Şimdi Ara

Apple MacBook ve iMac Fırsatları (Tüm Modeller) [ANA KONU] (562. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Wrecking Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 7 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
25.887
Cevap
898
Favori
1.746.024
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
88 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 560561562563564
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • m1 modellerin bazılarında gözüken aşırı yüksek ssd tbw problemi düzeltildi mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: NomadCRY

Tasarım tamamen aynı olması lazım. Uyacaktır sanırım. Yine de bir boyutları karşılaştırın.

Monitör üzerinden sakın MacBook'u şarj etmeyin. 1 yıl dolmadan pili elinize alırsınız.  

Alıntıları Göster

Bunu söylediğiniz çok iyi oldu. O halde macbook üzerinde 1 type-c'den macbook'un kendi şarj adaptörünü bağlayıp; diğerinden de harici monitore güç vermem problem olmayacaktır değil mi?

• NomadCRY kullanıcısına yanıt

hocam ekran temizleme spreyinin zarar verdigine emin misiniz macbook pro ekranina? ilk defa sizden duydum. ben ekran temizleme spreyi + gozluk beziyle silmeyi dusunuyordum (daha hic silmedim). sadece nefes vererek silmek yeterli olmaz ve zor olur diye dusunuyorum. ekran temizleme spreyi ne gibi bir zarar veriyor?

edit: bir de monitor uzerinden sarj etmeyin demissiniz. bu cin mali kalitesiz monitorler icin mi gecerli yoksa her monitor icin gecerli mi? LG’nin kaliteli bir monitorunu siparis ettim type c girisli ondan sarj etmeyi planliyordum ben de. forumda yillarca monitorden sarj eden arkadaslar mevcut ve pil sagliklari iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lev Tolstoy -- 10 Haziran 2021; 0:55:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cllnn C kullanıcısına yanıt
    750gb icin 4 kusur bin₺ fark oduyorsunuz hocam, muhabbet odenen paraya karsilik alinanda, bir de kampanyalar hep baz versiyona yapiliyor genelde o yuzden de baz versiyonu almak zorunda kaliyor cogu kisi (kendim de dahil)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eapantherea -- 10 Haziran 2021; 0:55:20 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lev Tolstoy

hocam ekran temizleme spreyinin zarar verdigine emin misiniz macbook pro ekranina? ilk defa sizden duydum. ben ekran temizleme spreyi + gozluk beziyle silmeyi dusunuyordum (daha hic silmedim). sadece nefes vererek silmek yeterli olmaz ve zor olur diye dusunuyorum. ekran temizleme spreyi ne gibi bir zarar veriyor?

edit: bir de monitor uzerinden sarj etmeyin demissiniz. bu cin mali kalitesiz monitorler icin mi gecerli yoksa her monitor icin gecerli mi? LG’nin kaliteli bir monitorunu siparis ettim type c girisli ondan sarj etmeyi planliyordum ben de. forumda yillarca monitorden sarj eden arkadaslar mevcut ve pil sagliklari iyi.

Hocam sadece bu konuda bile en az 5 kez anlatmışımdır. Ama zararı yok tekrar anlatayım, görmemişsinizdir olabilir. Aslında yukarıdaki mesajımda. bunun sebebini kısaca özetliyorum. Biraz daha açmak gerekirse,

Apple'ın kendisi bile ekran için koruyucu veya sprey önermiyor. Apple sitesinde destek kısmından ilgili makaleyi bulabilirsiniz. MacBook ekranlarında farklı bir kaplama mevcut. Yansımayı önleyen ama aynı zamanda ekranın muazzam bir şekilde cam gibi gözükmesini sağlayan, parmağınızla dokunduğunuzda garip bir hissiyat veren kaplama. Bu kaplamanın zamanla soyulmaması için Apple ekran temizliğinde ekran için üretilen spreyleri bile önermiyor. Retina soyulmasına yol açabiliyor.

Konu kısaca kaplama malzemesine geliyor. Malzeme yapışkan gibi olduğu için çabuk leke, kir, toz topluyor. Ve yine bu yapışkan malzemeyi ilk günkü gibi bırakmak için cam spreyleri veya koruyucu kullanmıyorum.

Ekranı temizlemek gerçekten zor, yarım saat uğraştırıyor beni şahsen. Ekrana nefes verir vermez buğu gitmeden çok hızlı bir şekilde gözlük beziyle biraz bastırarak silmek gerekiyor. Milkrofiber bez bile yemiyor bu ekrana. Tozu toplayıp çiziyor. Uğraştırıcı ama böyle yapmak doğru olan maalesef.

MacBook'larda belli bir süre sonra klavye kaplaması izi ekrana geçiyor retina kaplamadan dolayı. Bu kronik bir sorun. Yıllardır var ve nedense asla düzeltmediler. Bir süre kullanılmış her MacBook ekranında görürsünüz zaten klavye izini. Sonrasında bu klavye izini temizlemek çok güç olabiliyor. Sürekli temizlemek gerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hououin Kyouma!

Bunu söylediğiniz çok iyi oldu. O halde macbook üzerinde 1 type-c'den macbook'un kendi şarj adaptörünü bağlayıp; diğerinden de harici monitore güç vermem problem olmayacaktır değil mi?

Alıntıları Göster

Tam olarak bu şekilde kullanın. Bir problem yaşamazsınız. MacBook'u kendi adaptörü haricinde hiçbir şeyle şarj etmeyin.  

Böyle yaparsanız ekranın her yeri mikrop olur.
    Tabiri caizse hoh yaparak bir kere temizlediniz,5 kere temizlediniz. Nereye kadar böyle uğraşacaksınız? Yarım saati geçtim ekran temizlemek için 5 dakika için bile çok iyi zaman. Sıkılırsınız kendinize bu işkenceyi yapmayın arkadaşlar.
    Ekran temizleme beziyle silip su ile durulasanız yinele ekran için riskli mi?
    Olmadı damperli cam takılıyorsa görüntüyü bozmayan öyle bir cam takın onu silin.

• Macbook Pro cihazımda tekli paketlerde satılan gözlük camı temizleme mendillerini kullanıyordum. Çok kirli değilse başarılı sonuç veriyor.

En ufak toz kalıntısı çalışırken canımı sıktığı için sürekli bastırmadan, nazikçe temizlerim 1 yıldır ekran sıfır gibi.

En son bunu kullanmıştım: https://www.gratis.com/benri-gozluk-temizleme-mendili-30lu/urun/10081775?sku=10081775

hocam ne mikrobu yahu. kendi nefesinizi verip oluşturduğunuz mikroptan çekiniyorsanız siz dışarı çıkmayın bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Yani mikrop olayını nasıl nereden çıkardınız hiç anlamadım. Başkasının nefesini değil kendi nefesimizi üflüyoruz.  Cihaz kasasının her yeri zaten baştan aşağı mikrop. Dışarı çıktığınız an her yeriniz mikrop. Bir klavyede yer alan mikrop sayısını aklınız hayaliniz almaz. Bu örnekler gider de gider. Buğu yaparak gözlük temizleme de gözlük camı için en sağlıklı temizleme yöntemlerinden biridir. Bu örnekler çoğaltılır. Ekrana nefes üflemekle sağlığınıza bir zarar vermezsiniz merak etmeyin.

Her temizlikte yarım saat uğraşmıyorum. Bu 1-2 ayda bir olacak bir şey. Neredeyse her gün sonunda zaten 2 dakikamı bile almayacak bir sürede gözüme çarpan ufak nokta lekeleri silerim, klavye kaplamasının izi çıkmışsa onu silerim. Toplamda 2 dakikamı alır. 1-2 ay sonra ise bir şekilde ekran yine kirleniyor ne kadar iyi bakarsan bak. O zaman da detaylı temizlik yaparım. Cihazlarıma iyi bakan biriyim. 1-2 ayda bir yarım saat temizlemekle uğraşmak koymaz bana.  

Yazdığınız şeylerin cevabı zaten önceki mesajlarımda var. 2 kez aynı şeyleri yazdım. Kısaca tekrar yazayım, Apple ekran koruyucu önermiyor, sprey de. Ekrandaki kaplamayı kaldırıp zarar veriyorlar. Olabilecek en basit en anlaşılır hali bu. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazıyorum. Yurtdışında ekran koruyucu ile alakalı tonla sorun yaşayan var. İşin komiği ekran zaten tabiri caizse kendinden ekran koruyuculu bir halde iken, kusursuz bir malzemeye sahipken neden ekran koruyucu alıp kullanım deneyimini düşüresin?

Hatta Apple, iMac ekranıyla MacBook ekranını bile ayrı tutuyor. iMac ekranında sprey kullanabilirsin derken MacBook ekranında kullanmana izin vermiyor. Bunun bile ayrımını yapıyorlarken boşver ya sık spreyi gitsin demek yanlış.

Hafif nemli bir bezle silinebilir, bunun kaplamaya bir zararı yok. Ancak bazen bu bezler su nedeniyle, temizlik esnasında tozu bir yerde toplayıp bir sonraki üstünden geçişinizde ekranı çizebiliyor. Gözlük bezi tüm bu tip işlerde genel geçer en iyi çözüm benim için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 10 Haziran 2021; 10:41:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cllnn

Böyle yaparsanız ekranın her yeri mikrop olur.
    Tabiri caizse hoh yaparak bir kere temizlediniz,5 kere temizlediniz. Nereye kadar böyle uğraşacaksınız? Yarım saati geçtim ekran temizlemek için 5 dakika için bile çok iyi zaman. Sıkılırsınız kendinize bu işkenceyi yapmayın arkadaşlar.
    Ekran temizleme beziyle silip su ile durulasanız yinele ekran için riskli mi?
    Olmadı damperli cam takılıyorsa görüntüyü bozmayan öyle bir cam takın onu silin.

Hocam ekrana nefes üfleyerek her yeri mikrop yaptığınızı düşünüyorsanız klavyeye eldiven takarak dokunun bence.

• azizerkan07 A kullanıcısına yanıt

Ben 2017 MB Pro'mu ilk aldığım zamanlar taktığım ekran koruyucuyu birkaç ay önce söktüğümde hiçbir sorun görmedim. Sonrasında 3 MB daha aldım ve şuanda da ekran koruyucu ile kullanıyorum. Naçizane tecrübeme dayanarak farkettiğim üzere; Öncelikle ekrana en çok zarar veren bu gözlük silme mendilleri, zamanında gözlük için de çok kullanıyordum fakat, zamanla gerçekten gözlük camı üzerindeki tabakayı aldığını ve gözlüğün çok kolay çizildiğini farkettim, bunları kesinlikle gözlükte bile önermem. Ekran koruyucu kullandığım için klavye zaman zaman ekran koruyucuda iz bırakıyor, ekran spreyleri ile temizliyorum. Sadece ne yaparsanız yapın temizlerken, ekran kenarlarındaki ince plastik yapıya gelmemesine dikkat edin derim, bunlara anında zarar veriyor ve yapışık bir hale gelebiliyor, ekranı açarken anlıyorsunuz bunu da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakan. -- 10 Haziran 2021; 11:7:56 >
  • Arkadaşlar sorun bir kez hohlamak değil, bunu aylarca yapıp temizlik malzemesi kullanmamak.
    Klavye konusuna gelince laptopumun klavyesini silebiliyorum ben yada masaüstü klavyemide aynı şekilde bunu 2-3 ayda bir yapıyorum ve 5 dakika sürüyor. Ayrıntılı temizleme yapmıyorum bez ile silip geçiyorum.
    Çok titiz birisi değilim ama arkadaşlar yaptığınız bence normal değil, hohlayarak 13 inch ekran mı temizlenir? Canı sıkılır insanın ve evet bunu yaparak sıcak su buharı oluşturduğunuz için ekran mikroplanır.
    Ayrıca Apple arkadaşın yazdığı gibi hoh yapmanızı yazmamış sitesinde, bezi suyla nemlendirin demiş.
    Kafenin ortasında ekrana hohladığınızı düşünün(düşünmek bile istemiyorum)
    Yıllardır gözlük kullanan birisi olarak gözlüğü bazen prille yıkarım bazen kolonyayla silerim bugüne kadar bana yada gözlüğe hiç birinin zararı dokunmadı.
    6 yıllık Asus laptopum var bilgisayarı silerken elim titremiyor, rahat rahat bastıra bastıra siliyorum.
    Az önce baktım Apple kendi sitesinde iMac için ek bir bölüm açmış ve ekran temizleme spreyi kullanın demiş, ama MacBook’ta sadece hafif su ve beze izin vermiş.

https://support.apple.com/tr-tr/HT204172

• quote:

Orijinalden alıntı: azizerkan07

Macbook Pro cihazımda tekli paketlerde satılan gözlük camı temizleme mendillerini kullanıyordum. Çok kirli değilse başarılı sonuç veriyor.

En ufak toz kalıntısı çalışırken canımı sıktığı için sürekli bastırmadan, nazikçe temizlerim 1 yıldır ekran sıfır gibi.

En son bunu kullanmıştım: https://www.gratis.com/benri-gozluk-temizleme-mendili-30lu/urun/10081775?sku=10081775

Bu tip kendi içinde sıvı barındıran gözlük mendilleri uzun vadede zarar verebilir. Kendi gözlüğümde bu mendiller, suyu kaydıran ve yansımayı önleyen kaplamanın yok olmasına neden oldu.  

• iMac 24" 2021 m1 çip, 16 gb ram, 1 512 gb ssd mi; iMac 27" 2020 i5.10 nesil işlemci, 16 gb ram, 512 ssd mi? İkisinden birini alacağım ancak m1 aklıma takılıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

• Ardamax kullanıcısına yanıt

Hocam program lisans diyor olmaz diyor kafasına kürekle vuruyorsun açıyor yolu

• quote:

Orijinalden alıntı: cllnn

Arkadaşlar sorun bir kez hohlamak değil, bunu aylarca yapıp temizlik malzemesi kullanmamak.
    Klavye konusuna gelince laptopumun klavyesini silebiliyorum ben yada masaüstü klavyemide aynı şekilde bunu 2-3 ayda bir yapıyorum ve 5 dakika sürüyor. Ayrıntılı temizleme yapmıyorum bez ile silip geçiyorum.
    Çok titiz birisi değilim ama arkadaşlar yaptığınız bence normal değil, hohlayarak 13 inch ekran mı temizlenir? Canı sıkılır insanın ve evet bunu yaparak sıcak su buharı oluşturduğunuz için ekran mikroplanır.
    Ayrıca Apple arkadaşın yazdığı gibi hoh yapmanızı yazmamış sitesinde, bezi suyla nemlendirin demiş.
    Kafenin ortasında ekrana hohladığınızı düşünün(düşünmek bile istemiyorum)
    Yıllardır gözlük kullanan birisi olarak gözlüğü bazen prille yıkarım bazen kolonyayla silerim bugüne kadar bana yada gözlüğe hiç birinin zararı dokunmadı.
    6 yıllık Asus laptopum var bilgisayarı silerken elim titremiyor, rahat rahat bastıra bastıra siliyorum.
    Az önce baktım Apple kendi sitesinde iMac için ek bir bölüm açmış ve ekran temizleme spreyi kullanın demiş, ama MacBook’ta sadece hafif su ve beze izin vermiş.

https://support.apple.com/tr-tr/HT204172

Cümleleri çarpıtıyorsunuz. Ben Apple ekrana hoh yaparak silin diyor demedim hiçbir cümlemde.  Kendi temizleme tecrübemi ve tavsiyemi anlattım. Hafif nemli bir bezle de silinebilir ancak toz bir yerde toplandığı için çizilme ihtimali var dedim. Gözlük beziyle temizlemek en kaliteli sonucu veriyor bundan emin olabilirsiniz. Mikrop konusuna ise tekrar değinmek bile istemiyorum açıkçası, çok farklı bir düşünce yapısı.

Apple'ın dediğini söylediğim şey ise aşağıdaki metin. İşin komik tarafı siz de zaten aynı şeyi okuyup aynı cümleyi yazmışsınız.  

Alıntı

metni:
    Hatta Apple, iMac ekranıyla MacBook ekranını bile ayrı tutuyor. iMac ekranında sprey kullanabilirsin derken MacBook ekranında kullanmana izin vermiyor. Bunun bile ayrımını yapıyorlarken boşver ya sık spreyi gitsin demek yanlış.

Söyleyeceğim tek şey siz bilgisayarı kullanın, bilgisayar sizi kullanmasın. Yarım saat boyunca hohu duyunca bende ipler koptu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cllnn -- 10 Haziran 2021; 11:53:2 >
  • Arakadaşlar isteyen istediği şekilde silsin. Apple ın makalesi var; bunun yanı sıra insanların kendi tecrübeleri var. Nasıl içinize siniyorsa o şekilde yapın. Sonuçta sildiğiniz kendi bilgisayarınız, kimse size nasıl yapacağınız konusunda karışamaz.

• Ekran temizliği ile ilgili bir şeyler konuşulmuş ancak o retina soyulması 2014-2016 modellerin problemiydi. Son yıllarda böyle bir şey yok.

Bildiğin bezi nemlendirip silin işte. Sonrada kuru bir gözlük beziyle üstünü alın.

• 
Sayfa: önceki 560561562563564
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.