Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
1.775
Cevap
36
Favori
132.139
Tıklama
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları...
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  850 Mesaj

  Hocam dedğiniz gibi yaparsak yani 45 dönüşe geldiğinde tekrar yanarsa tüketimi bariz yükseltir bu bence kötü bir fikir. Yapılması gereken 55 ile çalışırken kombinin durmaması yani pomp overrun durumuna geçmemesi gerekli. 55 gidiş 45-48 arası dönüş ile durmaksızın çalışmalıki düşük tüketimle eviniz ısınabilsin. Bunu sağlamak için petek metrajının eve yeterli, tesisatın düzgün, reglaj ayarının iyi yapılması gerekiyor. Kombinizin fabrika ayarlarında olduğundan emin olun sonra diğer unsurları gözden geçirin derim.
  Ben Bursadayım servis konusunda yardımcı olamıyorum, bence yetkili servisle görüşün durumu izah edin ona göre bir çözüm sağlayın.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  mstkurt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  251 Mesaj

  Sizden cevap beklerken kombinin ayarlarını oynadım biraz. Sanırım eskisinden daha beter hale getirdim şu anda. Fabrika ayarlarına sıfırlamayı da bulamadım. Sıfırlamayı nasıl yapabiliriz?
  |
  |
  gktgsyn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  850 Mesaj

  https://issuu.com/kombi.com/docs/ariston_sensys_modulasyonlu_sistem_yoneticisi/1?ff

  Bu linkteki kullanım kılavuzuna bakın kombi parametre ayarlarıyla ilgili bilgiler mevcut.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  mstkurt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  251 Mesaj

  Bu kılavuzu baya inceledim. Şimdiki sorunum şu; bölge ayarı yaptım ama sonra devre dışı bırakmak istiyorum. Şu an 55 dereceye ayarladığım zaman kombi kendiliğinden 82 ye kadar çıkıyor. Ne yaptıysam düzeltemedim. En iyisi dediğiniz gibi servisi aramak.
  |
  |
  gktgsyn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  850 Mesaj

  Hocam auto modunu devreye sokmuşsun devre dışı bırakırsan normale döner. Sensys yada dış hava sensörü olmadan bölge 1 parametreleri işe yaramaz o ayarlar auto modu aktifken çalışır sadece.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gktgsyn -- 21 Ocak 2020; 18:56:55 >
  |
  |
  mstkurt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  251 Mesaj

  Üstat bölge ayarlarını karıştırdım ama Auto modu devrede değil. Auto devrede iken ekranda Auto yazıyor biliyorum. Çağrı merkezini aradım. Reset düğmesine 5 saniye basılı tutarak reset yaptırdılar. Ama cihaz gene bi değişik çalışıyor. İşler iyice karıştı. Nasıl olduysa Cosa da kombiye müdahale edemez oldu. Cosa'nın derecesine göre dur kalk yapmıyor. Cosa'ya bakınca kombi duruyor gibi görünüyor ama kombi sürekli çalışıyor. Hatta son durumda 50 dereceye ayarladığım halde 67 dereceye sabitledi ve saatlerce çalıştı. 40 dereceye indirdim, bu seferde 56 derecede biraz çalıştı ve sonra durdu. İyice bir saçma durum oldu yani :)

  Servisi çağırdım, yarın gelip bakacak. İnşallah bu cihazın ince ayarlarından anlayan biridir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mstkurt -- 22 Ocak 2020; 17:31:12 >
  |
  |
  gktgsyn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  850 Mesaj

  Kombi parametreleri- ayarlar- yerden veya oda2 seçeneğini yerden yapın, termoregülasyon 0(kapalı) yapın, bölge 1 parametreleri içinde termoregülasyonu basit yapın kombiyi kapatıp açın.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  mstkurt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  251 Mesaj

  Ayarlardaki "Yerden ve oda2" Yerden yaptım. İlk termoregülasyon seçeneğini bulamadım. Bölge 1'deki termoregülasyon basit ayardaydı zaten. Şu an Cosa'yı dinlemeye başladı. Ben o yerden ayarını oda yapmıştım. Demek ondan dolayı Cosa devreden çıkmış.

  Çok teşekkürler.
  |
  |
  gktgsyn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  850 Mesaj

  Tamam bulamadığınız ayar zaten auto modu açık kapalı ayarı, auto ana ekranda görünmüyorsa kapalıdır siz kazanı hangi ayara getirirseniz ona göre çalışır.
  Şöyle bir özellikte var anlatayım isterseniz deneyin cosa ile kullanacaksanız belki faydası olur ama tüketimi kontrol edin günlük olarak işe yarayıp yaramadığını görmek için.
  Isıtma sistemi 2 parametresi içinde destek süresi ayarı var bu fabrika ayarı olarak 16 dk dır. Bu özellik basit termoregülasyon seçiliyken(şuan sizin bu şekilde) ve on off o.t bağlıyken auto modunu aktif ederseniz çalışmaya başlayacak. Auto modunu aktif ettikten sonra +- tuşlarıyla kazanın ilk çalışmaya başlayacağı socaklığı ayarlayın misal 52 yaptınız o.t kombiye yan dediğinde 52 ile başlar 16 dk sonra 2 derece kazanı yükseltir bir 16 dk sonra 2 derece daha yükseltir böyle devam eder o.t set değerine ulaşıp kombiyi kapatana kadar. Siz bu 16 dk süreyi cosanın grafik kısmından takip edin evinizin ısınmaya verdiği tepki süresini değerlendirin ve 16 yerine 5,10,15 vs. artık kaç dk sonra kazan yükseltsin isterseniz destek süresine o süreyi girin.
  Bu özelliğin şu faydası var tahminimce. 52 kazan ile başlayan kombi dönüş suyu ısınıp yoğuşma verimini düşüreceği zaman kazanı 2 derece yükselterek hem evin daha çabuk ısınmasını ve o.t tarafından kombinin durmasını sağlayacak hem de sizin bahsettiğiniz dur kalk yapma olayının önüne geçecektir.
  Denersiniz tecrübenizi paylaşırsınız umarım işe yarar.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  mstkurt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  690 Mesaj

  Hocam merhaba. Fikrinizi merak ettiğim bir konu var.

  Ariston sensy de, 4.2.1 termoregülasyon ayarı var. Bu ayarlar içinde de
  0 sabit Su sıcaklığı
  1 basit termoregülasyon
  2 oda sıcaklığı
  ....ayarları var.

  Ben uzun zamandır 2. ayarı kullanıyordum.
  Bunun şöyle bir dezavantajı var ; oda termostatında istenen değer diyelim ki 23.5 olsun.
  Mevcut sıcaklık ise 22 derece olsun. Yapılan parametre ayarlarına göre, kombi kazan derecesini yükseltip azaltacak. Fark fazla ise daha yüksek kazan sıcaklığında yanacak. Fark düşük ise kazan sıcaklığı daha düşük olacak. Ama odadaki ısı kapı pencerenin açılmasıyla veya odanın ani soğumasıyla yahut istenen sıcaklıktan çok fazla düşmüşse, kombideki kazan sıcaklığı hep daha fazla yükselecek. Sürekli değişecekveya etkilenecek.

  Ben bu dediğim ayarı 0 yapayım dedim. Yapınca fark ettim ki oda sıcaklığı çok düşse bile, kombi kazan sıcaklığını dönüş suyuna göre ayarlıyor. Yani yaptığımız parametreler ona göre bir modüslasyon yapıyor. Kazan sıcaklığı mevcut oda sıcağından etkilenmiyor. Dönüş suyu sıcaklığı ne ise ona göre yanıyor.

  Ben bunun tasarruf anlamında daha iyi olacağını düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?  -----

  Bugün tekrar dikkat ettim. Bu dediğim ayarı yaptıktan sonra kazan sıcaklığı da değişmiyor. Sabit ne ise o yanmaya devam ediyor. Kapının pencerenin açılmasıyla oda ısısı çok düşse bile Kazan sıcaklığı yukarıda dediğim ayarı yaptığımdan dolayı değişmiyor.

  Ama ben dönüş suyu sıcaklığına göre değişeceğini düşünmüştüm. Belki değişiklik olacak kadar soğumuyordur su.


  ------

  Benim evde yalıtım yok. Isıyı muhafaza edemiyor. Isı çabuk kayboluyor. Eğer kombi set değerine ulaşmışsa duruyor ve belli bir süre yanmıyor. Tekrar yanmaya başladı evrede de petekler soğumuş oluyor.

  Düşünüyorum, acaba düşük ısıda ve düşük alev boyutunda sürekli yanması daha mı iyi olur.

  Termoregülasyonu (4.2.1) 0 yaptım. Kazan sıcaklığını düşürsem hep yanacak. Ev sürekli sıcak olacak.

  Yahut termostatı iptal etsem , dönüş suyu sıcaklplna göre hep yanacak. Hangisi daha tasarrufludur?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasakbölge -- 27 Ocak 2020; 1:23:43 >
  |
  |
  gktgsyn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  850 Mesaj

  Merhaba hocam dediğiniz şekilde sensys ile kullanım tipini hiç gözlemlemedim yani 0 sabit su sıcaklığı ayarlıyken sensys kombinin kazan derecesine etki ediyormu etmiyormu bilemiyorum.
  Anlattığınız durumlar için ise oransal oda etkisi ayarı önem arz ediyor. Bu ayar 15-20 civarlarında ayarlanırsa ve evin ısısı ani değişirse sensys kazan derecesine daha yüksek şiddetle müdahale ediyor. Sabit su sıcaklığı termoregülasyonu yerine sensys ile sadece oda seçeneğini seçerek ve şayet evinizde bahsettiğiniz durumlar oluyorsa veya sensysin bulunduğu ortam büyük, yalıtım az veya sık sık kapı pencere açılan bir ortamda bir yerdeyse oransal oda etkisi ayarını 10 ve daha aşağısında kullanmak kazan sıcaklığını aşırı yükseltmeden daha dar aralıkta bir modülasyonla tüketimi düşük tutacaktır. Böyle bir ortamdaki evin ayar noktası 0 ve oransal oda etkisi 10 ise set değerine ulaşması zor olur, yapılacak olan ayar noktasını arttırarak seti bulmasını sağlamak. Oransal oda etkisini yüksek seviyelerde kullanmak için evin yalıtımının çok iyi olması ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmayan bir ortamın sağlanması gerekli. Benim gözlemime göre böyle hocam ama bi ara denerim dediğiniz şekilde de.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  yasakbölge kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  850 Mesaj

  Hocam her koşulda sabit kazan sıcaklığına göre sensys ile kullanmak daha tasarrufludur orda şüpheniz olmasın. Evinize göre ayarlar şöyle olsun, dış hava sensörü yoksa termoregülasyon sadece oda, oransal oda etkisi 6, ayar noktasını da denemeye 0 dan başlayın ama havanın soğuk olduğu güneşin olmadığı bir günde set değerinize ulaşıncaya kadar saatte bir arttırın, sete ulaşıp 0.1, 0.2 geçince ayar noktasını bir tık düşürün ki set +0.3 olup kapamasın. Bu şekilde soğuk havalarda evinizi devamlı en düşük kazan derecesi ile sabit sıcaklıkta tutabilir ve az tüketimi sağlarsınız.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  yasakbölge kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  690 Mesaj

  Evet bu çok mantıklı, Bir de petek arkasına koyulan yalıtım malzemesi kullanyor musunuz ?
  Sizce sıcaklığın dışarı çıkmasını engelleyip muhafaza ediyor mu?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  gktgsyn kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  850 Mesaj

  Evin dış cephe duvarlarındaki petek arkalarında kullanıyorum. Bina yalıtımlı olmasına rağmen duvarlar baya soğuyor, yalıtımsız duvarlarda daha iyi iş görür düşüncesindeyim çünkü peteğin ısısını duvar emiyor, kombi bu yüzden daha yüksek kazan derecesi ile çalışmaya başlıyor. Tavsiye ederim.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  yasakbölge kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  286 Mesaj

  bilgi için teşekkürler
  petekleri temizledikten sonra biraz daha neyi eksik yapmışık diye baktık
  kombideki suyu boşalttık ve kombi yoğuşma filtresini temizledik o noktaları es geçmişim
  kombi yoğuşma filtresinde toz ve partikül vardı burayı temizledikten sonra kombi dönüş yapmaya başladı sanırım artık petekler ısınıyor. şu an için çözüm yeterli seviyede
  biraz geç geri dönüş yaptım ama olsun
  |
  |
  Bahsedilenler: Xcalibure , gktgsyn
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Bey Azura
Mobilya Takımları
SEO
üniversite
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,297
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.