Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... (87. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.926
Cevap
36
Favori
179.544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    kombiyi 50-45 derece ayarlarında çalıştırıyorum termostat yok.
    giren-giden su sıcaklığı farkı 42 iken dönen 36
    yazılanları okuduğumda bu farkın 5-6 olması ideal denmiş sanırım
    ancak peteklere geldiğimizde ne üstü 42 ne de altları 36 dereceye yakın sıcaklıkta gibi değil kombiye en yakın 1. petek bile bu durumda
    değil ne bileyim 45 ya da 50 yaptığımda elimin iyi derecede ısınması lazımdır diye düşünüyorum
    üstü ılık iken altları ciddi derecede soğuk
    denildiği gibi reglaj ayarı yaptık , petekleri temizledik havalarını aldık filtreyi de temizledik sorun nerede olabilir?
    bir de petek bağlantılarında bypas sistemi mevcut bu vanalar tıkanıklık yapıyor mu ya da verimli midir?
    ısıtma sistemi pompası aşırı çalışma yazısı da cabası sorun burada mı bilmiyorum oku oku bitmedi forum kafam karıştı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sokrates099 -- 24 Aralık 2019; 1:25:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sokrates099

merhaba
    kombiyi 50-45 derece ayarlarında çalıştırıyorum termostat yok.
    giren-giden su sıcaklığı farkı 42 iken dönen 36
    yazılanları okuduğumda bu farkın 5-6 olması ideal denmiş sanırım
    ancak peteklere geldiğimizde ne üstü 42 ne de altları 36 dereceye yakın sıcaklıkta gibi değil kombiye en yakın 1. petek bile bu durumda
    değil ne bileyim 45 ya da 50 yaptığımda elimin iyi derecede ısınması lazımdır diye düşünüyorum
    üstü ılık iken altları ciddi derecede soğuk
    denildiği gibi reglaj ayarı yaptık , petekleri temizledik havalarını aldık filtreyi de temizledik sorun nerede olabilir?
    bir de petek bağlantılarında bypas sistemi mevcut bu vanalar tıkanıklık yapıyor mu ya da verimli midir?
    ısıtma sistemi pompası aşırı çalışma yazısı da cabası sorun burada mı bilmiyorum oku oku bitmedi forum kafam karıştı
    Kaç yıllık kombi hocam?

3 Yollu vanayı kontrol edin.

• sokrates099 kullanıcısına yanıt
    Merhaba 45-50 kazan ayarıyla evinizin 23-24 dereceleri rahatça görebilmesi gerekir, en ideal petek metrajı ve tesisat ile 40-45 arası yeterli gelmeli yoğuşmalı kombi için.
    45 ve daha üstü kazan ayarında pompa aşırı çalışma uyarısını almamanız gerekir normalde, üç yollu vana görevini tam yapamazsa dönüş suyu daha petekler ısınmadan ısınmış olup bu uyarıya neden olabilir. Ayrıca petek ısıtması kapalıyken kullanım suyu açıldığında peteklerede sıcak su gidebilir yani üç yollu vana kaçırma yapar bozulduğunda. Maliyeti ucuz olan bir parça değişimide çok kolay bir an önce servisle irtibata geçin sorun tesisattamı üç yollu vanadamı yada başka bir şey mi var çıkar ortaya. Sorunu hallettikten sonra daha iyi ısınıp daha az ödemek istiyorsanız forumdaki konulara bakmanızı tavsiye ederim, kombi, d.h.s., o.t. ayarlarıyla ilgili sormak istediğiniz ne olursa yardımcı olacağım görüşmek üzere.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• x-calibur kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba 3 yollu vana temizliği yaptıktan sonra o şekilde kullanmaya devam ediyor musun? Yoksa yenisini aldın mı?
    Benim kombininde 3 yollu sesi artmaya başladı bazen çok yüksek ses çıkarıyor. Müsait zamanımda söküp temizlemeyi düşünüyorum ama yeterli gelir mi? Emin değilim çünkü bu yaz sonunda bakım yaptırırken ses yaptığını söyledim söküldü yağlandı ama fark eden bir şey olmadı. Yenisini almak mı? Temizlemek mi? Yada ses 3 yollu motorundan mı kaynaklanıyor?

• gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    Merhaba, aynen o şekilde kendi yaptığım temizlik şekliyle kullanıyorum. yenisini almadım gerekte yok gibi şimdilik. Ben söktüğümde küflü paslı vb gibiydi içi çamurumsu bir halde idi. Hem 3 yollu vanayı hemde yuvasını bir güzel temizledim ama tabi yuvasını sökmediğim için olabildiğince fırça vb ile temizlemeye çalıştım.gres sürdüm

Yalnız hocam bende ses yaoma@gktgsyn

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Merhaba, aynen o şekilde kendi yaptığım temizlik şekliyle kullanıyorum. yenisini almadım gerekte yok gibi şimdilik. Ben söktüğümde küflü paslı vb gibiydi içi çamurumsu bir halde idi. Hem 3 yollu vanayı hemde yuvasını bir güzel temizledim ama tabi yuvasını sökmediğim için olabildiğince fırça vb ile temizlemeye çalıştım.gres sürdüm

Yalnız hocam bende ses yapma olayı yoktu, sendeki ses boru sesi mi yoksa başka bir ses mi. Pompa çok hızlı çalışıyor olabilir maksimum seviyeyi düşürüp birde o şekilde bak

Anladım hocam bende ilk iş olarak temizleyim o halde, bakım sırasında eleman sadece yağladı tam detaylı incelemedim, kir durumunu göremedim o yüzden.
    Ses pompa çalışmazkende var 3 yollu vana testi yapıyorum parametrelerden fark yok, bana 3 yollu motorundan gibi geliyor rahat ittiremediği için sesi çok çıkıyor, kombi dolabının içinde de yankı yapınca ses şiddetli oluyor.
    Vana kısmını çıkarıp kombi 3 yollu vana testi yapsam sadece motor çalışır mı acaba? Motorunda sıkıntı varmı yokmu test edebilir miyim?
    Hocam ses bu videodaki motordan çıkan sesle aynı tek farkı çok daha şiddetli ve git gide artmakta, müdehale etmezsem motoru bozulacak gibi geliyor...

https://www.youtube.com/watch?v=dFauYcccbkU&app=desktop

• quote:

Orijinalden alıntı: gktgsyn

Anladım hocam bende ilk iş olarak temizleyim o halde, bakım sırasında eleman sadece yağladı tam detaylı incelemedim, kir durumunu göremedim o yüzden.
    Ses pompa çalışmazkende var 3 yollu vana testi yapıyorum parametrelerden fark yok, bana 3 yollu motorundan gibi geliyor rahat ittiremediği için sesi çok çıkıyor, kombi dolabının içinde de yankı yapınca ses şiddetli oluyor.
    Vana kısmını çıkarıp kombi 3 yollu vana testi yapsam sadece motor çalışır mı acaba? Motorunda sıkıntı varmı yokmu test edebilir miyim?
    Hocam ses bu videodaki motordan çıkan sesle aynı tek farkı çok daha şiddetli ve git gide artmakta, müdehale etmezsem motoru bozulacak gibi geliyor...

https://www.youtube.com/watch?v=dFauYcccbkU&app=desktop
    Valla motoru dışarda çalıştırmayı denemedim. Ama çalışır muhtemelen. Dikkat etmek lazım, tesisattaki basıncı düşürmek sıfıra getirmek lazım alttaki tahliye vanasını açarak.

Mekanik bir parça zaten kolay kolay bozulacak bir yanıda yok,plastikten ve yaylı birşey. Pislikten çalışmaz çalışmaz ise.

Ben garanti olsun diye gözümü karartıp motoruda açmıştım ama eliniz yatkın değilse tavsiye etmem çünkü içindeki parçalar dağılıyor kapağı açarken. motorda kolay bozulacak birşey değil gibi. Sanmam motorun bozulacağını.

Teşekkür ederim hocam söküp temizleyim fark olcakmı bakalım görüşmek üzere iyi forumlar

• disintegration kullanıcısına yanıt
    S.a sensy oda termostadı alcam ama nette çok farklı fiyatlar var sensy termistad bir kaç çeşitmi var birde kablosuzu varmı bildiginiz ve baglantısı kombiye ta1 yerinemi baglancal tşk

S.a sensy termostad hakkında yardımcı olursanız sevinirim
    1.sensy termostad sitelerde fiyatlar çok farklı çeşitleri varmı yoksa hepsi aynımı
    2. Sensy termostad ta1 soketemi baglanıyor yoksa bus soketinemi
    3. Dış sensör kullanmamız gerekiyor okudugüm kadariyla baglantısı nereye olması gerekiyor
    4 dış sensör için bir öneriniz varmi
    Aldıktan sonra kurulumu konusunda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim

Arkadaşlar herkese merhabalar.
    Bende ariston genus one 24kw kombi alarak ariston ailesene katılmış bulunmaktayım. Evim 130 metrekare, yerden ısıtmalı, kuzey cephe, dış yalıtımlı, son kat, alt katım ve yan dairem avrupalı Konya da ikamet ediyorum ve burası sert ve soğuk havası var.
    Gündüzleri 40 akşamları 45 derecede kullanarak oda sıcaklığı 23 derece oluyor. Günlük ortalama 12 metreküp doğalgaz kullanıyorum. 25 günlük kullanımda 540TL fatura ödedim.Elimde synetec kablosuz 0,1 derece hassasiyetli oda termostatı ve 10k kablolu dış hava sensörü var. Bunları hangi klememenslere bağlayacağım ve hangi parametreleri değiştirmem lazım daha düşük sarfiyat için.

• quote:

Orijinalden alıntı: RAHİİMM

S.a sensy termostad hakkında yardımcı olursanız sevinirim
    1.sensy termostad sitelerde fiyatlar çok farklı çeşitleri varmı yoksa hepsi aynımı
    2. Sensy termostad ta1 soketemi baglanıyor yoksa bus soketinemi
    3. Dış sensör kullanmamız gerekiyor okudugüm kadariyla baglantısı nereye olması gerekiyor
    4 dış sensör için bir öneriniz varmi
    Aldıktan sonra kurulumu konusunda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim
    A.s sensysin kablosuzu çıktımı bilmiyorum ama kablolu olarak kombinin bus soketine bağlanıyor, internetteki çeşitleri hakkında bilgim yok malesef.
    Dış hava sensörünün bağlantı yerini hatırlayamadım hepsi yan yana zaten köprü kablo olan yere on off o.t bağlanıyor ta1 o olabilir, konuda önceki mesajlarda konuşuldu detayları hatırlayamıyorum şuanda.Bence o.t kadar önemli almalısınız, kurulumu o.t ile birlikte kendiniz yapabilirsiniz cihazları aldıktan sonra gerisi kolay zaten yardımcı olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gktgsyn -- 3 Ocak 2020; 16:48:1 >

• Hgezer H kullanıcısına yanıt
    Merhaba hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.
    Tüketim bulunduğunuz şartlara göre normal görünüyor kombiden yana sıkıntı yok, daha konforlu ısınma ve daha az fatura için dış hava sensörünü bir an önce bağlamalısınız, oda termostatınız nasıldır tüketimi düşürür mü yükseltir mi bilemiyorum yalnız yerden ısıtma da öğrenme modu olmayan on off o.t tavsiye etmem çünkü sıcaklık dalgalanması çok fazla olur rahatsızlık yaratır.
    Öncelikle dış hava sensörünü bağlayın ve kombi ayarını dış hava sensörü ile çalışacak moda alın, ev ısınıza göre eğim ayarını tespit ettikten sonra konforunuz çok iyi olacaktır tüketime azda olsa etki eder hava şartlarına göre kazana küçük küçük müdehale ettiği için kararında ısıtma ve tüketiminiz olur.

S.a önerilerinize bakarak sensy termostad ve dış hava sensörü aldım aut modda kullaniyorum evim dublex yalıtım iyi yerden ısıtma aşgısı 140m2 yukarısı 90m2 civarı termostadi yukariya koydum yatak odasına neden derseniz aşagısı daha iyi ısınıyor cünkü alt katta oturan var bende aşagiya killektörlerin önüne termostadik çift yollu vana atip on of termistadı bu vanaya bagladım kombi sensy ve dış hava sensörüne göre çalışiyor yukarı kat 19c ayarlıuirum ama 18.5 üstüne çıkmadi ayarlarım egri 1.6 ayar noktası -8 oransal oda 12 yaptım 15 saatlik tüketim 10 m3 civarı hadi yakıt normal desek üst kat 19c gelmemesi garip bu ayarlarda pomoa aşırı ısinma diyor nasıl bir ayar yapmalıyım öneriniz nedir birde sizinle tlf da görüşmek isterim tlf 0545 266 2618 tşk edrim

• RAHİİMM R kullanıcısına yanıt
    A.s hocam hayırlı olsun artık kombinizden en düşük gaz tüketimiyle maksimum konforu elde edeceksiniz sadece bir kaç gün takip edip ayarları evinize göre yapmalısınız. Ayarlara gelirsek biraz burdan yazayım evi sizin gibi olan kullanıcılarda faydalansın, telefondan da yardımcı olacağım.
    Eviniz büyük ve yerden ısıtma öncelikle kombi parametrelerinden (bölge 1)yerden ısıtma yani düşük kazan sıcaklığını seçin, termoregülasyonu oda+dış sensör seçin, eğim 1.0, oransal oda etkisi 3, ayar noktası 0 kalsın eğer ev set değerine ulaşamazsa bu ayarı kademeli yükseltin, ne zaman set değerini aşar o zaman bir tık azaltırsınız. Isıtma sistemi 2 parametrelerinden min pompa ayarını 50 yapın şimdilik ve kombiyi kapatıp açın. Bu ayarlarda biraz takip edin sonra telefonla görüşme sağlarız. Bu arada sensys kullanma klavuzunun tamamını okuyun hocam nette bulabilirsiniz. Görüşmek üzere...

S.a evin set degeri söylediginiz ayarlarda kaç olmali birde kademeli olarak degerleri yükseltin demişsiniz bütün degerlerimi yükselteyim yoksa 0 olan ayar noktasınımı benim kombi altında denge kabı kurulu ve ikinci pompa kombiden bagımsız devamlı sürkilasyin yapiyor tşk ederim

S.a evin set degeri söylediginiz ayarlarda kaç olmali birde kademeli olarak degerleri yükseltin demişsiniz bütün degerlerimi yükselteyim yoksa 0 olan ayar noktasınımı benim kombi altında denge kabı kurulu ve ikinci pompa kombiden bagımsız devamlı sürkilasyin yapiyor tşk ederim

• S.a evin set degeri verdiginiz ayarlarda kaç olmalı kademeli olarak ayarları yükseltin demişsiniz sadece 0 olan ayar noktasınimi yükselteyim yoksa bütun ayarlarımı birde benim kombinin altında denge kabı var ve ikinci pompa kombiden bagımsız çalışıyor farklı bir ayar yapmam gerekirmi tşk ederim cevabınız için

• RAHİİMM R kullanıcısına yanıt
    Evin set değeri konfor ısınızdır hocam onu siz belirleyin benim set ayarlarım ev boşken 22.00, uykudayken 22.2, diğer zamanlarda 22.5 ama on/off çalışan cosa kullanıyorum dış sensör ile, sizin yerden ısıtma olduğu için 21.5 bile gayet sıcak hissettirebilir.
    Set ayarınızın altında kalırsa ayar noktasını yükseltin demek istedim diğer ayarlar aynı kalabilir.
    Alt kat ısınıp üst kat ısınamıyorsa kombiden yapılacak ayar min pompa hızını arttırmak, evinizde yapılacak ise alt katın vanalarına reglaj ayarı yapmak ve üst kattaki ısı kaybını engellemek olur.
    Bu ayarlar dışında parametre ayarları fabrika ayarlarındaydı değil mi? Dış hava sensörünü de güneş almayan ve gerçek dış sıcaklığı takip edecek bir yere konumlandırdınız mı?

• 
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.