Şimdi Ara

arabama pasta -cila - boya koruma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar 2014 peugeot 301 im var kışa girmeden boya koruma yapmak istiyorum elimdeki malzemeler
    clay bar kil
    farecla g3 pasta
    çbs teflon cila
    soft 99 fusso coat
    sonax bsd hızlı cila
    divortex cilalı sampuan
    pasta makinesı
    sıralama da bu sekilde olacak ama çbs silikon kullanmama gerek varmi karar veremedim yardimcı olurmusunuz teşekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• merhabalar soft99 fusso varken onu kullanmanıza gerek yok
  • Arda1043 kullanıcısına yanıt
    merhaba pasta cilayı yaptim aynen dediginiz gibi cila kullanmadim direk soft 99 a gectim fakat soyle bi sorun var bilgin varsa yardim edermisin polisaj makinam yandı hemde tam temizleyemiyordu makinanin gorselini paylaşiyorum bunun yerine elimde devir ayarli jet tasi var uygun pedi kullanarak

arabama pasta -cila - boya koruma bununla pasta yapabilirmiyiz

• Kirsal636 K kullanıcısına yanıt
    Malesef polisaj makineleri hakkında bilgim yok detailing forumlarında yazarsanız yardımcı olurlar
  • Arda1043 kullanıcısına yanıt
    tesekkur ederim hayirli geceler

• quote:

Orijinalden alıntı: Kirsal636

merhaba pasta cilayı yaptim aynen dediginiz gibi cila kullanmadim direk soft 99 a gectim fakat soyle bi sorun var bilgin varsa yardim edermisin polisaj makinam yandı hemde tam temizleyemiyordu makinanin gorselini paylaşiyorum bunun yerine elimde devir ayarli jet tasi var uygun pedi kullanarak

bununla pasta yapabilirmiyiz
    Devir ayarlı bile olsa jet taşı ile polisaj yapılmaz.

• alembizim kullanıcısına yanıt
    sebep ?

• quote:

sebep ?
    Sizin resmini koydugunuz ürün pastadan ziyade cilaya yönelik bir makine.Cila içinde makine şart degil.Sizin resmini paylaştıgınız makine 100 TL civarlarında ve yüke geldigi zaman bayılır pasta yapamazsınız.

Pasta için amatör şekilde bile olsa minimum 350 TL civarındaki polisaj makinelerine bakılmalı devir ayarlı avuç taşlamalar degil.

Jet taşı daha fazla devirçevirir vernigi yakma riskiniz çok fazla artar.Bu riski göze alırım derseniz yapın.

Küçük jet taşları 11.000 d/d dönerken bir polisaj makinesinin en yüksek devri 4000 d/d civarında bu kadarı yeterli olur sanırım.Yapılmaz diyorsak bir bildigimiz var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 12 Kasım 2018; 14:40:10 >

ben illa jet taşiyla yapayim demiyorum fakat şoyle bi durum var bendeki jet taşi en dusuk 4000 devirde donuyor yüke binince bu hiz azaliyo yani ben kendi aracimi yilda bir sefer polisaj yapacam jet taşiyla hizli hareket etsek yine olmazmi simdi durup dururken yilda bi sefer icin 400 tl vermeye gerek yok bence

• quote:

ben illa jet taşiyla yapayim demiyorum fakat şoyle bi durum var bendeki jet taşi en dusuk 4000 devirde donuyor yüke binince bu hiz azaliyo yani ben kendi aracimi yilda bir sefer polisaj yapacam jet taşiyla hizli hareket etsek yine olmazmi simdi durup dururken yilda bi sefer icin 400 tl vermeye gerek yok bence
    Siz devirli jet taşı var yazmışsınız bende ona göre yazdım.

Vernigi yakma riski var.Dönüşü yok belki de birşey olmaz.Mesela bosch profesyonel serisi polisaj makinesi yüksüz devir hızı 750 ile 3000 d/d.

Hızlı hareket edersiniz bu sefer çizigi alamazsınız.

Aracınızda ki çizik durumu boya kalınlıgı nedir?

Pasta yapmak yerine dolgu yaparak çizigi kapatan cilalardan kullanabilirsiniz.Yada normal cila kullanabilirsiniz.Her türlü çizikleri bi miktar maskeler.Yıkamalardan sonra hızlı cila ile destekleyebilirsiniz.

Cila atmak için makineye gerek yok elle atabilirsiniz.Sizin için mantıklı çözüm bu olacaktır.

Elinizde ki ürünlerden soft99 ve çbs cila aynı.Soft 99 daha uzun ömürlü çbs ise daha kısa dayanımlı olacaktır.

Soft99 yada çbs ikisinden hangisi elinizde daha azsa onu kullanın en azından birisi bitmiş olur.Sonax hızlı cila ile desteklersiniz arada.Zaten kullanacagınız şampuanda cilalı.Mevcut şartlar ile g3 pastayı unutun bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 12 Kasım 2018; 17:48:35 >

anlaşildi jet taşını unutcaz o zaman matkapim var o biraz daha dusük devirli dicem oda biraz absurt olacak

aracımi 2 ay önce aldim 2014 peugeot 301 aldigim kişi hiç bakmamiş arabaya agacin altina koymus agacin butun ozu akmis kil temizligi yaptim temizledim cizigi pek yok ama mat duruyor (gumüş gri ) ben boyle ışıl ışıl parlasin istiyorum

• quote:

anlaşildi jet taşını unutcaz o zaman matkapim var o biraz daha dusük devirli dicem oda biraz absurt olacak

aracımi 2 ay önce aldim 2014 peugeot 301 aldigim kişi hiç bakmamiş arabaya agacin altina koymus agacin butun ozu akmis kil temizligi yaptim temizledim cizigi pek yok ama mat duruyor (gumüş gri ) ben boyle ışıl ışıl parlasin istiyorum
    Resim görmeden birşey diyemem.Ne kadar mat çizik durumu nedir?.Elinizde ki ürünleri kullanın.Pastayı bu şartlarda denemeyin.
    aracim bu

nasil yani pastayi kullanmayın derken pastasiz nasıl rengı acılacak bu aracin cila falan kurtarmaz bence birde matkap konusuna ne diyorsunuz farecla g3 harici pasta tavsiye edermisiniz menzerna ,auto glym vs vs

• quote:

aracim bu

nasil yani pastayi kullanmayın derken pastasiz nasıl rengı acılacak bu aracin cila falan kurtarmaz bence birde matkap konusuna ne diyorsunuz farecla g3 harici pasta tavsiye edermisiniz menzerna ,auto glym vs vs

Aracın uzaktan resmidegil mesela kaputun yakın fotografı ile belli olur boya durumu.

Aracınız rengi itibariyle çok parlamaz.Mesela bir kırmızı,siyah,mavi gibi boyalar hatta bu renklerin sedefli yada metalik renkleri gibi parlamaz.Aynı beyaz gibi bir renk gri.Kri çizigi çok belli etmez ama çok parlamaz.

Matkap konusu devir ayarı varsa ve devir aralıgına göre denenir belki ama çok ugraştırır,hakimiyeti zor olur,yorar ve çizikleri ne derece alırsınız bilemem.Şarjlı matkapla felan fara polisaj yapanlar var.

Siz pasta kullanmadan sacede elinizde ki cilaları mesela ikikapıya uygulayın hangisinden daha memnun kalırsanız onu kullanın.Gerçi ikisinide almışsınız mecbur ikisini de kullanacaksınız.Bir durumu gözlemleyin böyle.

Pastayı degiştirmenizin bir önemi yok şu durumda.

Aracın renginden dolayı verebilecegi parlaklık belli.Tabikılcal çizikler olmasa daha iyi olacaktır.Ama aracınız bir metalik kırmızı/mavi gibi renkler olsa daha çok parlardı tabi bu durumda bu renklerin bakımı da gerçekten zor.

Glaze+cila belki denenir ama dayanımı uzun süreli olmaz.Ayrıca farkta çok büyük olmaz kanaatindeyim.

Bu konularda aracın rengi önemli.Sizin aracınızın rengi sizin deyiminizleışıl ışıl parlayacak hemen dikkat çekecek bir renk degil.Ayrıca opak gerçi metalik de olsa gri de aynı beyaz gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alembizim -- 12 Kasım 2018; 18:49:44 >

anladim hocam ama daha fazla yakından cekilmis foto yok arac yanimda degil olsa hemen cekip yollardim en yakin foto bu bundada soft 99 ve sonax bsd uygulanmıs hali var ama yan kapılar vs cok mat duruyor pasta mak. tam anlamıyla temiszleyemiyor deviri yetersiz kaliyor

• quote:

anladim hocam ama daha fazla yakından cekilmis foto yok arac yanimda degil olsa hemen cekip yollardim en yakin foto bu bundada soft 99 ve sonax bsd uygulanmıs hali var ama yan kapılar vs cok mat duruyor pasta mak. tam anlamıyla temiszleyemiyor deviri yetersiz kaliyor

Resimdekiyuvarlak makine ile pasta yapamazsınız zaten.Grininde parlayacagı bu kadar.
    Güzelde olmuş C sütununa bakınca.Ayrıca boya opak.Hiç bir zaman sizin beklediginiz gibi parlamaz bu araç.

Sizin dediginiz kadar parlaması için koyu renk olacak sedefli yada metalik olursa daha ışıl ışıl olur.

Bu boya rengi ile bu kadar olur çok zorlamayın.

anladim hocam peki senide fazla bunaltmadan son bi soru sorup konuyu kapatmak istiyorum polisajın tam anlamiyla olması icin yüzeyi belli bi miktar ısitmasimi gerekiyor yani gereken deviri yakalayinca gereken ısı yakalanmış oluyo boylelikle temizleme işlemi gercekleşiyor dogrumu

• quote:

anladim hocam peki senide fazla bunaltmadan son bi soru sorup konuyu kapatmak istiyorum polisajın tam anlamiyla olması icin yüzeyi belli bi miktar ısitmasimi gerekiyor yani gereken deviri yakalayinca gereken ısı yakalanmış oluyo boylelikle temizleme işlemi gercekleşiyor dogrumu
    pastayı sıvı zımpara gibi düşün.Pasta uygulanan kısım ısınıyor.Fazlaısındırmadan gerekli ısıda pasta işlemi uygulanıyor.Pastayı uyguladıkça içindeki aşındırıcılar biraz daha küçülüyor.Elinize alıp pastayı iki parmagınızın arasında sürtün dedigimi anlarsınız.

Çizik durumuna göre agır pastadan daha az aşındırıcıya dogru gidiliyor.Sadece ısınması önemli degil.Isı pasta uygulamanın bir sonucu.Vernikte aşınma oldugu için ısınıyor dogal olarak.

Kullanılan pastanın aşındırma degerinden kullanılan pade hatta makinenin orbital/rotary olmasına kadar çok faktör var.

ya hocam konuyu kapatcam dedim ama baska bi yerde daha forum actim orada bi vatandas jet taşiyla polisaj yaparsin diyo 1. devirde 4000 devir ceviriyo yuke binince yarı yariya güc kaybı olur 2. devirdede temizlerim diyo dusunuyorum sence nasil olur

• quote:

ya hocam konuyu kapatcam dedim ama baska bi yerde daha forum actim orada bi vatandas jet taşiyla polisaj yaparsin diyo 1. devirde 4000 devir ceviriyo yuke binince yarı yariya güc kaybı olur 2. devirdede temizlerim diyo dusunuyorum sence nasil olur
    Sizin bileceginiz iş.Ben size görüşümü yazdım.

Kaputta yada tavanda önce denemeyin.Eger aracınızda boyalı bir parça varsa orda ilk önce deneyin isterseniz.Plastik parçalara da dikkat edin.Ama vernik yanar felan ben size kesin bişey olmaz diyemem.İstediginiz sonucu alırmısınız bilemem.

Denerseniz tekrar yazarsınız burdan en azından okuyan bilgilenir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.