Şimdi Ara

Arduino Kullanıcıları Kulübü (+42 sayfa olduk!) (48. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.017
Cevap
86
Favori
56.947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    yapacağın projenin ne olduğunu belirleyinceye kadar zerre bişey almaya gerek yok aslında. proteus progrmaı ile zaten gelişmiş bir atölyen oluyor. ama biz eski kafalılar, yaş 34, donanım arıyoruz benim mesela ekranlı eepromlu motor kontrol projem var. bu karantina yüzünden iyice soğudum gerçi. pcden gelen komutlara göre motoru çevirip son kaldığı yeri kaydedip ekrana yazıyor.ama kullanacağım motor başka şehirde.gidip alamıyorum :( yine de önerim arduino + dfi tuşlu lcd ekran + minik bredbord + çeşitli bağlantı kabloları + bi kaç led + minik pinler bu şekilde kaba taslak projelerini yapar sonrasında tüm donanımları alıp nihayetine kavuşturursun.
  • ONY86 kullanıcısına yanıt
    O programa da bakayım hocam . Şuan bende nasıl bir proje yapılacak bilmiyorum grove kit önermişler edinebilirsiniz diye ama oda bana pahalı geldi biraz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Broon kullanıcısına yanıt
    ben c# ve arduino kullanıyorum. 2-3 gün üstüne düşersen öğrenirsin.ben işteyken uğraşıyordum. karmaşık programlar yapmak için tabi daha çok zaman ayırmak gerek.en ucuz proteusu indir kur, arduino eklentisini yükle. basit basit bekle. bir sürü kaynak var arduino için . örneğin meraklı maymun kanalı ve robotistan ayrıca arduino hocam. gerisi senin ilgine bağlı.
  • Yazıcıdan çıktı alıp süsledim. Tekerlekler elimdeki model uçak tekerlerinden uydurma. Malum Sarı tekerleri kullanmak istemedim. Evet pek alımlı olmadılar :) Öneriniz çok doğru sonralarda o şekilde çalıştırdığım kodlar da oldu. Ayrıca MZ80 ile daha gelişmiş 3 sensörlü ve 4 çeker bir model daha yaptım ve tabii ki de kapıştırdım. Videosunu aşağı eklerim. Hatta bu videodan sonra ilk modeli de güçlendirdim onu da 4 çeker yaptım ve ultrasound sensör sayısını 3 e çıkardım (ön sol sağ)
    Battle Bots programını izledim birkaç defa. İnternetten de izlemişliğim var ama beni cezbetmeyen yanı bu robotların benim model uçak ve arabalarımdan farksız oluşu yani demem o ki RC kumanda ile insanların kontrol ettiği araçlar. Beni daha çok heyecanlandıran basit de olsa otonom savaşan makineler. O yüzden sumo bots daha çok ilgimi çekiyor.

Sumo Versiyon 2 Video:https://www.youtube.com/watch?v=j4-GSyG1L8I

İki robotun mücadelesi (4 round):https://www.youtube.com/watch?v=bEIP4j8SCq0

• Arkadaşlar selam, bir konu açtım ancak yana döne yardım arıyorum şuan. Rc kumanda alıcı verici yaptım ancak kumandada nrf24l01 kablosuz modülü 3v3 pinine bağladığım zaman arduino nano pc ile haberleşmeyi kesiyor usbden sadece güç alıyor. Nano ile nrf modülde oluşan alıcı kısımda ise bir sorun yok gibi gözüküyor. Kumandaya 9v pil ile güç vereceğim Vin pini üzerinden ancak yasak sebebiyle alamadım usb ile güç verdiğinden dolayı çalışmıyor da olabilir mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • canoner17 kullanıcısına yanıt
    Arduino'ya gücü USB soketinden vermek yerine 5V pininden vermeyi dener misin? Ucu kesik bir USB kablosunun + kutbuyla yaparsan sorunun çözüleceğini umuyorum.

Aynı zamanda arduinoya bluetooth, nrf24l01 gibi rx, tx haberleşme pinlerini meşgul eden çevre birimleri takılıyken, ona yazılım atmamanı hatta bilgisayara bağlamamanı tavsiye ederim. Ardiuno bu durumda her iki cihaza da veri göndermeye çalışır ve bu pinleri bozabilirsin.

Edit:
    NRF24L01'e Arduinonun kendi 3v3 pininden güç verilmeye çalışıldığında sorun yaşandığındını duymuştum. Bu 3.3 Volt'luk gücü NRF24L01'e bir voltaj düşürücü aracılığıyla verirsen daha verimli olabilir. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayrıldı01 -- 26 Nisan 2020; 23:24:28 >
  • onurboy O kullanıcısına yanıt
    Sumo değilde yapay zeka ağırlıklı gidiyorsunuz sanırım, sonraki projelerinizin takipçisi olacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayrıldı01 -- 28 Nisan 2020; 11:1:56 >
  • Verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim, NRF modulüyle alakalı güç sorunu için adaptör satılıyor veya 16v üstü 100uF Kondansatör yardımıyla sorun çözülebiliyormuş. Elimde fazla usb kablosu olmadığından kesmek istemiyorum 9V pil yardımıyla güç verip deneyeceğim.
  • canoner17 kullanıcısına yanıt
    ▲     

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayrıldı01 -- 23 Ocak 2022; 15:8:5 >
  • Merhaba herkese.

Arduinoya başlayım dedim ama şu saatte başlarım Arduinosuna diyorum

Elimde Nano var ve bir de aktif buzzer. Netten örnek kod da buldum ama bi türlü ses çıkmıyor. Devreyi de fritzing diye bi şey bulup çizmeye çalıştım. Nerede yanlış yaptığıma bakabilir misiniz? Arduinoda blink çalıştı yani Nano sağlam, IDE ayarları doğru.

Arduino Kullanıcıları Kulübü (+42 sayfa olduk!)

int buzzerPin = 12; //D9 buzzerın I/O Pini yaptık
    void setup() {
    pinMode(buzzerPin, OUTPUT); // buzzerPin çıkış olarak ayarladık
    beep(150); //program başlarken bip bip sesi çıkacak
    beep(150);
    delay(1000); //1 sn gecikme
    }
    void loop() {
    beep(150); //bipleyip 1 sn susacak
    delay(1000);
    }
    void beep(unsigned char delayms) { //fonksiyon
    analogWrite(buzzerPin, 120); //buzzer pini high yaptık
    delay(delayms);
    analogWrite(buzzerPin ,0); //buzzer pini low yaptık
    delay(delayms);
    }

• NRF bağlantısı yapmadan kodu yükledim zaten daha sonrasında bağladığımda bilgisayar ile bağlantı kuramadığı için bir sorun olduğunu düşünmüştüm bilgilendirme için teşekkürler. Bugün 9V pil alıp bağlantıları yapıp deneyeceğim umarım sorun yaşamam.

• husamsdu kullanıcısına yanıt
    ▲     

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayrıldı01 -- 23 Ocak 2022; 15:8:41 >
  • husamsdu kullanıcısına yanıt
    Syntax
    analogWrite(pin, value)

Parameters
    pin: the Arduino pin to write to. Allowed data types: int.
    value: the duty cycle: between 0 (always off) and 255 (always on). Allowed data types: int.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ayrıldı01

▲     
    Cevap için teşekkürler. Oradaki dayı 0-255 arasında olmalıdır. DigitalWrite deneyim sonucu yazarım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorunu ne yazık ki bugün de çözemedim. Ancak sorunun ne olduğunu yavaş yavaş çözmeye başladım sanırım. Bugün bir avometre alıp bağlantıları, Volt değerlerini kısa devreleri kontrol ettim durum şu; kumandanın alıcı tarafında herhangi bir sıkıntı yok NRF modülü güç alıyor, pc bağlantısı yapıldığında sorun yok ancak kumanda kısmında Arduino nanodan 3v3 çıkışında herhangi bir değer alamıyorum. Henüz yeniyim bu işlerde çok bir bilgim yok ama şöyle düşünüyorum ki ya kodlarda sıkıntı var ve arduinodan güç çıkışı olmuyor ya da arduino arızalı. Elimde bir arduino uno var yarın da kumanda verici kısmını onunla yapmayı deneyeceğim en azından sadece kodu yükleyip 3v3 çıkışını bir kontrol edeceğim. Umarım kodda sıkıntı vardır 3.kez aynı devreyi söküp tekrar yapmak can sıkıcı olacak :(

Edit: Anladığım kadarıyla arduino çalıştığı sürece 3v3 pininden güç çıkışı olmakta bunun kodla alakası yok, bu durumda arduinoda arıza olma ihtimali yüksek.

Edit 2: Gündüz gözüyle arduinonun tüm pinlerini bir kontrol edeceğim şimdilik diğer pinlerde sıkıntı görmedim umarım sadece 3v3 pininde arıza vardır eğer öyleyse direnç yardımıyla 5v u 3v3 değerine düşürebileceğimi öğrendim sanırım diğer pinlerden NRF modülüne güç sağlayabileceğim.

Edit 3: NRF modülünü söktüğüm zaman Nano üzerindeki 3v3 pininden güç geldiğini gördüm ancak bağlıyken 0 volt gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canoner17 -- 30 Nisan 2020; 19:5:22 >

• Beyler merhaba herkese kolay gelsin.

bir proje üzerinde çalışıyorum.

esp32 ile bluetooth üzerinden midi komutlarını yakalayıp başka bir ardiuno leanordo ile serial üzerinden haberleştirip shift register ile çıkışlara çevirmk istiyorum.

fakat ilerledikçe hep problemler çıkıyor.

şu anda esp32 ile telefonumu bluetooth haberleştirmek istiyorum fakat telefonlardan biri cihazı görür iken biri görmüyor.

gören android telefon bağlanmıyor. arada oda görmüyor.

birde esp32 ye pc den usb ile bağlandığımda serial port ekranında şöyle tuhaf yazılar çıkıyor.

""⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮⸮""
  • Arkadaşlar merhaba, herkese kolay gelsin. İnternet'ten edindiğim bilgilerle arduino kullanarak gyro kontrollü araç yaptım. Çalıştırmayı da başardım fakat üzerinde biraz daha uğraşmak istiyorum. Önüne engel çıktığında eldivenin titremesini istiyorum. Bunun için arabaya hc sr04 mesafe sensörü ekledim. Ama sensörden okuttuğum veriyi eldivene gönderemiyorum. Araba ile eldiven iletişimini nrf24l01 verici alıcı modülü ile yapıyorum. Devre bağlantılarım da sıkıntı olmadığına eminim, kodlarda hata yapmış olabilirim. Kullandığım kodları ekledim. İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

//Araba
    #include <SPI.h>
    #include "RF24.h"
    #include "I2Cdev.h"

int led = 4;
    int echoPin = 2;
    int trigPin = 3;

const int enbA = 3;
    const int enbB = 5;

const int IN1 = 2; //Right Motor (-)
    const int IN2 = 4; //Right Motor (+)
    const int IN3 = 7; //Left Motor (+)
    const int IN4 = 6; //Right Motor (-)

int RightSpd = 130;
    int LeftSpd = 150;

int data[2];
    int veri, olcum;

RF24 radio(9,10);

const uint64_t pipe = 0xE8E8F0F0E1LL;
    const uint64_t pipes = 0xF0F0F0F0D2LL;

void setup(){
    pinMode(enbA, OUTPUT);
    pinMode(enbB, OUTPUT);
    pinMode(IN1, OUTPUT);
    pinMode(IN2, OUTPUT);
    pinMode(IN3, OUTPUT);
    pinMode(IN4, OUTPUT);
    pinMode(led, OUTPUT);

Serial.begin(9600);
    Serial.println(veri);
    delay(50);
    Wire.begin();
    radio.begin();
    radio.openReadingPipe(1, pipe);
    radio.openWritingPipe(pipes);
    radio.startListening();
    }

void loop(){
    if (radio.available()){
    radio.read(data, sizeof(data));

if(data[0] > 380){
    analogWrite(enbA, RightSpd);
    analogWrite(enbB, LeftSpd);
    digitalWrite(IN1, HIGH);
    digitalWrite(IN2, LOW);
    digitalWrite(IN3, HIGH);
    digitalWrite(IN4, LOW);
    }

if(data[0] < 310){
    digitalWrite(IN1, LOW);
    digitalWrite(IN2, HIGH);
    digitalWrite(IN3, LOW);
    digitalWrite(IN4, HIGH);
    }

if(data[1] > 180){
    digitalWrite(IN1, HIGH);
    digitalWrite(IN2, LOW);
    digitalWrite(IN3, LOW);
    digitalWrite(IN4, HIGH);
    }

if(data[1] < 110){
    digitalWrite(IN1, LOW);
    digitalWrite(IN2, HIGH);
    digitalWrite(IN3, HIGH);
    digitalWrite(IN4, LOW);
    }

if(data[0] > 330 && data[0] < 360 && data[1] > 130 && data[1] < 160){
    analogWrite(enbA, 0);
    analogWrite(enbB, 0);
    }

if(veri<30)
    {
    digitalWrite(led,LOW);
    }
    else
    {
    digitalWrite(led, HIGH);
    }

digitalWrite(trigPin, LOW);
    delayMicroseconds(2);
    digitalWrite(trigPin, HIGH);
    delayMicroseconds(10);
    digitalWrite(trigPin, LOW);
    olcum = pulseIn(echoPin, HIGH);
    veri = olcum / 58.2;
    delay(50);
    radio.write(veri, sizeof(veri));
    }
    }

//Eldiven
    #include <SPI.h>
    #include "RF24.h"
    #include "Wire.h"
    #include "I2Cdev.h"
    #include "MPU6050.h"

int titresim;

MPU6050 mpu;
    int16_t ax, ay, az;
    int16_t gx, gy, gz;

int data[2];
    int veri;

RF24 radio(9,10);

const uint64_t pipe = 0xE8E8F0F0E1LL;
    const uint64_t pipes =0xF0F0F0F0D2LL;

void setup(void){
    Serial.begin(9600);
    Serial.println(veri);
    delay(50);
    Wire.begin();
    mpu.initialize();
    radio.begin();
    radio.openWritingPipe(pipe);
    radio.openReadingPipe(1, pipes);
    }

void loop(void){

mpu.getMotion6(&ax, &ay, &az, &gx, &gy, &gz);

data[0] = map(ax, -17000, 17000, 300, 400 );
    data[1] = map(ay, -17000, 17000, 100, 200);
    radio.write(data, sizeof(data));

if (radio.available()){
    radio.read(veri, sizeof(veri));

if(veri!=0)
    {
    digitalWrite(titresim, LOW);
    if(veri <50)
    {
    digitalWrite(titresim, HIGH);
    }
    else
    {
    digitalWrite(titresim, LOW);}
    }
    }
    }

• Herkese Merhaba,
    Arkadaşlar yapacağım devrede 2 tane buton 1 tane led mevcut. Örnek veriyorum Birinci butona iki kere bastığımda ve ikinci butona da bir kere bastığımda led iki kere yanıp sönecektir.(birinci butona ne kadar basarsak ledimiz o kadar yanıp sönecektir ve ikinci buton sadece bir kere basılacak bunu onaylama gibi düşünebiliriz).Kod için yardımcı olabilirmisiniz? şimdiden teşekkür ediyorum
  • arkadaşlar merhaba bi devreye ihtiyacım var tek giriş ile 6 adet çıkış , çıkışlar kısa devre olucak .
    örnek giriş voltajı
    1v ise 1ile 4 çıkışı kısa devre
    2v ise 3ile 2 çıkışı kısa devre gibi
    6 adet çıkış kablosu olucak giriş voltajında göre 6 tane kısa devre komutu olması gerekiyor.
    giriş voltajı 0v ile 5v arası olucak. kısa devre üzerinden çok küçük akim geçicek 10ma civarı. yardımcı olabilecek kimse varsa ücreti ne ise anlaşılır.
    devre beslemesi 11v~14.5v arası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selcukkoylu -- 12 Haziran 2020; 1:25:49 >
  • kvm switch alayım dedim.pahalı geldiler. bari kendim yapayım dedim.bi kaç proje buldum.eğer entegreleri de bulabilirsem ,büyük ihtimal arduino yada pic kontrollü, kvm yapmanın peşindeyim.şuan tüm pclere klavye var sinyalini nasıl göndereceğim bilmiyorum
  • 
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.