Şimdi Ara

Arduino Kullanıcıları Kulübü (+42 sayfa olduk!) (50. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.017
Cevap
86
Favori
56.891
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başlangıç için kitap tavsiyeniz var mı arkadaşlar?

• Selam arkadaşlar,

Arduino Nano 33 BLE Sense bu ürünü arıyorum. Türkiye'de https://www.kompent.com/arduino-nano-33-ble-sense--yeni-urun-orijinal-arduino-331

burada buldum sadece ama uzun süredir stoklara düşmedi. Bu ürünü nasıl temin edebilirim ? https://store-usa.arduino.cc/usa/nano-33-ble-sense-with-headers

bu siteden alım yapsam bana kaça gelir ? Gümrük vs. problem olur mu ? Veya amazon'dan alsam problem olur mu ? Ayrıca ürünü kullanan varsa sormak istediğim bir iki soru var. Teşekkürler.

• Arkadaşlar herkese selam. Aranızda yeniyim. Arduino bilgim yok denecek kadar az, ama böyle şeylerle uğraşmayı seviyorum.

Bir proje yapıyorum. Lazer kazıma makinesi. Arduino Uno kullanacağım. Merak ettiğim birşey var. Arduino Uno+ Arduino UNO CNC Shield ve 20W Lazer Pointere gücü aynı yerden vermek istesem ne yapmam lazım.

İnternette gödüğüm ürünler tek bir adaptörle çalıştırılabiliyor. Bunlar arduino kullanmıyorlar gerçi. Resimdeki gibi.

Arduino Kullanıcıları Kulübü (+42 sayfa olduk!)

Fakat youtubedeki yapılan projelerde hem 12v 5A'lik led trafosu, hemde adaptör beraber kullanıyorlar.

Ben tek bir adaptörle bunu nasıl yapabilirim. Adaptörden alacağım elektriği nasıl dağtıtmam lazım. Bunla ilgili video yada bir şema gören varsa ve paylaşırsa yada bağlantıları nasıl yapacağımı söylerseniz sevinirim.

Şimdiden saolun.

• asker3457 kullanıcısına yanıt

12v 5a adan aalcağın paralel kablo ile arduinonun adaptör girişine direkt bağlayabilirsin. içerisindeki regülatör gerekli ayarlamaları yapar.istersen önüne bi direnç koy. aynı projenina rduino ile yapılmışı satılıyordu 2500 tl civarıydı sanırım. ben basit bi motora, 36v 5a, ve aynı adaptörden arudinoya da bağlama yaptım. biraz denedim ettim sorun olmadı.ayrıca arduinoya da usb girişini de bağladım, pcye bağlı bıraktım. sorun çıkmadı

• Arkadaşlar şu ürün usb ttl dönüştürücü işi görüyor mu yoksa sadece wifi moduülü için mi çalışıyor. Pro miniyi bununla bağlayabilir miyiz?

https://www.direnc.net/usb-to-esp8266-wifi-adaptor

• K4TL14M kullanıcısına yanıt

Merhaba. Pro mini programlamak için başka modüller kullanıyorum ama sizdeki modül 3.3 V versiyonu için iş görebilir. Belki 5 V için de çalışabilir. ESP8266 o modüle aşağıdaki gibi takılıyormuş:

ESP8266'nın pin diyagramından sarı soketteki pinlerin hangisine denk geldiine bakıp jumper kablolar ile VCC, GND, RX, TX pinlerini pro mini'ye bağlarsanız büyük ihtimalle programlarsınız. 5 V pro mini için pro mini'yi harici 5 V ile besleyip bütün GND pinlerini ortaklamayı deneyin. Bir yanlışlık görenler uyarırsa iyi olur, arkadaşın malzemeleri yakmayalım. Arduino Kullanıcıları Kulübü (+42 sayfa olduk!) Herkese iyi forumlar. Arduino Kullanıcıları Kulübü (+42 sayfa olduk!) 

• F3SV mağduru kullanıcısına yanıt

Pro mininin 5v versiyonu var bende. Eğer yukardaki uymuyorsa bana aşağıdaki linkten uygun olan en ucuzunu seçer misiniz arkadaşlar daha yeni başlıyorum bu işe malzemeleri topluyorum habire yanlış alıyorum :)

https://tr.aliexpress.com/store/5598135/search?spm=a2g10.12010615.8148362.9.64911fd7wb3WVq&SearchText=ttl%20usb&origin=n&isFreeShip=y&SortType=bestmatch_sort

Linki düzelttim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K4TL14M -- 3 Mart 2021; 13:49:36 >
  • K4TL14M kullanıcısına yanıt

Merhaba, verdiğiniz linki açamadım. Bendeki 5 V pro mini'lerle kullandığım modüllerin linklerini atıyorum, benzer isimle aratıp alırsınız istediğiniz mağazadan.

https://www.aliexpress.com/item/32833788080.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4durz7HB

https://www.aliexpress.com/item/32801557756.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4duLzGkI

Yeşil olanı tavsiye ederim, pin sırası pro mini'lerle aynı olduğu için dişi-erkek soket lehimleyip kolayca kullanabilirsiniz. Sizdeki pro mini'lerin pin sırasını kontrol edin yine de her ihtimale karşı, Çinlilerin ne yapacağı belli olmaz. İyi günler.

• acaba arduino ile çeşitli i2c destekli entegreleri kontrol etmeyi , lcd ekran örneği dışında, anlatabilen var mı?

• ONY86 kullanıcısına yanıt

Hangi entegreleri kullanmayı düşünüyorsunuz? Entegre ismiyle aratırsanız lcd dışında da çok sayıda örnek bulabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • F3SV mağduru kullanıcısına yanıt

TV ve uydu alıcıların tuner kısımlarında çeşitli entegreler var. Pdf dosyalarında anlatıyor ama pek anlamadım. Örneğin TV tuner lerim var. Üstündekiler şunlar

• Arkadaşlar çinden bluetooth modülü siparş etmiştim ama birini yanlış seçmişim sağdakini nasıl kullanacam :)

• Selamlar

Kullandığımız mikroskobun kontrol kartı yandı

eski bir model olduğunfdan kartı bulmak zor

dört adet step motor için "Arduino Için A3967SLBT" kullanarak bir kontrol sistemini ücreti mukabilinde yeniden oluşturabilecek bir kişi arıyoruz.

İlgilenirseniz bana ulaşabilirsiniz

• Arkadaşlar sensor21.com makerlar için güzel bir platform yapmış. Kendi tasarımlarınızla profesyonel projeler yapabiliyorsunuz. Grafik, harita, veri depolama, kural tanımlama, sensör filtreleme, veri analizi, proje ve kullanıcı yönetimi, sensörler için renkli alarm gösterimi, e-posta, log vs. birçok özelliği var. Hatta NodeMCU için boş cihaz kutuları bile mevcut. Denemeye değer...

• Arduino Kullanıcıları Kulübü (+42 sayfa olduk!)
  • Merhabalar herkese elimde sadece 1 projemde kullandığım Kapadokya GSM Shield mevcut. Hiçbir sıkıntısı yok. İlgilenenler olursa uygun fiyattan vereceğim. Benimle iletişime geçebilirsiniz

• Selamlar,

Kuzenime hocası Arduino'da park ederken yavaşlayan araba projesi vermiş. Ardinio park sensörü yaptık fakat elimizde bir adet rc car bunu park sensörüne 5cm kala daha geri gitmesin durumuna nasıl getirebiliriz.

Kısacası proje: Arduino kullanarak bir park sensörü yapmak ve rc car kullanarak rc car'ın belli bir mesafe yaklaşımında daha fazla yaklaşmasını engellemek hareket ettirmemek.

yorumlarınızı fikirlerinizi rica ederim.

• firetox F kullanıcısına yanıt
    Hocam HC-SR04 sensörünü kullanarak mesafe verisini ölçüp kodlarkende eğer 5cm den az kalırsa geri gitmesi dursun gibi bir kod yazacaksınız.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Bu arduinoda yeniyim. AT komutunu girdiğim halde Ok yazmıyor. Nerde hata yapmış olabilirim?

• Merhabalar, bir asansör projemiz var ve üzerinde Zemin Kat-1-2-3-Dur butonları var. Düğmeye basınca asansör önce bulunduğu katı ve gideceği katı kontrol edecek, eğer gideceği kat ve bulunduğu kat aynıysa zaten bu kattasınız mesajını verecek buraya kadar her şey tamam ama örneğin gideceği kat 2 ve şu an bulunduğu kat 3 ise aşağı doğru 1 kat yukarı çıkacak, eğer bulunduğu kat 2 gideceği kat 1 ise 1 kat aşağı inecek. Bunun kodlarını kendimce yazmaya çalıştım. (önce değişkenlerle çalışmayı tercih ettim) Butonlara bastığımda fonksiyon yardımıyla değer gönderiyorum, gideceği kata gittikten sonra bulunduğu katı gidilen kat bilgisiyle güncellemeye çalışıyorum ancak değişkeni güncelleyemiyorum. Kodlarım aşağıdaki şekilde, yardımcı olabilecek var mıdır?

int enA = 7;

int in1 = 8;

int in2 = 9;

int yon;

int bulunulanKat=0;

int gidilecekKat;

boolean butonaBasildi;

boolean butonaBasildi2;

boolean butonaBasildi3;

boolean butonaBasildi4;

boolean butonaBasildi5;

void setup() {

Serial.begin(9600);

pinMode(2, INPUT);

pinMode(3, INPUT);

pinMode(4, INPUT);

pinMode(5, INPUT);

pinMode(6, INPUT);

pinMode(enA, OUTPUT);

pinMode(in1, OUTPUT);

pinMode(in2, OUTPUT);

}

void loop() {

butonaBasildi = digitalRead(2);

butonaBasildi2 = digitalRead(3);

butonaBasildi3 = digitalRead(4);

butonaBasildi4 = digitalRead(5);

butonaBasildi5 = digitalRead(6);

if (butonaBasildi == true)

{

calistir(bulunulanKat, 3);

delay(100);

}

else if (butonaBasildi2 == true)

{

calistir(bulunulanKat, 2);

delay(100);

}

else if (butonaBasildi3 == true)

{

calistir(bulunulanKat, 1);

delay(100);

}

else if (butonaBasildi4 == true)

{

calistir(bulunulanKat, 0);

delay(100);

}

else if (butonaBasildi5 == true)

{

Serial.println("ASANSÖR DURDURULDU!");

digitalWrite(in1, LOW);

digitalWrite(in2, LOW);

delay(100);

}

}

void calistir(int bulunulanKat, int gidilecekKat) {

if (bulunulanKat == gidilecekKat)

{

Serial.println("Zaten bu kattasınız!");

}

else if (bulunulanKat != gidilecekKat)

{

if (bulunulanKat < gidilecekKat)

{

yon = 0; // yukarı

}

else if (bulunulanKat > gidilecekKat)

{

yon = 1; // aşağı

}

Serial.println(gidilecekKat);

switch (gidilecekKat) {

case 0:  //3. kat

//Serial.println("3. KATA GİDİLİYOR!");

bulunulanKat=3;

break;

case 1:  //2. kat

//Serial.println("2. KATA GİDİLİYOR!");

bulunulanKat=2;

break;

case 2:  //1. kat

//Serial.println("1. KATA GİDİLİYOR!");

bulunulanKat=1;

break;

case 3:  //zemin kat

//Serial.println("ZEMİN KATA GİDİLİYOR!");

bulunulanKat=0;

break;

}

}

}

• 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.