Şimdi Ara

Araç Değer Kaybı için Bana Dava Açıldı :( (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
451
Cevap
11
Favori
89.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • acaba o connect in sahibi kendisi başka bi araca çarpsaydı çarptığı kişi ona değer kaybı var sana 3500tl lik tazminat davası açıyorum deseydi ne düşünürdü acaba merak ettim
    Bu kadarcık kazadan dava açıcak kadar yüzsüz bi adam merak ettim doğrusu

Birde madem böyle davalar açılıp kişilerden tahisl edeceklerse kasko sigorta falan ne işe yarar
    İnsanlar bir kazaya karışırsam cebimden para çıkmasın diyerek kasko yaptırıyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naczet24 -- 4 Kasım 2011; 18:30:00 >
  • Bir arkadasımda aynı dert ile uğraşıyor. Çarptığı taksici arabası bir hafta çalışmadığı icin günlük 1500 tl zararı varmış ve deger kaybı olmuş taksisinde... Mahkemesi gelecek ay sanırım ...

İste böyle adamlar yüzünden keske otdan çekip gitseydin diyesin geliyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdemasik

Rent A Car sahibi beni aradı biraz önce.Kazayla ilgili arıyorum adam dava açmış heralde dedi.Ruhsat ve Kiralama Sözleşmesini istiyolarmış karakoldan.

Akşama doğru gideceğiz karakola rent a car sahibi ile ßirlikte..

Rent a car sahibi ile bana açmışlar galiba davayı çünkü kağıt onun evine gitmiş.

Peki rent a car ci ne diyor bu ise? Hic basina gelmis mi bu olay? Veya ne olabilecegine dair biy yorum yapabiliyor mu?
  • Genelde cevaplarda davayı açan araç sahibine sataşılmış ancak ben dava açmakta haklı olduğunu düşünüyorum. zira hiç bir kusuru olmadığı halde aracı işlem görecek ve bu da haliyle değer kaybına neden olacaktır.

bu tip tazminat taleplerinde trafik sigortası sorumlu muhtemelen davada sigorta şirketi de davalı gösterilmiştir. eğer gösterilmediyse ilk fırsatta sigorta şirketinin davaya dahil edilmesini talep edin.

dava sonucunda davacı her ne kadar 3.500 tl talep etmişse de mahkemece yaptırılacak bilirkişi incelemesinin sonucuna göre karar verilecektir.
  • Eski Ahit'ten ; "Demir kazan ile toprak çömleği yanyana koymayın" 2000-2500 sene öteden bilgece bir söz.

Toprak çömlekler, demir kazanın etrafında iseniz lütfen dikkatli olunuz. Eğer çarparsanız , kırılırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: will.i.am

Karşı tarafın maddi durumu nasıl bilinmez ama 3.500tl için mahkemelerde uğraşmak bana çirkeflik geliyor, hem araçta okadar değer düşürecek bir hasar yok hemde bu kardeşimiz kaçmak yerine insanlığını yapmış, geçen ramazanda frenleri boşalan bir minübüs bizim mondeoya sol taraftan çarpmıştı aracın 4 parçası değişti değeri minimum 5.000tl düştü ama olacağı varmış dedik sadece ki yapılması gerekende bu bence.

Trafikte baskın kaza nedeni insan hatası. Bunu eğitimsizlik ve dikkatsizlik olarak okuyabilirsiniz.

"Kaza" sizin kültürel algınızda önüne geçilemez olay olarak yer almış, siz bunu içselleştirmişsiniz ve bunu tabii olarak algılıyorsunuz. İçinde bulunduğunuz kültür, bu çerçevenin dışında düşünmenize olanak vermiyor.

Size zarar veren kişiden zararınızı taleb etmemekle o kişiyi "affettiğinizi" düşünerek kendinizi üstün bir durumda konumlandırarak duygusal bir tatmin sağladığınızı düşünmek mümkün mü? Malum veren el alan elden üstündür.

Başka kültürler ise neden-sonuç ilişkisi içersinde değer yargılarını oluşturmuş durumda. Tarafınızdan "kaza" olarak değerlendirilen çarpışma, başka kültürlerde bu neden-sonuç ilişkisi içersinde sorgulandığında bir sorumlu belirlenip mevcut zararın karşılanması talep edilmekte.

Birarada yaşadığımızda toplumun işleyebilmesi için sınırlar/kurallar zorunlu. Eğer sınırlar/kuralları ihlal eden kişilere bu sınırlar/kuralları ihlal ettiklerinde gerekli uyarı yapılmaz (Haddi bildirilmez) ise sınırlar/kuralların işlevi ortadan kalkar ve tecavüzler gitgide artar, toplum içinde yaşanılmaz bir hal alır. ( bkz insani gelişmişlik bağlamında Türkiyenin sırası : 92)

Öte yandan öğrencilerin " benim ne işime yarayacak " diye burun kıvırdıkları matematik ve analitik düşünce tarzı hukuk eğitimi için önemli. Hukuk'u toplumun(motorun)iyi işleyebilmesi olarak gereken yağ olarak düşünürsek, Yargıtay içtihatlarını da bu yağın tortularını toplayan bir yağ filtresi olarak düşünebiliriz. İçinde yaşadığınız toplumun nasıl işlediğini merak ediyorsanız Türk Hukuk Sitesi (üzerine tıklayınız) önemli bir kaynaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 5 Kasım 2011; 9:38:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

quote:

Orijinalden alıntı: will.i.am

Karşı tarafın maddi durumu nasıl bilinmez ama 3.500tl için mahkemelerde uğraşmak bana çirkeflik geliyor, hem araçta okadar değer düşürecek bir hasar yok hemde bu kardeşimiz kaçmak yerine insanlığını yapmış, geçen ramazanda frenleri boşalan bir minübüs bizim mondeoya sol taraftan çarpmıştı aracın 4 parçası değişti değeri minimum 5.000tl düştü ama olacağı varmış dedik sadece ki yapılması gerekende bu bence.

Trafikte baskın kaza nedeni insan hatası. Bunu eğitimsizlik ve dikkatsizlik olarak okuyabilirsiniz.

"Kaza" sizin kültürel algınızda önüne geçilemez olay olarak yer almış, siz bunu içselleştirmişsiniz ve bunu tabii olarak algılıyorsunuz. İçinde bulunduğunuz kültür, bu çerçevenin dışında düşünmenize olanak vermiyor.

Size zarar veren kişiden zararınızı taleb etmemekle o kişiyi "affettiğinizi" düşünerek kendinizi üstün bir durumda konumlandırarak duygusal bir tatmin sağladığınızı düşünmek mümkün mü? Malum veren el alan elden üstündür.

Başka kültürler ise neden-sonuç ilişkisi içersinde değer yargılarını oluşturmuş durumda. Tarafınızdan "kaza" olarak değerlendirilen çarpışma, başka kültürlerde bu neden-sonuç ilişkisi içersinde sorgulandığında bir sorumlu belirlenip mevcut zararın karşılanması talep edilmekte.

Birarada yaşadığımızda toplumun işleyebilmesi için sınırlar/kurallar zorunlu. Eğer sınırlar/kuralları ihlal eden kişilere bu sınırlar/kuralları ihlal ettiklerinde gerekli uyarı yapılmaz (Haddi bildirilmez) ise sınırlar/kuralların işlevi ortadan kalkar ve tecavüzler gitgide artar, toplum içinde yaşanılmaz bir hal alır. ( bkz insani gelişmişlik bağlamında Türkiyenin sırası : 92)

Öte yandan öğrencilerin " benim ne işime yarayacak " diye burun kıvırdıkları matematik ve analitik düşünce tarzı hukuk eğitimi için önemli. Hukuk'u toplumun(motorun)iyi işleyebilmesi olarak gereken yağ olarak düşünürsek, Yargıtay içtihatlarını da bu yağın tortularını toplayan bir yağ filtresi olarak düşünebiliriz. İçinde yaşadığınız toplumun nasıl işlediğini merak ediyorsanız Türk Hukuk Sitesi (üzerine tıklayınız) önemli bir kaynaktır.

Evet haklsınız başka kültürler microdalga fırına kedi atıp öldü diye firmaya dava açan çok gelişmiş (GERİZEKALI) bir toplum.
    Burada nedeni sonucu yok.Olay belliki para koparma uğraşı.Muhtemelen Ford un sahibi çakalın teki yada çakalın birinden akıl alıyo.
    Arabanın değeri ordaki düzeltme ve boyamadan dolayı düşmez buda ayrı bir konu.Eğer değer kaybı bu şekilde bir dava ile kolayca tahsil edilseydi DEĞER KAYBI SEKTÖRÜ çoktan oluşmuştu.Sadece bu işle geçimini sağlayan insanlar çoktan türemişti.(Ayda bir kaza yapsan 3500 dava açsan 1500 alsan oh ne ala)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naczet24 -- 5 Kasım 2011; 12:07:02 >

• Tekrar yazıyorum,ortada bir mağduriyet var, boyalı araç,değişimi olan araç satarken düşük fiyatla satılır. Aracımı park etmişim, birisi gelip vurmuş, araba boyanmış, değeri düşmüş. Satarken benim ne suçum var? Eğer boya olmasa idi daha güzel bir fiyata satacaktım. Benim mağduriyetim ne olacak? Elbette hakkımı ararım. Ben oraya güzelce park etmişim. Dikkat edecek, park yerindeki araca vurmayacak. Vurmuş ise benim mağduruyetimi giderecek! Nokta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: set

Tekrar yazıyorum,ortada bir mağduriyet var, boyalı araç,değişimi olan araç satarken düşük fiyatla satılır. Aracımı park etmişim, birisi gelip vurmuş, araba boyanmış, değeri düşmüş. Satarken benim ne suçum var? Eğer boya olmasa idi daha güzel bir fiyata satacaktım. Benim mağduriyetim ne olacak? Elbette hakkımı ararım. Ben oraya güzelce park etmişim. Dikkat edecek, park yerindeki araca vurmayacak. Vurmuş ise benim mağduruyetimi giderecek! Nokta.

Kiralık araca çarpınca yetkili serviste haftalarca yatırıyorlar. Yattığı günleri ve nefaset farkını çarpandan istiyorlar. Böyle bir durum ile karşılaştığın anda sanıyorum düşüncelerin değişecek.

Ben basit trafik kazalarının hayatın bir gerçeği olduğunu ve araç satın alan veya trafiğe çıkan herkesin bunu bilerek çıktığını düşünüyorum. Bu durumda alkollülerin ve ehliyetsizlerin yaptığı kazalar hariç tutulursa nefaset farkı istemek bana göre çok hırslı olumsuz bir işlem. Üstelik çok ilginçtir arabasının sacı değişir tamir edilir oplam fatura bedeli 3000TL dir ama 3500TL lik nefaset farkı isterler, ben bu gibi durumları fırsatcılık olarak değerlendiriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nogretse -- 5 Kasım 2011; 21:11:00 >

• Bu davanın LÜKS versiyonunu düşünemiyorum bile
  • hocam yazanlar olmuş bende yaziim.mahkeme bilirkişi belirler bir oto experi aracı inceler kapının boyanmasının araca en fazla 500 tl etkisi olur mahkemeye görüş yazar hakim de karar verir.korkma bu kapı 3500 tl etmez
  • Arabanın kapısı boyanmış diye fiyatını düşürmeye çalışan zihniyet bitmedikçe bu davalar çok açılır.
  • Bana bu dava açılsa ve Türkiye burası olurya, kaybetsem. Cezayı öder, sonra o arabayı bulur, çizilmedik parçasını bırakmam. Sahibinide trafikte tartıştım diyip bir güzel döverim. Malum burası Türkiye, onun cezası bundan çok daha az bir para cezası olacaktır. Yarın öbür gün herkes herkese değer kaybı davası açarsa görürüm ben ne oluyor. Böyle saçma şey mi var? Sen aracının parasını ödediğin an zaten değer kaybı başlıyor.
  • vurup kaçsaydın keşke
  • Geçmiş olsun arkadaşım...
  • Plakayı alda gidip şu arabanın heryerini dağıtalım 100 liralik göçük için 3500 lira istemek neymiş görsün mağduriyet verdiysek ödemek tabiki borcumuz! ama verdiğimiz mağduriyet kadarını öderiz gerisi fırsatçılıkdır aç gözlülüktür !
  • Harbiden Connect sahibi ayıp etmiş. Araca çarpmış olabilirsin ama telefonunu da bırakmışsın. Sen iyi niyetle yaklaşmışsın o da öyle yapması lazımdı. Hani araba pert olsa ağır hasarlı olsa anlarım değer kaybını ama bu kazada ne değer kaybı olucak sadece boyanıcak kapı. Söylenicek çok şey var Connect sahibine ama kurallar işte. Zaten bizim ülkemizde arabalara taptıkları kadar askerliğe tapsalar daha farklı olurdu.
  • quote:

Tekrar yazıyorum,ortada bir mağduriyet var, boyalı araç,değişimi olan araç satarken düşük fiyatla satılır. Aracımı park etmişim, birisi gelip vurmuş, araba boyanmış, değeri düşmüş. Satarken benim ne suçum var? Eğer boya olmasa idi daha güzel bir fiyata satacaktım. Benim mağduriyetim ne olacak? Elbette hakkımı ararım. Ben oraya güzelce park etmişim. Dikkat edecek, park yerindeki araca vurmayacak. Vurmuş ise benim mağduruyetimi giderecek! Nokta.

Ne demek mağduriyet var?Araba dediğin ev değil başka birşey değil.Trafikte her an herşey olabilir.Boya var diye değerinin düşmesini hakime nasıl kabul ettireceksin?Ya senin araban daha öncede çarpıldıysa?Mahkemeye gelirken bile kaza olabilir yine değeri düşer.
    Benim gibi dikili ağacı olmayan, işi olmayan, araba kendi üstüne olmayan biri çarpsa mahkemeyi kazansan bile nasıl parayı alacaksın?

• hepimiz insanız.sonuçta bilerek vurmadınız ve zararımız ödendiyse değer kaybı davası açmak o insanı soymak o insanın iyiliğini suistimal etmek demektir..siz o insana iyilik yapmışsınız.sizin iyiliğinizi suistimal ediyor.sizi bundan sonra kötülük yapmaya teşvik ediyor bu insan.Siz ona iyilik yapmışsınız.O görmese de ALLAH görüyor.Siz içinizi ferah tutun bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi syrialin -- 6 Kasım 2011; 23:01:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

Ne demek mağduriyet var?Araba dediğin ev değil başka birşey değil.Trafikte her an herşey olabilir.Boya var diye değerinin düşmesini hakime nasıl kabul ettireceksin?Ya senin araban daha öncede çarpıldıysa?Mahkemeye gelirken bile kaza olabilir yine değeri düşer.
    Benim gibi dikili ağacı olmayan, işi olmayan, araba kendi üstüne olmayan biri çarpsa mahkemeyi kazansan bile nasıl parayı alacaksın?

Evet trafikte herşey olabilir, dikkatsiz kullanırsın, umursamassın sonra adamın arabasına vurup boyatırsın,o adamda satarken değerinde satamaz olur biter!

Ben şunu görüyorum, adam park ediyor, inanın umursamıyor, çamurluğa vuruyor gazlıyor gidiyor. Bu adam vurduğu yeri boyatsa bile kabul etmem, değer kaybımı isterim. Dikkat edecek!

Daha önce çarpılmış ise bilirkişi bunu bilir. Aracın daha önce kaza yapıp yapmadığı anlaşılır. Kaç defa boyandığı bile anlaşılıyor. Bu zor değil...

Paranızın olup olmaması önemli değil, size o para cezası kesilir, ileride maaşlı bir işe girerseniz taksitler halinde kesinti yapılır. Hiç paran yoksa para cezası hapis cezasına çevrilir, tahsil edilir. Mahkeme çözüm bulur,rahat olun.

Sıfır aracıma vur, sonra yaptır, satarken ben ne yapacağım?

Benim arabama park yerinde arkadan vursalar,arka bagajı tamamen değiştirip boyatsalar bu durumda benim hiç zararım olmayacakmı?

Ben işte o zararı istiyorum. Daha nasıl anlatabilirim?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.