Şimdi Ara

Ariston Genus Premium EVO Kullanıcıları... (78. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.926
Cevap
36
Favori
179.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7677787980
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ta1 klemensine bağladım, ama kabloyu - yada + şeklinde bağlamam gerekiyosa onu yapmadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: engin0505

Ta1 klemensine bağladım, ama kabloyu - yada + şeklinde bağlamam gerekiyosa onu yapmadım.
    TA1 klemensinde kablo varmıydı yani jumper şeklinde?
  • x-calibur kullanıcısına yanıt
    Evet vardı onu söktüm termostatı bağladım. Ta2de de kablo var jumper şeklinde on dokunmadım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • engin0505 E kullanıcısına yanıt
    Auto modu kapalı mı?

O.t kapatınca ekranın altında yanan mavi ışık(alev lambası) sönüyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gktgsyn G kullanıcısına yanıt
    Auto mod kapalı. O.T kapanınca kombideki mavi ışık sönmüyo. Hatta termostatın elektrik fişini söktüm yine sönmedi o ışık.

• quote:

Orijinalden alıntı: engin0505

Auto mod kapalı. O.T kapanınca kombideki mavi ışık sönmüyo. Hatta termostatın elektrik fişini söktüm yine sönmedi o ışık.
    Hocam bir terslik var, TA1 deki soketi sökün , normal şartlarda çalışmaz. TA2 yerinde duruyor değil mi? Foto var mı
    Çok enteresan..

Problem cosanın rölesinden olabilir ama öyle olsa bile sizin ayarladığınız kazan derecesi ile çalışmalı.

Kombi parametreleri fabrika ayarlarında mı?

• Herkes soruyor arkadaşlar. Sizin tecrübelerinize danışayım dedim.

Petek kapatmak işe yarar mı? (En fazla 3 petek kapatın dendi)

Petek arkasına koyulan parlak plakalar işe yarar mı? (İşe yaramaz dendi)

Kombinin petek sıcaklığı kaç derece olmalı? (60-65 derece önerildi)

Teşekkürler.
  • Askaparta kullanıcısına yanıt
    Öncelikle ne için petek kapatacaksiniz ? Fazla ısınan oda falan varsa termostatik bana kullanarak istenmeyen fazla sıcaklığı onleyebilirsiniz.

Evet ise yarar. Forumda kullananlar ve önerenler mevcudu.

Kombimiz yogusmali olduğu için en iyi verimi 50-55 derecede kullanarak alabilirsiniz. O.t. var ise 50-55 yeterli olacaktır. Yoksa evinizi ısıtacak sıcaklığı siz ayarlayın 40-45 derece gibi

• Sevkett67 S kullanıcısına yanıt
    İnsanlar büyük odalarını kapatıyorlar. Ya da oturmadığı odaların peteklerini kapatıyorlar.

• Askaparta kullanıcısına yanıt
    Kullanılmayan oda varsa petek kapamak tasarruf sağlar yalnız oda kapısı kapalı ve kapı kenarlarında hava geçişi olmaması gerekir.

Petek arkasına konan izopanlardan ben evin dışarıya bakan duvarlarındaki peteklere koymuştum. O.t ile kullanımda daha etkili , petek daha hızlı ısınıyor fakat o.t yoksa devamlı sıcak peteklerle zaten duvar ısınır gerek olmaz diye düşünüyorum.

Kombi kazan sıcaklığına evin durumuna, petek metrajına göre siz karar vereceksiniz mesela yoğuşmalı kombi ise petek metrajıda yeterliyse 55 yeterli belkide daha azda yeter(o.t ile) ama peteklerin yetmemesi durumunda yoğuşmalı kombide olsa düşük kazan sıcaklığı yetmeyebilir. Yoğuşmasız kombide o.t ile 60-65 ideal.

Kombiden parametre ayarladınız mı?

• halils2 H kullanıcısına yanıt
    Tamam sorun kombiyi fabrika ayarlarına getirince düzeldi.
  • Sevkett67 S kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.

Hangi parametre öyle çalıştırdı tespit edebildiniz mi?

Sıfırlamadan önce ayarlarınız nasıldı siz mi değiştirmiştiniz?

Ben değiştirmiştim ama hatırlamıyorum malesef.

Hocam yaptığınız yönlendirmelerle, bahsettiğiniz bazı ayarlamaları yaparak 2 gün boyunca m³ ölçümü yaptım.

Ölçümler 12 saat aralıklar iledir.

Daha önce bazı noktaları değiştirmemi söylemiştiniz.

O zaman ölçüme başlamıştım hocam. Bundan sonraki testte dediğiniz ayarları deneyeceğim.

Oda termostatı 22 C° ye ayarlı hep. Auto Modu ise açık.

Ayarlarımı tekrar yazayım,

Paralel kaydırma /Ayar noktası 3C°

Oransal oda etkisi 12

Eğim 1,2

Bu bilgileri verdikten sonra m³ kullanımı sizce fazla mı /ideal mi /az mı/daha da azaltılabilir mi?

Günlük ölçüm değerleri şöyle,

1.gün saat 23:00 da "182,513" m³ ten başladım ölçüme. Sabah saat 11:00 de "186,540" m³ olmuş.

Yani on iki saat boyunca 4 m³ yakmış.

Sabah saat 11 den gece saat 12 ye kadar "190,694"m³ yakmış. Yani on üç ssat boyunca yine 4 m³ yakmış.

Toplamda ise 24 saat yani bir günlük ölçümde 8 m³ olmuş oluyor.

2.gün ise saat gece 12 de, "190, 694" m³ değerindeyken, sabah 12 de "194,115" m³ olmuş.

2.günü 24 saat ölçmedim. Anlaşılıyor ki 12 saatlik harcama ortalama 4 m³. 24 saat ise 8 m³

Dikkat ettiğim bazı hususlar ise şöyle hocam, kazan sıcaklığını hiç 42 ve üstü derecelerde görmedim.

36 ve 41 dereceler arası geçiş yaptı hep. Isıtma sistemi pompası aşırı çalışma ile ne hikmetse bu sefer karşılaşmadım.

Sanırım daha fazla soğumaya başladı tesisat suyu. Ondandır. Havalar biraz daha soğudu çünkü.

Diğer bir nokta ise yukarıda da belirttiğim gibi, 42 dereceleri ve üstünü görmedim.

Ama bu sefer set edilen sıcaklık için uzun süre, düşük kazan sıcaklığı ve kısık ateş dahi olsa yanıyor.

Yaklaştıkça düşürüyor değeri dediğiniz gibi. 36 ya düşüyor kısık ateşte yanıyor.

Ama zannediyorum ki set edilen sıcaklığa ulaşma süresi uzun.

Ne zaman baksam yanıyor. İşte bu bahsettiğim durumda yukarıda belirttiğim m³ sonucu meydana çıktı.

Set edilen sıcaklığa daha yüksek kazan ısılarında daha hızlı ulaşıp yaklaşınca kısması mı daha iyidir ve

istenen standart bu mudur hocam? Yani böyle daha mı azaltılır m³ kullanımı?

Ayrıca sizde de oluyor mu, oda sıcaklığı set edilenin 0,2 - 0,3 C°

üstünde bile olsa kombi yanıyor. Normal mi bu? Ne zaman duruyor ona rast gelmedim.

Tecrübeli diğer arkadaşlardan da bilgi rica ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasakbölge -- 16 Aralık 2018; 16:57:54 >

• yasakbölge kullanıcısına yanıt
    Kombi yaptığınız ayarlar sonucu 24 saatte yakabildiği en düşük gaz modülasyonunu sağlamış anlaşılan. 24 saat peteklerin hep sıcak kaldığı ısınma şeklinde daha az tüketim beklememek gerekir, yalnız bu tip kullanım ısı yalıtımı zayıf ve zor ısınan evler için ideal olur. Evinizin ısı yalıtımına güveniyorsanız, dış sıcaklıkta eksilere düşmüyorsa diğer tip kullanım senaryosunu denemenizi tavsiye ederim hocam. Yani yüksek kazan sıcaklığında evi hızlı ısıtıp o.t nin kombiyi stanby moduna alması ve evin set sıcaklığının altına düşene kadar çalışmadan beklemesi daha az tüketim yapabilir. (2. Ayar tipi üst mesajlarımda ona yakın ayarlayabilirsiniz)

Sensys çalışma şekli belirttiğiniz gibi onda bir sorun yok -1,+3 çalışıyor.

2 günde mesajda belirttiğiniz şekilde deneyip sonucu yazarım hocam.

Sonra bahsettiğiniz dış hava sensörünü alıp o şekilde yaparım.

Kullanım senaryolarını denemek gerekiyor. Niye diye sorarsanız, mesala gece programlasam 19 C° olsun, sabah 22 C° olsun, bu durumda eğer ev çok ısı kaybetmişse (gerçi biz sınırı 19 veririz) tekrardan 22 dereceye çıkartması, gece açık kalmasından daha fazla sarfiyat yapabilir. Bunu da henüz bilmiyorum. İlk önce dediğiniz özel mesajda attığınız şekilde bir ayar yapıp 2 günlük kullanımı test ederim. Daha sonra da dış sensör aldıktan sonra ki ayarları yaparım.

Bu arada hocam gece gündüz 1.5 gün test ettiğimi söyledim. 12 saatlik 4 m³, 24 saatlik 8m³ oranları sizce nasıl? Normalde olması beklenen kaç m³ tür?

Siz ne kadar yakıyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasakbölge -- 17 Aralık 2018; 1:12:23 >
  • 
Sayfa: önceki 7677787980
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.