Şimdi Ara

Arduino Bu Devre Nasıl Kurulur ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar İyi çalışmalar dilerim. Ufak bir yapmak istediğim bir devre var eğer mumkun ise yardım edebilirseniz çok memnun olurum.

Motorsikletim için yapmak istediğim universal vistes göstergesi var.

vites müşüründe olan omaj değerleri bunlar. Aşşşağida yazıyor bu değerler ateşleme eğrisi için beyne giden omaj değerleri.. Bu değerleri arduino ile okuyup bu devreyi kurabilirmiyiz.

Örnek 1.viteste ilken 1000 ohm u arduino algılayip rolenin bobın ucuna 12v verecek ve role açacak +12 yi örnek sariya vericek

devre 2.vitese geçtiğinde ise 600 ohm u okuduğunda 1. kapıyı yani sarı kablonun enerjisini kapatıp 2. kanaldan yeni bir roleden +12 v i bobin uclarına vererek göstergenin mavi kabloya +12 gidecek ve +12 maviye geçtiği için 2 numara yanacak..

ekranda 1 numara yazarken 2 ye elektirik verince calısmıyor 1. kesmek gerekiyor.. Bu devre zahmetli bir işmidir. Basitmidir Eğer basit ise bana yardımcı olabilecek varsa Şimdiden Çok teşekkürlerimi sunarım.

1 vites - 1000 ohms

2nd - 600 ohms

3rd - 16000 ohms

4th - 7000 ohms

5th - 2800 ohms

Buradaki pozisyon sensörü kullanmakta olduğum sensordur. sadece siyah/beyaz -- Kırmızı Kabloyu kullanacağiz.

• her vites için ayrı röle mi çektireceksin ?

dirençleri analogtan okur hangi vitestesin anlayabilirsin

buna göre istediğin çıkışı verir istediğini yaparsın

• bu arada o 7 segment lcd için röle diyorsan gerek yok direkt mikrodenetleyici çıkışları ile sürülür

• 12v 5 adet role olsa göstergenin her kablosunu rolenin kapısına bağlasak bütün rolelere de 12v girsek

arduino devresi bu omaji okuduğunda rolelerin bobin ucuna +12 yi vericek.

İnşallah anlatabilmişimdir. Teşekkür ederim .

• bendeki ekran aynısı sadece 5 canlı uç 1 eksi var.

• Senin bu ekrana 5v vererek çalıştıramıyorsan , ~12v (akü voltajı) vererek çalıştırman gerekiyor ise küçük bir transistör ile röle kullanmadan çalıştırabilirsin.

Mikrodenetleyici tarafındaki devre için de elindeki sensöre seri bir direnç girip 5v referans voltajı ile besleyip gerilim bölücü yaparak sabit direnç üstünden analog voltaj okuyarak değerine göre 5 çıkış verdirmen lazım. Mikrodenetleyici çıkış pinlerinden de (5v) transistör ile 12v çıkışa çevirerek yapabilirsin.

5V------Rsensör(değişken)--**--Rsabit(voltaj okumak için)---------0V(-)

Rsabit üzerinden geçen akım değiştikçe * ile - arasında voltaj değişecek. Bunu okuduktan sonra x değeriyse çıkış1 , y değeriyse çıkış2 şeklinde basitçe bir program yapılacak.

• üstadım ekran 12v ile calısıyor. fakat sorun değil 5v regule 12ye cıkarabiliriz. Yalnız Arduino bilgim hiç yok. bu devre nasıl tasarlanır nasıl kodlanır hangi uclar cıkıs olur bilmiyorum.

Yani bilmeyen bir kullanıcıyım. bu işin arka planı biraz sıkıntı ise hiç birişmeyeceğim :) sizi de yoruyorum Hakkınızı helal edin. Teşekkürler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.