Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... (80. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.925
Cevap
36
Favori
179.550
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sensy ve dis termometre var ,ama malesef auto modda kullandigim zaman ne yaptiysam yuksek derecelerde calistiryor cihazi ornegin evin sicakligi 22.5 derece ise senys ten evin sicakligini 23 derece yapmak istedigimde auto modda 60 derecede yaniyor anlama veremedim yillardir,bende autoyu kapatiyorum hata mi yapiyorum bilemedim @gktgsyn

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi therapyy -- 17 Ocak 2019; 17:16:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • therapyy kullanıcısına yanıt
    Auto modu kapalı kullanarak hata yapıyorsun. Sensys ve dış sensör parametre ayarlarından seçili olsun ve auto modu aktif şekilde eğim, oransal oda etkisi ve paralel kaydırma ayarlarını evinize göre yapıp hem konfor hem en düşük tüketimi elde edebilirsiniz.

Anlam veremediğiniz olay modülasyon oluyor bu sensysin düzgün çalıştığını gösterir, örneğin 22.5=60, 22.6=58, 22.7=56,....23.3=42 ve kazan ısıtmayı keser 22.9 olunca bu sefer 54 ile başlar modülasyon yapmaya olay bu şekilde. Sizde farklı bir çalışma şekli sergiliyorsa ya ayarlarda hata var ya ev yalıtımı kötü ya da sensys arızalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: gktgsyn

Auto modu kapalı kullanarak hata yapıyorsun. Sensys ve dış sensör parametre ayarlarından seçili olsun ve auto modu aktif şekilde eğim, oransal oda etkisi ve paralel kaydırma ayarlarını evinize göre yapıp hem konfor hem en düşük tüketimi elde edebilirsiniz.

Anlam veremediğiniz olay modülasyon oluyor bu sensysin düzgün çalıştığını gösterir, örneğin 22.5=60, 22.6=58, 22.7=56,....23.3=42 ve kazan ısıtmayı keser 22.9 olunca bu sefer 54 ile başlar modülasyon yapmaya olay bu şekilde. Sizde farklı bir çalışma şekli sergiliyorsa ya ayarlarda hata var ya ev yalıtımı kötü ya da sensys arızalı.
    gercekten deneyecegim ,sonuçları yazarım teşekkurler
  • 4.3.4 bölge 1 ısıtma isteği 0 kapalı görünüyor ve bu ayar sizde acıkmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi therapyy -- 18 Ocak 2019; 1:35:40 >
    4.3.4 parametresi bilgi ekranı ordan yapılacak bir ayar yok, kombi devredeyse 1 beklemedeyse 0 yazar.

Siz 4.2 parametresi içindeki ayarları yapacaksınız

Termoregülasyonu oda+dış sıcaklık seçin

Eğim ayarı dış sensörün ölçümüyle kazan sıcaklığını otomatik ayarlar sert iklimi olan veya yalıtımı düşük evlerde 1.5 den daha yüksek tavsiye ediliyor.

Oransal oda etkisi sensysin kazana müdehale edeceği hassasiyet, yani ev ısındıkça daha hızlı veya yavaş bir modülasyon ayarı. Eve göre değişir zor ısınan evlerde 10 dan daha düşük tutulmasını tavsiye ederim.

Ayar noktası(paralel kaydırma) kazanın eğim ve oransal oda etkisine göre yapacağı modülasyon aralığını yukarı veya aşağı doğru aynı oranda kazan derecesini ayarlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gktgsyn -- 18 Ocak 2019; 14:58:11 >
  • quote:

4.3.4 parametresi bilgi ekranı ordan yapılacak bir ayar yok, kombi devredeyse 1 beklemedeyse 0 yazar.

Siz 4.2 parametresi içindeki ayarları yapacaksınız

Termoregülasyonu oda+dış sıcaklık seçin

Eğim ayarı dış sensörün ölçümüyle kazan sıcaklığını otomatik ayarlar sert iklimi olan veya yalıtımı düşük evlerde 1.5 den daha yüksek tavsiye ediliyor.

Oransal oda etkisi sensysin kazana müdehale edeceği hassasiyet, yani ev ısındıkça daha hızlı veya yavaş bir modülasyon ayarı. Eve göre değişir zor ısınan evlerde 10 dan daha düşük tutulmasını tavsiye ederim.

Ayar noktası(paralel kaydırma) kazanın eğim ve oransal oda etkisine göre yapacağı modülasyon aralığını yukarı veya aşağı doğru aynı oranda kazan derecesini ayarlar.
    Evet dediginiz gibi ayarlarim oyle, kazanin calusma isinini yuksek calisma sebebini bulamadim ancak cihaza reset cektikten sonra ayarlari tanamladim su an cok stabil ve guzel isitiyor, bolgeler konusunfa 3 bolge var cihazda 3 bolgeyi kullanmak yada 2 bolgeyi tanimlamak cihazda hangi sartlari tamamlamak gerek acaba,ilginiz ve cevaplar icin cok tesekkkur ederim bu arada

Rica ederim faydası dokunursa ne mutlu bana.

Kazanın yüksek derecelerde çalışması eğim ve dış sensörle ilgili eklediğim grafikte dış sıcaklığa göre kazan kaçta çalışır görebilirsiniz, ayar noktası bu tabloya + veya - yönde etki eder, 0 ise tablodaki dış sıcaklığa karşılık gelen kazan sıcaklığında modülasyona başlar. Bunda amaç petekleri en kısa sürede evi ısıtabilecek seviyeye kadar ısıtıp sonrasında modülasyon ile kazan sıcaklığını düşürüp en düşük gaz tüketimiyle petek ısısını koruyarak ortamı ısıtmaktır, önemli olan yüksek kazan sıcaklığında veya düşük kazan sıcaklığında çalışma değil, en az gaz tüketimiyle evi istenilen sıcaklığa ulaştırabilmek.

Yoğuşmalı kombi ancak ve ancak durmaksızın çalışırsa yani o.t bulunmuyorsa düşük kazan sıcaklığında daha verimli oluyor. Sensys kullanırken yüksek kazan sıcaklığı tercihini ne zaman kullanıyor? Evin ısı ihtiyacı aniden arttığı zaman. Peki bu esnada dönüş suyu kaç derece? Sensysin o anda belirleyeceği derecenin çok çok altında. Bu durumda yoğuşma en yüksek seviyede olmaya başlar çünkü gidiş dönüş suyu arasındaki fark artıyor, ne zaman yoğuşma biter? Dönüş suyu 55 derece olunca. dönüş suyu 55 olana kadar da o.t set değerine ulaşıp çoktan kombiyi kapatmış oluyor. Sensys zaten kısa süreler yüksek kazan sıcaklığında çalışırı, oda ısındıkça kazanı kısar dönüş suyu hiç bir zaman fazla ısınmaz bu sayede yoğuşma verimi yüksek olur.

Sonuç olarak eviniz normal şekilde ısınabiliyorsa yani petek metrajı, yalıtım vs. düzgünse yüksek kazan sıcaklığında çalışmaya başlaması sizin için daha çok tasarruf sağlayacaktır.
     Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gktgsyn -- 19 Ocak 2019; 1:31:1 >

• Öncelikle herkese Merhaba.
    Böyle bir platform kurup ve bilgilerini esirgemeyen tecrübeli arkadaşlardan Allah razı olsun.
    Mesajlarınızın tamamını değilde okuyabildiklerimin arasında kombinin ne işe yaradağını :)) ve özelliklerinin nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi oldum.

Evim ara kat mantolaması olan ve yalıtımı gayet iyi iki balkonunda cam balkon ile kapalı olan ısınmasında problem olmayan,alt ve üst katım dolu,brüt 160 metre netini bilmiyorum petek boyum 8 metre,peteklerde termostatik vana takılı(havlupan ve koridordaki petek hariç).

Kombim Alteas One net 30 ff modeli.Ama Genus modelinden gördümki hiç bir farkı yok sadece makyajı ve kutu içerisinden çıkan oda termostatı ile dış hava sensörü var.İlk defa kombi kullanıyorum,Servis sadece kurulumu yaptı 5 dakkada sensörü ve termostatı bağlamadı çünkü bilmiyor adamlar.Bende kitapçığı sayesinde hem oda termostadını hem dış hava sensörünü bağladım.İçerisinden kablo çıkmadı onuda internet kablosu kullanarak hallettim.

Buraya kadar durum normal.Ama modülasyon denen şeyi sizden duydum tasarruf ettiği bilgisine vardım bundan bende faydalanmak isterim:)Ve yine gktgsyn Bey sayesinde parametreler içerisinde sadece petek sıcaklığıyla çalıştıgının bunun ayarını oda termostatı+dış hava sensörünü parametre içerisinde 4 konumuna getirdim.Şimdi Auto Mod da çalıştırdığımda modülasyon denilen şeyi çalıştırmayı başardım.Yalnız benim sorum,Dış sıcaklık +1 de ilk kombinin ateşlemesi bazan 80 bazan 70 lerde başlıyor yawaş yawaş aşağı düşüyor ısındıkça 60 lara hatta 50 lere.Buda hali ile çok aşırı bir yakıt maliyetine sebebiyet veriyor.Isınması süper ona lafım yok :)Ama saatin kafası dönüyor resmen.

Şimdi parametre olarak ne gibi bir ayar yaparsak biraz daha tasarruf ederiz.Mesajlarınıza baktım fakat tam anlamı ile bu konuda pek bir şey anlamadım.Birde çok fazla yüksek ısı ile başladıgı için kombi üzerinde +,- tuşlarında -14,+14 bu ibareler var bunu eksi 14 yapıyorum biraz olun yüksek ateşi kısıyor ayar konusunda bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

• Aslan-Can A kullanıcısına yanıt
    Merhaba Aslan Can Bey söylediklerinize göre eğim ve oransal oda etkisi değerleriniz yüksek gibi geldi, bölge 1 parametreleri içinden bakıp ayarlarınızın ne olduğunu söylerseniz modülasyon hakkında daha tutarlı yardım edebilirim.

• quote:

Merhaba Aslan Can Bey söylediklerinize göre eğim ve oransal oda etkisi değerleriniz yüksek gibi geldi, bölge 1 parametreleri içinden bakıp ayarlarınızın ne olduğunu söylerseniz modülasyon hakkında daha tutarlı yardım edebilirim.
    gktgsyn Hocam sırası ile yazıyorum,

4.0.2 Bölge 1 Sıcaklık Aralığı : 1
    4.2.1 Termoregülasyon : 4
    4.2.2 Eğim : 1.5
    4.2.3 Ayar Noktası : -14
    4.2.4 Oransal Oda Etkisi : 10
    4.2.5 Maks.ıcaklık : 82
    4.2.6 Min.Sıcaklık : 35

Bu arada Dış ısı ölçer Meteorolijin verdiği ölçüye göre 2 C fazla gösteriyordu 4.2.9 dahili sıcaklık ayarından -2 olarak seçtim.Oda Termostatını 23.5-24 C derece olarak kullanıyorum.Şuan dış hava sıcaklığı 3 C derece ayar noktasından +,- butonundan -14 yaptım kombi 57 C drece ile çalışmaya başladı.Bu veriler fabrika yarıdır sadece ayar noktasını ben azalttım.Saygılar Hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aslan-Can -- 24 Ocak 2019; 18:25:51 >

Yüksek kazan sıcaklığında çalışmasının sebebi set sıcaklığınız baya yüksek o yüzden evi 24 dereceye ulaştırabilmek için, mesela set 22 olsa aynı parametre ayarlarında kazan belki 10 derece daha düşük çalışacak. Ama siz yinede daha düşük kazan sıcaklığı ile daha uzun süreli ısıtmayı tercih ederim derseniz şöyle ayarlayın;

Eğim:1.2

Oransal oda etkisi: 5

Ayar noktası: aynı kalsın, bu ayarı ev set sıcaklığına ulaşmada zorlanırsa -14 den 0 a doğru birer kademe yükselterek deneyin, eğer -14 de dahi fazla kazan sıcaklığı kullanıp set değerinin +0.3 olan normal kapama sıcaklığının da üzerine çıkarsa (kombi alevi kestikten sonra petek sıcaklığı ile yükselebilir), eğim ve oransal oda etkisini birer daha düşürebilirsiniz.

Sonuçları paylaşırsanız sevinirim saygılar.

• Termoregülasyon 4 seçili olduğu zaman sensys tarzı bir oda termostatı istiyordu sizdeki on off oda termostatı değildir herhalde değil mi? Nasıl bağladınız oda ternostatını kombiye?

• x-calibur kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba kullanım şeklinizi ayarlayabildiniz mi? Denemelerinizin sonucunda dhs ve o.t ile mi yola devam ediyorsunuz, tüketimler nasıl gidiyor...

Aslan Can ayar noktasını en düşük seviyeye ayarlamasına rağmen kazan yüksek sıcaklıklarda çalışıyorsa o.t ve dhs ile haberleşir diye düşünmüştüm sorduğunuz iyi oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gktgsyn -- 24 Ocak 2019; 22:17:41 >
  • gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    Merhabalar aynen dediğin gibi kullanmaya devam. Bu ara kombiyi tamir ettim yukarılarda yazmıştım. 3yollu vanayı adam akıllı temizleyince herşey süper oldu maşallah. Tüketimler iyi ya, şükür eskisi kadar kombi başında durmuyorum

• x-calibur kullanıcısına yanıt
    Maşallah iyi günlerde kullanın hocam. 3 yollu vanayı kullanım suyu parametrelerinden kombi ısıtma sistemine geçiş süresini uzatarak(bende 2 dk ayarlı) yıpranmasını geciktirebilirsiniz diye düşünüyorum tam çalışma prensibini bilmesemde yinede kombinin kısa zamanda bir çok kez ateşleme yapmasını engelliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: x-calibur

Termoregülasyon 4 seçili olduğu zaman sensys tarzı bir oda termostatı istiyordu sizdeki on off oda termostatı değildir herhalde değil mi? Nasıl bağladınız oda ternostatını kombiye?
     Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları...

Hocam kombi ve kutudan hediye olarak çıkan oda termostadı ve Dış Hava Sensörü resimdeki.Ve ayrıca Ariston net uygulaması ilede bağlantısını sağladım telefondan ayar yapılıp haftalık proğram gibi özellikleriylede çok faydalı olmuş.

Bağlantıya gelince zaten kutudan kablo hariç takılacak fişleri montaj dubelide dahil içinden çıktı.Hiç zorlanmadım kartın üzerine fişin renginde gireceği yuvanın rengini aynı yapmışlar sadece kabloyu bağlayı oraya takmak oldu işim.
    On-Of dediğiniz tam olarak ney bilmiyorum ama kombiye sinyal gönderip ısıyı yükseltip dşürüp ve diğer fonksiyonları (manuel, oto ,haftalık proğram gibi...)yapılabiliyor.

gktgsyn Hocam verdiğiniz parametre ayarlarını yaptım şuan 23.5 derecede kaç derece ile yanacak onu bekliyorum.Gözlemlerimi tekrar paylaşırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aslan-Can -- 25 Ocak 2019; 4:32:27 >

• quote:

Yüksek kazan sıcaklığında çalışmasının sebebi set sıcaklığınız baya yüksek o yüzden evi 24 dereceye ulaştırabilmek için, mesela set 22 olsa aynı parametre ayarlarında kazan belki 10 derece daha düşük çalışacak. Ama siz yinede daha düşük kazan sıcaklığı ile daha uzun süreli ısıtmayı tercih ederim derseniz şöyle ayarlayın;

Eğim:1.2

Oransal oda etkisi: 5

Ayar noktası: aynı kalsın, bu ayarı ev set sıcaklığına ulaşmada zorlanırsa -14 den 0 a doğru birer kademe yükselterek deneyin, eğer -14 de dahi fazla kazan sıcaklığı kullanıp set değerinin +0.3 olan normal kapama sıcaklığının da üzerine çıkarsa (kombi alevi kestikten sonra petek sıcaklığı ile yükselebilir), eğim ve oransal oda etkisini birer daha düşürebilirsiniz.

Sonuçları paylaşırsanız sevinirim saygılar.
    Merhaba Hocam,AYarları dediğiniz gibi yaptım.Hava sıcaklığı 3 C,Set ayarım 23.5 kombi 49 C ile başladı 47 ve 48 aralıklarında ısıyı tamamladı durdu.Ayar yapmadan mesela diyelim 60 c başladı ise 50 c lerde falan tamamlayıp duruyordu.Kazan ısısın 49-47 arası yanması normalmi?
    Birde Oransal Oda Etkisini merak ediyorum.Ne işe yarıyor acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aslan-Can -- 25 Ocak 2019; 4:22:4 >

• gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    Aynen ama benimkisi uzun zamandır ellenmemiş muhtemelen çünkü çok çamurlu ve pislikli çıktı küflü gibi olmuş plastik parça. Elime almışken üst motoru falan çıkarıp bi güzel temizleyip yağladım ama tehlikeli dikkatli olmak lazım 3 yollu vana motorunu açarken.Aslında en sağlıklısı kullanım suyu için bir tane boiler tarzı ayrı bir kısım olması,habire aç kapa ile sıkıntılı.

O zaman tamam on off tarzı basit bir oda termostatı değil demek ki

Oransal oda etkisi yüksek ayarlanınca modülasyon aralığı genişleyip daha hızlı kazana müdehale ediyor, atıyorum 20 ayarlıysa kazan 60 ile başlayıp 48 ile biter. Yine atıyorum 1 ayarlı olsun 45 ile başlar 43 ile biter.

Ayarlarınız oldu gibi artık küçük dokunuşlar yapacaksınız mesela oransal oda etkisi 8, eğim 1.0, ayar noktası -12 (şuanki -14 ise).

Bir de düşük kazan sıcaklığı ile evi ısıtıp tekrar devreye girme süresi önemli, evde ısı kaybı azsa düşük kazan sıcaklığı ideal çünkü uzun zaman ev soğumayacağı için kombi çalışmayacak ama ısı kaybı yüksekse kazan sıcaklığı yüksek seçilmeli, düşük kazan sıcaklığı ile ev çok uzun sürede ısınır, kombi kısa sürede tekrar devreye girer ve daha fazla tüketime sebep olur.

• 
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.