Şimdi Ara

Aracınız ne kadar yağ eksiltiyor? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
6
Favori
8.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sübap lastiklerinden olsa sabah ilk çalıştırmada mavi duman gözlemleyip sonrasında ise hiç mavi duman atmaması lazım. Bu durum var mı ?

Devamlı hafif mavi dumanda geliyor olabilir egzozunuza sürüş sırasında birisi bakması lazım.

Ama durum varsa hepsi değişebilir tabi.

Sübap lastikleri
    Egzantirik contaları
    Krank keçesi karter contası
    Hidrolik tapetler
    Piyano tuşları
    Külbütör kapağı ve contası
    PCV Valfi
    Segmanlar

En son ihtimali en sona sakladım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normalde cok takigimdir yag konusuna ama su an emekli spec aile arabasina bindigim için biraz daha uygun diye Castrol kullanmistim. 2 dir yag eksiltiyor araba sürekli üstüne ekleme yapıyorum. Internetten videolari incelemeleri izlediğimde daha net anladım. Daha Castrol almam. Muhtemelen yine emektar Liqui Molly e geçeceğim. 10w40 mos2 akar. Bildiginden sasmayacaksin onu anladim tekrar...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lee-on! kullanıcısına yanıt
    aynen öyle.. sanayiye bakım yaptırmaya gidiyorsun usta hemen yağcıyı arayıp oradan castrol magnatec kap gel diyor.. insanlardaki castrol aşkını bir türlü çözemedim oysa ki piyasada çok daha kaliteli yağlar mevcut.. ustaya motul kullanıyorum diyorum o hangi yağ diyor.. adını bile duymamış. onlara sorsan magnatec ilaç. tamam castrol koruyucu olabilir fakat buharlaşma, ısıya dayanabilme derecesi çok düşük soğuk iklimde sıkıntı çıkarmasa da yaşadığım şehir yazın 50-55 dereceleri görüyor ve bununla beraber fazlasıyla incelip ya buharlaşıyor ya da segmanlardan yanma odasına geçip eksiltmeye neden oluyor.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Gözlemleyemediğim kadar az.
    Arac: Jetta 1.2tsi bmt
    Kullanılan yag: mobil 1 esp 5 30

• eskiden castrol iyi algısı vardı ama castrol iyi bir yağ falan değil,yağ özelliğini çabuk yitiriyor,motulu de çok abarttılar bir ara,şuan en iyi yağ bana göre her klasmanda liqui moly 

• quote:

Orijinalden alıntı: MeGaDave06

Sübap lastiklerinden olsa sabah ilk çalıştırmada mavi duman gözlemleyip sonrasında ise hiç mavi duman atmaması lazım. Bu durum var mı ?

Devamlı hafif mavi dumanda geliyor olabilir egzozunuza sürüş sırasında birisi bakması lazım.

Ama durum varsa hepsi değişebilir tabi.

Sübap lastikleri
    Egzantirik contaları
    Krank keçesi karter contası
    Hidrolik tapetler
    Piyano tuşları
    Külbütör kapağı ve contası
    PCV Valfi
    Segmanlar

En son ihtimali en sona sakladım
    Geçen ben de buna benzer bir video seyrettim. ( ilk çalıştırmada supap lastiklerinin durumu ile ilgili )

Açıkçası egzostu hiç gözlemlemedim ama duman atma olsa bir şekilde fark ederdim.

Yarın akşam üstü yola çıkacağım. Araç 3 gündür çalışmamış olacak. İlk çalıştırma esnasında egzosta bakacağım.

Genelde 125km/h sabit hızla ilerlesem de bazen düzlük ya da bayırda 180’e kadar kısa süreli ya da bayır çıkınca da hızını korusun diye gaza basıyorum. Bu durumda yağ sıcaklığım 105 dereceye kadar geliyor. Muhtemelen en fazla yağ tüketimi bu durumlarda oluyor.

• 2.0 Hdi motor
    200.000'e çok yaklaştı
    5w30 mobil yağ kullanıyorum

Yağ değişimlerinde 5 litre dolduruyorum, yağ çubuğunu 1500-2000 kmde bir kontrol ediyorum ancak bir dahaki bakıma kadar hiç eksiltmiyor. Hep min ile max arasında seviye.

• 1.0 ecoboost bir bakım yaptırdım hiç eksiltmedi. Çok zorlayarak kullanmıyorum. Tam 15 binde ve 10. Ayında değişti. Yağ 5-20w fmy marka. Garanti nedeniyle serviste bu kondu.

Önceki arabam 1.4 fire motor punto evoydu. 3 kez bakım yaptırdım. Lpg de olduğundan 9-9.500 olunca değiştirirdim. Ortalama 5-6 ayda bir bu km ye ulaştım. Hiç ekleme ihtiyacı duymadım. Sırasıyla 10w40 selenia, 5w40 mobil ve 5w40 opar olio kullanıldı. Opar da servisin koyduğu orijinal yağ. 140 bin kmye kadar bendeydi.

Bir önceki 1.6 hdi motor 301 di. 5w30 du sanırım orijinal yağı. 10-12 bin kmde bir değişti. Hep castol konuldu. Hiç eksiltmedi. 130-140 bin arasına kadar kullanmıştım.

Sanırım kısa sürede km dolduğundan ve çok zorlamadan kullanıldığından yağ eksiltme problemi hiç yaşamadım.
    eksiltme buharlaşma kaynaklı olabiliyo. Kullanım alışkanlıkları da baya etkili. Çok agresif kullanmam. Bu araçları km ve yılı aynı anda doldurarak kullanmadım hiç. Km ve yıl aynı zamanlarda dolsaydı, eksiltme olabilirdi. Özellikle, punto lpgden kaynaklı eksiltirdi diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scherzz -- 20 Haziran 2021; 16:58:48 >

• 1.6 cruze kullanıyorum 6 yıldır şuana kadar hiç yağ eksilttiğini görmedim, araç 100binkm de bu arada.Sadece karterde biraz terleme var ama oda bu araçlarda sık rastlanan bir durum.

• 32 binde, hiç eksiltmiyor, turbo dizel motor, 4.5 yaşında ama 5 kere yağını değiştirdim. Yağ değiştirme ortalaması 5300 küsür kmde. Egzozundan duman atmıyor, egzozunun içi tertemiz. Sürekli pahalı eurodizel alındı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 20 Haziran 2021; 18:59:55 >
  • 140 bin km de LPG li 1,4 vti motor C4
    8 bin km civarı yaklaşık 1 litre eksilir. Kullanılan yağ liqui Molly

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ztalan -- 20 Haziran 2021; 19:26:13 >
  • Aracım 1.6 crdi accent blue. 179 binde
    10 bin km de bakımını yaptırırım. Hiç yağ eksilttiğini görmedim. Yağ olarak motul x clean ya da liqui moly toptec 4600 kullanıyorum.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Senin araç dizel değil yağ yakmış

• mosasaurus kullanıcısına yanıt
    Neden LUKOIL tercih etmiştiniz peki🤔

• berkaybz27 B kullanıcısına yanıt
    crdi motor turbo yağ vermiyorsa kolay kolay yağ eksiltmez, eski aracım 1.5crdi accent era 217binde sattım castrolde 0.5lt yaz sıcağında sıkıştırdığım halde.. motula geçince ise bakımda ne kadar yağ koyduysam sonraki bakımda aynısını alıyordum.

• Mhmmd.239 M kullanıcısına yanıt
    aracımı henüz yeni aldım, aldığımda yağ yeni değişmişti 5binde değişirim demiştim taa ki eksiltmeyi görünceye kadar şu an toplamda 3000km oldu, aldığımda yağı tamamlamamışlardı araç 4.4lt alıyor 400ml ekledim fullendi o süre zarfından sonra 2000km oldu dün de 250ml ekledim fullendi.

• mosasaurus kullanıcısına yanıt
    14d4 çok yağ eksilten bir motor zaten ki LUKOIL le bu iyice hızlanmış

• Shell için flash pointi yüksek model hangisi peki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mhmmd.239 -- 20 Haziran 2021; 22:48:17 >
    eski ilk seri corolla terra’larda eksiltme yok 2008 ve üst kasa 1.4d4d motorlarda yağ eksiltme var.

Araştırmak lazım, bildiğim;
    Shell helix hx8 5w30 244derece

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.