Şimdi Ara

Araba İle Yokuş Aşağı Fren Tutmadığı Zaman Neler Yapılır ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
2
Favori
18.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ugur_yavuz

Frenin tutmuyorsa el freni de tutmaz değerli forumdaşlarım. El freninin ayrı bir mekanizması yoktur, aracın normal arka frenleri ile çalışır sadece tahrik el ile yapılır...

Frenin tutmama sebebi, balata ve disklerin kullanılamaz hale gelmesi değil.
  • vites küçültürüm olmuyorsa birine zarar verecegim yere sürterek vurarak dururum
  • quote:

Orijinalden alıntı: vipmail123

quote:

Frenin tutmuyorsa el freni de tutmaz değerli forumdaşlarım. El freninin ayrı bir mekanizması yoktur, aracın normal arka frenleri ile çalışır sadece tahrik el ile yapılır...

Ya nedendir?
  • En temizi bi kamyon dorsesi bulup bam diye vuracaksın. Duvara vurmaktan iyidir. En azından kamyonda seyir halinde ;)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: vipmail123

Ya nedendir?

Hidroliğin boşalması, sistemdeki bir kaçak veya fren ana merkezinin tamamen bozulması... gibi durumlar.
  • Konu hakkında güzel bir video. Adamın ilk yaptığı kontağı kapatmamak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gitαrist

Hızı 50 km baz alalım, agaclara mi gireyim ? Pedal ile yapilacak yok mu ?

Hocam anlattığınız olay şu anda mı gerçekleşiyor.Yani ben yeni girdimde konuya, eğer hala yokuş aşşağı gidiyorsanız gayya kuyusumu o saatlerdir iniyorsunuz.Yok baya bir dik bir yokuşşa ve hızınız fazla değilse direksiyon hakimiyetinizi kaybetmeyecek şekilde S şeklinde hareketler yapın bu sizin düz şekilde inmeniz esnasından oluşan momentumu zayıflatacaktır.El freni sadece düz giderken çekilmelidir.Her defasında 1 diş çekerek durmaya gayret sarfedin.

Baktınız aracın duracağı yok haifi yavaşladığını farkettiğiniz anda kapıyı açıp atlayın,göz göre göre ölmenin bir manası yok.Selamlar
  • En mantıklısı vites küçültmeye çalışıp kenarlara sürtüp hız kesmek.
    Allah kimseyi buna mecbur etmesin , düşürmesin.
  • Vallahi bu olay benım basıma gelse ilk işim kapıyı açıp atlamak olurdu.Ne de olsa cana gelecegıne mala gelsın
  • Önceki aracımda (lada samara) iki defa frenlerim boşalmıştı. Birinde hafif yokuş iniyordum. Tek tük araçlar vardı. Yokuşta badallar vardı. Önümdeki yavaşladı ben ayağımı frene attım ama pedal bomboş gitti. Çektim bir daha bastım yine yok. Hemen el frenine sarıldım hafifçe çektim. Biraz yavaşlar gibi oldu derken badala geldim. Öndeki hızlandı tekrar. Ben tekrar freni pompaladım biraz tuttu çektim kenara. Hidrovak (vestenhaus diyenler de var) içindeki contada yırtık olmuş ve vakum yapamayıp hava yapmış sanırım. Pompalayınca biraz vakum oluşmuş ve durabildim. Eğer fren tutmasaydı el freni ve direksiyon hareketleriyle durmaya çalışırdım. Kırmızıda bekleyenlere yaklaşırsam direksiyonu kaldırıma doğru çevirip kontağı kaptıp girerdim sanırım. Belki kontak aklıma gelmezdi. Kontak kapatınca direksiyon kitlenir. Tehlikeli. Diğerinde yol boş ve düzdü yavaşlayıp el freni ile durmuştum. 4 kere 3 farklı ustaya yaptırmıştım frenlerini ama satarken yine zayıflama hisstemeye başlamıştım. Alan kişiye söyledim tabi. Daha bi sürü dertten dolayı ikinci almamaya yemin ettim diyebilirim. Değiştirmediğim yeri kalmadı ama nafile yine arıza yine arıza.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 14 Mayıs 2012; 23:39:08 >

• Vites ufaltilir ve debriyaji kullanarak bi kackez pompalarsin cukur vs. Varsa cukura vurursun en son el freni ;)
  • Yolda arabayı savururum hızını düşürmek için son çare olarakda el firenini çekip direksiyonu sağa veya sola kople kırarım döne döne dururdurmaya çalışırım
  • el freni çekip sağ sol sağ sol durursun
  • Ben direk el frenine asilirim olmazsa fatihadan baslarim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WiZeNTe -- 14 Mayıs 2012; 23:59:18 >
  • Cok realist cozumler var, hepinize tesekkurlerimi bildirmeyi borc bilirim. Umarim basima gelmez ikinci bir defa, kimsenin gelmesin. Amin
  • önümüzdeki azim ve kararlılıkla ilerleyen aracın frenlerini, komşu malı ortaktır mantığıyla izinsiz emanet yöntemiyle, tampon tampona vermek suretiyle kullanmayı deneyebiliriz
  • frenlerin tutmadığını farkettiğimde motorun devri cok yüksekse pedalları bırakıp el freninin tuşuna basıp çok hafif çekerim.devir normal bandına geldiğinde de motor freni-hafif el freni hareketlerini durana kadar sırayla tekrarlarım.ben böyle yaparım yani

tabi bunlar yol müsaitse geçerli.değilse öndeki aracın tamponunu ortalayıp yaslanmak mantıklı.tabi önce öndeki aracın şoförüne bakmak lazım,aceminin önde gideniyse nolur düşünemiyorum.düz duvara girin daha iyi
  • Böyle bir durumda frene bas çek yapmayın;çünkü her hamlenizde fren şişecek ve etkisiz hale gelecektir.İlk basışınızda daha etkili bir frenleme gösterecektir.Daha sonra frenden ayağınızı çekmeden vites düşürmeye başlayın,el frenini kullanın sonra da uygun bir alan bulunca spin atıp noktayı koyabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chnbs -- 15 Mayıs 2012; 9:59:13 >
  • 3 kulhuvallah 1 elham okunur...
    salavat getirilir.
  • "En etkili durma şekli, çarpmaktır." diyenler var.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.