır bu ayar. Yerden ısıtma kullandığınız için oransal oda etkisi 5 den fazla olmamalı çünkü evin ısınma hızı düşük ama ısınınca ısıyı koruma süresi yüksek sizde. Kazanın yüksek sıcaklıklarda başlayıp o.t ile hızlı hızlı modülasyon yapması ancak petekli ve ısı yalıtımı iyi olan evlerde tasarruf sağlar sizde durum tam tersi eviniz hem büyük hem yerden ısıtma.
    Oransal oda etkisini 2 yapın zaten fabrika ayarı yerden ısıtma modunda 2 dir, ayar noktası ve eğim en yüksek değerde dahi eviniz set değerine ulaşamıyorsa ya dış hava sensörü doğru ölçüm yapamıyor ya yerden ısıtma sisteminde hata var, ya o.t doğru yere konumlandırılmadığından evin ısındığını algılayamıyor ya da evinizde ısı kaçakları var.
    Hassas dijital bir termometre ile evinizin bütün odalarını ölçün sıcaklıkları birbirine yakın olmalı eğer fark çoksa ısıtma sisteminin reglaj ayarını odalar eşitleninceye kadar dikkatlice yapın.

Tşk ederim odaları ölçüm yapmıştım odalarda en sıcak oda 23 en soguk oda 21 oluyor regalaj ayari da yaptım benim aslında ısınmada sıkıntım yok sadece yakıt fazla geldi biraz 13 m3 civarı bunu 10 m3 lere düşürebilirmiyim diye farklı bir ayar yapabilirmiyim sayenizde çok şey ögrendim kombi hakkında tşk ederim

Rica ederim hocam öğrenmenin sınırı yok yeterki okuyalım.
    Isınmada sorun yoksa ve tüketim düşsün istiyorsanız bu ayarlar haricinde yapabileceğiniz şey o.t yi üşümediğiniz en düşük set sıcaklığına ayarlamak. Yarım derece düşürmek bile fark edecektir ve yerden ısınan bir oda için 23 derece bunaltmıyor mu? Bu odaya giden hattı kısıp 22-22.5 civarlarında tutun ki 21 derece olan odanız ısınsın. O.t ısınmayan veya ısınması gerek duyulmayan bir yerde ise yanlış yeri tercih etmişsiniz, evin genel ortalama sıcaklığını ölçebilecek bir noktada olmalı o.t özellikle büyük evlerde.

Tşk ederım kardeş ama benim anlamadıgım termostadi 21.5 ayarlıyorum fakat derce 21.8 lere geliyor kombiyi hala kapatmıyor bu neden olabilir birde yerden ısıtmada pompanın devamli sürkilasyon yapmasi yani pompanın devamlı çalışmasımı mantıklı yoksa kombiyle birlikte pompanın durmasımi

Hocam sensys set değerinin -1,+3 aralığında çalışır yani 21.5 ise set 21.8 de kombiyi durdurması gerek normalde.
    Pompanın gecikmeli durması 3 dk. fabrika ayarlarında, yerden ısıtmada daha fazla çalışmasının nasıl sonuç vereceğini bilemiyorum isterseniz deneyip sonucunu siz paylaşın.

• Arkadaşlar benim kombi Ariston genus premium Evo 24 kombim çalışıyor petekler ısınıyor fakat bir süre sonra kombide " ISITMA SİSTEMİ POMPASİ ASİRİ CALİSMA " diyor ve duruyor sonra tekrar çalışıyor bir süre sonra bu durum normal mi yoksa bir sorun mu var kombinin garantisi devam ediyor lütfen yardım edin 2 gündür dolasmadigim site kalmadi...

• metuali M kullanıcısına yanıt
    Merhaba endişelenmenize gerek yok normal bir durum. Kombiden peteklere giden suyla dönen su sıcaklıkları birbirine çok yaklaştığı için kombi alevi kesiyor. Kazan derecesini 60 ayarlayın kombi durmaksızın çalışır o uyarıyı vermez, aksi halde arıza var denebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gktgsyn -- 19 Ocak 2020; 23:4:51 >
  • @gktgsyn

Selam Üstat,

Ariston Genus Premium kullanıcısıyım. Kiracı olduğum için dış hava sensörü almadım. Cosa oda termostatımız var. Evimiz 3+1, 130 m2. Evin önü açık ve mantolama yok. Yalıtım kötü yani. Cosa 22 dereceye ayarlı ve hiç peteğin olmadığı koridorda duruyor. Kombi 65 derecede. Reglaj ayarı yapıldı.

Bu şartlarda kombiye yakın taraftaki küçük oda ve mutfak güzel ısınıyor. 23 derece civarı oluyor genelde. Tesisatın diğer ucundaki iki oda 22 derece oluyor. Salon tam ortada, büyük, cephesi uzun ve aynı zamanda diğer odalara göre daha çok cam var. Ortalama 20 derece oluyor. Salonu istediğimiz gibi ısıtmak istersek diğer odalar çok ısınıyor. O yüzden böylece idare ediyoruz. Alıştırdık kendimizi.

Geçen ayki faturamız 666 lira geldi. Dış havanın gündüz 4-6, gece 1-3 derece olduğu son günlerde ortalama tüketim 13,5 metreküp. Bunu düşürmek için araştırma yaptım ve yoğuşmalı kombilerde tasarruf için 55 derecenin üstüne çıkmamak gerektiğini gördüm. Dün kombiyi 50 dereceye ayarladım. Ama sürekli çalışmasına rağmen Cosa 22 bir türlü dereceye gelmedi. 21 derecede kaldı sürekli. Odalar Cosa'ya göre 0,5-1 derece daha soğuktu. Farkettim ki kombi ekranındaki sıcaklık 27-30 derece olana kadar kombi çalışmıyor. 2 saat önce 55 dereceye çıkardım. Ancak yine sürekli açık kaldığı halde 2 saatte 21,5 oldu anca. Kombi bu sefer de 35-38 derecede devreye giriyor. Zaman zaman da "CH Pump Overrun" uyarısı görünüyor.

Bu kadar detay yazıp kafanızı şişirdikten sonra sormak istediğim şu; Ödediğim fatura normal ve bu şartlarda bu ev 65 derece yanan kombi dışında ısınmaz mı? Yoksa daha önceki mesajlarda anlattığınız detay ayarları yaparsam biraz da olsa iyileşme olur mu? Bahsettiğiniz eğri, oransal ortam eğrisi gibi ayarları çok anlayamadım. Dış ortam sensörü olmadığı için bu ayarları yapmam gerekir mi onu da bilemedim.

Yukarıda anlattığım şartlarda neler yapabilirim yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mstkurt -- 21 Ocak 2020; 14:44:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: mstkurt

@gktgsyn

Selam Üstat,

Ariston Genus Premium kullanıcısıyım. Kiracı olduğum için dış hava sensörü almadım. Cosa oda termostatımız var. Evimiz 3+1, 130 m2. Evin önü açık ve mantolama yok. Yalıtım kötü yani. Cosa 22 dereceye ayarlı ve hiç peteğin olmadığı koridorda duruyor. Kombi 65 derecede. Reglaj ayarı yapıldı.

Bu şartlarda kombiye yakın taraftaki küçük oda ve mutfak güzel ısınıyor. 23 derece civarı oluyor genelde. Tesisatın diğer ucundaki iki oda 22 derece oluyor. Salon tam ortada, büyük, cephesi uzun ve aynı zamanda diğer odalara göre daha çok cam var. Ortalama 20 derece oluyor. Salonu istediğimiz gibi ısıtmak istersek diğer odalar çok ısınıyor. O yüzden böylece idare ediyoruz. Alıştırdık kendimizi.

Geçen ayki faturamız 666 lira geldi. Dış havanın gündüz 4-6, gece 1-3 derece olduğu son günlerde ortalama tüketim 13,5 metreküp. Bunu düşürmek için araştırma yaptım ve yoğuşmalı kombilerde tasarruf için 55 derecenin üstüne çıkmamak gerektiğini gördüm. Dün kombiyi 50 dereceye ayarladım. Ama sürekli çalışmasına rağmen Cosa 22 bir türlü dereceye gelmedi. 21 derecede kaldı sürekli. Odalar Cosa'ya göre 0,5-1 derece daha soğuktu. Farkettim ki kombi ekranındaki sıcaklık 27-30 derece olana kadar kombi çalışmıyor. 2 saat önce 55 dereceye çıkardım. Ancak yine sürekli açık kaldığı halde 2 saatte 21,5 oldu anca. Kombi bu sefer de 35-38 derecede devreye giriyor. Zaman zaman da "CH Pump Overrun" uyarısı görünüyor.

Bu kadar detay yazıp kafanızı şişirdikten sonra sormak istediğim şu; Ödediğim fatura normal ve bu şartlarda bu ev 65 derece yanan kombi dışında ısınmaz mı? Yoksa daha önceki mesajlarda anlattığınız detay ayarları yaparsam biraz da olsa iyileşme olur mu? Bahsettiğiniz eğri, oransal ortam eğrisi gibi ayarları çok anlayamadım. Dış ortam sensörü olmadığı için bu ayarları yapmam gerekir mi onu da bilemedim.

Yukarıda anlattığım şartlarda neler yapabilirim yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.
    Hocam kusura bakmazsanız bir şey soracağım mesajınızı anlayamadım.

Farkettim ki kombi ekranındaki sıcaklık 27-30 derece olana kadar kombi çalışmıyor.

Burada ne demek istediniz? 27-30 nerede yazıyor?

• x-calibur kullanıcısına yanıt
    Aşağıdaki fotoda kırmızı ile işaretli yerde üstat. Kombinin yandığını gösteren mavi ışık söndükten sonra buradaki sıcaklık yavaş yavaş düşüyor. Ve 27-30 dereceye geldiğinde kombi tekrar yanıyor. Fotoyu netten buldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mstkurt -- 21 Ocak 2020; 15:28:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstkurt

Aşağıdaki fotoda kırmızı ile işaretli yerde üstat. Kombinin yandığını gösteren mavi ışık söndükten sonra buradaki sıcaklık yavaş yavaş düşüyor. Ve 27-30 dereceye geldiğinde kombi tekrar yanıyor. Fotoyu netten buldum.

Benin kombi bu şekilde değil de şaşırdım, genus premium evo bendeki. Sizin orada yazan gidiş yada dönüş suyu sıcaklığımı? Benim ekranda ayarlanan sıcaklığı gösteriyor sadece, servis kısmına girince görebiliyorum giden yada dönen su sıcaklığını.

Bende şu şekilde bir ölçüm yaptım, yüksek sıcaklıklarda yakarsak gaz sarfiyatı yüksek oluyor.

• x-calibur kullanıcısına yanıt
    Benimki evo değil. Sadece Genus Premium.

Buradaki yazan ne tam olarak emin değilim. Kombi anlık kazan sıcaklığı diye düşündüm ben. Dönüş sıcaklığı nereden ayarlanır onu da bilmiyorum.
  • mstkurt M kullanıcısına yanıt
    Merhaba bende cosa kullanıyorum kombi çalışma durma ayarı 0.0-0.1 ve ev set sıcaklığı 23 derece, kombiye dış hava sensörü takılı max 60 min 50 derece kazan sınırlaması yaptım bu şekilde saatte 1 kere 15 dk civarı çalışıyor ve tüketim saatte 0.3 m3 ortalama. Benim evin alt katı boş dubleks ama üst katı kullanmıyoruz üstteki tüm petekler kapalı, kuzey cephe yalıtımlı bina. Ben kombi parametrelerinin her ayarını farklı senaryolarla denedim tüketimi takip ederek fakat sonunda yine fabrika ayarlarında kalmasına karar kıldım o yüzden dış hava sensörü veya modülasyonlu o.t yoksa parametrelerde değişiklik yaparak tüketimin düşeceğini sanmıyorum.
    Sizin durumunuzda olsam cosayı devre dışı bırakır, fazla ısınan odalara termostatik vana takarım ve dış hava sensörü bağlar dış sıcaklığa göre kombinin kazan derecesini otomatik ayarlamasını sağlardım, kombi 24 saat çalışırdı ama eve yeterli gelecek en düşük kazan derecesi ile en az tüketimi yapardı, evinizin sıcaklık konforu şuankinden çok çok daha iyi, tüketiminizde şuankinden daha az veya eşit olur.
    Hocam yalıtımsız ve 3+ odalı evlerde on/off o.t tüketimi düşürmemekle birlikte konforunuzuda bozuyor özellikle gündüz sıcaklığının düşük, güneşli günlerin az olduğu dönemler on/off o.t yalıtımsız eve hiç uygun değil.
    Kombi 50-55 derecede çalışırken pomp overrun uyarısı görünüyor demişsiniz, reglaj ayarı da yapıldığı halde böyle oluyorsa tesisat veya kombide bir sıkıntı var, öncelikle 3 yollu vana kontrol edilmeli. 50-55 gidiş sıcaklığı ile dönüş 48 civarı olana kadar ev zaten 23 dereceyi geçmesi gerekiyor hiç overrun uyarısı vermeden. Kombi alev modülasyonu yapıp min güce düşer eğer bu ayarlarınızda farklılık varsa yani min alev boyu olması gerekenden fazla pomp overrun uyarısı verebilir.

Yanıtınız için teşekkür ederim Üstat.

Dediğim gibi; kiracı olduğum için dış hava sensörü almayı düşünmüyorum. İnce ayarlar olmasa bile 50-55 derecede evi 22 dereceye getirebilsem o bile yeterli. Ama dediğim gibi her yanmada 35-38 dereceye kadar beklediği için ev ısınmıyor. Mesela 55 derecede çalışırken 45-50 dereceye düşünce tekrar yanmasını sağlamak için ne yapmam lazım?

Bir de kombinin servisine bakım yaptırmıştım kış başında. Herhangi bir sorun söylemediler. İstanbul'da iseniz servis önerebilir misiniz?

Teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.