Şimdi Ara

Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme) (166. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.645
Cevap
85
Favori
128.272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 164165166167168
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme)

Özellikle bu şarkıda dolby atmos u iliklerime kadar hissettim akustik elektro gitar sesleri öne çıkmış drum sesler daha güzel yansıtılmış arka plandaki loop ve sample’lar rahatlıkla duyulabiliyor ama dediğiniz gibi aynı versiyonu dolby atmos olmadan dinledim arada bariz fark var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İos 13.5.1 kullanıyorum ancak kayıpsız seçeceğini göremedim dostlar ?

• ffrisby kullanıcısına yanıt

İos 14.6 güncellemeniz gerekiyor

• Dolby Atmos'la uzamsal ses şarkıların detaylarını duymak hoş bir deneyim. 7.1 ses sistemim olmadan AirPods'umla yalancı bir şekilde deneyimledim. Bundan sonra da dinlemeye devam ederim. Bazılarına da hoparlörle dinlenmemesi dert olmuş, ilginç. Zaten bluetooth kulaklık kullandığımdan dolayı kayıpsıza bulaşmadım. Yanımda DAC ve kablolu kulaklık taşımaya da niyetli değilim.

Apple bluetoothla kayıpsız aktarım olmadığının altını çizmiş ama nafile. Bazı sivri zekalar da "AirPods'lar daha kayıpsızı desteklemiyormuş, LDAC kodek desteği bilen yokmuş..." demiş. LDAC neymiş kayıpsız mıymış... Zaten Apple'ın ne işi olur LDAC'la isterse gider kendi sözde kayıpsız bluetooth kodekini sunar veya en kötü HWA konsorsiyumuna katılır LDHC falan ekler. Ki ileride AirPlay Wi-Fi üzerinden HomePod'lara kayıpsız desteği gelicekmiş, ki o da Bluetoothtan daha az kayıplı şekilde.

Sanarsın yanlarında plak çalar ve 7.1 ses sistemiyle gezen bir tayfa var, her şeyi eleştirmeye de kendinde hak görüyorlar. %100 kayıpsız dinlemek isteyenin Apple Music'le işi ne, koyar evinde plağını dinler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 10 Haziran 2021; 14:21:15 >

• Spotify halen uyuyor

• Bu dolby atmos'u iyi deneyimleyebildiğimiz parça öneriniz var mı? Dinliyorum dinliyorum, çok az bir fark var sanki.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • iphone 11 cihazımda uzamsal sesi bir türlü apple müzikte deneyimleyemedim sebebini bilen var mı? Sürüm 14.6 airpods pro kulaklığımda da tüm özellikler aktif, uzamsal sesi aktif edip müzik açınca nedense bir fark olmuyor. Acaba uzamsal olayı ios 15 ile mi aktif olacak ? Bilen yanıtlarsa sevinirim.

• arkadaslar merhaba

birsey danışmak istiyorum.

simdi bu apple müziğe yeni kayıpsız ses Dolby atmos seçenekleri gelmiş.

ben ayarlardan kayıpsızı sectim 24 bit/48 khz e aklar ALAC ıs sectim.

kayıpsız ses şarkılarını acıyorum bazısında Dolby atmosfer işareti çıkıyor bazılarında çıkmıyor.sag tık yapıp bilgi ver diyorum dosya kısmında bazılarında Dolby atmos yazıyor bazılarında yazmıyor, bazılarında ise aşağıdaki resmin üstünde Dolby atmos işareti çıkmıyor ama Apple Musicte göster deyince albümünde Dolby atmos kayıpsız ses gibi bilgiler yazıyor.

Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme)

mesela bu resimde ise direk sarkının yanında Dolby atmos simgesi çıkıyor.fakat Apple Music te göster dediğimde yüksek çözünürlüklü kayıpsız yazıyor Dolby atmos yazmıyor.

simdi kayıpsız ses hangisi Dolby atmos hangisi ve bunlar bazen kafasına Gore çıkıyor bazen hiç çıkmıyor(bilgi ver diyip dosya kısmından sarkıda ki bilgilerden bahsediyorum)

bu arada ALAC yazan yok.

acaba apple music hata mı var bazen işaret çıkıyor bazen dosya kısmında Dolby atmos veya kayıpsız yazmıyor sadece apple misiz acc dosyası yazıyor.kafam karıştı 🤔

• seyhmus21 kullanıcısına yanıt

Bence dolby atmosu destekli tv den açmak daha mantıklı. Dediğiniz gibi bazı şarkılarda çok farkediyor ama bazılarını hiç beğenmedim.

• Kayıpsız müziğin yanı sıra bazı müzik ve albümlerde "Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız" yazıyor. Bu ne oluyor tam olarak?

• quote:

Orijinalden alıntı: iDoctor

Kayıpsız müziğin yanı sıra bazı müzik ve albümlerde "Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız" yazıyor. Bu ne oluyor tam olarak?

Tabiri caizse "asıl kayıpsız" bu oluyor bir nevi. Kayıpsız kalitesi 24 bit / 48 Hz'dir. Ancak Yüksek Cozünürlüklü Kayıpsız 24 bit / 192 Hz'dir. Yani olabilecek en yüksek kayıpsız ses kalitesidir. TIDAL'daki MQA'ya, veya bizim bildiğimiz FLAC'a eşdeğerdir. Kısacası genel olarak bildiğimiz kayıpsız ses budur. Yüksek çözünürlüklü kayıpsız sesin harici bir DAC ve kaliteli bir çıkış cihazı olmadan oynatılabilmesi mümkün değildir. Hem kayıpsız ses verisi, hem de yüksek çözünürlüklü kayıpsız ses verisi, Bluetooth kablosuz bağlantısında aktarılamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 11 Haziran 2021; 10:6:38 >

• NomadCRY kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim hocam çok açıklayıcı yazmışsınız. Size bir şey daha sormak istiyorum.

iPhone'a lightning kablosu ile bağlayabileceğim bir DAC var mı? Beats Mixr kulaklığım var bundan yüksek çözünürlüklü müzik dinleyebilir miyim?

Ya da iPhone üzerinden dinlemek için kullanmam gereken DAC ve diğer ekipmanlar için bir öneriniz olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Erturrk

iphone 11 cihazımda uzamsal sesi bir türlü apple müzikte deneyimleyemedim sebebini bilen var mı? Sürüm 14.6 airpods pro kulaklığımda da tüm özellikler aktif, uzamsal sesi aktif edip müzik açınca nedense bir fark olmuyor. Acaba uzamsal olayı ios 15 ile mi aktif olacak ? Bilen yanıtlarsa sevinirim.

iOS 14.6'dan itibaren aktif. Yukarıda 2-3 sayfadır bolca konuşuldu zaten. Coğu kişi deneyimlerini aktardı. Sizdeki problemin ne olduğunu açıkçası bilemiyorum. Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme)  İsterseniz hesaptan çıkış yapıp tekrar giriş yapın. (İndirilen müzikler silinir.) Belki sorunu çözebilir.

Bu arada dinlediğiniz şarkıda Dolby ATMOS özelliğinin olduğundan emin misiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 11 Haziran 2021; 10:31:44 >

• quote:

Cevabınız için teşekkür ederim hocam çok açıklayıcı yazmışsınız. Size bir şey daha sormak istiyorum.

iPhone'a lightning kablosu ile bağlayabileceğim bir DAC var mı? Beats Mixr kulaklığım var bundan yüksek çözünürlüklü müzik dinleyebilir miyim?

Ya da iPhone üzerinden dinlemek için kullanmam gereken DAC ve diğer ekipmanlar için bir öneriniz olur mu?

Tabi ki, birkaç öneride bulunayım. Ancak çok fazla seçenek var. Bazı ürünlerde fiyatlar uçuk olabilir. Biraz kendi kullanım tarzımdan kısaca bahsedersem, açıkçası dışarıda hareketli olacak bir günde genelde kafa üstü kablosuz takılıyorum. Yürüyüş veya koşu yapacaksam Fiio i1 + kablolu modda Momentum 3 ile birlikte iPhone'u kullanıyorum. Sabit bir yerde dinleyeceksem Astell & Kern DAP + Sennheiser HD 560S tercih ediyorum.

Fiio i1 iPhone için en çok tercih edilen ürünlerden birisi, kompakt boyutları ve diğerlerine nispeten daha uygun fiyatı nedeni ile özellikle tercih ediliyor. 192 Khz'e kadar sample edebiliyor. High-resolution lossless dosyaları sorunsuz oynatabiliyor. Direkt Lightning bağlantısına sahip. Bu kadar küçük bir üründen olağanüstü bir performans hiçbir zaman beklemedim ancak fazlasıyla tatmin edici diyebilirim. Başlangıç için yeterli bir ürün olabilir.

İkinci olarak en çok tercih edilen bir ürün de Audioquest Dragon Fly. Bu kategorideki en tanınan ürün diyebiliriz. Özellikle Türkiye'de Audioquest oldukça tanınıyor. Normalde bu ürün mobil cihazlarda kullanılamıyordu. Cünkü 100 miliamperi geçen bir güç tüketimi vardı ve iPhone'un Lightning'den verdiği maksimum güç 100 miliamper. Ancak artık 25 mA güç kullanıyor. Dolayısıyla bir anda en çok tercih edilen DAC'lardan biri oldu. Ama iPhone'da kullanmak için dönüştürücü almak gerekiyor. Bu ürünü bir süreliğine denedim, boyutuna göre harika performans veriyor.

Bu portatif serisindeki en iyi ürün de Maktar Spectra X2. Kendi kategorisindeki en iyi ürün diyebiliriz bir nevi. Yani ben şahsen denemedim ama tercih edilen bir ürün. 384 KHz'e kadar sample edebiliyor.

Eğer ben daha da iyi dinlemek istiyorum, biraz daha büyük olsun sıkıntı değil diyorsanız, seçenekler çoğalıyor. Ben şahsen bu ürünleri bizzat denemedim, ancak okuduğumuz bildiğimiz, herkesçe tanınan ve iyi olduğu kabul edilen ürünleri size önereyim. RHA DACAmp L1, iFi hip-dac, ve bu kategorideki en meşhur ürün diyebileceğimiz ürün olan Chord Mojo.

Bu kadar anlatılan şeyin en sonunda ise, bu sesi size verebilecek bir kulaklığınız yok ise, yine bir işe yaramıyor DAC. Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme)  Beats Mixr ile kayıpsız sesi alabilmeniz maalesef mümkün değil. Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme)  Size abartıya kaçmayan en mantıklı kulaklık önerim ise şöyle olur. Kafanızdaki fiyat skalası nedir açıkçası bilemiyorum tabi. Ama kafa üstü kablosuz kulaklık olarak ben Sennheiser Momentum 3 kullanıyorum. Kendisinden 1 yıl sonra çıkan Sony'nin meşhur WH-1000XM4 modelini bile ses kalitesi konusunda alaşağı edebilen bir ürün. Kablosuz kafa üstü kategorisinde şu anda piyasadaki en iyi ürün olarak kabul etmektedir. Sennheiser'ı zaten anlatmaya gerek yok. E kablosuz bir ürünün ne avantajı olacak bize derseniz, bu ürünün avantajı kendi içinde kaliteli bir DAC barındırması ve pasif (kablolu) olarak kullanılabilmesi. Mesela bu ürünü pasif kablolu modda kullandığınızda kayıpsız sesi fazlasıyla iyi bir şekilde alabilirsiniz. Benim yaptığım gibi.

Desktop'ta ise işler uzar gider. DAC seçeneklerinin ucu bucağı yok. Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme) Yukarıdakilerin hepsi portatif DAC ve limitleri bir yere kadar. Ancak kesinlikle iş görüyorlar. Eğer ben paraya gerçekten kıyıp müziğin keyfini gerçekten sonuna kadar yaşamak istiyorum diyorsanız da, Astell & Kern'den bir ürün ve yanına yine bir o kadar da pahalı bir kulaklık, en çok tercih edilen kombinasyondur.

Yine daha farklı sorularınız olursa sorarsınız, yardımcı olurum. Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme) 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 11 Haziran 2021; 11:22:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: icecube_fb

arkadaslar merhaba

birsey danışmak istiyorum.

simdi bu apple müziğe yeni kayıpsız ses Dolby atmos seçenekleri gelmiş.

ben ayarlardan kayıpsızı sectim 24 bit/48 khz e aklar ALAC ıs sectim.

kayıpsız ses şarkılarını acıyorum bazısında Dolby atmosfer işareti çıkıyor bazılarında çıkmıyor.sag tık yapıp bilgi ver diyorum dosya kısmında bazılarında Dolby atmos yazıyor bazılarında yazmıyor, bazılarında ise aşağıdaki resmin üstünde Dolby atmos işareti çıkmıyor ama Apple Musicte göster deyince albümünde Dolby atmos kayıpsız ses gibi bilgiler yazıyor.

mesela bu resimde ise direk sarkının yanında Dolby atmos simgesi çıkıyor.fakat Apple Music te göster dediğimde yüksek çözünürlüklü kayıpsız yazıyor Dolby atmos yazmıyor.

simdi kayıpsız ses hangisi Dolby atmos hangisi ve bunlar bazen kafasına Gore çıkıyor bazen hiç çıkmıyor(bilgi ver diyip dosya kısmından sarkıda ki bilgilerden bahsediyorum)

bu arada ALAC yazan yok.

acaba apple music hata mı var bazen işaret çıkıyor bazen dosya kısmında Dolby atmos veya kayıpsız yazmıyor sadece apple misiz acc dosyası yazıyor.kafam karıştı 🤔

Merhaba, biraz karışık olabilir ama olabildiğince anlaşılır anlatmaya çalışacağım. Aslında yukarılarda anlattım bu konuyu.

Eğer bir parçada hem Dolby Atmos hem Kayıpsız varsa desktop Apple Music, oynatma barında Dolby ikonunu gösterir. Sadece Kayıpsız varsa Kayıpsız ikonunu gösterir.

Eğer masaüstü versiyon Apple Music'te sanatçılar kısmından sanatçıya tıklayıp albümün içine girerseniz albüm ana sayfasında ikonların hiçbirini göremiyorsunuz. Albümü Apple Music'te göster dediğinizde orijinal sayfa açılıyor. O zaman görebiliyorsunuz. Ya da bir şarkı açtığınızda yukarıdaki oynatma barında görebiliyorsunuz.

Eğer albümler kısmından albüme girerseniz herhangi bir parça oynatmadan veya albümü Apple Music'te göster demeye gerek kalmadan tüm ikonları görebiliyorsunuz.

Bu saçma bir durum tabi, düzeltmeleri lazım. Mobil Apple Music'te bu son anlattığım saçma durum yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 11 Haziran 2021; 12:52:12 >

• NomadCRY kullanıcısına yanıt
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hocam, Sennheiser Momentum 3'ü düşünebilirim belki. Araştırdığıma göre MediaMarkt'ta da satılıyor ve Shop&Fly kartımda Media Markt'ta da kullanabileceğim 1000 TL'ye yakın milim var :)

Tekrardan çok sağ olun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDoctor -- 11 Haziran 2021; 12:12:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NomadCRY

Günümüz teknolojisinde hiçbir markada, hiçbir üründe hiçbir kablosuz cihaz kayıpsız sesin eksiksiz aktarımını sağlayamıyor. Kablolu bağlantı ve DAC şart.

@MavericKFive

Alıntıları Göster

Hocam merhabalar. Geçen gün AVR ile denemelerim oldu. Airplay ile wireless üzerinden aktarım yaparak dinledim.

Öncelikle Atmos u aktif ettim. Airplay ile aktarımdan önce iphone ekranında şarkıda bilgiler kısmında atmos ibaresini görüyorum. Atmos' u aktif etmezsem Kayıpsız ibaresi çıkıyor. Neyse ben bu denemede atmos' u aktif ettim. Ekranımda atmos gözüküyor. Fakat airplay ile aktarım yapınca ekrandaki atmos simgesi gidip kayıpsız simgesine dönüyor. AVR atmos' u destekliyor ama neden böyle oluyor anlamadım.

Gerçi atmos sevdalısı değilim. Airpods ile denedim ama ses pek hoşuma gitmedi. Kayıpsız ile dinlemek benim için daha keyifli.

Bu arada kayıpsız müzik wireless ile dinlenmez deniyor ama benim 5ghz wireless ağ hızı 750mbps civarında. Ben bu ağda 4k film izleyebiliyorum. Nasıl ki kayıpsız müzik dinleyemem onu anlamadım hocam. Bluetooth derseniz anlarım. Veri aktarım hızı yeterli değildir. Ama kayıpsız müzik için wireless üzerinden airplay aktarımı neden olamaz?

• quote:

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hocam, Sennheiser Momentum 3'ü düşünebilirim belki. Araştırdığıma göre MediaMarkt'ta da satılıyor ve Shop&Fly kartımda Media Markt'ta da kullanabileceğim 1000 TL'ye yakın milim var :)

Tekrardan çok sağ olun.

Böyle bir fırsatınız varsa zaten kaçırmayın, düşünmeyin bile. Apple Music [ANA KONU] ÜCRETSİZ HI-FI KAYIPSIZ SES VE DOLBY ATMOS GELDİ (S.S.S, Video İnceleme) 

• quote:

Orijinalden alıntı: MavericKFive

Hocam merhabalar. Geçen gün AVR ile denemelerim oldu. Airplay ile wireless üzerinden aktarım yaparak dinledim.

Öncelikle Atmos u aktif ettim. Airplay ile aktarımdan önce iphone ekranında şarkıda bilgiler kısmında atmos ibaresini görüyorum. Atmos' u aktif etmezsem Kayıpsız ibaresi çıkıyor. Neyse ben bu denemede atmos' u aktif ettim. Ekranımda atmos gözüküyor. Fakat airplay ile aktarım yapınca ekrandaki atmos simgesi gidip kayıpsız simgesine dönüyor. AVR atmos' u destekliyor ama neden böyle oluyor anlamadım.

Gerçi atmos sevdalısı değilim. Airpods ile denedim ama ses pek hoşuma gitmedi. Kayıpsız ile dinlemek benim için daha keyifli.

Bu arada kayıpsız müzik wireless ile dinlenmez deniyor ama benim 5ghz wireless ağ hızı 750mbps civarında. Ben bu ağda 4k film izleyebiliyorum. Nasıl ki kayıpsız müzik dinleyemem onu anlamadım hocam. Bluetooth derseniz anlarım. Veri aktarım hızı yeterli değildir. Ama kayıpsız müzik için wireless üzerinden airplay aktarımı neden olamaz?

Alıntıları Göster
    Tekrar merhaba. Yukarıda da bahsettiğim gibi kablosuz bir şekilde Loseless müziği eksiksiz bir şekilde aktarabilen bir teknoloji şu an yok. Bunun tamamen gerçekleştiği gün hi-fi dünyasında inanılmaz şeyler olacak. Ancak henüz olmadı, kablolardan tam olarak kurtulabilmiş değiliz. Teorik olarak kağıt üstünde DLNA'nın desteklemesi gerekiyor. Ancak pratikte DLNA, içeriği oynatıcıya göndermek yerine, oynatıcıyı uzaktan kontrol etmek için kullanılıyor. Bugüne kadar asla ses transferi için kullanılmadı. Bunun için de üretilmedi. Bunun sebebi olarak sesin eksiksiz bir şekilde aktarımının şu anki teknolojiyle mümkün olmadığı belirtiliyor.

Wireless üzerinden AirPlay ile 4K film izleyebilirsiniz ancak sesin transferi şu an yapılmıyor. Hatta tam tersine Apple bu konuda çalışmalar yapıyor. Aşağıdaki paragrafta detaylı anlatıyorum.

AirPlay olayına gelirsek söylentilere göre Apple şu an kablosuz cihazlarının bir AirPlay cihazı gibi işlev yapmasının yolunu açarak kayıpsız müziği kablosuz bir şekilde iletmeyi hedefliyor. Eğer söylentiler doğru çıkarsa AirPods gibi cihazlar kayıpsız müziği kablosuz iletebilecek. Ancak burada kelime oyunları var, hedef yüksek çözünürlüklü kayıpsız değil. Bu olay gerçekleştiğine Apple cihazlar kablosuz bir şekilde 24 bit / 48 kHz'e kadar sample edebilecek. Yani normal kayıpsız seçeneğine denk geliyor. Hi-fi dünyasında kayıpsız müzik 24 bit / 192 Khz ve üstüdür. Bunun altı kayıpsız olarak kabul edilmezdi. Ama önce TIDAL, şimdi de Apple Music olmak üzere, firmalar kayıpsız kavramını birkaç parçaya böldüler. Bir nevi kelime oyunu yapıyorlar. Sizin ayarlarda gördüğünüz kayıpsız seçeneği aslında hi-fi dünyasında gerçek loseless olarak kabul edilmez.

Şu anda piyasada kablosuz olarak stream edilebilen en yüksek oran 24 bit / 96 kHz. Bu, Apple'ın normal kayıpsız seçeneğinin bir tık üstü oluyor. Ancak halen daha tam kayıpsız anlamına gelmiyor.

Bu mantıkla ilerlediğimizde, büyük ihtimalle yakında Apple, tüm kablosuz cihazlarına AirPlay yolunu açacak ve sonrasında bakın kablosuz bir şekilde kayıpsız stream ediyoruz reklamı yapacak.

Yazdıklarım çok olumsuz gibi durdu sanırım, bu normal kayıpsız seçeneğinin işe yaramaz olduğu anlamına mı geliyor? Tabi ki hayır. Normal kayıpsız seçeneği bile genelin dinlediği klasik AAC, MP3 vb. formatlardan çok daha üst bir seviyede.

AVR'de yaşadığınız Dolby ATMOS sorunu ile alakalı ise bir fikrim yok maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 11 Haziran 2021; 13:2:13 >

• Arkadaşlar hızlı bir yardıma ihtiyacım var. Youtube music aile paket kullanıyordum kız arkadaşım ile birlikte. Apple musice geçtim kız arkadaşıma da gönderdim aile daveti fakat uygulamada hala üyelik başlamıyor kız arkadaşımın. Kendisi android kullanıyor ben ios yani kendisini aile daveti ile ekleyemecek miyim?

• 
Sayfa: önceki 164165166167168
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.